Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува гангрена: симптоми и третман

Сува гангрена - главните симптоми:

 • Грчеви
 • Болка во нозете
 • Синови на екстремитетите
 • Губење на сензација во нозете
 • Лесно заздравување на раните
 • Оштетена мобилност на екстремитетите
 • Болка при одење
 • Нога губење на косата
 • Сува кожа на екстремитетите
 • Губење на чувствителност на кожата
 • Прст неуспех
 • Болка во рака
 • Губење на косата на раце
 • Болка при движење на рацете
 • Неразумно замрзнување на екстремитетите
 • Ненадеен бледило на кожата
 • Намалена големина на екстремитетите

Сува гангрена е болест која се карактеризира со смрт на кожата. Ова се случува поради недоволно снабдување со крв, слаба циркулација на крвта и мали количини на кислород. Горните и долните екстремитети најчесто се засегнати. Освен карактеристичната боја на кожата, таков процес се карактеризира со намалување на големината на зафатената рака или нога, во споредба со здрава и брчки (како резултат на губење на влага). Придружуван од такви симптоми како тешка, непрестајна болка и губење на чувството. Третманот е возможен само со хируршки методи и нема други средства, а особено фолк.

Сува гангрена често се развива кога се изложени на хемикалии на човечката кожа, од пролонгирана изложеност на ниски температури, како и од таква болест како дијабетес .

Кожата добива црна боја поради фактот што на местото каде што се јавува процесот на ткивна некроза, се ослободува голема количина на хемоглобин, која го лачат железото, кое, пак, е модифицирано во сол. Најчесто, гангрена влијае на делови од телото што се оддалечени од срцето - врвовите на прстите и прстите, раката или ногата, бидејќи крвта патува долг пат до овие места, предизвикувајќи веројатноста за зголемување на крвниот проток.

Етиологија

Причините за сува гангрена се поделени во две големи групи - надворешни и внатрешни. Првата група вклучува:

 • разни повреди на екстремитетите, што резултира со прекин на крвните садови или оштетување на нервите;
 • пролонгирано влијание на премногу ниски температури (помалку од петнаесет степени на мраз) или, обратно, премногу висока (од шеесет степени на топлина и погоре);
 • зрачење или зрачење;
 • реакција на хемикалии или лекови;
 • долго влијание врз раката или ногата на тешки остатоци или предмети, на пример, за време на катастрофи;
 • постот

Внатрешни причини за истребување на ткивата на екстремитетите се:

 • дијабетес мелитус;
 • појава на згрутчување на крвта;
 • патологии во срцето што влијаат на протокот на крв;
 • злоупотреба на никотин, што доведува до стеснување на луменот на артериите;
 • широк спектар на бактерии или вируси;
 • промена во крвниот состав;
 • дехидратација.

Секоја од овие причини се смета за плодна почва за формирање на ткивна смрт. Но, добивањето на погодената област на инфекција може да доведе до комплицирана форма на гангрена - влажна. Особено вреди да се внимава на таквите последици за луѓето со дијабетес, бидејќи може да ги вклучат внатрешните органи во процесот.

Симптоми

Симптоми на сува гангрена

Почетокот на сува гангрена не може да се забележи, бидејќи симптомите ќе бидат мали. Пациентот има сува кожа на екстремитетите или тешко движење со неколку прсти. Покрај тоа, карактеристичните симптоми на деструктивниот процес се:

 • ненадејно губење на косата на рацете или нозете;
 • појава на силна болка во раката или ногата. Болката трае точно додека има здрави, односно живи клетки меѓу погодените ткива. По смртта на последниот, болката исчезнува;
 • губење на сензација;
 • неможност да се премести екстремитетот или прстите;
 • кожата ја менува бојата и станува синкава. Како што деструктивниот процес се шири, површината на кожата може да стане темно сина или црна;
 • има намалување на големината на изложената површина на телото;
 • зафатената кожа и здрави ткива се одделени со јасна граница. Новите фокуси не се појавуваат;
 • Конечната фаза на овој процес е сушење на заболеното подрачје на ногата. Многу ретко, кожата може да се олупи без каква било вмешаност. Лекарите изедначуваат таква акција со само-заздравување.

Но, и покрај горенаведените симптоми, општата состојба на пациентот не се влошува. Само кај дијабетес, интензитетот на симптомите може да се зголеми, а состојбата на пациентот ќе се влоши.

Некои знаци можат да послужат како предупредување за гангрена, бидејќи може да се развие во текот на неколку години. Вреди да се обрне внимание на изразување на такви симптоми:

 • горниот или долниот екстремитет се замрзнува, дури и во жешката сезона;
 • мали рани или сечења не се лекуваат долго време;
 • чувство на болка при одење или при вршење на движења на рацете (отежнато со дијабетес);
 • грчеви на грчеви;
 • ненадеен бледило на кожата.

При првото чувство на такви симптоми, најдобро решение би било да побараат помош од специјалисти. Често, премногу независни луѓе сами одлучуваат да се ослободат од таков проблем, користејќи народни лекови дома, што е строго забрането. Ова може да доведе до влошување на состојбата на ткивата на екстремитетите на екстремитетите и инфекцијата, која може да се отстрани само со ампутација.

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми на сува гангрена, најдобро е да се консултирате со хирург кој ќе спроведе:

 • Инспекција на вознемирувачки области на екстремитетите, кои можат да бидат нозе, раце, прсти и прсти;
 • да дознаете од пациентот можните надворешни фактори кои влијаат врз кожата;
 • да научат за времето на откривање на симптомите.

После тоа, пациентот ќе треба да помине крвни тестови за да го одреди биохемискиот состав , згрутчување, но најважно - да го потврди или одбие дијабетесот. Ако причината за ваквиот процес е повреда, неопходно е да се подложи на Х-зраци на погодената област на горните или долните екстремитети со употреба на контрастен агент, како и доплерографија, која го оценува протокот на крв низ садовите. По утврдувањето на предизвикувачкиот агенс на болеста, може да биде неопходно да се консултира со васкуларен хирург или трауматолог.

По потврдувањето на дијагнозата, лекарот ќе ги пропише методите на терапија и ќе ве предупреди да не се обидувате самостојно да се лекувате со болеста со народни лекови.

Третман

Третманот за суво гангрена е насочен кон:

 • обезбедување на состојба на одмор за долната или горната нога;
 • спроведување редовни антисептички преливи за да се спречи инфекција и појава на влажна гангрена;
 • блокада на погодената област - лекот се администрира директно во зглобовите;
 • употребата на алатки кои ќе ја подобрат исхраната, снабдувањето со крв и оксигенацијата на клетките на кожата;
 • медицинско отстранување на мртва кожа. Таквиот процес, исто така, може да се случи самостојно (сам по себе трае неколку месеци).

По примената на сите горенаведени средства, се врши козметичка пластична хирургија за да се врати оригиналниот изглед на горните или долните екстремитети.

Апсолутно е забрането да се третираат сува гангрена, дури и со мала манифестација на симптоми, со народни лекови, бидејќи тоа може да предизвика компликации во форма на израз на влажна гангрена, која може да се излечи само со отстранување на раката или ногата. Особено е важно да не се користат такви методи на лекување кај дијабетес, бидејќи ова може да доведе до влошување на текот на болеста.

Превенција

За да се избегне појава на оваа болест треба да се почитуваат:

 • точна температура Одбијте да останете под влијание на опасни по живот ниски или топли температури. Ако ова се фактори на производство, промена на местото на работа;
 • здрав начин на живот - целосно ограничен од употребата на алкохол или никотин;
 • методи на грижа при ракување со хемикалии;
 • нивото на шеќер во крвта, како и кај дијабетесот, веројатноста за појава на гангрена е висока;
 • навремено лекување на болести кои можат да предизвикаат појава на таков процес;
 • третман, без одлагање, повреда или повреда на рацете и нозете.

Луѓето кои некогаш биле излекувани од сува гангрена треба да следат други правила:

 • избегнете било какво оштетување на управуваната површина;
 • строго го следат нивото на шеќер во крвта, како кога менувањето на неговата концентрација во дијабетесот може да доведе до потешка форма на гангрена;
 • во никој случај не вршат домашна превенција на болеста со народни лекови, и во случај на најмала грижа за погодениот горен или долен екстремитет, консултирајте се со доктор.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сува гангрена и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полиневропатија (појавување симптоми: 4 од 17)

Полиневропатија е комплексно пореметување кое се карактеризира со оштетување на моторните, сензорни и автономни нервни влакна. Главната карактеристика на болеста е тоа што голем број нерви се вклучени во процесот на болеста. Без оглед на видот на болеста, се манифестира во слабост и атрофија на мускулите на долните или горните екстремитети, отсуството на нивната чувствителност на ниски и високи температури, појавата на болни и непријатни чувства. Често изразена парализа, целосна или делумна.

...
Фенилкетонурија (појавување симптоми: 2 од 17)

Фенилкетонуријата е прилично тешка наследна болест, главната тежина на манифестациите која е фокусирана првенствено на нервниот систем. Фенилкетонурија, чии симптоми најчесто се среќаваат кај девојчињата, се јавува поради нарушување на метаболизмот на амино киселините, со оглед на оштетувањето во централниот нервен систем, а неговите манифестации се намалуваат до нарушен ментален развој.

...
Маларија (појавување симптоми: 2 од 17)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Тромбоемболизам (појавување симптоми: 2 од 17)

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

...
Белодробна емболија (појавување симптоми: 2 од 17)

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .