Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Базалиома: Симптоми и третман

Базалиома - главни симптоми:

 • Неоплазми на кожата
 • Промена на чирови во долниот дел на сјајот
 • Обезбојување на туморот
 • Чирови во центарот на неоплазмата
 • Постојано зголемување на неоплазмата

Базалиома - малигната формација на површината на кожата. Потекнува од базалниот слој на епидермисот, кој се наоѓа многу длабоко. Во медицината се смета за најчестиот тип на рак на кожата на лицето, кој ги напаѓа возрасните лица на возраст над четириесет години. Таквата неоплазма ги уништува клетките на кожата и може повторно да се појави, дури и по правилен третман. Позитивната страна на оваа болест е тоа што не метастазира на внатрешните органи на една личност, за разлика од другите видови на рак.

Формите на карцином на базалните клетки можат да се манифестираат на различни начини, во зависност од видот на болеста. Но, и покрај нивната широка разновидност, карциномот на базалните клетки имаат речиси истите симптоми, кои се изразени во постојаниот раст на туморот. Оваа болест реагира добро на лекување, што може да се направи на неколку начини. Во повеќето клинички ситуации, прогнозата по третманот е поволна.

Тумор може да расте со текот на годините и во почетните фази на своето постоење изгледа како лузна или мал јазол на кожата која постојано расте. Поради бавниот раст, поголемиот дел од времето, ниту лицето ниту лекарот не го забележуваат формирањето на рак и затоа се дијагностицира во подоцнежните фази на нејзиниот развој.

Етиологија

Базалиома кожата има многу причини, од појава на молови или пеги до кожни болести. Изговор за формирање на овој вид на рак на кожата може да биде:

 • продолжено изложување на директна сончева светлина на човечката кожа - особено подложна на луѓе со бледа кожа и руса коса. Тоа може да биде долг замор на плажа, во солариум и специфични работни услови;
 • генетска предиспозиција или наследни кожни болести;
 • контакт со отровни растенија;
 • хемиски ефекти;
 • хипотермија или прегревање на кожата;
 • контакт со арсен, катран и катран;
 • ослабен имунитет.

Кај децата, карциномот на базалните клетки се појавува во случај кога постои необазоцеларен синдром, кој е вроден. Се изразува не само на кожата на лицето, туку и на дланките и нозете, во форма на мали депресии. Покрај тоа, може да влијае на окото, кое предизвикува конгенитално слепило, го нарушува нервниот и ендокриниот систем.

Видови

Според облиците на базалиомот на кожата може да биде:

 • нодуларен - најчест вид на рак. Врз основа на името, изгледа како мал јазол. За време на растот не предизвикува непријатност за лицето. По елиминација, мала лузна останува на кожата (во форма на нежна депресија). Прогнозата на овој тип на неоплазма е добра, веројатноста за релапс е отсутен;
 • Базалиома нодал
 • површно - е појава на црвена точка на површината на кожата, додека кожата снема малку. За разлика од другите видови на рак, тој е локализиран не само на лицето, туку може да се појави во други делови на кожата, како што се рамената, градите, нозете. Прогнозата е позитивна, но во некои случаи може да има повторно појавување, но и на други места;
 • cicatricial - лузната има бледо розова или сива боја, засегнатата кожа е малку задебелена. Таа може да расте со текот на годините, па затоа постојано инфицира здрава кожа, која го исклучува таквиот метод на третман како хируршка интервенција. Прогнозата е генерално добра, но постои можност за чести повторувања;
 • пептичниот улкус е најопасната форма на рак, бидејќи кај сите видови на базалиоми, најголемо оштетување на ткивата на кожата е. Обликот на туморот е нерамномерен, комбинира неколку бои и се карактеризира со мал оток (во споредба со здрава кожа);
 • пирсинг - расте брзо и сериозно го уништува ткивото на кожата;
 • брадавица - површината на таквата форма е груба. Карактеристична карактеристика е дека здрави клетки на кожата не се вклучени во патолошкиот процес;
 • склеродермична форма - прво, формирањето има форма на мал јазол, но како што се менува големината, се претвора во рамна лузна со јасни контури;
 • синдром на базалните клетки е второто име за конгенитална форма на болеста која може да се развие во базалиома. Новите израстоци во овој случај се појавуваат во текот на целиот живот.

Симптоми

Главниот симптом на рак е постојаното зголемување на неоплазмата. Без разлика дали тоа е тумор или место, неговите димензии може да варираат од неколку милиметри до два сантиметри. Покрај тоа, симптомите се:

 • промени во бојата или тупчиња во туморот;
 • појавата на чиреви, кои се локализирани токму во центарот на растот, но, исто така, можат да се прошират и на ободот;
 • промена на нијансите на нијансата на сенките, од бледо розова до црвена боја.

Компликации

Доколку одите на лекар доцна или едноставно не сакате да се лекувате, кожата на кожата на базалните клетки може да се зголеми со големина до десет сантиметри, а ткивото и 'рскавицата ќе бидат уништени (напредната форма на болеста се смета за два сантиметри повисока).

И покрај фактот дека овој тип на рак не метастазира, може да предизвика сериозни компликации. Ова е особено точно за карцином на базалните клетки на носот, устата и ушите, бидејќи ако се случи на такви места, туморот може да доведе до деформација не само на 'рскавицата, туку и на коските (може да доведе до нарушување на функционирањето на овие елементи). Покрај тоа, преку такви отвори, рак, за кој агресивно однесување кон човечкото тело не е карактеристично, може да се прошири во черепот и да го зарази мозокот. Прогнозата е многу тажна - личноста во повеќето случаи умира.

Дијагностика

Дијагнозата на карцином на базалните клетки се изведува на неколку начини. Првата фаза е испитување на пациентот од страна на лекарот, откривање на можните причини за болеста и време на откривање на првите симптоми. На испитување, специјалист за карактеристични знаци прави прелиминарна дијагноза - рак на базален тип. После тоа, се врши лабораториска студија за честичка на тумор или стружење од место. За да се исклучат други кожни болести, може да биде потребен онколог.

Третман

Методот на третман на карцином на базалните клетки е избран за секој пациент поединечно. За да го направите ова, фактори како што се типот на рак, обликот и големината, местото на кое е формиран туморот, дали е направено третманот и на кој начин се земени предвид. Врз основа на добиените податоци, пациентот може да биде назначен еден од следниве методи за отстранување на карцином на базалните клетки:

 • хирургија е најчестиот начин за лекување на тумори. За посебно мали димензии користете посебен микроскоп. Овој метод се применува само за мали тумори и само ако местото на изгледот ќе биде поволно за операцијата;
 • употребата на течен азот - е брза и безболна, но постапката ќе биде ефикасна само во случај на површинско поставување на туморот. Висока веројатност за повторно воспаление на кожата;
 • ласерско отстранување се изведува во случаи на карцином на базалните клетки на лицето. Предноста на овој метод е тоа што не остава лузни, може да навлезе подлабоко од азот, што ја намалува веројатноста за релапс;
 • Изложеноста на зрачење или терапијата со јонизирачко зрачење се изведува во случај кога другите методи на третман не се применуваат.
Радиотерапија

Во тешки случаи (голема големина на туморот или локализација на носот, очите, ушите или околу устата) се комбинираат неколку опции за отстранување на карцином на базалните клетки.

Благодарение на популарните методи на третман на карцином на базалните клетки, можно е да се суспендира растот на туморите или целосно да се избегне повторување на болеста. Лековитите својства имаат:

 • солен од зеленчук;
 • морков (употребен во облик на компресија);
 • Инфузија на камфор и алкохол.

Превенција

Превенција на карцином на базалните клетки е да се избегнат факторите на ризик кои предизвикуваат појава на тумори:

 • да се откаже од долг престој во директна сончева светлина;
 • кога сончање на плажа, преземе мерки на претпазливост - капа за глава, очила и очила;
 • избегнувајте посета на солариум;
 • ако е потребно, да го смени местото на работа;
 • навремен и правилен третман на сите проблеми со кожата;
 • периодично набљудување во клиниката на луѓе кои веќе се манифестираат таква болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Басалиома и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на кожата (појавување на симптоми: 1 од 5)

Ракот на кожата е болест кај која почнува да се развива малигната туморска маса од клетките на кожата. Ракот на кожата, чии симптоми се јавуваат како резултат на изложеност на одредени фактори на ризик, може да се манифестира во неколку големи варијанти, како карцином на базалните клетки, карцином на сквамозен клетки, рак на кожата или меланом. Секоја од овие опции за рак на кожата се карактеризира со свои карактеристики, при што најопасниот вид е меланом.

...
Брадавици (појавување симптоми: 1 од 5)

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...
Флегмон (појавување симптоми: 1 од 5)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Филаријаза (појавување симптоми: 1 од 5)

Филаријаза - тропска болест, чиј развој е забележан како резултат на пенетрација на човечкото тело на паразитски црви, наречени филарии. Во медицинската литература, оваа патологија се нарекува и слонова болест. Филаријазата има можност да се зарази како од болен човек, така и од животно, а како резултат на убод од инсекти. По пробивањето на човечкото тело, црвите најпрво се населуваат во лимфните јазли и садови, па така болеста има и друго име - лимфатична филаријаза. Исто така, црви навлезат во шуплината на човечкото тело, гениталиите, очното јаболко и под кожата.

...
Капошиев сарком (појавување на симптоми: 1 од 5)

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .