Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Erysipelas: Симптоми и третман

Erysipelas - главни симптоми:

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

Постои карактеристична тенденција на сезонска болест - често се изразува во топла сезона. Оваа болест ги погодува луѓето од било која возраст, но голем број жртви се претставници на послаб пол, на возраст над педесет години. Оваа патологија се јавува само кај луѓе со низок имунитет, намалена поради сериозен стрес или хронични заболувања. Во некои случаи, erysipelas се јавува кај новороденчиња, но ова е само кога стрептококиот влегува во папочната рана.

Дијагнозата на болеста лежи во општата и биохемиската анализа на урината и крвта, како и микроскопското испитување на содржината на меурите кои се јавуваат на погодената кожа. Третманот на erysipelas се состои од земање лекови, физиотерапевтски процедури и користење на традиционална медицина, но само по консултација со специјалист. Хоспитализацијата е потребна за екстремно тешки, како и во случаи на чести повторувања на болеста.

Етиологија

Извори на болеста се носители на различни стрептококна инфекции . Освен тоа, самиот носач не страда од такво нарушување на кожата, а само лице со ослабен имунолошки систем може да се зарази. Предвидните фактори за појава на еризипела се:

 • прекршување на интегритетот на покритието на кожата од мали гребнатинки и каснувања од инсекти, завршувајќи со чирови и лезии;
 • изложеност на хемикалии на кожата, често преку контакт на работа;
 • носење тесна облека или чевли кои можат да ја повредат кожата;
 • вирусни заболувања на кожата. На пример, херпес , верзиколор или голема сипаница ;
 • гнојна лезија на кожата. Оваа група вклучува фурункули и карбункули ;
 • хронични заболувања на епидермисот - егзема , псоријаза , уртикарија или дерматитис ;
 • разни нарушувања на згрутчување на крвта;
 • габични инфекции;
 • компликации од слух, визија и респираторни заболувања;
 • дијабетес и други нарушувања кои напредуваат поради метаболички нарушувања;
 • употребата на одредени лекови, што резултира со намалување на имунитетот;
 • болести кои го менуваат составот на крвта;
 • болести на имунолошкиот систем, особено СИДА ;
 • онколошки неоплазми;
 • продолжен пост или одбивање да спие;
 • недостаток на витамини и хранливи материи во телото;
 • злоупотреба на лоши навики;
 • претерано висока телесна тежина;
 • продолжена хипотермија на телото.
Erysipelas на кожата

Видови

Една болест како еризипела може да има поинаква локација на воспалителниот процес. Така, најчесто се дијагностицираат еризипели на ногата - често се резултат на габична инфекција или повреда. Формирањето на оваа болест придонесува за нарушувањата што предизвикуваат кршење на циркулацијата на крвта на долните екстремитети. Таквите болести вклучуваат варикозни вени , атеросклероза и тромбофлебитис . Овие патологии честопати доведуваат до еризипели на долниот дел од ногата.

Erysipelas на раката - во повеќето случаи влијае на кожата кај мажи на возраст под триесет и пет години, кои се зависни од дрога. Ова е предизвикано од пенетрација на стрептококи преку места за инјектирање на лекови. Претставниците на послаб пол како патологија се јавуваат поради отстранување на млечната жлезда или стагнација на лимфата во горниот екстремитет.

Erysipelas на лицето - се формира во зависност од погодената површина на кожата. На пример, кај конјунктивити, еризипелите се јавуваат околу очите, а кај отитис , во близина на вулканот, на вратот или главата. Овој тип на болест е секогаш проследен со симптоми како што се силна болка и оток.

Ерисипели на телото - најчесто изразени околу шевовите од хируршки операции, во случаи на неправилна грижа за нив. Поради оваа причина, erysipelas често се манифестира кај новороденчиња.

Erysipelas на перинеумот - областа на анусот, скротумот кај мажите и кај мажите кај жените се засегнати. Воспаление се формира на позадината на треска, пелена осип или гребење. Често се појавува кај жени по породувањето.

Во зависност од текот, оваа болест на кожата е поделена на:

 • еритематозна форма - се карактеризира со благ тек. Времетраењето на воспалителниот процес не надминува две недели, по што симптомите исчезнуваат, а на местата на црвенило постои мала пигментација. Појавата на хеморагии укажува на прогресија на еритематозно-хеморагичната форма;
 • булозен - се карактеризира со значителен едем и ексфолијација на горниот слој на кожата. Се крева, формирајќи меурчиња со различни големини. Откако ќе пукнат, жолтата кора останува на лицето или екстремитетите. Ако плускавци содржат ексудат со крвни нечистотии, оваа форма станува булозно-хеморагична;
 • флегмонозен - во овој случај, меурите содржат гној. Главниот симптом е остра болка во фокусот на воспалението;
 • гангрена - умирање од погодената област на кожата е забележана. По неговото отфрлање остануваат видливи лузни.
Булозна кригла

Според степенот на локализација се случува erysipelas:

 • локално - влијае само на една, јасно ограничена област;
 • скитници - пенетрација на процесот на болеста во лимфните јазли;
 • метастатски - се карактеризира со појава на неколку фокуси на воспаление, одвоени едни од други. Ова се должи на ширењето на инфекцијата со крвотокот. Овој тип е исклучително редок.

Симптоми

Erysipelas се карактеризира со акутен почеток, што овозможува лицето лесно да го означи првиот пат кога се појавуваат симптомите. Главните знаци на болеста се:

 • студот е доста силен, предизвикувајќи целото тело да се тресат;
 • значително зголемување на телесната температура, до треска;
 • конвулзии;
 • лажна состојба на лице;
 • постојана слабост, придружена со силна вртоглавица;
 • гадење што ретко завршува со повраќање;
 • мускулна болка;
 • промена на тонот на кожата. Црвенилото се појавува десет часа по почетокот на болеста. Таквиот знак исчезнува за околу две недели, оставајќи го зад себе пилинг;
 • формирање на меурчиња со гноен содржина, во некои случаи со крвни нечистотии. На местото на лезија, едно лице може да почувствува чешање, горење или болка. Откако ќе пукнат, на кожата остануваат лузни или пропусти;
 • значителен едем на погодената област, во споредба со другите делови на телото;
 • тежок едем на погодените области, што е најизразено кај erysipelas на долниот дел од ногата;
 • зголемени регионални лимфни јазли.

Можно е да се третира болест со помош на антибиотици, но тоа не го заштитува лицето од рецедив на нарушувањето.

Компликации

Доколку лекувањето на еризипелите е извршено навремено, компликациите се доста ретки. Ризичната група за нивната манифестација е составена од стари лица и лица со ослабен имунитет. Компликациите вклучуваат:

 • нарушувања на циркулацијата;
 • бубрежна инсуфициенција ;
 • воспаление на бронхиите;
 • крвни згрутчувања;
 • формирање на елефантијаза;
 • појава на чирови, некроза и апсцеси на кожата;
 • труење со крв;
 • лимфна конгестија.

Дијагностика

Што е кригла, како правилно да се дијагностицира и лекува, терапевтот знае. За искусен специјалист, нема да биде тешко да се идентификуваат болестите со изразување на карактеристични надворешни симптоми. Прво, лекарот спроведува целосен преглед на пациентот и на засегнатата кожа. Дополнително, можеби ќе ви требаат испитувања на крвта за да се утврди коагулацијата. Уринарни тестови се неопходни за да се идентификуваат протеините и црвените крвни клетки, чие присуство е карактеристично за оваа болест.

Лабораториски студии за содржината на везикулите се неопходни за да се идентификува патогенот и неговата чувствителност кон антибиотици. Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со специјалисти како специјалист за заразни болести и дерматолог. Откако ќе ги добијат сите резултати од тестот, лекарот кој го посетува пропишува најефективната тактика за лекување на еризипели.

Третман

Третманот на erysipelas е базиран на употреба на антибиотици, бидејќи болеста е заразна. Сеопфатната терапија со лекови вклучува назначување на антибактериски и антихистаминици за борба против алергии, како и витаминско-минерални комплекси. Понекогаш може да се побараат трансфузии на крв.

Често се користи физиотерапија, која вклучува:

 • изложеност на ултравиолетово зрачење на кожата;
 • терапевтска употреба на магнетното поле;
 • кварц третман;
 • ласерска терапија.
Третман на еризипели со ултравиолетова светлина

Во повеќето случаи, третманот на erysipelas се врши на амбулантски основа. Но, со тежок курс, чести рецидиви, присуство на истовремени заболувања, како и гангренозна форма, пациентот мора да биде хоспитализиран во одделението за заразни болести. Кога булдозната форма е компресирана со фурацилином. За целото време на терапија, на пациентот мора да им се даде одмор, одмор во кревет и посебна диета. Неопходно е да се зголеми потрошувачката на свежо овошје, зеленчук и мед.

Третманот со народни лекови ќе варира во зависност од местото и типот на болеста. Во лицето лице се применува:

 • маст изработен од мед, чад и камилица;
 • лосион врз основа на лушпа на глуварче, calendula, blackberry, дабови кора и calendula.

Еризипелите од раката можат да се отстранат:

 • облоги од глог овошје;
 • инфузија на вотка и мед, што мора да се користи како лосион.

Се ослободи од лицето на неговата нога ќе помогне:

 • маст од лист на репка и павлака;
 • облекување натопена во сок од свежи компири.

Малина, репка, каланхој и листопадни листови, смачкани до состојбата на каша, може да ја намалат манифестацијата на симптомите на булдозна кригла. За лекување на еритематозен тип на болеста е способен за свинско маснотии и рендан мудрец лисја. За хеморагичните еризипели треба да се користат хлебни, еукалиптус, коприва и ракотворби. Пред примена на нетрадиционални методи за лекување на еризипели, неопходно е да се консултирате со вашиот лекар. Покрај тоа, традиционалната медицина не треба да биде единствениот начин за лекување на еризипелите.

Превенција

Превентивните мерки за еризипела вклучуваат:

 • навремен третман на сите воспалителни и заразни болести кои можат да го намалат имунитетот;
 • лична хигиена;
 • носење лабава и удобна облека;
 • пелен осип;
 • курсеви за медицинска масажа;
 • елиминација на габични инфекции, за да се спречат еризипелите на нозете;
 • ограничувања на прегревање и хипотермија на телото.

Бидејќи erysipelas може да влијае на апсолутно секој човек, потребно е, кога ќе се појават првите знаци, да побараат помош од специјалист. Оваа болест може да се надмине две недели и да се ограничи од рецедивата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Erysipelas и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , специјалист за заразни болести , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Маларија (појавување симптоми: 8 од 20)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Хематоген остеомиелитис (симптоми на појавување: 8 од 20)

Хематогениот остеомиелитис е болест на инфламаторно-пустуларен карактер кој влијае на коскеното ткиво. Како по правило, ваквата болест е компликација на воспалителните фокуси во различни органи. Патогенезата на самата болест - запоставениот воспалителен процес се претвора во пурулентен и како резултат на тоа, микробите се пренесуваат преку телото со крв. Како резултат на тоа, ова доведува до остеомиелитис на вилицата и другите коски.

...
Стрептодерма кај деца (појавување на симптоми: 8 од 20)

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 8 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .