Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пемфигус: Симптоми и третман

Пемфигус - главни симптоми:

Pemphigus - сериозна болест која влијае на кожата на една личност. Како резултат на нејзината прогресија, патолошки плускавци се формираат во внатрешноста на кожата и мукозните мембрани, во него се полни со ексудат. Овој процес започнува поради епителна стратификација. Патолошките фокуси може да се спојат и имаат тенденција да растат брзо.

До денес, уште не се јасно утврдени вистински причини кои ја провоцираат прогресијата на болеста. Затоа, третманот во повеќето случаи е неефикасен.

Особено опасен е пемфигусот неонатален, бидејќи се развива брзо и без навремен и соодветен третман може да доведе до развој на сериозни компликации или дури и смрт. Но, вреди да се напомене дека децата страдаат од оваа болест е исклучително ретка. Многу почесто, вирусен пемфигус на устата и екстремитетите, како и други делови од телото, се дијагностицира кај луѓе на возраст од 40 и 60 години.

Причини

Клиничарите не можат да ја именуваат точната етиологија на вирусен пемфигус. Но, сега постои претпоставка за автоимуното потекло на болеста.

Исто така, научниците неодамна откриле дека причината за прогресијата на неонаталниот пемфигус е влезот на бактерии во телото, од кои најопасен е Staphylococcus aureus . Изворот на заразни агенти може да биде лице кое е во блиска средина на детето. Патогенот лесно може да се пренесе на новороденчето со близок контакт.

Класификација

Во медицината се користат неколку класификации на болести, кои се засноваат на манифестација на патолошкиот процес, неговите сорти, карактеристики на текот на болеста, како и степени на сериозност.

Основни форми:

 • вистински или акантолитичен пемфигус. Тој комбинира неколку видови на болести кои се најопасни за една личност и можат да предизвикаат прогресија на компликации кои се опасни не само за здравјето, туку и за човечкиот живот;
 • бениген или неакантолитичен пемфигус. Тоа е помалку опасна патологија. Тече релативно лесно.

Во зависност од карактеристиките на болеста и тежината:

 • лесен степен Патолошки елементи на кожата се формираат постепено. Бројот на лезии е минимален;
 • умерена. Оваа форма се карактеризира со формирање на плускавци на кожата и оралната мукоза. Бројот на фокуси се зголемува;
 • тешки Повеќето од кожата е засегната. Улкуси може да се најдат во устата. Фоките на воспаление се спојат и формираат големи конгломерати. Се развиваат истовремени патологии.

Сорти на вистински пемфигус

Меур обичен. Овој тип на патологија се дијагностицира кај пациенти почесто. Меурчиња се формираат на кожата, но нема знаци на воспаление. Ако не го поминете времето за третман на пемфигус, патолошките елементи може да се шират низ кожата. Вреди да се напомене дека тие можат да се спојат и да формираат големи лезии.

Еритематозна форма. Овој патолошки процес комбинира неколку болести. Нејзините симптоми се слични на себореичниот дерматитис , еритематозна варијанта на системски лупус еритематозус , како и вистински пемфигус. Многу е тешко да се лекува еритематозен пемфигус кај возрасни и деца. Треба да се напомене дека болеста е дијагностицирана не само кај луѓето, туку и кај некои животни. Карактеристичен симптом е манифестација на црвени дамки на кожата на телото и лицето, покриени со врвови на врвот. Паралелно со овој знак, на скалпот се појавуваат себореични манифестации.

Бразилски пемфигус. Нема ограничувања во однос на полот и возраста. Случаите на нејзиниот развој се забележани кај мали деца, а кај постарите лица на возраст од 70 до 80 години. Исто така е можно нејзината прогресија кај луѓето од средна возраст. Вреди да се напомене дека овој вид е ендемичен, па затоа се наоѓа само во Бразил (оттука и името).

Лист пемфигус. Оваа форма го добила името поради особеностите на патолошките елементи. На кожата на лицето формираат меури, кои практично не се издигаат над епидермисот (не е напната). На врвот од нив се формираат кора, кои имаат својство на вкрстување на едни со други. Тоа создава ефект на лист материјал наредени.

Класификација на неакантолитичен пемфигус

Булоза форма neakantoliticheskoy pemphigus. Ова е бенигна болест која се развива кај возрасни и деца. Меурчиња се формираат на кожата, но не постојат знаци на акантолиза. Овие патолошки елементи можат спонтано да исчезнат без лузни.

Неакантолитичен бениген карактер на пемфигус . Патолошки елементи се формираат исклучиво во човечката усната шуплина. При испитување, можно е да се детектира воспаление на мукозната мембрана, како и нејзината мала улцерација.

Лузни при неанкантолитички пемфигус. Овој пемфигоид се споменува во медицинската литература како пемфигус. Најчесто се дијагностицира кај жени кои ја поминале линијата на 45-годишна возраст. Карактеристичен симптом е лезија на визуелниот апарат, кожата и мукозната мембрана на устата.

Симптоматологија

Вирусен пемфигус кај деца и возрасни - болест која има слични симптоми, без оглед на видот. Особеноста на акантолитичкиот и неакантолитичкиот пемфигус е повлажниот тек. Ако не обезбедите навремена помош, состојбата на пациентот брзо ќе се влоши.

Чести симптоми:

 • губење на апетитот;
 • слабост;
 • симптомите на кахексија се зголемуваат;
 • епителиализацијата на ерозијата забавува.

Симптоми на болеста, во зависност од тоа која форма почнала да напредува кај луѓето.

Кога pemphigus vulgaris на кожата се формираат меурчиња со различни големини. Тие имаат флакцидна и тенок ѕид школка. Прво, тие се локализирани во усната шуплина. Вообичаено, болен човек, откако ги открил патолошките елементи, е испратен да видат стоматолог, но всушност дерматолог е ангажиран во дијагностиката и третманот на пемфигот. Главни жалби: болка при зборување и јадење, непријатен мирис од устата.

Орална лигавица

Симптомите на болеста опстојуваат 3-12 месеци. Ако во овој период не треба да се лекува, тогаш патолошките формации ќе почнат да се шират и да се движат на кожата. Во тешки случаи, синдром на интоксикација и додавање на секундарна инфекција.

Големината на меурите во еритематозната форма е релативно мала. Ѕидовите на мочниот меур се тенки и слаби. Образованието може спонтано да се отвори. Да се ​​дијагностицира таквиот пемфигус кај деца и возрасни е многу тешко.

Лист форма главно влијае на кожата, но понекогаш се протега на слузницата. Неговата главна разлика од другите форми е истовремено формирање на патолошки плускавци и кора, кои се преклопуваат едни со други. Со оваа болест може да се развие сепса , што често води до смрт на пациентот.

Неакантолитичниот пемфигус често започнува да напредува кај постарите лица. Нејзиниот курс е хроничен. Меурчиња се формираат на мукозните мембрани и на усните. Тие можат да се отворат, по што лузните не се формираат, а атрофичните области не се појавуваат.

Булозен дерматитис - пликови форми на мукозната мембрана, тие немаат граница на разделување на епителот на периферијата. Кога се допре, тоа не е болно. Наспроти позадината на болеста постои појава на езофагус, хроничен ринитис и така натаму.

Меур на телото

Дијагностика

За точно да се утврди присуството на вирусен пемфигус кај деца и возрасни, или кај пемфигусот на новороденчиња, неопходно е да се спроведе сеопфатен преглед на пациентот, кој вклучува неколку чекори:

 • инспекција и појаснување на симптомите;
 • Тест Николски - техника која ви овозможува прецизно да го разликувате пемфигусот од други патолошки процеси кои имаат слична клиника;
 • цитолошка анализа;
 • хистолошки преглед;
 • директен имунофлуоресцентен метод.

Третман

До денес, неколку методи се користат за лекување на болеста:

 • терапија со лекови;
 • локален третман;
 • екстракорпорални методи.

Терапијата со лекови вклучува назначување на следните групи на лекови:

 • антибиотици;
 • кортикостероиди;
 • цитостатици.

Локален третман:

 • масти кои содржат кортикостероиди;
 • бањи со додавање на калиум перманганат;
 • наводнување на мукозната и површината на кожата со анестетички раствори;
 • употребата на анилински бои.

Екстракорпорални техники:

 • хемосорбција;
 • хемодијализа;
 • размена на плазма.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате заболувања на мочниот меур и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Херпетиформниот дерматит на Диринг (појавување на симптоми: 4 од 9)

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

...
Аденом на простатата (појавување симптоми: 3 од 9)

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...
Рак на грлото (гркланот) (појавување симптоми: 3 од 9)

Ракот на грлото (рак на гркланот) е исклучително сериозна болест, која се карактеризира со формирање на малигна туморска формација врз основа на ткивата на грлото. Ракот на грлото, чии симптоми се предизвикани од голем број на одредени фактори, претежно е болест што се јавува кај мажи во возраста од 40 до 70 години.

...
Херпетична болка во грлото (појавување симптоми: 3 од 9)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Стоматитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Стоматитис е воспалителна болест во која малите чирови се појавуваат на оралната мукоза. Тие се прилично болни, нивниот изглед може да се должи на различни причини. Стоматитис, чии симптоми главно се предизвикани од габична, бактериска или вирусна инфекција, во третманот бара елиминација на факторот кој е трауматичен за него.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .