Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акни: Симптоми и третман

Акни - главните симптоми:

 • Појава на нодули на кожата
 • Пустули на кожата
 • Тешка мрсна кожа
 • Зголемена мрсна коса
 • Сјајна кожа
 • Болки на кожата
 • Црни точки на кожата

Акните или акните се нарекуваат воспалителни процеси на лојните жлезди, кои се појавуваат како резултат на нивното загадување и се придружени со зголемено производство на себум. Податоците за образованието може да се појават кај луѓе од различни возрасни групи.

Акни е една од најчестите кожни болести. Во било која форма, акните се јавуваат кај речиси 80% од луѓето, особено на возраст од пубертетот, и на момчињата и девојчињата им донесуваат огромни проблеми. Но, исто така акни може да се појават кај лица над 25 години (најчесто забележани кај метаболички нарушувања). Кога бременоста е забележана поради хормонални пореметувања во женското тело.

Најчестите области на исип се лицето, грбот и градите. Вреди да се напомене дека ако инфекцијата се влезе во воспалената жлезда, таа се претвора во апсцес. По заздравувањето на таквата патолошка форма, може да остане мала лузна. Третманот на акни е возможен само под надзор на лекарите и козметолозите.

Пред нивната целосна зрелост, акните поминува низ неколку фази на раст. Прво, малите неправилности се појавуваат на кожата - ова се мали мрсни метежи. Потоа мастите содржани во овие сообраќајни метежи се подложени на процес на оксидација и на лицето на тинејџери и возрасни се појавуваат црни дамки.

Етиологија

Докторите ја делат осипот во два вида (во зависност од причината што предизвикала појава на акни):

 • акни, како резултат на кршење на внатрешните процеси на телото;
 • акни, што е реакција на надворешен иритант.

Причината за првата група на акни се хормоналните промени во телото на адолесцентите. Важна улога игра наследноста. Луѓето во зрелоста може исто така да имаат осип. Во вакви случаи, ова се должи на присуство на хронични заболувања или инфекции. Посебен случај е да се разгледа појавата на акни кај жените за време на бременоста.

Тинејџерски акни

Втората група се појавува кога:

 • контакт со кожа со супстанции како што се масла или масти. Да се ​​предизвика манифестација на акни може да значи, како дел од кој има катран;
 • несоодветна употреба на козметика која содржи различни масти;
 • пролонгирано триење, притисок на облека или долна облека на кожата, што предизвикува затнување на епидермисот;
 • земање стероиди од страна на спортисти;
 • употреба на хормонална контрацепција од страна на жените;
 • стрес;
 • зголемено потење;
 • акните може да се манифестираат како несакан ефект од преземање на одредени лекови;
 • несоодветна нега на кожата.

Видови

Во прилог на обичниот тип на акни, кај адолесцентите и возрасните може да се најдат сферични акни. Тие се наоѓаат подлабоко под кожата од вообичаеното. Во овој случај, сосема е проблематично да се излезе со гној, поради што инфекцијата може да се прошири до длабоките ткива. Таквите јагули имаат тенденција да се спојат едни со други.

Но, најчестите типови на акни се:

 • затворена. Имаат изглед на грб на бело. Карактеристична особина е што не се видливи на површината на кожата. Таквите акни се најчести на лицето;
 • отворен. Тие имаат темна боја, поради што јасновите се видливи во внатрешноста на порите. Многу луѓе се сигурни дека ја добиваат оваа боја поради доцнењето на лицето на честички од прашина или нечистотија, но ова воопшто не е случај. Лекарите го објаснуваат овој ефект со пигментација на кожата. Најчести се акните на грбот;
 • апсцес. Тоа е комплицирана форма на обични акни.

Акните на лицето или грбот немаат изразени симптоми. Најчеста појава на акни кај адолесцентите и жените за време на бременоста. Најчесто се засегнати областите на челото, носот и брадата. Акните се манифестираат за време на пубертетот, бидејќи во овој момент се зголемува производството на себум. Зголемувањето на количината на машкиот хормон во телото може да придонесе за формирање на акни.

Акните, по целосна зрелост, не носат никакви компликации. Единствениот потсетник за акните може да биде флеки на лицето или мали лузни. Но, ова може да се избегне ако побарате помош од козметолозите кои ќе спроведат професионална процедура за чистење на лицето или во други области. Неопходно е да се воздржите од ласерска терапија за време на бременоста.

Дијагностика

Акните кај адолесцентите се дијагностицираат со физички преглед. Информации за:

 • начин на живот;
 • нега на самопомош;
 • место во животот на диети и лекови.

Проверка на крв во повеќето случаи не е обезбедена. Но, неопходно е да се направи кога специјалистите имаат сомневање за хормонално пореметување во телото (не се зема предвид само за време на бременоста).

За физички преглед се врши испитување на кожата на лицето, вратот, рамената, грбот и други области со акни. За да го направите ова, користете специјално осветлување и алатки за проучување на одредена област за да ги видите детално:

 • целосна површина на кожата погодена од осип;
 • длабочина на оштетување;
 • можни воспалителни процеси;
 • промени на бојата на кожата.

Третман

Елиминацијата на акните кај адолесцентите и третманот на акните кај жените и мажите во зрелоста е да се намали количината на поткожни маснотии, да се отстранат мртвите клетки од кожата и да се уништат бактериите со помош на медицински помагала. Во секој случај, методот на третман зависи од тежината на болеста и од областа на воспалената кожа.

Средствата и методите на лекување се пропишани во зависност од сериозноста на исипот. Постојат 3 степени:

 • првично - затворени или отворени акни, без воспалителен процес. Бројот во погодената област не треба да надминува десет елементи;
 • средно - дијагностициран кога на зафатената област се присутни до 40 акни;
 • тешка - има повеќе од 50 акни дамки на кожата на лицето, мрежите или грбот. Често, акни со тежок гној.
Сериозноста на акните

Најлесниот степен на осип може да се третира со помош на козметички производи - креми, гелови, масти или лосиони. Луѓето во своите тинејџери третираат акни под надзор на нивните родители.

Средната и тешка форма се третираат не само со средства за надворешна употреба, туку со земање на лекови внатре. Во некои случаи, антибиотиците се користат во третманот, а за хормонални нарушувања - хормони. Таквата терапија се изведува само под надзор на лекарите и козметолозите.

Совети за лекување на акни за време на бременоста, насочени кон целокупното подобрување на кожата. Жените треба:

 • пијат многу течности, но само негазирани пијалоци;
 • јадат свежо овошје и зеленчук;
 • елиминирање на мајонез од исхраната.

Постојат народни лекови за ослободување од акни на лицето, градите и грбот, но тие практично немаат позитивен ефект. Како да се ослободите од осип на оси знаете само високо квалификувани лекари. Жените за време на бременоста не треба да бидат вклучени во лекувањето на акните сами. Употребата на било какви фармацевтски и народни лекови мора да се договори со вашиот лекар.

Хируршката интервенција е исклучително ретка. Тоа е прикажано во комплицирана форма на акни, кога формациите се развиваат во циста. Општо земено, осипот на адолесцентот е многу добро лекуван. Во повеќето случаи, можно е да се постигне целосно исчезнување на воспалението, за да се спречи формирањето на нови акни.

Превенција

Средства за спречување на исипни осип кај адолесценти, возрасни мажи, жени (и за време на бременоста) вклучуваат:

 • редовно и нежно нега на кожата;
 • користи само висококвалитетна козметика;
 • треба да се следи квалитетот на консумираната храна;
 • се придржуваат до здрав начин на живот;
 • елиминирање на ефектите од тежок стрес врз телото;
 • минимизира комуникација со непријатни луѓе;
 • следете ја хормоналната позадина;
 • со најмали симптоми побарајте медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акни и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , козметичар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атопичен дерматитис (појавување на симптоми: 2 од 7)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Хирзутизам (појавување симптоми: 2 од 7)

Хирзитизмот кај жените е патолошка состојба во која е забележан прекумерен раст на машкиот коса. Оваа болест е директно поврзана со зголемување на концентрацијата на андрогени во женското тело. Почесто патологијата се развива кај жени од фер секс во репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Обично се комбинира со кршење на менструалниот циклус или со неплодност.

...
Фоликулитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Фоликулитис - процес на гноен-воспалителна природа, локализиран во фоликулите на косата. Оваа болест припаѓа на групата на гнојни болести. Ова нарушување е акутно и е изразено како црвено-розев јазол од мала големина, кој по два-три дена по нејзиното појавување се претвора во апсцес, чија содржина има жолто-зелена боја. Со физички ефект на неоплазма, едно лице се жали на болка.

...
Синдром на полицистични јајници (симптоми на појавување: 2 од 7)

Синдром на полицистични јајници е гинеколошко заболување кај кое има повеќе бенигни тумори со бенигна природа. Тие можат да бидат локализирани и внатре и надвор од јајниците. Во повеќето случаи, развојот на болеста придонесува за нарушување на функционирањето на невроендокриниот систем. Сепак, клиничарите исто така идентификуваат други предиспонирачки фактори.

...
Масна себореа (појавување на симптоми: 2 од 7)

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
козметичар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .