Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритема мигранс: симптоми и третман

Еритема мигранс - главни симптоми:

Мигрирачката еритема е болест на заразна природа која влијае на кожата на една личност. Почнува да напредува поради залак, често шума. Името на болеста, миграторната еритема на Афзелиус Липшутц, исто така, се наоѓа во медицинската литература.

Опасноста од хроничен еритем мигранс е дека може да биде асимптоматска за долго време, а нејзиниот предизвикувач ќе биде во крвотокот сето ова време. Патологијата продолжува како дерматоза. Болеста ги напаѓа луѓето од различни возрасни групи. Ограничувања во однос на сексот, исто така, нема.

Причини

Главната причина за прогресијата на хроничниот еритем мигранс кај луѓето е убод од крлежи, преку кој боррелијата burgdorferi спирохетите влегуваат во телото. Трансплаценталниот пат на пренесување на спирохетите, исто така, не е исклучен.

Фази

 • Фаза 1 - започнува да напредува веднаш по залак. Веб-страницата на залак станува црвена и се појавува едем. Големината на огништето е релативно мала - достигнува максимум 5 см;
 • Фаза 2 - во оваа фаза се зголемува големината на самото место (од 15 см и повеќе). Кога може да се забележи визуелна инспекција, централниот дел од лезијата е слабо пигментиран. Започнува фиброза на дермисот;
 • Фаза 3 - има две можни опции за проток. Пациентот може или целосно да се опорави, или неговата состојба станува комплицирана и ќе има оштетување на централниот нервен систем.

Симптоматологија

Симптоматологијата не може да се манифестира долго време, но во исто време самиот патоген е веќе во човечка крв и може да предизвика развој на компликации.

Клиничката слика на еритема мигранс:

 • по залак, на кожата се појавува воспалено круг;
 • како што патологијата напредува, местото, исто така, почнува брзо да расте. Во дијаметар може да биде 15-20 см;
 • центарот на самото место е пигментиран и добива бледа црвена боја;
 • ако залак е локализиран во повеќе нежни области на кожата, може да се појават дополнителни симптоми: пецкање, горење, чешање;
 • најчесто патолошкото место е локализирано во пазувите, на грбот, задникот или во поплитеалните области;
 • во некои случаи, здравјето на жртвата може да се влоши;
 • во тешки случаи, предизвикувачкиот агенс на болеста може да предизвика развој на болести на централниот нервен систем. Обично, менингитисот се развива како компликација.

Дијагностика

Ако било кој од горенаведените симптоми се јави по убод од инсект, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за темелна дијагноза и соодветен третман. Испитувањето го врши дерматолог. Стандардната дијагностичка програма за сомнителна миртална еритема ги опфаќа следните студии:

 • визуелен преглед на пациентот и проценка на неговите жалби;
 • серолошки испитување. За анализа, синовијална и цереброспинална течност, како и крв може да се соберат (серумот е потребен). Овој метод овозможува да се идентификуваат антитела кон патогенот на патологијата;
 • хистолошки преглед;
 • ако е потребно, консултирајте се со невролог.
Симптоми на мигрирање на еритема

Диференцијалната дијагноза се изведува со:

 • линеарна мигрирачка миаза;
 • прстенест еритем до Дарја.

Терапија

Оптималниот план за лекување, кој ќе овозможи во најкраток можен рок да се излечи лицето од болеста, го пропишува само лекарот што се јавува врз основа на резултатите од тестовите. Антибиотиците мора да бидат вклучени во главната терапија со цел целосно да го уништат патогенот. Третманот со овие лекови се препорачува само под надзор на лекар.

Основниот план за лекување е надополнет со следниве лекови и процедури:

 • локална маст со антибактериски агенси и глукокортикостероиди;
 • витаминска терапија;
 • имунолошка терапија;
 • ограничување на изложеност на ниски температури или директна сончева светлина;
 • воведување на гама глобулин со крлежи.

Со цел да не се спроведе лекувањето на оваа болест, вреди да се започне неговата превенција. Главната насока е да обезбеди максимална заштита на телото при посета на шуми. За таа цел е неопходно:

 • користете хемиски репеленти;
 • носат долги ракави;
 • затворени чевли;
 • долги панталони (ако е можно, се препорачува да ги пополнат со чорапи);
 • шапка;
 • ракавици.

Ако крлежот е пронајден на човечкото тело, тогаш кожата веднаш треба да се третира со било каков антисептичен раствор, а потоа инсектот се искривува. Потоа треба веднаш да одите во медицинска установа за дијагностицирање и, доколку е потребно, лекување на болеста (кога дијагнозата е потврдена).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате мигрирање на еритема и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еритема во облик на прстен (појавување симптоми: 3 од 6)

Еритема е облик на прстен - полиетиолошко заболување на кожата кое има еритематозен карактер и тенденција да се повтори. Како резултат на прогресијата, на човечката кожа се формираат специфични прстенести точки. Исто така во медицинската литература, оваа болест се нарекува центрифугална прстенеста еритема Дарија (во име на научникот, на кого му беше дијагностицирана патологија). Основите на развојот на болеста се токсични алергиски и имунолошки механизми.

...
Еритема (појавување симптоми: 3 од 6)

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...
Херпетиформниот дерматит на Диринг (појавување на симптоми: 3 од 6)

Херпетиформниот дерматитис на Дуренг е болест на повторлива природа која влијае на кожата на некоја личност. Се карактеризира со појава на горниот слој на епидермисот на осип, визуелно сличен на осип во херпесот. Поради оваа карактеристика, патологијата се нарекува и херпетичен дерматитис. Првпат бил откриен во XIX век од страна на научникот Диринг.

...
Дишидротичен егзема (појавување симптоми: 3 од 6)

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

...
Пелагра (појавување симптоми: 3 од 6)

Пелаграта е ретка болест, игнорирајќи ги симптомите кои можат да бидат фатални. Проблемот е во тоа што човечкото тело добива недоволно количество витамин Б3, Б1, Б6 и Б2, како и никотинска киселина. Покрај главниот извор на болеста, клиничарите идентификуваа прилично широк список на предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат лошата исхрана, зависноста од лоши навики, текот на болестите на гастроинтестиналниот тракт и други причини.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .