Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микроспорија: Симптоми и третман

Микроспозија - главни симптоми:

 • Црвени дамки на кожата
 • Оток во погодената област
 • Пилинг на дамки на кожата
 • Негување на ноктите
 • Дамки за нокти
 • Кожата чеша на местото на повреда

Микроспоријата е габична болест која влијае на кожата и косата на некоја личност, но понекогаш ноктите исто така се вклучени во патолошкиот процес. Името на болеста добиена од патогенот - габичен микроорганизам од родот Microsporum. Оваа болест е позната по терминот "рингворм", поради особеностите на нејзините симптоми. Вреди да се напомене дека микроспоријата е болест која влијае не само на луѓето, туку и на животните.

Најчесто дијагностицирана микроспорина кај деца на возраст од 1 до 13 години. Но, исто така оваа болест често влијае на фер сексот. Често, луѓето кои имаат историја на патологии на ендокриниот систем, хиповитаминоза или оние кои значително ја намалија реактивноста на организмот, често се заразени.

Етиологија

Како што споменавме погоре, предизвикувачкиот агенс на микроспорината кај децата и возрасните е габа од родот Microsporum. Со своите етиолошки карактеристики, овие патогени се поделени на:

 • бестијалност Овие микроорганизми паразитираат животни;
 • антропофили. Местото на нивниот паразитизам е човечкото тело;
 • геофили. Паразитски во земјата.

Најмногу заразен микроорганизам е антропофилна габа. Во овој случај, изворот на инфекција е човек. Од неговото тело спорите на габата се протегаат на предмети за домаќинството - долна облека, играчки и така натаму. Во овој случај, ние зборуваме за контакт-секојдневно пренесување на инфекција.

Зоофилните видови на габични микроорганизми се пренесуваат на луѓето по контакт со заразени животни. Најчесто во улога на дистрибутер на инфекција се миленичиња - заморчиња, мачки, кучиња, хрчаци и многу повеќе. Инфекцијата се врши и со контакт со болно животно, и со контакт со предмети на кои може да остане неговата волна или делови од мртва кожа.

Симптоми

Латентниот период на микроспоријата кај луѓето е до 7 дена, по што започнуваат да се појавуваат првите симптоми на болеста. Треба да се напомене дека природата на манифестациите на микроспоријата се определува со локализација на патолошките фокуси, длабочината на воведување на габата во кожата.

Лезии на кожата

Микроспорска мазна кожа

Првиот симптом на мазната кожа на микроспорината е појавата на црвено место на кожата. Ова е место за воведување на габичен микроорганизам. Постепено, овој елемент се зголемува и по должината на нејзиниот раб се појавува перница која се состои од меурчиња и нодули. Централниот дел постепено ја менува својата боја на розева боја. Пилинг се појавува на неговата површина. Визуелно, оваа патолошка формација има форма на прстен.

Кога микроспорината од овој тип е формирана од еден до три фокуси на воспаление. Максималната големина на еден прстен е до 3 см. Место на локација:

 • вратот;
 • подлактица;
 • на лицето;
 • раменици.

Многу ретко, прогресијата на овој патолошки процес е придружена со симптом како што е чешање. Но, понекогаш се уште се појавува и е умерено. Поретко, на дланките и стапалата се формираат патолошки прстени. Понекогаш ноктите се вклучени во процесот (нивниот раб е засегнат). Прво, на ноктите се појавува дамка, постепено добивајќи бела боја. Во погодената област, структурата на ноктите може да биде уништена.

Лезија на коса

Често се дијагностицира кај деца од 5 до 12 години. Овој вид на микроспозија ретко се засегнати од возрасните, бидејќи на нивните влакна има киселини кои не дозволуваат целосно да се развие габата. Извонреден е фактот дека болеста речиси никогаш не е дијагностицирана кај деца со црвена коса.

Симптомите на болеста обично се јавуваат 5 дена по инфекцијата. Вообичаено се забележува формирање на две фокуси, со големина до 5 cm. Формата е заоблена. Мали фокуси може да се формираат по рабовите на главниот фокус.

Во првите денови од инфекцијата, патогенот е локализиран во устата на сијалицата за коса. На 6-тиот ден, косата е веќе погодена. Нивната структура станува кревка, што доведува до нивно понатамошно уништување. Обично се распаѓаат на 4 мм од кожата. Остатокот од косата е покриен со цут - ова се спори на габата. Кожата е воспалена, хиперична и едематозна.

Дијагностика

Кога првите симптоми кои укажуваат на развој на болеста, важно е да се контактира медицинската институција што е можно поскоро за сеопфатна дијагноза. За да ја потврдат дијагнозата, клиничарите се прибегнуваат кон 3 најинформативни студии:

 • луминесцентен метод;
 • микроскопски;
 • културен

Медицински настани

Третманот на микроспоријата се спроведува и во болницата и дома. Терапијата за различни видови на патологија е малку поинаква. Така, анти-габични лекови за надворешна употреба се пропишани за микроспорната мазна кожа.

Третманот на микроспоринија со тешка воспаление треба да биде со употреба на комбинирани фармацевтски препарати кои содржат хормони.

Малку е потешко да се третираат микроспори на скалпот. Планот за лекување на болеста е:

 • земање griseofulvina;
 • миење на главата 2 пати неделно;
 • Секој ден, косата на местото на локализација на избувнувањето е потребна за бричење;
 • триење на анти-габична маст на местото на повредата.

Превентивни мерки

Секоја болест е полесно да се спречи отколку да се лекува. Ова правило важи и за оваа болест. Превенцијата на микроспоријата првенствено се состои во идентификација на пациентите и нивниот третман. За таа цел, потребно е систематски да се спроведуваат превентивни прегледи во градинките и училиштата. Кога пациентот е идентификуван, веднаш се хоспитализира и дезинфицира.

Превенција на микроспориција, исто така, се состои од следново:

 • ограничувачки контакт со животни. Миленици треба редовно да се транспортираат до ветеринарот за испитување;
 • ги користат само личните хигиенски предмети;
 • го ограничи контактот со лица инфицирани со габа и подложен на третман за тоа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Microsporia и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: дерматолог , миколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ringworm (појавување симптоми: 3 од 6)

Ringworm - инфективна болест која влијае на кожата на лицето во нозете, рацете, телото, па дури и на главата. Предизвикувачкиот агенс е габа од родот Trihofiton. Децата во возрасната група од 4 до 13 години најмногу се подложни на болеста. Сепак, болеста, исто така, не ги заобиколува возрасните.

...
Ringworm (појавување симптоми: 2 од 6)

Ringworm е габична инфекција на кожата. Оваа болест, исто така позната како трихофитоза, е предизвикана од габични бактерии Microsporum или Trichophyton. Едно лице може да се зарази и од друго лице и од животно. Важно е да се спроведе третманот на болеста на време за да се спречи развојот на компликации.

...
Рувромикоза (рурофитија) (појавување на симптоми: 2 од 6)

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...
Капошиев сарком (појавување симптоми: 2 од 6)

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...
Лишуваат кај деца (појавување симптоми: 2 од 6)

Речиси секој родител (статистички податоци зборува за бројка до 90%) се соочува со таков проблем како појавувањето на кожата на детските точки од различни големини и форми, кои се претежно розови. Типично, овие места значат таква болест како лишаи. Кај децата, тоа се појавува почесто отколку кај возрасните, и, за среќа, лесно е да се идентификува во почетната фаза и потоа успешно да се излекува.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
миколог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .