Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дерматоза: Симптоми и третман

Дерматоза - главните симптоми:

 • Ерупција на кожата
 • Пруритус
 • Интоксикација
 • Ерозија на кожата
 • Меурчиња на кожата
 • Појава на рани
 • Розова дамки на кожата
 • Исип на кожата во облик на плаки
 • Пореметување во спиењето
 • Коски на кожата
 • Зголемена нервна раздразливост

Дерматозата е група на болести кои влијаат на кожата на една личност. Нивниот развој може да биде предизвикан од влијанието на многу негативни фактори. Клиничката слика со различни видови на дерматоза може да биде многу различна. Вреди да се напомене дека болеста може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Тој, исто така, нема ограничувања во врска со родот.

Сега во медицината емитираат повеќе од 2000 манифестации на дерматоза. Оваа група вклучува: псоријаза , цистична дерматоза, Диринг-ова болест, Брек-ова пигментарна паратиреоидна дерматоза и така натаму. Вреди да се напомене дека таквите патологии можат да се развијат како резултат на негативните ефекти на ендогените и егзогените фактори.

Причини

Егзогени:

 • физички ефекти на кожата. Тука спаѓаат повредите од разни остри или тапи предмети, ладни или топлински ефекти, како и негативните ефекти од јонизирачкото зрачење;
 • заразни агенси. Во овој случај, причината за прогресијата на патологијата станува прекумерна "колонизација" на кожата со патогени микроорганизми;
 • хемиски надразнувачи - концентрирани киселини или алкалии;
 • биолошки агенси - каснувања на разни инсекти.

Ендоген:

 • васкуларна патологија;
 • акутни и хронични заболувања, како што се хроничен тонзилит, туберкулоза , болести кои влијаат врз сврзното ткиво;
 • разни нарушувања во метаболичките процеси;
 • слаба исхрана;
 • наследност;
 • неуспех на централниот нервен систем и ендокриниот систем;
 • преосетливост кон одредени алергени.

Класификација

 • пруритична дерматоза. Оваа група на патологии вклучува такви болести: егзема , невродерматитис , дерматоза на бремени жени (полиморфни);
 • цистична дерматоза. Исто така оваа група во медицинската литература се нарекува булозна дерматоза. Тие вклучуваат везикуларен дерматитис , херпес , импетиго , стекната булозна епидермолиза, дерматитис на Дюринг и така натаму;
 • алергиска дерматоза - токсидермија , дерматитис, дерматозоноза. Вреди да се напомене дека во случај на развој на болест од оваа група, појавата на полиморфни лезии може да се појави на кожата: пликови, осип, црвенило итн .;
 • болести предизвикани од разни ментални нарушувања.

Симптоматологија

Дерматози на раце

Со прогресијата на болеста, лезијата може да ги покрие сите делови на кожата. Во овој случај, осипот може да биде различен:

 • кора;
 • пустула;
 • ерозија;
 • чир;
 • вијала;
 • плакета;
 • фокус на атрофија и други манифестации.

Вреди да се напомене фактот дека секој вид има свои карактеристични елементи на осип. Често се дијагностицира од него, каква болест го погоди пациентот.

Несреќна дерматоза

Дерматоза на трупот

Нивната природа е алергична. Тоа е чест и една одлика - алергенот, кој предизвикува прогресија на пруритична дерматоза, е строго индивидуален. Важно е навремено да се идентификува и елиминира главниот надразнувач, бидејќи ако тоа не се направи, симптомите на патологијата нема да исчезнат, туку може да се интензивираат само. Третманот на болеста се изведува под надзор на дерматолог.

Симптоми:

 • со нервозни дерматози, на кожата се појавуваат мали црвенило-ерупции, кои имаат тенденција да растат;
 • како што болеста напредува, патолошките елементи ја менуваат нивната боја и се покриваат со коркови со жолта нијанса;
 • чешање;
 • влошување на спиењето;
 • нервна возбуда.

Алергиска форма

Алергичната форма почнува да се манифестира ако пациентот е во контакт со алергенот долго време. Сензитизацијата се развива брзо. Ако не се обрнеме внимание на манифестацијата на првите симптоми на болеста со текот на времето и не извршиме соодветен третман, тогаш состојбата на лицето може да се влоши и да настанат компликации - тешка задушување и ангиоедем .

Симптомите на болеста варираат во зависност од тоа кој тип на алергиска дерматоза го погоди лицето:

 • контакт Елементите на осипот се појавуваат само во местото што доаѓа во контакт со алергенот;
 • токсични-алергични. Осипот се појавува на кожата. Овој патолошки процес е придружен со синдром на интоксикација, чешање;
 • еритема . На кожата или мукозните мембрани се формираат места со розева, со дијаметар до 8 мм.

Цистична дерматоза

Главните провокатори на цистична дерматоза се заразни болести, вируси и метаболички нарушувања. Текот на процесот е малигна. На кожата и мукозните мембрани се формираат абнормални меурчиња кои имаат тенденција да се спојат.

Форми на цистична дерматоза:

 • себореичен Меурчиња се наоѓаат на главата, грбот и градите. Тие имаат функција на брзо смалување и крцкање;
 • вегетација Патолошки елементи се наоѓаат во аксиларниот регион и во наборите на кожата;
 • лист во облик. Вакви симптоми се забележани: мелени меури, формирање на плач ерозии, хиперпигментација;
 • вулгарен Прво, пликови форми на кожата кои имаат тенденција да се отвори и да формираат ерозија. Како резултат на тоа, настанува супурација.

Најсилно е појава на цистична дерматоза.

Дерматоза за време на бременоста

Дерматозата на бремените жени е доста честа појава. Како по правило, се развива кај жените од 6-ти до 9-тиот месец од раѓањето. Тече во неколку форми:

Дерматозата на бремените жени не е сериозна закана, но тоа не значи дека не треба да одите кај лекар. Иако ова е феномен што поминува, сепак треба да се држи под контрола.

Третман

Препорачливо е да се започне третманот веднаш штом ќе се појават првите симптоми на патологијата. До денес, развиени се голем број на методи за лекување на болеста. Но, најважно е да се идентификува главната причина што стана провокатор за развојот на болеста.

Патолошки третман треба да го врши само високо квалификуван дерматолог. Терапијата вклучува:

 • хигиена;
 • администрација на антихистамински лекови;
 • за време на третманот, важно е да се придржувате кон специјално развиена диета;
 • елиминирање на алергени;
 • во случај на тешка патологија, оралните кортикостероиди исто така се вклучени во главниот план за лекување.

Дозволено е лекување на болеста со народни лекови само ако тие се вклучени во третманот од страна на лекар. Самолечението може само да го влоши текот на болеста и да предизвика развој на опасни компликации. Исто така вреди да се напомене дека третманот се препорачува да се спроведе во стационарни услови. Ова е особено точно ако патолошкиот процес се развие кај дете.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дерматоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Парапсоријаза (појавување на симптоми: 4 од 11)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Стрептококна инфекција (појавување на симптоми: 4 од 11)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Инфективна еритема (појавување на симптоми: 4 од 11)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Еквидативен мултиформен еритем (појавување на симптоми: 4 од 11)

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...
Еритема (појавување симптоми: 4 од 11)

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .