Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Себореја: симптоми и третман

Себореа - главните симптоми:

Себорејата е патолошки процес во кој се набљудува интензивната работа на лојните жлезди на целиот организам. Како по правило, развојот на таков патолошки процес предизвикува неуспех во централниот нервен систем. Во главната група за ризик, децата од основно образование и адолесцентите, особено за време на пубертетот. Поради фактот што лојните жлезди се наоѓаат речиси по целиот периметар на кожата, болеста може да се развие насекаде.

Етиологија

Како што покажува медицинската пракса, себореа најчесто се јавува на лицето или на скалпот. Во повеќето случаи, болеста провоцира неуспех во хормоналната позадина. Сепак, себорејата на лицето или скалпот може да се развие поради такви етиолошки фактори:

 • нездрава исхрана;
 • неусогласеност со личната хигиена, употреба на несоодветни козметички средства за нега на кожата;
 • долготраен третман со хормонални лекови;
 • нервна напнатост, чест стрес;
 • ментална болест;
 • присуство на хронични инфективни процеси;
 • слаб имунолошки систем;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • ендокрини пореметувања;
 • зголемена количина на габа слични габи во телото.

Исто така, треба да се забележи дека овие етиолошки фактори може да предизвикаат себореа на лицето или скалпот само ако имунолошкиот систем е ослабен.

Класификација

Постојат само два типа на овој патолошки процес - суво себореа и мрсна себореа. Поретко, но сепак има трет тип - мешан. Секој од овие подвидови има своја клиничка слика.

Симптоматологија

И покрај тоа што симптомите на овој патолошки процес во скалпот се добро изразени во раната фаза на развој на болеста, само компетентен лекар може да направи точна дијагноза. Ова се должи на фактот дека симболите на себореата на скалпот се слични на други дерматолошки заболувања.

Скалпа себореа

Симптомите на мрсна себореја се манифестираат на следниов начин:

 • кожата станува сјајна, со силно проширени пори;
 • скалпот станува мрсна;
 • косата паѓа брзо и во големи количини;
 • се формира голема количина на првут , која е групирана во сиво-жолта плакета;
 • понекогаш на пациентот може да му пречи чешање.

Симптомите на сувата себореија може да се манифестираат на следниов начин:

 • тежок чешање;
 • изобилство првут;
 • кожата во погодениот дел е сува, ронлива;
 • косата се подели и да стане тенка.

Симптомите, во двата случаи, првично не можат да се манифестираат воопшто. Клиничката слика на сувата себореа многу често во почетната фаза на развој се појавува само во форма на силно црвенило на погодената површина на кожата.

Во поретки клинички случаи, целокупната слика на симптомите може да биде дополнета со следните знаци:

 • остра реакција на кожата, дури и со мал механички ефект;
 • зголемено потење на пазувите, дланките;
 • формирање на розеви дамки.

Со овие симптоми, треба да побарате компетентна медицинска помош, а не да се само-лекувате. Покрај тоа, оваа појава на симптоми може да укаже на било која друга дерматолошка или алергиска болест.

Дијагностика

Како по правило, дијагнозата на сува или мрсна себореа не е тешка. Со цел да се исклучи развојот на друг патолошки процес, спроведе дополнителни дијагностички процедури. Стандардната програма за истражување вклучува следново:

Ако себороијата на скалпот е наменета, тогаш се врши дополнителна компјутерска дијагностика на косата.

Врз основа на резултатите од тестовите, можно е да се направи точна дијагноза и да се пропише правилен третман.

Третман

Третман на себореа вклучува не само лекови, туку и диета и физиотерапија. Лекарската терапија во третманот на себореа вклучува земање лекови од овој спектар на дејство:

 • антифунгални;
 • ексфолијација;
 • подобрување на регенерацијата на клетките;
 • антиалергични;
 • значи за нормализација на дигестивниот тракт.

Ако болеста се дијагностицира кај жени, тогаш се препишуваат орални контрацептиви. Ова е неопходно, така што количината на производство на машки хормон не се зголемува. Покрај тоа, поради овој лек може значително да го намали производството на себум.

Физиотерапијата ги вклучува следниве постапки:

 • електропорација;
 • ласерска пункција;
 • криомасажа.

Без прекин за време на поминување на третман со лекови треба да следите диета. Исхраната на пациентот треба да се базира на следните препораки:

 • исклучок мрсна, зачинета, солена;
 • минимизирање на потрошувачката на брашно и слатка;
 • целосна елиминација на алкохол;
 • предност треба да се даде на парен храна;
 • употребата на ниско-масни сорти на месо и риба.

Покрај тоа, пациентот треба да ги следи овие препораки:

 • полн сон;
 • избегнување на нервни и стресни ситуации;
 • дневни прошетки на свеж воздух.
Третман на себореја

Лекот себореи може да биде само со интегриран пристап. Само локалниот третман со антифунгални масти или спрејови нема да даде соодветен резултат. За да се излечи на овој начин оваа габична болест е невозможна. Дури и ако симптомите на болеста исчезнат некое време, тоа не значи дека тој целосно се повлекол. Како правилно да се третира себореата, може да се каже само лекар, советите од традиционалната медицина се несоодветни тука.

Можни компликации

Ако не започнете медицински мерки против оваа болест на време и не го излекувате целосно, тогаш е можно да се развијат такви компликации:

Превенција

За да се спречи оваа болест е многу полесно отколку целосно да се излекува. Превенцијата на оваа габична болест ги опфаќа следните активности:

 • добра исхрана и здрав начин на живот;
 • навремено и целосно лекување на сите заразни и вирусни заболувања;
 • користете само соодветни козметички средства;
 • целосна усогласеност со правилата за лична хигиена;
 • земајќи витамини и минерали.

Да се ​​почитуваат таквите едноставни правила можно е да се спречи не само развојот на себореа, туку и многу други опасни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Себореа и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , козметичар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Масна себореа (појавување симптоми: 5 од 15)

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...
Себороичен дерматитис (појавување симптоми: 4 од 15)

Себороичниот дерматит се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробиолошки агенси кои припаѓаат на опортунистички габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

...
Demodex (Демодикоза) (појавување симптоми: 4 од 15)

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...
Сува себореа (појавување на симптоми: 4 од 15)

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

...
Ориофофоликулитис (појавување симптоми: 4 од 15)

Остиофоликулитис (синхронизиран стафилококен импетиго) - локализација на гноен-воспалителен процес во горниот дел на фоликулите на косата или во лојните жлезди. Вреди да се спомене дека патологијата не е ограничена со возраста и полот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
козметичар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .