Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дерматофиброма: Симптоми и третман

Дерматофиброма - главните симптоми:

 • Појава на нодули на кожата
 • Затегнување на кожата
 • Сензитизација на кожата на местото на повреда
 • Разликата помеѓу бојата на туморот од бојата на кожата
 • Оштетување на туморот ако е оштетено
 • Незреза на чешање
 • Кога ќе се притисне на двете страни, туморот се наведнува навнатре.

Дерматофиброма - неоплазма на површината на кожата, од бенигна природа, која личи на конвексен крт или брадавица. Често обликот е кружен, сив или бледо розев, со мазна површина и цврст на допир. Лекарите велат дека најголемиот дел од туморот е под кожата, а само мал дел од него е на површината. Оваа формација се карактеризира со прилично бавен раст и отсуство на тенденција да се трансформира во малигнен тумор. Дијагнозата на дерматофибромата ја врши само високо квалификуван дерматолог, а третманот се изведува на неколку начини, меѓу нив - отстранување со ласерски или радио бранови, како и хируршка ексцизија.

Главните причини за ова нарушување на кожата се чести повреди или експозиција на животната средина. Апсолутно сите луѓе се засегнати од болеста, без оглед на полот и возраста, но според медицинската статистика, жените се предмет на тоа неколку пати почесто од мажите.

Дерматофиброма не е опасна по природа, бидејќи не се шири со метастази. Но, некои онколошки формации на кожата може надворешно да личат на овој тумор. Во случај на ненадејни промени во големината и бојата, веднаш треба да контактирате со специјалисти за биопсија.

Етиологија

Во моментов, во областа на медицината, причините за ова нарушување не се целосно познати, а меѓу лекарите има многу спорови и теории. Но, меѓу можните причини за потекло се:

 • оштетување на кожата дома или на работа;
 • генетска предиспозиција;
 • лоша екологија, загаден воздух, живеат во близина на растенија;
 • злоупотреба на дроги, тутун и алкохол;
 • возраст на една личност. Најчесто, дерматофибромата се јавува кај луѓе со зрела возраст, во адолесценцијата или во детството речиси никогаш не се јавува;
 • каснување од инсекти или гребнатини на животни;
 • контакт со отровни растенија;
 • туберкулоза ;
 • нарушување на функцијата на црниот дроб;
 • пилешко месо . Оние кои имале сипаници имаат ризик за оваа болест.

Оваа бенигна неоплазма е обично мала по големина и е изразена во единствен случај на појава - многу ретко се јавуваат дерматофиброми во кластери. Туморот не му дава на лицето никакво непријатност и затоа во повеќето случаи најдобро е само да го оставите сами и да не го отстраните. Единствени исклучоци се случаи кога ова нарушување е локализирано на лицето, градите, гениталиите или отворените области на нозете. Во такви ситуации, отстранувањето на неоплазмите се врши со ласерска терапија.

Видови

Во медицината, овие видови на дерматофиброми се разликуваат:

 • меко - се развива поради добиените билки или лезии на кожата и се карактеризира со бавен раст. Со оглед на името, има мека структура со мазна или преклопена површина. Локацијата е лицето и горната половина на телото. Бојата практично не се разликува од здрава кожа, а во големина може да биде сосема разновидна, но не повеќе од два сантиметри;
 • цврста - има форма на сфера, со јасно дефинирани рабови. Единствениот тип кој може да се случи сам или во групи од неколку тумори. Густа е на допир, а во боја може да биде солидна или кафеава. Постои веројатност за самоуништување;
 • нодуларен - сферичен тумор на кожата, бојата може да биде од едвај забележлива до темно кафеава боја. Во големина не надминува еден сантиметар.
Дерматофиброма

Симптоми

Бидејќи дерматофибромата не е придружена со болка, нејзините симптоми ќе бидат изразени само при надворешни промени на кожата:

 • запечатете ја кожата или јазолот на неа;
 • чешање со низок интензитет;
 • големината на туморот може да варира од неколку милиметри до неколку сантиметри;
 • кога туморот е притиснат од двете страни со прсти, ќе се наведнува навнатре;
 • сенката на кожата со оваа болест ќе биде различна од сенката на здрава кожа. Многу често, овој тумор е претставена со сива или кафеава боја, но кај некои луѓе може да биде црвеникаво-кафеава или темно кафеава боја;
 • крварење од тумор се појавува само во случај на оштетување на оваа површина на кожата;
 • ја зголемува чувствителноста на оштетената површина на кожата.

Кај некои пациенти може да се забележи независно намалување и исчезнување на дерматофиброма. Но, најчесто терапијата на ова нарушување е насочена кон елиминација со ласер или директно со интервенција на хирурзите.

Дијагностика

Дијагнозата на ова нарушување не е тешка, бидејќи има свои специфични надворешни карактеристики на манифестацијата. За да се потврди дијагнозата, неопходно е да се спроведе биопсија, при што се зема мал дел од дерматофиброма за тестирање за понатамошни лабораториски испитувања.

Може исто така да ви треба дерматоскопија - процес во кој лекарот ја испитува површината на формацијата под повторено зголемување. Ова е направено со цел точно да се одреди големината и границите на туморот. Доколку во текот на болеста има нарушувања во работата на бубрезите, тогаш пациентот мора да помине низ ултразвук или МРИ.

Главната цел на дијагнозата е да се разликува дерматофиброма од други, можеби малигни, дерматолошки проблеми со кожата.

Третман

Дерматофиброма не му штети на здравјето и животот на една личност, но бидејќи е козметички дефект, мора да се отстрани. Хирургијата е единствениот начин за лекување на дерматофиброма, но може да се состои од неколку методи:

 • најчеста операција за отстранување на тумори на кожата кои се изведуваат со хируршки инструменти. Ефективноста на овој метод е висока, но има неколку недостатоци - бидејќи туморот е формиран длабоко под кожата, ќе биде неопходно да се направи длабок пресек за да се отстрани. Во исто време, загубата на крв не е исклучена, и по операцијата ќе има лузна или лузна;
 • Современиот начин да се ослободи од дерматофиброма е ласерско отстранување. Предностите на овој метод се очигледни - по операцијата нема да има лузна, кожата ќе има едвај забележлива бледа марка, времето за обновување по операцијата е минимално. Во една операција за отстранување на ласер, може да се ослободите од неколку тумори;
 • течен азот - некои лекари користат само таков метод, но нејзиниот недостаток е тоа што го отстранува само горниот дел од туморот, а главниот дел од неоплазмата под кожата не се допира.

По третманот на дерматофиброма, пациентот на истиот ден кога беше извршена операцијата, ќе може да отиде да се опорави дома. Во случај кога дерматофибромата почна да се зголемува во обемот, ја менува бојата и дава непријатни болни чувства, веднаш треба да се консултирате со лекар, бидејќи таков тумор е всушност дерматофибросаркома, која е малигна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дерматофиброма и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атопичен дерматитис (појавување на симптоми: 2 од 7)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Кератома (појавување симптоми: 2 од 7)

Кератома е бенигна формација на човечката кожа, во вид на плаки, спотови, нодули и слични израстоци. Неоплазмите се формираат како резултат на компактирање и кератинизација на клетките на епидермисот, поточно, на нејзиниот слој. Ограничувања на сексот, оваа болест нема. Се забележува дека кератомот на кожата најчесто се манифестира кај лица постари од 40 години, врвот на инциденцата е 50-65 години. Во некои случаи, сенилната кератома поминува самостојно, без дополнителен третман. Можеби преродба е во малигната формација.

...
Ангиофиброма (појавување на симптоми: 2 од 7)

Angiofibroma е прилично ретка болест која се карактеризира со формирање на бенигна неоплазма која ги вклучува крвните садови и сврзното ткиво. Најчесто патологијата влијае на кожата и назофаринксот, поретко страда базата на черепот. Точните причини за формирање на болеста до денес не се познати, меѓутоа, клиничарите издвоиле неколку теории за можниот механизам на појава.

...
Розацеа (појавување симптоми: 1 од 7)

Розацеа, или, како што е поинаку дефинирано од оваа болест на кожата, акне розацеа, во согласност со карактеристиките на манифестацијата е хронична болест. Розацеа, чии симптоми се манифестираат во црвенило на кожата, како и во формирањето на туберкули и пустули, заедно со друг вид осип на лицето, покрај овој редослед во повеќе од половина од случаите, се јавува со оштетување на очите.

...
Пиодерма (појавување симптоми: 1 од 7)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .