Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Херпетиформниот дерматитис Диринг: симптоми и третман

Херпетичен дерматит Dühring - главни симптоми:

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

Херпетиформниот дерматит нема ограничувања во однос на возраста и полот. Но најчесто, лекарите дијагностицираат тоа помеѓу претставници на силна половина од човештвото, кои зачекориле во текот на 30-годишната пресвртница. Вреди да се забележи таква карактеристика дека луѓето можат да страдаат од оваа патологија за неколку години (до 30 години). Дерматит Dühring тече во бранови - рецидивите се менуваат со периоди на ремисија.

Етиологија

Причините кои предизвикуваат прогресија на дерматитис herpetiformis Dühring се уште не се познати. Научниците сугерираат дека таквите фактори може да предизвикаат развој на патолошкиот процес:

 • наследност;
 • малигни тумори;
 • хелиминативни инвазии;
 • конгенитална хиперсензитивност на телото на јод, како и житни протеини;
 • вирусни патологии како што се САРС или херпес ;
 • хормонски нарушувања за време на породувањето, како и за време на менопаузата ;
 • воспалителни патологии кои влијаат на дигестивниот тракт.

Симптоматологија

Од други видови на дерматитис херпетиформниот дерматитис Диринг се разликува од осип на полиморфизам. Неколку патолошки елементи можат да се формираат на кожата на лицето одеднаш - еритематозни дамки, плускавци, папули или плускавци.

Еритематозни дамки се разликуваат од другите елементи со мазна површина. Тие исто така имаат јасни контури. Пациентот често ги чешла. Подоцна, пликовите или папулите се формираат на местото на таквите точки. Тие имаат тенденција да се спојат.

Големината на меурите може да биде различна - од целосно незначителен до 2 см во дијаметар (таквите формации се нарекуваат були во медицината). Внатре тие се полни со серусен ексудат, но во случај на додавање на секундарна инфекција, течноста станува облачно. На кожата пликовите продолжуваат 4 дена, по што тие спонтано се отвораат. На нивно место остануваат ерозиите, подоцна покриени со густа кора.

Со дерматитис herpetiformis, елементите на исипот може да се локализираат било каде на телото. Исклучоците се стапалата, дланките и мукозните мембрани. Многу е ретко да се забележи формирањето на патолошки плускавци во устата. Но, тие брзо се преродиле во ерозија. Расипањата на телото обично се симетрични.

Симптоми на херпетиформниот дерматитис Диринг

Покрај појавата на осип, дерматитис Диринг се карактеризира со други симптоми:

 • чешање;
 • на местото на формирање на патолошки елементи може да се појави пецкање или печење;
 • несоница;
 • мало зголемување на температурата;
 • слабост;
 • можно испуштање на лабави столици;
 • нарушување на тироидната жлезда;
 • меурчиња се распоредени во групи.

Класификација

Во зависност од видот на патолошки елементи што преовладуваат, постојат:

 • папуларен дерматит Dühring;
 • булозен;
 • везикуларна;
 • уртика.

Атипични форми на Диринг-овата болест:

 • строфулоид;
 • eczematoid;
 • трихофитоид;
 • параонколошка дерматоза.

Дијагностика

Кога се појавуваат првите елементи на исип на кожата, неопходно е да се консултира дерматолог што е можно поскоро за да се дијагностицира и разјасни дијагнозата. Стандарден дијагностички план за Dühring болест:

 • испитување на пациентот и присуство на карактеристични симптоми;
 • спроведување на хистолошко и имунофлуоресцентно истражување;
 • крвен тест ;
 • анализа на содржината на патолошките елементи;
 • Ултразвук на тироидната жлезда ;
 • Примерок на Јадасон - тест со употреба на јод.

Терапија

Третман на дерматитис Dühring треба да се врши само по сеопфатно испитување на пациентот, како и појаснување на сериозноста на неговата патологија. Терапијата кај возрасни и деца е поинаква.

За да се елиминираат симптомите кај децата, се користи гама глобулин, кој се администрира на секои два дена во доза до 3 ml (пресметан од лекарот што посетува). Курсот се движи од 4 до 6 инјекции. Во исто време, витаминските препарати се запознаваат со децата, што во голема мера го олеснуваат текот на болеста. Ако се јави нетолерантно чешање, антибиотиците се вклучени во главниот тек на третманот.

План за лекување кај возрасни пациенти:

 • витаминска терапија;
 • сулфонски лекови;
 • антихистаминици;
 • локален третман. Формациите се третираат со фукорин, раствор од калиум перманганат, како и други антисептички агенси;
 • Кортикостероидите се пропишани за тешка патологија.

Моќ

Важна улога во третманот на Диринг-овата болест е диета. Неопходно е да се нагласи дека протеинот на житарици може да предизвика развој на патологија или влошување на состојбата на пациентот, па затоа строго е забрането да се зема. Исто така, исхраната обезбедува исклучок од исхраната на таквите производи:

 • школки;
 • морска риба;
 • кавијар;
 • ракови;
 • ракчиња;
 • море кале;
 • јастог

На диетите мора да следат и деца и возрасни. Храната се препорачува да се зема често, но во мали делови. За време на диетата важно е да консумирате доволно количество течност (минерална вода, чај, сок, итн.).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Herpéiform dermatitis Dühring и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Екссудативен мултиформен еритем (појавување симптоми: 6 од 14)

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...
Уртикарија (појавување на симптоми: 5 од 14)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 5 од 14)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Дерматитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .