Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритема: симптоми и третман

Еритема - главни симптоми:

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

Но, продолженото црвенило на кожата може да укаже на присуство на патолошки процес во човечкото тело. Причината за нејзината прогресија е најчесто воспаление, инфективни агенси (бактерии, вируси, итн.).

Етиологија

Прогресијата на еритема може да биде предизвикана од неколку причини. Одделно, меѓу нив е да се нагласат заразни болести, кожни болести ( дерматитис ). Често, еритема може да настане како резултат на нарушувања на циркулацијата во кожата, поради алергиски реакции, како и по физиотерапија, при што се користи електрична струја.

Црвенилото на кожата е исто така често предизвикано од хемиски или изгореници од сонце (сончев еритем), интензивно триење на кожата и други дејства кои можат да предизвикаат проширување на капиларите.

Класификација

Во медицината има прилично голем број на клинички форми на еритема на кожата, но посебно вреди да се нагласи следново:

 • нодуларен еритем на кожата;
 • прстенест еритем или центрифугален еритем до Дарја;
 • мигрант;
 • сончев еритем;
 • заразен (вирусен);
 • токсични или еритема кај новороденчињата;
 • еритема мултиформе или полиморфна еритема;
 • екссудативен еритем;
 • палмарен еритем или еритема на дланките.

Симптоматологија

Симптомите на патологија се доста разновидни. Вреди да се напомене дека секоја форма на патологија има свои симптоми.

Клоти форма

Еритема нодозум

Во овој случај, црвените точки се локализирани на површината на кожата. Кога чувството може да се види дека нивната структура е густа. Тие му носат непријатност на пациентот. Патолошките формации може да исчезнат спонтано и да траат неколку дена. Со таков еритем на кожата, воспалителниот процес е локализиран во поткожно масно ткиво, како и во дебелината на самата кожа. Големините на јазлите се различни - од 1 cm до 10 cm. Обично, јазлите се локализирани на долниот дел на ногата и на внатрешната страна на бутот.

Понекогаш прогресијата на болеста придонесува за вирусна патологија. Во овој случај, главната клиника е дополнета со следните симптоми - општата здравствена состојба се влошува, температурата се зголемува, болки во зглобовите, воспаление на мукозната мембрана на окото е можно.

Прочитајте повеќе: еритема нодозум, симптоми и третман .

Прстен во облик

Патологијата почнува да напредува заради заразни болести, труење на телото, алергиска реакција. Во овој случај, на кожата на лицето постојат точки од заоблена форма, кои имаат тенденција да се спојат. Тие може малку да испаднат над кожата. Периферијата на прстенот е обоена црвена. Централниот дел од формирањето на нормална боја. Големина - од 2 до 8 см во дијаметар.

Мигрантска форма

Ова е хронична болест. Обично се развива по каснување од крлеж. Нанадвор, прво се појавува како црвена точка, која почнува да расте брзо како што патологијата напредува. Пилинг не се почитува. Симптомите на патологија може да исчезнат по неколку месеци. Но, развојот на компликации е исто така можен (оштетување на централниот нервен систем).

Соларната форма

Соларната еритема е патологија која се развива како резултат на продолжената изложеност на кожата на ултравиолетовото зрачење. Треба да се забележи дека за животот на пациентот не постои опасност од болест. Симптоми на сончевата еритема:

 • кожата поцрнува по долг престој на директна сончева светлина;
 • погодените области почнуваат да чешаат;
 • на местото на локализација на форма на меурчиња на еритем, кои може спонтано да се отвори со ослободување на ексудат;
 • по неколку дена, погодените места почнуваат да ги олупираат.

Инфективен еритем

Причините за нејзината прогресија се патогени микроорганизми.

Симптоми:

 • зголемување на температурата;
 • треска;
 • знаци на интоксикација;
 • Патолошки точки се формираат на телото, кои имаат тенденција да се спојат (може да се формираат големи фокуси).

Прочитајте повеќе: инфекција на еритема, симптоми и третман .

Токсичен облик

Оваа форма се нарекува и еритема на новороденчињата, бидејќи се манифестира кај бебињата во првите неколку дена од нивниот живот. На кожата на детето постојат осипови кои спонтано исчезнуваат, па затоа не е потребен посебен третман. Со еритема на новороденото, можно е мало зголемување на температурата.

Еритема кај децата во првите денови од животот е посебен симптом на адаптација на телото кон надворешниот свет. Црвени дамки се формираат на телото, кои имаат погуста структура од другите ткива. Понекогаш можат да се појават мали меури внатре исполнети со сериозен ексудат. Вообичаено, формациите се локализирани на главата, на наборите на нозете и на рацете, на задникот.

Еритема мултиформе

Полиморфната ексудативна еритема може да влијае и на мукозните мембрани и на кожата. Таа е повеќе склона кон млади мажи. Оваа форма на патологија е многу потешка од другите - симптомите се многу изразени:

 • треска;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • прво, се формираат патолошки точки, кои подоцна се преродени во плускавци исполнети со серозна или хеморагична течност;
 • осип болен и нервозни;
 • евентуален развој на кератитис или конјунктивитис.

Вреди да се напомене дека ако патологијата е тешка, тогаш е возможен и фатален исход.

Еквидативна форма

Екссудативна еритема

Екссудативен еритем е болест на воспалителна природа, која влијае на мукозната мембрана и кожата. Како резултат на нејзиниот развој, црвени точки, плускавци и други елементи на исипот се формираат на погодените делови на кожата. Екссудативна еритема се јавува во акутна форма, но постои можност за нејзина транзиција кон хронична.

Предупредувачки агенси на ексудативниот еритем:

Фиксна еритема

Фиксна еритема е вид на реакција на телото до воведување во телото на одредена дрога. Таквите супстанции вклучуваат антибактериски лекови, НСАИЛ, хипнотички лекови, орални контрацептиви, тартазин и многу повеќе.

Палмар форма

Палмарна еритема - патологија во која постои симетрична црвенило на дланките. Најчесто ова се забележува кај хронични заболувања на црниот дроб, бременост, ревматоиден артритис , леукемија и така натаму. Вреди да се напомене дека палмарна еритема може да се појави на телото, дури и кај здрави луѓе.

Третман

Третманот на еритема треба да биде само сеопфатен. Првата фаза е да се идентификува и да се елиминира вистинската причина што предизвика прогресија на патологијата. На пример, да се излечат заразни болести, да се откажат од процедури кои можат да ја иритираат кожата и така натаму.

Втората фаза - третман со лекови. Пропишани да земаат антибиотици, кортикостероиди, ангиопротектори и многу повеќе. Понекогаш лекарите препишуваат лекови кои содржат супстанции кои ги зајакнуваат ѕидовите на крвните садови.

Препораки за лекување:

 • одмор во кревет;
 • врши физички вежби;
 • диета;
 • отфрлање на алергени - алкохол, чоколадо, цитрус, кафе, итн.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еритема и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Псевдотуберкулоза (појавување симптоми: 7 од 13)

Псевдотуберкулозата е акутна инфективна болест која влијае на гастроинтестиналниот тракт. Причинителот на псевдотуберкулозата е интестинална бактерија. Продира во човечкото тело, тие влијаат на кожата, како и на виталните органи. Целиот овој процес е проследен со изразен синдром на интоксикација. Луѓе од сите возрасти можат да станат инфицирани, но почесто кај децата се дијагностицира псевдотуберкулоза.

...
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 7 од 13)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .