Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фоликулитис: Симптоми и третман

Фоликулитис - главни симптоми:

 • Појава на нодули на кожата
 • Пустули на кожата
 • Горење во погодената област
 • Кожата чеша на местото на повреда
 • Болка при допирање на погодената област.
 • Сува кожа во погодената област
 • Лузна на кожата
 • Црвенило на кожата во влакнестата површина
 • Недостаток на коса во погодената област

Фоликулитис - процес на гноен-воспалителна природа, локализиран во фоликулите на косата. Оваа болест припаѓа на групата на гнојни болести. Ова нарушување е акутно и е изразено како црвено-розев јазол од мала големина, кој по два-три дена по нејзиното појавување се претвора во апсцес, чија содржина има жолто-зелена боја. Со физички ефект на неоплазма, едно лице се жали на болка.

Во центарот на гнојната неоплазма постои темна точка, која означува сијалица за коса. Во повеќето случаи, воспалението се смирува, а местото на апсцесот останува место со мала големина, со забележлив пилинг на кожата. Но, во некои случаи, откако сите гној испадна, може да се формира чир што се претвора во лузна. На местото на оваа лузна нема да растат коса.

Често фоликулитисот на скалпот, рацете, нозете и препоните трае не повеќе од една недела. Причините можат да бидат бактерии, габи, вируси или паразити. Многу често, на оваа болест му претходи остеофолилкулит - површен воспалителен процес на сијалицата за коса. Дијагнозата се состои од микроскопско испитување на гноен содржина. Третманот е сложен и се заснова на внесот на лекови.

Етиологија

Причините за фолликулитис, кој исто така го има второто име на Hoffmann's фолликулитис, може да биде многу причини, кои се поделени во две групи - надворешни и внатрешни, но во секој случај, неопходно е присуство на микроорганизми. Внатрешните фактори вклучуваат:

 • дијабетес мелитус ;
 • зголемување на женското тело на машки хормони, што доведува до појава на коса на места кои не се наменети за ова по природа;
 • хормонални нерамнотежи предизвикани од нарушено функционирање или отстранување на тироидната жлезда;
 • VSD ;
 • недостаток на човечки протеини и витамини што ги добива преку храна;
 • СИДА и ХИВ инфекција ;
 • туберкулоза ;
 • малигни неоплазми;
 • нарушувања на дигестивниот систем;
 • долгорочна употреба на антибиотици;
 • акутни инфективни болести.

Надворешната група на причини за Hoffmann-овата болест се:

 • широк спектар на прекршувања на интегритетот на кожата, на пример, гребнатини, изгореници, чешање на инсекти, мали гребнатини на животни;
 • несакани услови за работа под кои кожата е загадена;
 • лична хигиена или несоодветна нега на кожата. Ова е она што може да доведе до фоликулитис кај новороденчињата;
 • компликации после ласерско отстранување на влакна или други козметички процедури;
 • продолжено изложување на студени или топли температури. Токму затоа жителите на земјите со жешка клима се склони кон оваа болест.
Воспаление на косата фоликул

Видови

Во зависност од тоа кој микроорганизам влијае врз појавата на ова нарушување, фоликулитис може да се изрази во следниве форми:

 • стафилококна - често изразена во местата на раст на влакната (брадата и кожата околу усните) и, соодветно, се јавува само кај мажи. Тече во површна или длабока форма;
 • псевдомонадичен - изгледа како вообичаените акни на лицето и горниот дел од телото. Тоа произлегува од комбинацијата на антибиотици и топла бања, по што кожата е изложена на ладен воздух;
 • сифилитичен - се јавува за време на секундарната манифестација на сифилисот и се локализира на дел од косата на главата и на лицето, каде што брада и мустаќи растат;
 • гонореја - се јавува кога има ненавремено или продолжено одбивање да се третира основната болест - гонореја ;
 • Кандида - се изразува кај пациенти кои се принудени да бидат во хоризонтална положба (особено при примена на преврски);
 • дерматофит - оставајќи ги зад себе лузни и лузни. Продолжува полека почнувајќи од горните слоеви на кожата под скалпот, тогаш фоликулите и косината се вклучени во процесот;
 • херпетична - најчесто забележана кај мажи, во области со формирање на слама во лицето;
 • decalvating - се јавува поради СИДА или ХИВ инфекција. Обликот е карактеристичен за мажите, и главно влијае на скалпот;
 • поткопувачки - манифестиран фоликулитис на скалпот на машки претставници од било која возраст. За разлика од другите форми, тој не изгледа како надворешни меурчиња со гноен течност, туку напротив - јазла со течност се наоѓа под кожата, која во исто време има карактеристична жолтеникава или синкава боја, во овој дел не се формира коса. Кога ќе притиснете на туберкулотот, течноста тече без проблеми;
 • габични - предизвикани од габични микроорганизми;
 • професионален - развива во претставници на одредени професии кои се во контакт со хемикалии;
 • Грам-негативни - се појавува на позадината на ослабен имунолошки систем;
 • депилаторни - се јавува кај жителите на жешки земји. Локација - рамената, грбот, лицето и вратот;
 • функционирам - се случува по убод од крлежи;
 • еозинофилна форма - се јавува само во група ХИВ инфицирани лица.

Во зависност од големината на кожните лезии, Хофман-овата болест може да биде:

 • површни - овој тип се карактеризира со гнојни неоплазми со мала големина (до пет милиметри). Пустулите се обликувани како топка и се обоени црвено. Едно лице не може да чувствува болка при допирање. Времетраење - до три дена, по што пустулите се пробиваат и се покриваат со кафеава кора;
 • длабоките нодули густо во конзистентност, имаат светла црвена боја, големината не надминува десет милиметри. По пет дена, ваквиот апс се намалува и остава зад кора од жолтеникава боја.

Во зависност од бројот на пустули, фоликулитис е:

 • сингл - во случај на воспаление на еден јазол, тој поминува сам по себе во текот на целата недела без да остави траги зад себе;
 • множина.

Текот на болеста е поделен на:

 • комплицирано;
 • некомплицирано.

Симптоми

Првиот симптом на Хофман-ов фолликулитис е црвенило на кожата во влакнестата област. Тогаш јазолот започнува да се формира, а во случај на кинење тип, туберкулоза со гноен содржина. Откако ќе се отвори и течноста ќе се отстрани, може да има лузна или кожа која се карактеризира со сувост и недостаток на коса.

Знаци на фоликулитис

Во некои случаи, може да има болни симптоми кога се допираат, но ова е директно поврзано со видот на болеста. Покрај тоа, може да има палење и чешање со различен интензитет на погодената кожа. Често влијае на лицето во зоната на раст на брада и мустаќи, пазувите и препоните област, а во некои случаи и на нозете и на бутовите, но ова е предвидено дека жената користела средства за депилација.

Компликации

Ако не ја излекувате болеста навреме, кога ќе се појават првите симптоми, може да се појават компликации во форма на појава:

 • furuncula - апсцес на кожата;
 • карбункул - акутно воспаление на кожата;
 • апсцес;
 • инфекција на скалпот;
 • формирање на лузни на местото на осип.

Дијагностика

Дијагностичките методи главно се насочени кон проучување на пурулентната течност од нодулите и одредување на факторот или микроорганизмот што предизвикал формирање на фоликулитис, како и откривање на поврзани болести. За време на дијагнозата, дерматологот треба да спроведе:

 • разговор со пациентот за интензитетот на експресија на симптоми и можни фактори на појава;
 • испитување и палпација на лезии - да се проучи интензитетот на болката;
 • визуелна проценка на нодули под повеќекратно зголемување, што ќе помогне да се одреди длабочината на тумори;
 • внес на емитирана течност за следните микроскопски студии, култури на бактерии и габи;
 • биопсија на кожата, која може да биде неопходна во ретки случаи;
 • тест на крвта за да се процени концентрацијата на гликоза;
 • серија тестови за диференцирање на оваа болест од други нарушувања за кои осипот може да биде карактеристичен.

По добивањето на резултатите од тестот и идентификување на предизвикувачкиот агенс на болеста, лекарот ќе може точно да каже како да се лекува фоликулитис.

Третман

Третманот на фоликулитис треба да се избере под причините за појавата. Во зависност од микроорганизмите кои станале предизвикувачи на болеста, пациентите може да пропишат:

 • антибактериски лекови или масти - за стафилококен и псевдомонадален фоликулитис;
 • антибиотици;
 • лекови за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • компреси со итиол;
 • антивирусни агенси.

Покрај терапијата со лекови, еден од најефикасните третмани за фоликулитис е физиотерапијата, имено, ултравиолетовите зраци и ласерскиот третман. Со навремено започнување со третман на фоликулитис, осипот може да се отстрани седум дена.

Превенција

Со цел лицето никогаш да нема проблеми со кожата во вид на фоликулитис, потребно е:

 • внимателно ги спроведете сите манипулации на личните хигиена со коса;
 • во случај на дијабетес мелитус да се испита на клиниката неколку пати во годината;
 • за бричење за мажи и за депилација на жените треба само со помош на специјални алатки со средства за дезинфекција;
 • веднаш користете антисептици за помали повреди или абразии;
 • навремено лекување на болести кои можат да доведат до појава на ова нарушување;
 • заштити ја вашата кожа најдобро што може додека работи со хемиски соединенија;
 • при првите симптоми на Хофман-овата болест, консултирајте се со доктор, бидејќи колку што побрзо започнува третманот, толку е поголема веројатноста за лесен тек на болеста (без компликации).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фоликулитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атопичен дерматитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Еритема нодозум (појавување симптоми: 2 од 9)

Еритема нодозум е системска болест на сврзното ткиво, што влијае на кожата и поткожното масно ткиво. Се појавува на кожата со умерено густи нодули, чии големини варираат од 0,5-5 см или повеќе во дијаметар. На палпација, тие се доста болни.

...
Акни (исти симптоми: 2 од 9)

Акните или акните се нарекуваат воспалителни процеси на лојните жлезди, кои се појавуваат како резултат на нивното загадување и се придружени со зголемено производство на себум. Податоците за образованието може да се појават кај луѓе од различни возрасни групи.

...
Капошиев сарком (појавување на симптоми: 2 од 9)

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...
Алергии на храна (појавување симптоми: 2 од 9)

Алергии на храна - имунолошкиот одговор на некои компоненти кои се содржани во храната. Најчесто, оваа болест е забележана кај деца (особено кај доенчиња) и неколку пати помалку кај возрасни. Јадењето дури и мала количина алерген на храна може да биде опасно по живот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .