Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лупус: Симптоми и третман

Лупус - главните симптоми:

Лупус е болест на автоимун тип, при што одбранбениот систем што го има човечкото тело (т.е. неговиот имунолошки систем) го напаѓа сопственото ткиво, игнорирајќи ги странските организми и супстанциите во форма на вируси и бактерии. Овој процес е проследен со воспаление и лупус, чии симптоми се манифестираат во форма на болка, оток и оштетување на ткивото низ телото, додека во својата акутна фаза, предизвикува појава на други сериозни болести.

Општи информации

Лупус, како што се гледа во неговото скратено име, е целосно дефиниран како системски лупус еритематозус. И покрај тоа што значителен број на пациенти со оваа болест манифестираат симптоми во слаб израз, самиот лупус е неизлечив, во многу случаи се заканува со егзацербација. Пациентите можат да ги контролираат карактеристичните симптоми, како и да го спречат развојот на одредени болести поврзани со органите, за што цел тие треба редовно да се прегледуваат од страна на специјалист, посветувајќи значително време на активен начин на живеење и одмор, и, се разбира, земање навремени пропишани лекови.

Лупус: симптоми на болеста

Главните симптоми кои се јавуваат кај лупус се тешки замор и појава на осип на кожата, исто така, има и болки во зглобовите. Во случај на прогресија на болеста, вакви лезии кои влијаат на функционирањето и општата состојба на срцето, бубрезите, нервниот систем, крвта и белите дробови стануваат актуелни.

Симптомите кои се манифестираат во лупус директно зависат од тоа кои органи се засегнати од него, како и од кој степен на оштетување на нив е карактеристичен за специфичниот момент на нивната манифестација. Размислете за главните симптоми.

 • Слабост Речиси сите пациенти дијагностицирани со лупус тврдат дека мораат да искусат замор во различен степен на манифестација. И дури и ако зборуваме за слаб лупус, неговите симптоми прават значителни прилагодувања на вообичаениот начин на живот на пациентот, мешајќи се со енергична активност и спортот. Ако замор е забележан доволно силен во својата манифестација, тогаш тука веќе зборуваме за тоа како знак што укажува на наскоро влошување на симптомите.
 • Болка во мускулите, во зглобовите. Повеќето пациенти на кои им е дијагностициран лупус мора да доживуваат болка во зглобовите од време на време (т.е. артритис ). Во исто време, над 70% од вкупниот број тврдат дека болката што се јавува во мускулите е првата појава на болеста. Што се однесува до зглобовите, тие може да бидат предмет на црвенило, тие исто така се отекуваат и стануваат малку топло. Некои од случаите укажуваат на чувство на тихување во утринските часови на денот. Кога лупусниот артритис се јавува претежно во зглобовите, како и во рацете, колена, глуждовите и лактите.
 • Кожни заболувања. Преовладувачкото мнозинство на лупусни пациенти, исто така, се соочува со осип на кожата. Системски лупус еритематозус, чии симптоми укажуваат на можна инволвираност во оваа болест, токму поради оваа манифестација, можно е да се дијагностицира болеста. На носот и образите, покрај карактеристичниот осип, често се појавуваат црвени болни точки во рацете, грбот, вратот, усните па дури и во устата. Исто така, осипот може да биде виолетов, трнлив или црвен и сув, а исто така да се концентрира на лицето, скалпот, вратот, градите и рацете.
 • Зголемена осетливост на светлина. Особено, ултравиолетовото (солариум, сонце) придонесува за егзацербација на исипот, истовремено предизвикувајќи влошување на преостанатите симптоми карактеристични за лупус еритематозус. Особено чувствителни на таквата изложеност на ултравиолетови луѓе се фер-коса и бело-кожа.
 • Нарушувања во нервниот систем. Често лупус е проследен со болести поврзани со работата на нервниот систем. Тие вклучуваат главоболки и депресија, анксиозност, итн. Фактички, иако поретки, е оштетување на меморијата.
 • Различни срцеви заболувања. Многу од пациентите кои страдаат од лупус, исто така, се соочуваат со овој тип на болест. Така, воспалението често се јавува во регионот на перикардијалната кеса (инаку се дефинира како перикардитис). Ова, пак, може да предизвика акутна болка во центарот на левата страна на градите. Понатаму, таквата болка може да се прошири на грбот и на вратот, како и на рамената и рацете.
 • Ментални нарушувања. Лупус е исто така придружен со ментални нарушувања, на пример, тие може да се состојат во постојано и немотивирано чувство на анксиозност или изразено во форма на депресија. Овие симптоми се предизвикани, како од самата болест, така и од лекови против неа, и стресот игра улога во нивниот изглед, придружувајќи многу различни хронични заболувања.
 • Промена на температурата. Често лупус се манифестира со таква една од нејзините симптоми како ниска температура, која исто така во некои случаи ви овозможува да ја дијагностицирате болеста.
 • Промена на тежината. Еуцерцербациите на лупус обично се придружени со брзо губење на тежината.
 • Губење на косата Губење на косата во случај на лупус е манифестација на привремена природа. Загубата се јавува или во мали парчиња, или рамномерно по целата глава.
 • Воспаление на лимфните јазли. Со влошување на симптомите на лупус, пациентите често имаат потечени лимфни јазли.
 • Рејноовиот феномен (или вибро-болест). Во некои случаи, оваа болест е асоцирана со лупус, додека малите крвни садови се зафатени, по што крвта тече кон меките ткива и на кожата под нив во прстите и рацете. Преку овој процес, тие добиваат бела, црвена или сина боја. Покрај тоа, погодените области доживуваат вкочанетост и пецкање со истовремено зголемување на нивната температура.
 • Воспалителни процеси во крвните садови на кожата (или кожен васкулитис). Лупус еритематозус, симптомите на коишто ги наведовме, исто така може да бидат придружени со воспаление на крвните садови и нивното крварење, што, пак, предизвикува формирање на црвени или сини дамки од различни големини на кожата, како и на ноктите.
 • Оток на нозете, дланките. Некои пациенти со лупус почувствуваат бубрежна болест која е предизвикана од него. Ова станува пречка за отстранување на течноста од телото. Соодветно на тоа, акумулацијата на вишокот на течност може да доведе до отекување на стапалата и дланките.
 • Анемија Анемија, како што можеби знаете, е состојба која се карактеризира со намалување на количината на хемоглобин во крвните клетки, поради што се транспортира кислород. Многу луѓе кои имаат одредени хронични болести доживуваат анемија со текот на времето, што е предизвикано, соодветно, со намалување на нивото на црвените крвни клетки.

Системски лупус еритематозус: симптоми кои бараат елиминација

Третманот на лупус треба да се започне што е можно поскоро - со тоа ќе се избегне оштетување на органите кои се неповратни во нивните последици. Што се однесува до главните лекови кои се користат во третманот на лупус, тие вклучуваат антиинфламаторни лекови и кортикостероиди, како и алатки чие дејство е насочено кон сузбивање на активноста карактеристична за имунолошкиот систем. Во меѓувреме, околу половина од вкупниот број на пациенти дијагностицирани со системски лупус еритематозус не можат да се третираат со користење на стандардни методи за нив.

Поради оваа причина, терапијата со матични клетки е пропишана. Лежи во нивната колекција од пациентот, по што се врши терапија со цел да се потисне имунолошкиот систем, што целосно го уништува. Понатаму, со цел да се обнови имунолошкиот систем, матичните клетки се воведуваат во крвотокот кои биле претходно одземени. Како по правило, ефективноста на овој метод се постигнува во рефракторниот и тежок тек на болеста и се препорачува дури и во најтешките, ако не и да се каже безнадежните случаи.

Во однос на дијагнозата на болеста, во случај на овие или други наведени симптоми со сомневање дека тој треба да се консултира со ревматолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лупус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 7 од 12)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Пироплазмоза (појавување симптоми: 7 од 12)

Пироплазмозата е болест која е предизвикана од интрацелуларни микроорганизми на протозоа од родот Babesia, паразитирање на говеда, кучиња и други животни. Микроорганизмите влегуваат во човечкото тело преку каснувања и ги напаѓаат црвените крвни клетки, предизвикувајќи нивно уништување и, како резултат на, сериозни симптоми. Третманот во почетниот период на болеста е обично успешен, но ако не е започнат навремено, а пироплазмозата влијаела на повеќе од 5% од црвените крвни клетки, во повеќето случаи лицето умира. Затоа, важно е да побарате помош од специјалисти кога ќе се појават првите симптоми.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 6 од 12)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Лимфогрануломатоза (Хочкинова болест) (појавување симптоми: 6 од 12)

Лимфогрануломатозата (Хочкинова болест) е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на малигно формирање на лимфоидно ткиво. Оваа неоплазма има специфична хистолошка структура. Лимфогрануломатозата најчесто се среќава кај деца и кај пациенти на возраст од 20-50 години.

...
Еритема нодозум (појавување симптоми: 6 од 12)

Еритема нодозум е системска болест на сврзното ткиво, што влијае на кожата и поткожното масно ткиво. Се појавува на кожата со умерено густи нодули, чии големини варираат од 0,5-5 см или повеќе во дијаметар. На палпација, тие се доста болни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .