Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритродерма: симптоми и третман

Еритродерма - главни симптоми:

Еритродерма е генеричко име за патологии во кои на кожата се појавува карактеристичен црвен и скаланен осип. Покрај тоа, таа влијае или на големи области, или, воопшто, на целата кожа. Најчесто болеста се јавува кај постари мажи (над 40) и кај сите патологии на кожата, таа е ретко определена, само во 2% од случаите.

Други клинички манифестации на болеста се:

Се разбира, болеста се карактеризира со вообичаени симптоми како што се треска и хипотермија, замор и летаргија, отечени лимфни јазли и појава на едем. Изречен симптом е пруритус.

Видови и симптоми

Најчесто е псоријатична еритродерма . Со оваа патологија, индивидуалните лезии се појавуваат на човечкото тело и на екстремитетите, кои подоцна се спојуваат заедно и стануваат слични на континуирана лузна и нервозна точка. Псоријатичната еритродерма често се јавува со зголемена температура, додека други сорти на оваа болест се јавуваат без хипертермија.

Ichthyosiform еритродерма Broca - болест на кожата, која е вродена во природата и се манифестира со присуство на големи лушпести површини на кожата, и областите на големи набори се особено погодени. Тие страдаат од таква болест на кожата како еритродерма на Брок, најчесто новороденчиња - манифестација на болеста е забележана во втората или вториот месец од животот на бебето.

Десквамативната еритродерма на Leiner-Moussa е болест на деца од првите три месеци од животот со тежок курс и не само присуство на таков симптом како лезии на кожата, туку и други, имено тешка дијареа и недостаток на телесна тежина. Во болест како што е еритродерма Leinera Moussa, погодените површини на кожата се светло обоени, инфилтрирани и имаат снегулки во форма на трици или плочи. Поради масивната лезија на кожата и други симптоми, состојбата на децата со таква патологија како десквамативна еритродерма е исклучително тешка - симптомите брзо се зголемуваат, анорексијата и дистрофијата се развиваат, едемот на долните екстремитети се забележува, децата дејствуваат нагоре, а не спијат. Многу често, наспроти позадината на таквата состојба, компликациите се појавуваат во форма на пневмонија , пиелонефритис , гноен конјуктивитис , повеќекратни апсцеси и флегмозна некроза на меките ткива.

Десквамативна еритродерма Leinera Mousse

Прогнозата за таква болест како десквамативна еритродерма, која е предмет на навремен и соодветен третман, е прилично поволна - во повеќето случаи можно е да се спречи развојот на компликации и нормализирање на состојбата кај младите пациенти.

Друг вид е егзематозна еритродерма , чии симптоми се слични на симптомите на заеднички егзема . Таквата патологија често се развива против позадината на генетската предиспозиција кон неа - исто така мора да биде и ефектот на одредени алергени на телото. Оваа болест често е резултат на други патологии на внатрешните органи, па затоа, да се разјасни дијагнозата, сеопфатен преглед на пациентот е неопходен.

Најсериозен тип на оваа болест е ексфолијативната еритродерма . Се карактеризира со генерализирано ширење на исипот низ целото тело, како и од општите токсични симптоми. Особено, пациентите со овој тип на еритродермија се жалат на постојан замор, иритација, несоница, треска и тешки диспептични нарушувања.

Како што е јасно од горенаведеното, симптомите на болеста зависат од формата на еритродерма. Ако зборуваме за егзематозна форма, тогаш пациентите го следеле формирањето на егзема на кожата на одредени делови од кожата (обично на лицето и екстремитетите). Ако некое лице има псоријатична еритродерма, неговите манифестации се слични на манифестациите на псоријаза , имено - постои исип, скалирање и чешање низ телото, лезиите се покриени со лушпести скали.

Ако детето страда од таква патологија како итиозиформна еритродермија, тој ќе ја означи хиперкератозата со индивидуални фокуси на паракератоза, периваскуларни инфилтрати и зголемување на бројот на пот и лојните жлезди.

Причини

Причините за прогресијата на патологијата се различни, на пример, псоријатичната еритродермија се развива поради следните фактори:

  • изложеност на алкохол и тутун;
  • постојан стрес;
  • неконтролиран лек;
  • изложеност на сончева светлина.

Покрај тоа, причините за развојот на оваа патологија може да бидат поврзани со оштетено функционирање на човечкиот имунолошки систем. И понекогаш лекарите воопшто не можат да ја разберат причината за патологијата.

Горенаведените причини често се исто така фактори во развојот на други форми на патологија, како што се десквамативна еритродерма, псоријатична и итиоиформна еритродерма, плус генетски фактор што им се додава.

Третман

Третманот на таквото нарушување како еритродермија зависи од причината за патологијата и неговата форма. Првично, потребно е да се отстрани факторот кој предизвикува развој на оваа болест, а потоа се спроведува сеопфатна медицинска терапија.

Третманот вклучува употреба на различни лекови:

  • кортикостероиди (особено преднизон);
  • антихистаминици за ублажување на чешање и намалување на иритација;
  • ентеросорбенти, отстранување на токсини и алергени од телото;
  • витамински препарати за одржување на телото;
  • лекови кои ги зголемуваат заштитните функции на телото.

Третманот на генерализираната форма е тежок и долготраен, бидејќи болеста е склона кон релапс. Опишани се и смртоносни случаи на оваа патологија. За да се справат со оваа форма на болеста, потребно е да се администрираат интравенски кортикостероиди, како и антибиотици за да се спречи инфекција на ткивата, преку интравенозен катетер.

Покрај земањето лекови, третманот вклучува исклучување на контакт со кожата со вода, бидејќи водата придонесува за ширење на еритродерма во здрави области. Исто така е прикажана и хипоалергична исхрана.

Потребно е истовремено да се третираат болести кои придонеле за развој на патологии како што се псоријатична еритродерма, егзематус и други, како и болести кои го комплицираат нивниот тек. Најдобро од сè, третманот се врши во специјализирани медицински установи, каде што се создаваат потребните услови за брзо закрепнување на пациентите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еритродерма и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уртикарија (појавување симптоми: 6 од 15)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Уртикарија кај деца (појавување симптоми: 6 од 15)

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Вирусни сипаници (варичела) (појавување симптоми: 5 од 15)

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 5 од 15)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .