Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Витилиго: Симптоми и третман

Витилиго - главни симптоми:

Витилиго е болест која влијае на кожата и се карактеризира со целосно исчезнување на пигментот во одредени делови од него, како и промена на бојата на косата која се наоѓа на нив. Во ретки клинички ситуации, оваа болест може да биде проследена со промена на бојата на мрежницата. Точните причини за болеста досега не се утврдени, но научниците развија неколку теории за ова. Патогенезата на витилиго е брзото уништување на специфични клетки од меланоцити, чија главна функција е синтезата на пигменти, кои ја обојуваат кожата во одредена боја.

Оваа болест може да се лекува, но прогнозата директно зависи од времетраењето на патолошкиот процес. Извонредно е фактот дека околу 5% од вкупниот број на случаи се излечени без прибегнување кон методите на модерната медицина. Витилиго е хроничен. Нема ограничувања во однос на возраста и полот на болеста. Витилиго се дијагностицира кај деца и кај возрасни пациенти од различни возрасни категории. Невозможно е целосно да се излечи патологијата.

Етиологија

Витилиго не е конгенитална болест. Но, засега не се утврдени точните причини за прогресија на патологијата. Научниците имаат неколку претпоставки во врска со ова прашање. Повеќето веруваат дека развојните механизми на болеста предизвикуваат некои внатрешни и надворешни фактори. Исто така, постои претпоставка дека причината за развојот на патологијата е зголемена сончева активност, особено во летниот и есенскиот период од годината.

Можни причини за прогресија на болеста:

 • дефекти во ендокриниот систем, придружени со хормонски нарушувања;
 • автоимуни нарушувања;
 • прекршување на трофизмот на кожата поради неговата трауматизација - изгореници, парчиња и така натаму. Утврдено е дека витилиго често почнува да се манифестира во оние области каде што претходно постоеле повреди;
 • неконтролирана употреба на одредени групи на лекови;
 • заболувања на црниот дроб, како резултат на прогресијата на која постои деформација на паренхимот на органот, стагнација на жолчката итн.
 • разни болести на дигестивниот тракт. Тука главната причина лежи во кршењето на процесот на апсорпција на хранливи материи кои се неопходни за кожата. Најчесто, витилиго напредува во позадина на синдром на малапсорпција и дисбактериоза . Со овие патологии првенствено се зафаќа ѕидот на тенкото црево, една од функциите на која е апсорпцијата на хранливи материи од храната;
 • изложеност на кожата на агресивни хемикалии. Честите случаи на прогресија на болеста по изложувањето на кожата значи со формалдехид, фенол и многу повеќе.

Фази

Клиничарите разликуваат неколку фази во прогресијата на оваа болест:

 • почетна. Во оваа фаза, постепено се формира едно место на мала големина на кожата. Овој елемент, по правило, не дава многу непријатност кон пациентот. Исклучок е неговата локализација на лицето (козметички дефект). Тоа е добро лекувано дури и дома;
 • стабилна. Во овој случај, се создава дамка, која подолго време не подлежи на никакви промени - не се зголемува во големината, не ја менува својата примарна боја. Исто така во оваа фаза на болеста не се забележува формирање на нови патолошки елементи. Патолошки третман се врши и дома и во болница;
 • репигментација. Обично оваа фаза е забележана во случај на спонтано формирање на елемент на кожата. На пример, поради внесувањето на одредени фармацевтски препарати;
 • прогресивно. Оваа фаза на болеста се дијагностицира ако во текот на 3 месеци претходно формираното патолошко место брзо расте и во исто време се појавуваат нови елементи на кожата, кои имаат тенденција да се спојат. Обично болеста напредува бавно. Новите формации се појавуваат само неколку месеци по појавата на првиот елемент. Но, во медицината, постојат случаи кога витилиго се одвиваше во молња. Во исто време, за само неколку недели, депигментираните области го опфаќаа речиси целото тело. Третманот на оваа форма треба да се врши не дома, туку во стационарна состојба, под надзор на медицински специјалисти.

Видови

Видови Витилиго

Клиничарите идентификуваат неколку варијанти на болеста, во зависност од бојата на формираните места, како и нивната распространетост во телото.

Преваленција:

 • локализирана форма. Таа е поделена на три подвидови: сегментален аранжман (точки се локализирани само на една половина од телото), фокални (забележани се само неколку депигментирани области), мукозни (дамки се појавуваат само на мукозните мембрани);
 • универзална форма. Во овој случај, пигментот губи до 80% од целата површина на кожата;
 • генерализирана форма. Таа има три подвидови: вулгарен аранжман (симетрична манифестација на депигментациски места), акроциф (на кожата на екстремитетите и лицето), измешан.

Од области со деградација на бои:

 • сина Депигментираната површина на кожата добива сина нијанса;
 • болно По рабовите на самото место може да се забележи појава на воспалена граница;
 • триколор. Во овој случај, депигментираната област ја ограничува транзиционата зона, која има малку посветла сенка од здравата кожа;
 • четири бои. Горенаведените три бои се надополнети со зона со поинтензивна пигментација од здрава кожа.

Симптоматологија

Симптомите на витилиго се доста специфични, тешко е да се збуни оваа болест со други патологии од страна на еден поет. Вообичаено, не се забележуваат субјективни сензации со оваа болест. Во ретки клинички ситуации, појавата на ново место со намалена пигментација е придружена со мало чешање. Вреди да се напомене дека оваа болест не ја нарушува општата состојба на болно лице.

Карактеристичен симптом на витилиго кај деца и возрасни е ист - манифестацијата на кожата на области кои имаат сенка е многу полесна од околната кожа. Како што напредува патологијата, се забележува нивно појаснување на млечно бела боја. Овие патолошки фокуси имаат тенденција да се спојат. Депигментираната кожа не се менува:

 • исто така е влажна и еластична;
 • мазна;
 • еластична;
 • моделот на кожата е зачуван.
Витилиго на лицето и телото

Локализација на фокуси на депигментација:

 • раце;
 • лицето;
 • аксиларни вдлабнатини;
 • колена;
 • лактите;
 • областа околу очите и устата.

Дијагностика

Покрај присуството на карактеристични точки на кожата, кои се формираат за време на витилиго кај деца и возрасни, дијагнозата исто така се базира на показатели за лабораториски тестови. За прецизно да се потврди прелиминарната дијагноза, пациентот е насочен кон доставување на следниве тестови:

Диференцијалната дијагноза се изведува со следните патологии:

 • лишаи од три вида - бели, едноставни и шарени;
 • секундарна леукодерма, која почна да напредува против позадината на лупус, дерматитис, сифилис.

Медицински настани

Третманот на патологијата се изведува и во болницата и дома. За тоа каде ќе се одвива процесот на лекување, одлуката ја донесува само лекарот што присуствува. Тој исто така развива најефикасен план за лекување, врз основа на податоците од почетниот преглед, резултатите од анализите, како и од стапката на прогресија на патолошкиот процес.

Важно е да се забележи дека изборот на најефикасен третман е строго индивидуален. Понекогаш времетраењето на курсот може да достигне 1 година. За третман на витилиго прибегнаа кон такви манипулации и процедури:

 • третман со масти кои содржат хормонски компоненти. Главната цел е да се запре процесот на уништување на меланоцити;
 • ПУВА терапијата е класичен метод за лекување на болест;
 • Можно е да се третира болеста со помош на мелагенин. Овој фармацевтски агенс придонесува за производство на меланин. Вреди да се напомене дека научниците се уште се расправаат дали е можно да се излечи витилиго за нив или не, бидејќи ефективноста не е докажана;
 • често почнуваат да ја третираат болеста со употреба на тесни бранови;
 • ексцимерна ласерска терапија;
 • кожни графтови. Третманот на пациентот со овој метод започнува во случај кога горенаведената терапија не го има посакуваниот ефект. Но, вреди да се напомене дека овој метод на лекување се примени за мали лезии;
 • Белење на кожата. Доколку се зафати до 70% од кожата, тогаш не е препорачливо да се третира болеста. Во овој случај, се препорачува да се прибегне кон белење здрава кожа;
 • Исто така, важно е да се излечат патологиите што постојат во човечкото тело и кои можат да придонесат за појава на оваа болест.

Карактеристики на третманот на витилиго кај деца:

 • третманот се врши само по темелна и сеопфатна дијагноза. Ова е важна точка, бидејќи ќе зависи од резултатите, што ќе го третира бебето, и колку е ефикасен таков третман;
 • витилиго кај деца често се само-лекување, без употреба на специфична терапија;
 • ако лекарот смета дека лекувањето на патологијата пред 4 години е несоодветно, тогаш не треба да инсистирате на лекување. Факт е дека сите фармацевтски препарати кои се користат за лекување на болест, како и обука, можат да направат многу повеќе штета на неформираниот организам отколку на доброто.

Народна медицина

Можно е да се третира витилиго со народни лекови дома само по консултација со лекар и добивање на негова дозвола. Исто така вреди да се напомене дека следните рецепти можат да ги третираат и возрасните и децата.

Ефективни народни лекови за витилиго, кои може да се подготват дома:

 • лисја од лиснатини. Преземањето на лекот го намалува губењето на пигментот. Невозможно е да се излечи болеста, но можно е да се запре нејзината прогресија;
 • кокосова кора. Кората е изгорена и од него се подготвува медицински лек (основата е маслиново масло);
 • лушпа на duckweed;
 • лушпа од 7 билки: мудрец, фармерки, лисја од коприва, кантарион, оригано, цвеќиња со календула.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека витилиго и симптомите се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мигрирање на еритема (појавување симптоми: 2 од 4)

Мигрирачката еритема е болест на заразна природа која влијае на кожата на една личност. Почнува да напредува поради залак, често шума. Името на болеста, миграторната еритема на Афзелиус Липшутц, исто така, се наоѓа во медицинската литература.

...
Еритраза (појавување симптоми: 2 од 4)

Еритрасма е бактериска лезија на кожата во области со големи набори. Надворешно, нарушувањето се изразува со појава на точки од различни нијанси, на пример, сива, розова, кафеава-црвена или жолто-кафеава. Болеста се разликува од другите дерматолошки нарушувања затоа што се погодени само горните слоеви на кожата, додека косата и ноктите остануваат непроменети.

...
Лентиго (појавување симптоми: 2 од 4)

Лентиго - бенигни ерупции на кожата во форма на мали точки (1-2 сантиметри во дијаметар) од жолта или темно кафеава боја. Се однесува на мелазодермални формации. Тоа не е преканцерозна состојба, сепак, предмет на чести трауми и прекумерната изложеност на сончева светлина може да предизвика рак на кожата. Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ-10), на оваа болест му се доделува шифрата L 81.4. Третманот треба да го пропише само лекар, по испитување и утврдување на етиологијата и форма на развој на оваа болест.

...
Црвен дермографизам (појавување симптоми: 2 од 4)

Црвениот дермографизам е нарушување кое се карактеризира со фактот дека на кожата под влијание на промената на температурата на околината, притисокот или дури и со нервен преоптоварување, се забележуваат црвени дамки кои не исчезнуваат долго време.

...
Неврофиброматоза (појавување на симптоми: 1 од 4)

Неврофиброматозата е претежно наследна болест, која се карактеризира со формирање на тумори во областа на нервните ткива, што потоа предизвикува појава на разни видови коски и абнормалности на кожата. Вреди да се спомене дека неурофиброматозата, симптоми кои се јавуваат кај мажи и жени со иста фреквенција, најчесто се манифестира во детството, а особено за време на пубертетот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .