Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Панаритиум: Симптоми и третман

Панаритиум - главните симптоми:

 • Слабост
 • Треска
 • Пореметување во спиењето
 • Губење на апетитот
 • Збунетост
 • Треска
 • Malaise
 • Изглед на течни меури
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Бред
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Болка во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Растројство на свеста
 • Чувство на слабост
 • Фистула на задниот дел од прстот
 • Прст неуспех
 • Апсцес под ноктите
 • Сгинат прст

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

Карактеристиките на локацијата на меките ткива на раката придонесуваат кон тоа дека гноен процес може да напредува не само површно, туку и да се шири во длабочина - кон коските, тетивите и зглобните зглобови. Во овој случај, постојат повеќе комплицирани и тешки форми на престап во третманот. Важно е дека кога ќе се појават првите симптоми, веднаш контактирајте со квалификуван лекар за да избегнете развој на опасни компликации. Најчесто, кривичните дела се дијагностицираат кај дете или кај лица од возрасна група од 20 до 50 години. Најчесто место на локализација на апсцес - 1, 2 и 3 прст од десната рака. Вреди да се забележи дека и егзогените и ендогените фактори можат да придонесат за развојот на овој патолошки процес.

Етиологија

Човековиот престап се јавува поради продирање на инфективни агенси преку оштетената кожа. Следните патогени најчесто провоцираат болка:

Тие можат да навлезат во човечкото тело преку:

 • микрокредити;
 • намалувања;
 • острици;
 • абразии;
 • burrs;
 • гребнатини.

Ризикот од престап е многу поголем кај поединци:

Видови

Форми на кривично дело

Кожен престапник. Шифрата за МКБ 10 е L03.0. Истиот код е исто така својствен и за поткожното и за субфуталното злосторство. Апсцесот се формира на задниот дел на палецот или раката. Поради патогената активност на микроорганизми, под епидермисот, гноен ексудат почнува постепено да се акумулира на ова место.

Постепено се формира блистер на местото на лезијата, внатре во која има жолто-сива течност (ова е гној). Понекогаш ексудат може да содржи и крв. Кожата, која се наоѓа во непосредна близина на патолошката формација, е хиперична и едематозна. Местото на лезијата е многу болно. Ако мочниот меур почнува да расте, тогаш ова е сигурен знак дека гноен процес се шири на подлабоки ткива.

Поткожен престап. Во овој случај, формирањето е локализирано под епидермисот на прстите од страната на палмарната површина. На ова место кожата е многу густа и често се појавува каллус (поради физичкиот труд). Поради нив, акумулираниот гноен ексудат за време на поткожното панаритиум не пробива, туку продира во длабоко лоцирани ткива. Ако ургентниот панаритиум не се третира итно, тогаш тетивите, зглобните зглобови и коскените структури ќе бидат вклучени во патолошкиот процес.

Нок или субински престапник. Зафатената област е меко ткиво, кое се наоѓа под ноктите. Најчесто, субински престап се развива откако расколот се најде под плочата и не е правилно извлечен. Или, напротив, тие влечеа, но не извршија целосна дезинфекција на раната.

Околоногтевой преступник. Во медицината, оваа состојба на болеста се нарекува и параонихија. Пулмоналниот мочен меур се формира во близина на ноктот ролери. Главната причина за нејзината прогресија - трауматски маникир.

Чудно злосторство. Оваа состојба во медицината исто така се нарекува гноен артритис на артикуларна артикулација, која ги поврзува 2 прста. Формирањето на артикуларен панаритиум се јавува по трауматизирање на раката, поради што инфективните агенси се пробиваат во артикуларната празнина. Исто така, оваа форма може да биде компликација на поткожната форма на болеста, кога гној продира длабоки ткива. Во случај на неуспех да се обезбеди квалификувана помош, мобилноста на артикуларната артикулација може дополнително да се намали. Шифрата за ICD 10 - M00.0.

Остео-артикуларна форма. Ова е компликација на артикуларната форма, ако не се дијагностицира и не се третира целосно. Глутениот процес од артикуларната артикулација се протега на коскените структури на раката.

Коска престапник. Оваа форма може да почне да напредува како компликација на артикуларната форма, но исто така и нејзиниот примарен развој не е исклучен. Обично коските престапник напредува по страдањето на отворена фрактура. Шифрата за ICD 10 - M86.1.

Тендонски злосторник. Оваа состојба, исто така, има друго име - тендовагинитис . Глутениот процес кој ги погоди тетивите во моментов се смета за најтешка форма на болеста. Лекот тежок престап е многу тежок, па дури и по целосен третман не постои сигурност дека моторната функција на рацете ќе биде зачувана.

Симптоматологија

Сите варијанти на оваа болест имаат свои клинички знаци. Но, постои група на симптоми кои се карактеристични за сите форми на кривично дело:

 • синдром на болка во погодената област. Обично тоа е пулсирачко;
 • хиперемија на кожата;
 • оток на местото на супурација;
 • нарушување на функционирањето на прстите. Едно лице не може да ги свитка, бидејќи има силни болни сензации;
 • хипертермија .

Симптоми на обликот на кожата:

 • хиперемија на кожата во погодената област;
 • формирање на патолошки мочен меур, во чија внатрешност постои ексудат. Може да биде крвав или гноен;
 • во раната фаза на патолошка прогресија, синдромот на болка не се изговара, но постепено станува многу силен и станува пулсирачки;
 • матичен лимфангитис;
 • слабост;
 • скршеност;
 • хипертермија.

Симптоми на периунгвална форма:

 • во рана фаза, едемот и хиперемија се локални. Постепено, процесот се протега на целата шајбна шајка;
 • формирање на апсцес, кој лесно може да се види преку тенки епидерми на одредено место;
 • силен болен синдром. Болката е особено силна ноќе;
 • нарушување на спиењето;
 • лимфангитис ;
 • хипертермија.
Околоногтевой преступник

Симптоми на подунална форма:

 • формирање на апсцес под ноктот;
 • интензивен синдром на болка;
 • малаксаност;
 • слабост;
 • скршеност;
 • нарушување на спиењето;
 • оток на нок фаланга;
 • под ноктите, може да забележите гноен ексудат;
 • хипертермија.

Симптоми на поткожен престап:

 • во рана фаза, постои мала црвенило и мала болка на местото на инфекција;
 • со прогресија на поткожен престап, синдромот на болка се зголемува и станува пулсирачки;
 • погодениот прст отекува;
 • треска;
 • хипертермија;
 • слабост;
 • скршеност

Симптоми на коските:

 • Клиничката слика на поткожната форма е забележана во раната фаза на прогресија на коскениот престап, но сите симптоми на болеста се поизразени;
 • силна болка, поради што едно лице не може да спие;
 • фаланга со чир се зголемува во големина. Карактеристична особина на оваа форма на болест е поглед на колбата во облик на колкот со зафатениот прст;
 • кожата е хиперемична и има светло-цианотична нијанса. Визуелна инспекција ја забележува неговата брилијантност;
 • погодениот прст е во полу-свиткана положба. Не е можно пациентот целосно да се наведнува, бидејќи кога се обидува да го стори тоа, се јавува акутна болка;
 • треска;
 • треска.

Знаци на артикуларна форма:

 • болка во зафатената артикулација, како и изразен оток;
 • намалување на амплитудата на движењата;
 • кога се чувствува местото на лезија, може да се забележи стрес на артикуларната артикуларна капсула;
 • формирање од задниот дел на прст фистула.
Чудно злосторство

Знаци на тежок престап:

 • униформа оток на зафатениот прст;
 • силна болка;
 • по тетивите постои остра болка;
 • прст малку свиткана;
 • обично не се почитува хиперемија;
 • слабост;
 • намален апетит;
 • хипертермија;
 • нарушување на свеста;
 • глупости.

Медицински настани

Како да се третира делото може да каже само квалификуван лекар, по темелно испитување. Обично прибегнаа кон две методи - конзервативни и оперативни. Ако болеста напредува не повеќе од два дена, тогаш можете да се обидете да се справите со гноен процес со конзервативни методи - со употреба на полуалкални преливи, антисептички лекови, земање антибиотици и така натаму. Ако гноен процес е во напредна фаза, тогаш во овој случај постои само еден третман - оперативна интервенција.

Третманот на кривично дело дома може да се врши со користење на различни средства за традиционална медицина. Но, можете да аплицирате било какви рецепти само откако ќе се консултирате со вашиот лекар и ќе добиете дозвола од него за ова. Најефективните народни лекови за делото се:

 • медицински завој со лак;
 • репка компресија;
 • рициново масло;
 • лист од алое;
 • дух тинктура на calendula;
 • бања со целадин.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Панаритиум и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш хирургот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен остеомиелитис (појавување на симптоми: 10 од 19)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Флегмон (појавување симптоми: 8 од 19)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Erysipelas (појавување симптоми: 7 од 19)

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

...
Ганглионитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 6 од 19)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .