Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ихтиоза: Симптоми и третман

Ихтиоза - главните симптоми:

 • Треска
 • Губење на косата
 • Сува кожа
 • Хрупкост на ноктите
 • Заматен вид
 • Затегнување на кожата
 • Пукнатини во кожата
 • Стратификација на ноктите
 • Ментална ретардација
 • Скали на кожата
 • Намалено потење
 • Џемпери меѓу прстите
 • Деформација на скелетот
 • Нема нокти
 • Белата кожа
 • Забите се распаѓаат
 • Силни линии на дланките и стапалата
 • Сплит коса

Ихтиозата е патологија која се карактеризира со повреда на структурата на кожата. Како што болеста напредува, кожата се стврднува и станува покриена со размери од различни големини и бои. Оваа болест се карактеризира со мала манифестација на сува кожа и груба корекција на кожата до таа мера што личи на рибините. Се наследува - ако такво нарушување е откриено кај еден од родителите, тогаш постои голема веројатност за откривање на таква болест кај детето.

Во зависност од возраста, општото здравје и имунитет, степенот на манифестација и интензитет на симптоми може да варира. Ихтиозата почнува да се манифестира на возраст помала од три години (освен во случаи на конгенитален дефект), но таквата болест на кожата може да се дијагностицира веќе во првите недели од животот. Прво, кожата се исуши силно, а потоа се покрива со лушпи, чии нијанси може да варираат, во зависност од видот на болеста.

Вреди да се спомене дека со оваа болест, не сите кожата е подложна на неоплазми - единствените исклучоци се лактовите, фосината под колена, препоните и подрумот. Во прилог на кожата, забите, ноктите, косата и скелетот се соочуваат со деформација. Како што напредува патологијата, работата на внатрешните органи е значително нарушена, очите често се засегнати, а визуелната острина се намалува.

Само искусен дерматолог може да дијагностицира и објасни како да ја третира ицитозата. Бидејќи таква болест на кожата е наследна, профилактички агенси од него не постојат.

Етиологија

Главната причина за нивната ититоза е генетска предиспозиција и мутација на гените (може да се пренесат од родители на деца или преку генерација). Ова значи дека ако некој од ближните е болен со такво нарушување на структурата на кожата, тогаш 25% шанса дека таквата болест ќе биде во новороденче. Погрешниот метаболизам на протеините доведува до нивтиоза, поради што амино киселините се акумулираат во крвта, со што се распаѓа метаболизмот на мастите и се зголемува нивото на холестерол и амино киселини.

Видови

Според текот на болеста, итиозата може да биде:

 • вродена - се формира и напредува во матката на почетокот на вториот триместар од бременоста. Породувањето секогаш доаѓа пред време, бебето се појавува целосно покриено со скали со сиво-жолта сенка, од различни големини и структури (може да биде мазна или посочена). Со овој тип на бебиња ноктите може да бидат отсутни, или подобро, тие се заменуваат со лушпи. Букалната празнина на бебето е многу намалена со раст, понекогаш дури и со тешкотии е можно да се стави сонда за хранење на детето. Ауриките се абнормални во форма и целосно исполнети со лушпи, а очните капаци на бебето се исфрлаат поради силното истегнување. Покрај тоа, детето може да има џампери меѓу прстите, скелетот е деформиран, клупа и искривување на рацете се изговара. Со вродена итиоза, постои голема веројатност дека бебето ќе умре во првите неколку недели од животот;
 • честа , која исто така се нарекува вулгарна, бидејќи се појавува на видливи површини на кожата, најчесто на лицето. Обично не му пречи на пациентот и тече лесно. Кожата изгледа како да е многу сува, и само на дланките и стапалата може да се формираат мали печати на кожата. Овој тип е често хроничен;
 • дистрофични - во кои не е засегната само кожата, туку и забите, косата и ноктите. Овој тип на болест се карактеризира со зголемена кршливост и пролевање на косата, збир на нокти, емајл на забот е избришан, од кој забите се скапуваат и се распаѓаат, исто така, се проширува кариесот. Пациентите, исто така, имаат генетска склоност за оштетување на видот, како што е миопија , која се покажува на рана возраст. Очите се склони кон конјуктивитис и ретинитис. Поради нискиот имунитет кај луѓето, сите болести ќе бидат хронични, како резултат на кои се додаваат проблеми со работата на внатрешните органи и често се појавува срцева слабост ;
 • епидермолитичен - форма на конгенитална болест. Кожата на бебето има црвена боја, како изгореници со врела вода. Текот на овој вид на нивтиоза е многу полесен отколку со интраутерина, бидејќи скалите самите може да се оддалечат од кожата. На дланките и нозете, кожата е бела во боја и цврсто запечатена. Ретко, симптом, како што е хеморагија, може да се приклучи на епидермолитична итиоза, во кој случај веројатноста за смрт на новороденчето е висока. Но, ако ова не се почитува, тогаш текот на болеста е поволно, а со возраста болеста може да се изрази само во форма на ретки случаи на егзацербација;
 • рецесивен - кој се јавува само кај машката популација и се манифестира неколку недели по раѓањето. Во овој случај, скалите имаат темна боја и се многу компактирани. Колку е постаро детето, толку повеќе ќе се забележат ефектите од таквата ититоза - ментална ретардација, скелетен деформитет и епилепсија .
Ихтиоза кај дете

Од причини на појава, болеста може да биде:

 • генетски утврдени;
 • стекнати - е само последица на патолошки процеси во телото, што во голема мера го намалува човечкиот имунитет, на пример, разни болести на гастроинтестиналниот тракт или СИДА .

По тежина на последици:

 • се раѓаат тешки прематурни бебиња кои умираат во првите неколку недели од животот од нетолеранција кон болеста;
 • средните деца остануваат живи, но постои застој во менталниот развој и секоја болест е хронична;
 • релативно лесно - лицето живее со таква болест целиот свој живот, но симптомите се појавуваат периодично.

Симптоми

Симптомите за сите видови на нивтиоза се скоро исти, само интензитетот на нивната манифестација се разликува:

 • сува и распукана кожа;
 • изгледот на кожата размери од различни големини и бои. Во особено тешки манифестации, се појавува во ушите, устата, наместо ноктите, во носот;
 • со некои видови на болест, скалите може да бидат толку густи што претставуваат рација, слична на кожурец или школка;
 • силен избор на линии на дланките и стапалата, додека кожата е бела и запечатена;
 • неспособност или намалување на потењето;
 • ламинирање, зголемена кршливост на ноктите или нивно целосно отсуство;
 • зголемување на телесната температура, понекогаш и до критични индикатори;
 • дел и губење на косата;
 • нарушена структура на забите.

Дијагностика

Лесно е да се дијагностицира болеста дури и со надворешна манифестација, бидејќи специфичните лушпи и симптоми можат само да укажат на нивтиоза. Дополнителни испитувања може да ги спроведе дерматолог, гинеколог и офталмолог. Ова е направено со цел да се одреди типот на болеста. За да се исклучат други болести во телото, придружени со ицитоза, вршат биопсија на кожата и лабораториски испитувања на примерок од скали.

Третман

Третманот на нивтиозата е комплексен и се состои од:

 • земање лекови;
 • витаминска терапија;
 • лековити масти;
 • народни лекови.

Лековите и витамини имаат за цел да го зајакнат имунолошкиот систем за да го заштитат телото од болести кои можат да ја придружуваат ицитозата. Таквите болести можат да бидат - Капошиев сарком , леукемија , разни алергиски инфекции. Таквиот третман вклучува земање хормонални супстанции.

Во зависност од староста на пациентот и интензитетот на неговите симптоми, инјекциите се дадени во соодветни дози или препарати кои содржат витамини А, Б, Ц, Е. Ова е неопходно не само за зајакнување на имунолошкиот систем, туку и за меки раст кожа. За ублажување на шлаг може да се специјално дизајнирани масти, кои се пропишани од дерматолог за секој пациент, избирање во зависност од видот и текот на болеста. Во некои случаи, вообичаените детски moisturizers ќе помогнат.

Доколку иштитозата се јави во хронична форма, лекарите препорачуваат земање профилактични бањи во клинички услови кои се состојат од тресет, тиња, алги и фитотерапија со употреба на ретиноиди, вештачки замени за витамин А.

Третманот на ицитозата може да се врши дома користејќи народни лекови кои обезбедуваат подготовка на маст од компонентите:

 • Хиперикум масло;
 • путер;
 • стопен свинско маст;
 • борови смоли;
 • пчелин восок;
 • прополис;
 • свеж целадин;
 • креда

Традиционалните методи вклучуваат подготовка на инфузија од:

 • коренот на пченица;
 • tansy цвеќиња;
 • лисја;
 • конска опашка;
 • motherwort.

Покрај тоа, за третман на ицитоза, можете да го користите:

 • Роуан;
 • овес;
 • морска покривка (суви или свежи);
 • пионско масло.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате иchthyosis и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кератоза (појавување симптоми: 5 од 18)

Кератозата е група на патологии на кожата на не-воспалителна етиологија, која се карактеризира со кератинизација на целата површина на кожата или поединечни области. Има многу форми и различни клинички манифестации. Кожата на кожата може да се појави кај луѓе на било која возраст.

...
Анемија со дефицит на железо (појавување на симптоми: 4 од 18)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 4 од 18)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Хипотироидизам кај деца (појавување симптоми: 4 од 18)

Хипотироидизам кај деца - поради недоволна секреција на тироидните хормони, што се јавува во позадина на дисфункција на орган, како што е тироидната жлезда. Болеста е полна со формирање на сериозни последици, вклучувајќи го и кретенизам. Причините за формирање на болеста се разликуваат во зависност од текот на болеста. Вреди да се напомене дека вродениот и стекнат хипотироидизам кај децата е изолиран. Во некои случаи, не е можно да се воспостави провокативен фактор.

...
Егзема (појавување симптоми: 3 од 18)

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .