Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дишидротичен екзема: симптоми и третман

Дишидротичен егзема - главните симптоми:

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

Како што се шири оваа болест, таа влијае на кожата на нозете и бутовите. Во такви случаи, оваа болест се трансформира во вистински егзема и многу често станува причина за промени во структурата на ноктите. Можете да ја дијагностицирате болеста на која било возраст, без разлика на пол. Често оваа патологија е забележана кај деца, постари и жени за време на бременоста. Но, вреди да се напомене дека често се манифестира кај жени на возраст под дваесет и пет години, а машки - по четириесет години.

Третман на егзема е употребата на физиотерапија и лекови. Може да се врши и во болница и дома, особено со масти и народни лекови.

Етиологија

Причините за дишидротичен егзема на рацете и нозете не се целосно познати. Но, утврдено е дека болеста е неинфективна и не може да се пренесе од човек на човек. Постои можност за наследна предиспозиција, така што ова нарушување на кожата често се дијагностицира кај деца под три години.

Предвидните фактори за развој на овој вид на егзема може да бидат:

 • контакт со хемикалии, при работа со нив или како несреќа;
 • ирационална употреба на лекови во третманот на други кожни болести;
 • честа употреба на детергенти;
 • употребата на козметика со низок квалитет;
 • било какво нарушување на интегритетот на кожата. На пример, изгореници, гребнатини или издигнувања;
 • долгорочни ефекти врз телото на ладни температури или директна сончева светлина;
 • широк спектар на заразни болести кои влијаат на лице со ослабен имунолошки систем;
 • повреди на централниот нервен или ендокриниот систем - ретко предизвикуваат оваа болест;
 • хормонална нерамнотежа;
 • предиспозиција за алергиски реакции;
 • продолжен стрес .

Кај децата, оваа болест може да се манифестира со неколку фактори:

 • склоност кон пот;
 • тешки стресни ситуации;
 • тенденција за дијатеза ;
 • преоптоварување на телото поради прекумерна ментална или физичка активност.

Покрај тоа, било која од горенаведените причини може да даде поттик за развој на егзема кај жените за време на бременоста.

Симптоми

Дишидротичен егзема е хронична болест која се карактеризира со периоди на егзацербација и ремисија на главните симптоми. Првото нешто што треба да го предупреди лицето е црвенило на кожата на рацете, дланките и на страната на прстите. Како што болеста напредува, чешање и горење ќе се појават и интензивираат. Потоа во погодените области се формираат мали меурчиња кои содржат серозна течност. Тие имаат круг или овална форма, нивните волумени можат да варираат од еден до седум милиметри. Тие се наоѓаат поединечно или во групи. Карактеристична карактеристика на овие меурчиња е тоа што тие се формираат во длабоките слоеви на кожата, зошто не можат да дејствуваат како туберкули над површината на кожата.

Како што болеста напредува, меурите се распрснуваат, предизвикувајќи нивното ослободување на серозната течност. На отворањето на големи неоплазми, постои процес на формирање на длабока ерозија, што може да предизвика сериозна болка, неподносливо чешање и горење. Покрај тоа, може да забележите и отекување на засегнатата кожа.

Поради силниот чешање, лицето почнува да ги чешла овие области, поради што се формираат мали пукнатини, во кои може да се пренесе инфекција. Наспроти позадината на секундарна инфекција, постои израз на симптоми како што се зголемување на температурата на телото, зголемување на регионалните лимфни јазли (лактот и аксиларниот дел со оштетување на рацете, поплитеалниот и ингвиналниот - со егзема на нозете) и влошување на општата состојба.

Знаци на дишидротичен егзема на прстот

На местото на сушење на течноста ослободена од меури, преовладува суви кора, и значителен пилинг на кожата. Без навремено лекување со специјални препарати или маст, лекувањето на погодените лезии се случува многу бавно. Покрај тоа, за време на испитувањето од страна на специјалист, може да се забележат сите три фази на болеста:

 • основни форми на меур;
 • ослободување на течности;
 • постојат области на пилинг и залечени области покриени со кора.

Во случај на дишидротичен егзема, локализиран на кожата на нозете, често се забележува секундарна инфекција - габична или бактериска. Во такви случаи, постои развој на воспалителни процеси, придружени со тешка интоксикација на телото.

Со тежок тек на ова нарушување, постои една компликација - ткивна инфекција, која може да доведе до крвна инфекција .

Кај мали деца постои намалување на силата, недостаток на апетит, анксиозност. Вреди да се напомене дека симптомите на болеста се влошуваат со контакт со течноста.

Акутниот тек на болеста е доста редок, но често е хроничен. Периодите на повлекување на симптомите може да се движат од две недели до неколку месеци. Егзацербациите се јавуваат при контакт со провоцирачки фактор или во текот на летото. Времетраењето на овој период е неколку недели.

Дијагностика

За искусен специјалист, нема да биде тешко да се дијагностицира дишидротичниот егзема, базиран само на визуелниот преглед на пациентот, специфичните осип и местата на нивната локализација. Студијата за историјата на пациентот и неговото потесно семејство може да ја потврди наследната болест. Утврдувањето на точното време на симптомите и анализите на крвта ќе помогне да се одредат други причини за болеста.

Покрај тоа, лабораториски белешки се изведуваат за да се идентификува бактерискиот фактор на инфекција. Сеење на серозната содржина на меурите може да ја одреди неинфективната природа на болеста. Овој тип на егзема исто така се разликува од различни габични инфекции на кожата, дерматитис , псоријаза или други видови на егзема.

По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот прави индивидуална тактика за третман за секој пациент, врз основа на причините за појавата и степенот на симптоми.

Третман

Всушност, не постојат многу начини за лекување на дишидротичен егзема. За терапија се користат следните техники:

 • физиотерапија;
 • употребата на лекови и специјални масти;
 • почитување на не-строга диета;
 • терапија народни лекови.

Методите на физиотерапија може значително да ја подобрат состојбата на пациентот и да ја намалат потребата за земање лекови. Овој третман комплекс вклучува:

 • Ултразвучно, магнетно или ласерско зрачење;
 • криотерапија;
 • акупунктура;
 • електричен;
 • Медицински бањи - радон, минерал и хидросулфурен.
Криотерапија

Најдобро е ако таквите методи на лекување ќе се вршат во услови на санаториум-одморалиште.

Терапијата со лекови се состои од земање седативи и антихистаминици, витамински комплекс и калциум таблети, седативи и кортикостероиди.

Пациентите со оваа болест треба да се придржуваат до посебна диета, имено, да се откажат од употребата на алкохолни пијалоци, зачинети зачини и сосови, како и алергенски производи (агруми, чоколади, јајца итн.). Покрај тоа, луѓето треба да избегнуваат контакт со хемикалии за домаќинство, токсични супстанции и полен од отровни растенија. Со поразот на кожата на нозете треба да се ограничи на носење тесни и тесни чевли.

Можно е позитивното влијание на традиционалната медицина. Основа на таквиот третман е употребата на нафта од масло или маст врз основа на тоа. Има смирувачки ефект врз кожата, има ефект на заздравување на раните и ги смирува цикатриските неоплазми. За дишидротичен егзема, се употребуваат лушпи, инфузии и лосиони врз основа на:

 • цвеќиња од цвеќиња и равчиња;
 • нане и мудрец;
 • даб кората и сукцесија;
 • еукалиптус и лисја од црна рибизла.

Вреди да се запамети дека овој метод на терапија може да се примени само по консултација со специјалист и не треба да биде единствениот начин за лекување на болеста. Дополнително, ако болеста е дијагностицирана кај деца или жени за време на бременоста, неопходно е да се исклучат традиционалните средства за лекување од тактиката на терапија.

Невозможно е целосно да се излечи дишидротичниот егзема, бидејќи е хроничен, а егзацербацијата на болеста зависи од контактот со патогенот. Не постои специфична превенција на болеста, потребно е секогаш да се вршат хигиенски манипулации и да се обидат да го ограничат контактот со можните алергени.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дишидротичен егзема и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 6 од 18)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Херпес симплекс вирус (појавување симптоми: 6 од 18)

Херпес симплекс вирусот е вирусна патологија која се карактеризира со појава на карактеристични везикули со серозно полнење на кожата и мукозните мембрани. Постојат два серотипа на овој вирус: 1 и 2. Откако се населиле во човечко тело, овој патоген останува со него засекогаш, затоа тестовите за igg и igm ви дозволуваат да ги определите антителата кон вирусот и да видат дали постои во телото.

...
Вирусни сипаници (варичела) (појавување симптоми: 5 од 18)

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...
Херпес (појавување симптоми: 5 од 18)

Херпесот е вирусна болест која се манифестира во форма на карактеристични лезии (везикули), групирани меѓу себе и локализирани во мукозните мембрани и на кожата. Херпес, симптоми кои се појавуваат на позадината на влијанието на вирусите на херпес, најчесто се наоѓаат во форма на лабијална (попрецизно, лабијална) инфекција, нејзините манифестации во традиционалниот секојдневен живот се дефинираат како "студени на усните". Постојат и други форми на болеста, на пример, генитален херпес (со доминантна лезија на гениталните органи), како и форми во кои се засегнати различни области.

...
Еритема (појавување симптоми: 5 од 18)

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .