Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Врие: Симптоми и третман

Вари - главни симптоми:

 • Главоболка
 • Треска
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Болка во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Болка при движење
 • Појава на апсцес

Furuncle е пурулентна воспалителна болест на кожата која влијае на фоликулите на косата и блиските ткива. Се карактеризира со акутен тек. Патолошкото образование може да се формира на кој било дел од телото. Причината за вриење е зголемена активност на патогени микроорганизми, кои продираат во длабоките слоеви на епидермисот преку микротраума, тресење, сечење и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста, но почесто се дијагностицира кај луѓето од средна возраст.

На површината на кожата обично се појавува еден фурункул, но исто така е можно и формирање на голем број патолошки елементи. Во овој случај, тие веќе зборуваат за развој на фурункулоза . Оваа патологија е опасна, па на пациентот му се советува веднаш да контактира со медицинска установа за помош. Авто-дисекција на вриење е строго забранета, бидејќи гној од формацијата може да се прошири на околните ткива, лимфните и крвните садови, како резултат на кои може да се развијат опасни компликации.

Етиологија

Човечката кожа обично содржи неколку различни видови на патогени микроорганизми, вклучувајќи и стафилокок . 90% од овие микроорганизми се безопасни, 10% се патогени, но не можат да предизвикаат фурункулоза. Главната причина за појава е нарушување на нормалниот сооднос на стафилококните соеви.

Претходно се претпоставува дека главната причина за вриење на кожата е силна хипотермија на телото. Но, тоа не е. Листата на фактори кои можат да предизвикаат прогресија на патологијата е поширока и вклучува:

 • зголемено потење (честа причина за прогресија на патологијата);
 • намалена реактивност на телото;
 • физички или психо-емоционален преоптоварување;
 • несоодветна хигиена;
 • претходно пренесувани заразни болести;
 • авитаминоза ;
 • чешлање на каснување од комарци ;
 • недоволно третирање на гребнатини, гребнатини, каснувања и други повреди на кожата;
 • присуството во телото на болести со хроничен тек. Тие вклучуваат анемија , дијабетес и така натаму.

Фази

Процесот на формирање и развој на апсцесот обично е 10 дена. По овој период, целосно лечи. Клиничарите идентификуваат три фази во развојот на оваа патолошка формација:

 • инфилтративно. На површината на епидермисот се појавува инфилтрат, патолошка хиперемична област со густа структура. Палпацијата е болна. Првично неговите димензии се незначителни, но постепено се зголемува и достигнува дијаметар од 3 см. Кожата, која се наоѓа во зоната на инфилтрација, отекува и станува болна. Пациентот може да забележи дека постои чувство на пецкање. Вреди да се забележи карактеристичната карактеристика на оваа фаза на патолошкиот процес - инфилтрацијата скоро секогаш се формира во близина на косата. Ова се должи на фактот што стафилококите полесно го напаѓаат фоликулите на косата и почнуваат активно да се размножуваат во неа и да ослободуваат токсини;
 • гноен-некротичен. Почнува за 3-4 дена по појавата на патолошкиот инфилтрат на кожата. Јадрото се формира во центарот на овој патолошки елемент, кој се состои од засегнати ткива и гној. Нејзиниот крај може да се види ако внимателно ја испитате фурункулата - таа се крева над својата површина во форма на пустул со бела или жолта боја. По некое време излегува тенок слој на ткиво што го покрива, пукнува и гнојната содржина, по што се стабилизира пациентот. Едема и хиперемија поминува, болка, исто така, поминува;
 • фаза на лекување. По испуштањето на гној, површината на раната, која останува по вриење, почнува постепено да се лекува. Ако формирањето е мало, тогаш после тоа нема да има промени на кожата. Но, ако апсцесот е голем, тогаш ќе се формира лузна после неа.

Локализација

 • лицето;
 • подлактица;
 • грб на вратот;
 • задникот;
 • бутовите

Симптоматологија

Се вари на различни делови од телото

Симптомите на појавата на вриење во голема мера зависи од тоа каде се наоѓа во телото. Чарите често се појавуваат на лицето, бидејќи кожата на ова место има висока содржина на маснотии, бидејќи во својата дебелина има маса на лојните жлезди. Почесто, врие се наоѓа над горната усна, во носот, во областа на надворешниот аудитивен отвор.

Симптоми на болеста:

 • појавата на апсцес може да се забележи веднаш, бидејќи дури и нејзината мала големина доведува до козметички дефект;
 • силна болка на местото на повреда;
 • главоболка;
 • болката во областа на апсцесот може да се зголеми за време на движењата на мускулните структури на лицето, трупот, екстремитетите;
 • зголемување на температурата.

Формирањето на фурункули во пазувите е исклучително ретко. За ова место повеќе карактеристично е хидраденитот - воспаление на потни жлезди. Симптомите на апсцес под пазувите се исти како и кај други места. Единствената разлика е во тоа што болката се зголемува за време на движењето на рамените зглобови.

Формирањето апсцес на гениталните усни е придружено од нивното оток, црвенило и тешка болка. Локацијата во оваа област му дава на пациентот многу непријатност. Болката се јавува дури и при одење.

Дијагностика

Лекарот може да направи дијагноза веќе за време на првичниот преглед, бидејќи појавата на формацијата е прилично специфична. Но, со оглед на фактот дека формирањето на апсцес може да биде предизвикано не само од стафилококи, бактериолошките истражувања се пропишани со цел да се разјасни патогенот. За таа цел, грозната содржина на вриење се зема за анализа.

Третман

Како да се лекува со вриење само може да се каже од страна на квалификуван лекар, по добивањето на резултатите од тестовите и откривање на степенот на развој на патолошкиот процес. Ако врието им припаѓа на некомплицираните форми, тогаш во овој случај тие не прибегнуваат кон хируршки третман - користат методи на конзервативна терапија.

Третман на инфилтрација на вриење:

 • Со цел да се елиминираат непријатните симптоми, лекарите дозволуваат местото на инфилтрација да се чисти со алкохол или други антисептички раствори;
 • примена на сува топлина до инфилтрација;
 • дозволено е да се запали фурункула со јод;
 • УХФ-терапија;
 • ласерска терапија.

Третманот на вриење дома може да се направи, но ова не е препорачливо. Подобро е веднаш да се контактира со квалификуван хирург. Само тој ќе може да пропише правилен план за лекување, кој ќе помогне не само да ги елиминира симптомите на патологијата, туку и самата патолошка формација без последици.

Третман во фазата на основно формирање:

 • на апсцесот се применува специјален облекување со кристали на салицилна киселина. Оваа активна супстанца постепено го јаде горниот слој на апсцесот, а гнојните и некротичните ткива одат надвор;
 • јадрото на вриење го отстранува лекар со специјална хируршка тенка стега.

Отворањето на вриење се врши само ако е комплицирано со формирање на апсцес. Оваа формација се формира во случај гнојната содржина на вриење да продира во поткожно масно ткиво. Како резултат на тоа, симптомите на болеста се интензивираат само. Во овој случај, спроведе хируршка интервенција. Третманот е прикажан во болнички услови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фурункула и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 6 од 7)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Акутен периотит (појавување на симптоми: 5 од 7)

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...
Микоза на нозете (појавување на симптоми: 4 од 7)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Флегмон (појавување симптоми: 4 од 7)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Карбункул (појавување на симптоми: 4 од 7)

Карбункул е воспалителна болест која влијае на фоликулите на косата, лојните жлезди, како и кожата и поткожното ткиво. Како по правило, воспалителниот процес може да се прошири до длабоките слоеви на дермисот. Најчесто, гнојните формации се локализирани во вратот, но исто така и нивниот изглед на задникот или лопати не е исклучен.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .