Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Себороичен егзема: симптоми и третман

Себороичен егзема - главните симптоми:

Себороичната егзема е хронична кожна болест која се карактеризира со бран-како и долготраен курс. Болеста се развива против позадината на дисфункцијата на лојните жлезди, па затоа областите на епидермисот кои се богати со овие жлезди обично се засегнати. За жал, третманот на себороичен егзема е долг и тежок, така што луѓето што го доживеале бараат многу трпеливост.

Епидемиологија

Најчесто, болеста се манифестира во адолесценција и страда од 3 до 5% од жителите на целата земја. Покрај тоа, кај луѓето со имунодефициенција, себороичната егзема е многу почеста - во 80% од случаите. Возрасните исто така можат да ја добијат оваа болест, така што секоја личност е изложена на ризик, без оглед на возраста или расата. Во исто време, врвовите на инциденцата паѓаат кај млади (до 30) и постари (по 50) возраст. И кај мажите, болеста е многу почеста отколку кај жените.

Причини

До денес, причините за појавата на болеста, како што е себороичната егзема кај одредени луѓе, не е целосно проучена. Се претпоставува дека развојот на болеста е под влијание на фактори како што се:

 • стрес;
 • алергиски реакции;
 • генетски фактори;
 • ХИВ инфекција ;
 • метаболички нарушувања;
 • заболување на црниот дроб;
 • хронично воспаление во цревата;
 • повреда на лојните жлезди, поради различни патологии;
 • некои видови на бактерии кои често се наоѓаат во анализите во устите на фоликулите на косата.

Главниот етиолошки фактор е зголемената функција на лојните жлезди, која се јавува кај новороденчиња и адолесценти. Затоа често се разболуваат многу мали деца на возраст под 3 месеци, како и деца на возраст од 11 до 16 години.

Кога хиперфункцијата на лојните жлезди е поврзана со патолошки процеси во телото, тогаш секој со такви нарушувања може да добие егзема.

Пореметувањето на нервниот систем, исто така, стана причина, поради што се појавува себороичен егзема. Според студиите, стресот ја влошува состојбата на пациентите и води до прогресија на болеста. Исто така, придонесува за прогресија на егзема на главата и другите делови од телото, недостатокот на некои елементи во трагови во телото, како што е цинкот.

Вреди да се напомене дека кај пациенти кои имаат себороичен егзема, често се наоѓаат колонии од родот Malassezia на површината на погодените области на скалпот, лицето или телото, и големи колонии на Candida габи се наоѓаат кај новороденчињата во изметот. Затоа, постои мислење дека габите се исто така провоцирачки фактор, а нивната репродукција доведува до ширење и влошување на болеста.

Симптоматологија

Себореична егзема на лицето

Како и секоја болест на кожата, себороичната егзема има главни симптоми:

 • исипи локализирани во области со најголем број на лојните жлезди: скалпот (т.н. "себороична круна"), челото, веѓите, устата и назолабијалните набори, подрачјето зад ауриктите. Исто така, елементите на осипот често се појавуваат на вратот, наборите на екстремитетите и други физиолошки преклопувања на телото;
 • пилинг и чешање.

Во изгледот, себороичните лезии личат на светло розеви или жолтеникави плаки кои многу лушпеат и чешаат, особено кога се зголемува потењето. Потоа, под скалите се појавува плачлива површина, а во целина, ерупциите изгледаат како една голема повреда.

Поради силно чешање и гребење, осипот често се инфицира со секундарна инфекција. Тогаш симптомите се искривени, а текот на болеста се влошува. Поради козметичките дефекти што предизвикуваат себороични егземи, луѓето честопати се соочуваат со психолошки непријатности - дури можат да доживеат и дисфункција на социјалната адаптација. Но, најсилното мачење му се предава на лицето од чешање, кое речиси никогаш не се смири.

Дијагностика

Кога пациентите се жалат на симптоми како што се чешање и осип, лекарот ќе мора да ја идентификува болеста и да направи диференцијална дијагноза со цел да се исклучи можноста пациентот да има вулгарна псоријаза . Исто така можете да ја збунете оваа болест со кандидијаза на кожата или едноставен осип на пелена (особено кај доенчиња), па затоа темелна дијагноза е исклучително важна.

За дијагноза на пациенти назначени дерматоскопија - земање на стругани од погодената област и испитување на ткива за присуство на патогени габи. Доколку е потребно, лекарот што го посетува пациентот го насочува на тест на крвта и на алергиски тестови, а исто така дава насока за проучување на гастроинтестиналниот тракт.

За да се исклучат други болести, потребна е консултација со такви лекари:

 • алерголог;
 • имунолог;
 • ендокринолог;
 • нутриционист.

Третман

Луѓето кои се соочуваат со оваа болест се многу заинтересирани за прашањето - како да се третираат себороичните егземи. Одговорот на тоа не може да биде недвосмислен, бидејќи само лекар, според резултатите од испитувањето, може да пропише соодветна терапија и да даде одредени препораки за пациентот.

Најважната работа во третманот, која бара себороичен егзема - е нормализацијата на животниот стил. Пациентот треба да има доволно спиење и да избегне стресни ситуации, да јаде право и да поминува повеќе време надвор. Исто така, покажа умерена вежба.

Во однос на терапијата со лекови за себороичен егзема, пациентите по дијагнозата, пропишуваат такви лекови:

 • антихистаминици (придонесува за намалување на надворешните манифестации);
 • седативи (со значителен психо-емоционален стрес);
 • глукокортикоиди - силни хормонски антиинфламаторни лекови;
 • desensitizing лекови кои го спречуваат понатамошното ширење на болеста;
 • антимикотици (за уништување на колонии на габи во струготини);
 • антибиотици кога се приклучуваат на секундарна инфекција.

Во прилог на земање на лекот внатре, лекарот пропишува и локални процедури. Особено, антифунгални агенси се користат локално. Добро докажано решение за калиум перманганат е добро воспоставено. Со таква болест како себороична егзема на скалпот, се покажува употреба на медицински шампони, како и скалпот, лицето и телото треба да се третираат со локални антисептици. Исто така, се потребни физички процедури, на пример, УВ зрачење на погодените области.

Во овој случај, третманот треба да биде долг и комплексен - употребата на една дрога е неприфатлива, бидејќи е можно да се справи со болеста само со комплексна и разновидна терапија. Задолжително е назначувањето на витамини за одржување на телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате себорична егзема и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 5)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Себореичен дерматитис (појавување симптоми: 3 од 5)

Себороичниот дерматит се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробиолошки агенси кои припаѓаат на опортунистички габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 3 од 5)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Микози на нозе (појавување симптоми: 3 од 5)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Авитаминоза (појавување симптоми: 3 од 5)

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .