Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трофичен улкус: симптоми и третман

Трофичен чир - главните симптоми:

 • Чешање во нозете
 • Горење во нозете
 • Грчеви на мускулите на гастрокемиус
 • Деградација на перформансите
 • Вознемиреност на долните екстремитети
 • Зголемена чувствителност на кожата
 • Исцедок од чир со непријатен мирис
 • Екскреција на гној со крв од чир
 • Се чувствува топло во ногата
 • Екскрета за кожа
 • Запечатување на кожата на зафатената нога
 • Скрин сине песок
 • Тежина во оштетената нога при одење

Трофичен чир е воспалителна рана на кожата на горните и долните екстремитети кои не лечат шест или повеќе недели. Се појавува поради недоволната циркулација на крвта и исхраната на ткивата, која се јавува во позадината на проширените вени. Таквата болест не може да се појави самостојно, но станува непријатна и тешка последица по некои болести.

Трофичните чирови заземаат едно од првите места кај гнојни инфекции, бидејќи тие се карактеризираат со болен курс и долг, тежок третман. Оваа патологија може да се појави на било кој дел од кожата, но во повеќето клинички ситуации, туморите се наоѓаат на долните екстремитети - од нозете до коленото. Меѓу најчестите симптоми на оваа болест, забележете ја тежината на одење и отекување на нозете.

Првиот знак на такво нарушување е појавата на мало, но болно место на сина боја. Потоа се јавува улцерација, од која може да се истекува гној или крв. Овој процес е придружен со непријатен мирис. Со цел целосно да се излечи како чирови, ќе мора да се прибегне кон хируршка интервенција.

Етиологија

Причините за трофични чиреви се поделени во две групи. Првиот го вклучува влијанието на надворешните фактори, а вториот - се состои од внатрешни процеси во телото, а компликациите од кои се само такви дефекти на кожата. Но, секоја од овие причини има заедничка особина - тие се јавуваат поради недоволниот проток на кислород и хранливи материи преку вените.

Првата група причини се состои од:

 • широк спектар на можни повреди на долните екстремитети;
 • изгореници;
 • смрзнатини;
 • комори кои се појавуваат по пролонгирана имобилизација на лице;
 • хемикалии кои лицето може директно да ги контактира поради својата работна активност;
 • изложеност на радијација;
 • носи непријатно, тесни чевли.

Втората група на патогени вклучуваат заразни болести и дерматолошки проблеми:

 • дијабетес мелитус ;
 • хронична венска и артериска инсуфициенција;
 • нарушен лимфен проток;
 • разни автоимуни болести;
 • ослабениот имунитет и оштетениот метаболизам може да доведат до појава на трофични чиреви, дури и од малиот пресек;
 • нагло зголемување на телесната тежина;
 • повреда на мозокот или 'рбетниот мозок;
 • туберкулоза ;
 • сифилис ;
 • СИДА

Трофичните чирови може да се појават од комбинација на неколку причини за двете групи. Од точната дефиниција за причините за болеста зависи од изборот на најефективниот третман.

Трофичен улкус

Симптоми

Првиот симптом, кој може да укаже на прогресија на таков дефект во кожата, е чувството на тежина во повредената нога при одење, како и појавата на место од сина сива нијанса, што може да се погреши за модринки. Овие два знака не се единствените манифестации на болеста. Главните симптоми, исто така, вклучуваат:

 • забележително отекување на долните екстремитети;
 • појавата на грчеви во телињата, интензитетот на кој се зголемува ноќе;
 • тешки горење и чешање;
 • кожата е чувствителна на секој допир;
 • сензација на топлина во ногата;
 • кожата на погодената нога може да се зацврсти;
 • појавата на пот-како секрети на кожата.

Со мала повреда на ногата, која веќе ги има симптомите, се појавуваат мали чирови на кожата, од кои може да се ослободи пурулентна течност со нечистотии во крвта. Ослободување многу често има непријатен мирис. Со текот на времето, без третман, таквите чирови се прошируваат не само во ширина, туку и во длабочина, што може да доведе до тешка акутна болка при одење, до степен до кој човек не може да оди, што значи дека неговиот работен капацитет ќе се намали. Затоа, при откривање на најмали знаци на болест, веднаш треба да побарате помош од лекар.

Компликации

Појавата на трофични чиреви на нозете и нивниот доцен третман може да доведе до прогресија на таквите компликации:

 • формирање на екскрема-специфични меурчиња, кои на крајот се исушат и се покриваат со кора;
 • покривање на целулитот;
 • појава на габа;
 • стрептококни лезии на кожата;
 • заеднички деформитет;
 • уништување на 'рскавица на воспалени долните екстремитети;
 • формирање на згрутчување на крвта во вените;
 • онколошки тумори, но таквата последица е многу ретко дијагностицирана (со силно занемарување на патолошкиот процес).
Видови трофични улцери

Дијагностика

За искусни лекари нема да биде тешко да се утврди болеста по испитувањето на пациентот, поради специфичните симптоми и нивната карактеристична локализација. Во основа, дијагнозата е наменета за да се утврдат причините за трофични чиреви. Ако тие се надворешни фактори, пациентот треба да му каже на лекарот за нив, како и да го пријави временскиот интервал кога тоа се случило. Доколку се работи за инфективни болести, се прават општи и биохемиски анализи на урина и крв за да се потврди ова, се одредува нивото на шеќер и дополнително се доделува лабораториски тест за флуидот ослободен од улцерите. Испитувањето на пациентот кај пациентот вклучува:

 • биопсија;
 • Х-зраци со помош на агент за контраст;
 • МНР на долните екстремитети;
 • реовазографија, за да се утврди фреквенцијата на пулсирање на оштетено место.

Третман

Третманот на трофични улкуси треба да биде насочен кон елиминирање на оригиналниот извор на болеста и подготовка за хирургија, бидејќи ова е единствениот начин за трајно да се ослободи од овој проблем. Во случаи кога лекувањето на таквите кожни лезии со операцијата е невозможно, едно лице треба да се обиде да го спречи растот на лезијата. Затоа, терапијата на трофични улкуси се состои од комплексен третман.

Првата фаза вклучува лекови и физиотерапија, кои ќе служат како подготовка за медицинска интервенција и се состојат од:

 • чистење на ногата од претходно мртвите честички на кожата;
 • намалување на подпухнатост;
 • подобрување на циркулацијата на крвта со лекови;
 • обезбедувајќи одмор во кревет со фиксирање на зафатената нога над нивото на главата на пациентот. Ова е направено за да се елиминира или да се спречи стагнација на лимфните и крвните групи;
 • земање антибиотици за елиминирање на вирусите;
 • компресиран од еластичен завој, кој се менува неколку пати на ден и го намалува испуштањето од чиреви;
 • електрофореза со употреба на лекови;
 • UHF

По општата состојба на пациентот се подобрува и чиревите почнуваат да се лекуваат, следната фаза во третманот на трофични чиреви ќе започне - операција. Овој тип третман има неколку пристапи:

 • маневрирање, што ќе го врати протокот на крв низ вените;
 • отстранување на проширени вени;
 • трансплантација на нерви - се врши само во случај на оштетување на нервите;
 • протетика или замена на 'рскавицата, доколку во тек на болеста била нарушена нејзината структура;
 • трансплантација на кожа - ако причината за трофичен улкус е изгореница.

За постоперативно заздравување, санаториумот е најпогоден. Се препорачува да носат еластичен завој со завој и да се обидат да избегнат повреди на долните екстремитети.

Традиционалните методи на третман се сметаат за неефикасни - сите лекари строго забрануваат третман на трофични чиреви дома. Единственото нешто што едно лице може да го направи е да следи строга диета, што овозможува ограничена употреба:

 • соли;
 • топла зачини и сосови;
 • брзо јаглехидрати.

Превенција

Главните средства за превенција се навремено лекување на болести кои можат да предизвикаат појава на трофични улкуси. По операцијата, пациентите треба:

 • спречи повреда на оперираната нога;
 • да се воздржи од прекумерна физичка активност;
 • кога одите надвор, секогаш завојувајте го местото што е подложено на операција со еластичен завој;
 • консумираат многу свежо овошје и зеленчук;
 • води здрав начин на живот;
 • следење на шеќер во крвта.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Трофичен улкус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: флеболог , васкуларен хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Длабока венска тромбоза (појавување симптоми: 3 од 13)

Длабоката вена тромбоза е патолошки процес во текот на кој настанува згрутчување на крвта и формираат крвни згрутчувања во вените. Оваа болест е често придружена со флеботромбоза - нејзината главна разлика од тромбозата е дека патологијата не напредува во длабоките вени, туку во површинските садови.

...
Flatfoot (појавување симптоми: 2 од 13)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Ангиопатија (појавување симптоми: 2 од 13)

Ангиопатија - поразот на крвните садови со разни болести, поради што нивното целосно функционирање е нарушено и ѕидовите се уништуваат. Патолошкиот процес може да влијае на различни делови од телото и крвните садови од различни големини - од мали капилари до големи садови. Ако ангиопатија напредува во текот на подолг временски период, таа е полн со развој на неповратни промени во органите во човечкото тело (поради хронично нарушување на снабдувањето со крв).

...
Миокардна дистрофија (појавување симптоми: 2 од 13)

Миокардна дистрофија - концепт кој означува секундарна лезија или разни нарушувања на патолошка природа во срцевиот мускул. Често оваа болест е компликација на срцеви заболувања, придружена со хранливи миокардни нарушувања. Дистрофијата носи со себе намалување на мускулниот тонус, што може да биде плодна почва за формирање на срцева слабост. Се јавува поради недоволно снабдување со крв во миокардот, поради што нејзините клетки не добиваат доволно воздух за нормално функционирање. Ова доведува до атрофија или целосна смрт на миокардно ткиво.

...
Дијабетична ангиопатија (појавување симптоми: 2 од 13)

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .