Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритема нодозум: симптоми и третман

Еритема нодозум - главни симптоми:

Еритема нодозум е системска болест на сврзното ткиво, што влијае на кожата и поткожното масно ткиво. Се појавува на кожата со умерено густи нодули, чии големини варираат од 0,5-5 см или повеќе во дијаметар. На палпација, тие се доста болни.

Кај 1/3 од пациентите, нодуларната еритема почнува да напредува како независна болест. Во овој случај, станува збор за прогресија на основната форма на патологија. Но, сепак, почесто се развива против позадината на веќе постоечката патологија во организмот.

Лекарите го нарекуваат еритема нодозум една од потформите на алергискиот васкулитис . Како што се развива, се јавува локална лезија на садовите. Најчесто ова е означено на долните екстремитети. Нема ограничувања во однос на полот и возраста. Тоа ги погодува мажите и жените, па дури и децата. Но, вреди да се спомене фактот дека само еден болен човек има 6 жени кои се болни. Ова дава основа да се претпостави дека нодалната еритема сепак почесто ги "напаѓа" жените.

Причини

Главните причини за прогресија на нодалната еритема на лицето денес се уште не се јасно утврдени. Научниците сугерираат дека наследниот фактор игра значајна улога во развојот на оваа патологија. Тие, исто така, забележуваат дека во некои клинички ситуации еритом нодозумот е неспецифичен имуно-воспалителен синдром. Заразни и неинфективни причини може да предизвикаат манифестација на патологијата.

Незаинтересирани причини:

 • саркоидозата е честа причина за прогресија на нодалната еритема;
 • Behcet синдром;
 • воспалителна болест на дебелото црево;
 • бременост Бремените жени често развиваат еритема нодозум на долните екстремитети;
 • леукемија ;
 • земајќи одредени групи на синтетички лекови. Тие вклучуваат хормонски контрацептиви, антибиотици, јодиди, салицилати и други;
 • неоплазми од бенигна и малигната природа;
 • вакцинација.

Инфективни фактори:

Механизмот на развој на еритема нодозум, научниците сеуште не се целосно проучени. Но, постои претпоставка дека хемикалиите или инфективните агенси создаваат антигенска позадина во човечкото тело. Здравото тело воопшто не ја чувствува промената, но генетски предиспонираното лице веднаш ќе реагира - во него ќе започне ланец на биохемиски реакции, при што ќе се формираат специфични антитела.

Симптоматологија

Симптоми на еритема нодозум

Во медицината, постојат три главни форми на еритема нодозум. Тие се поделени во зависност од карактеристиките на курсот, тежината на симптомите, како и возраста на појава на патологија.

Акутна нодуларна еритема

Главниот симптом на акутен нодусум на еритем е формирање на патолошки јазли во долните екстремитети. Како по правило, тие се локализирани на предната површина на нозете, во зглобовите на зглобовите и колената. Поретко, формациите се формираат на подлактиците и нозете. Аранжманот на нодулите е симетричен. Големината на формациите варира од 0,5 до 5 см. Кога се палпира, може да се забележи дека тие се густи. Кога притисна болно. Јазли може малку да се издигнат над површината на кожата. Границите на формациите се нејасни, бидејќи ткивата околу нив е едематозна.

Прво, кожата над јазлите е мазна и има црвеникаво-розева боја. Како што патологијата се развива, станува синкава, а во завршна фаза, зеленикаво-жолта. Кога нодусот на еритема на нозете прво формира мал јазол од мала големина, кој почнува брзо да се зголемува во големина. Постигнувајќи го својот максимум, престанува да расте. Синдромот на болка може да се појави не само со физички ефекти врз образованието. Понекогаш тоа се случува спонтано. Болката може да биде и слаба и тешка.

По 3-6 недели од почетокот на прогресијата на патологијата, нодулите постепено исчезнуваат. После тоа, нема лузни или други промени на кожата. Можна е пигментација на светлина или пилинг. Чешањето не е типично. Рецидивите не се случуваат.

Дополнителни симптоми:

 • општа слабост;
 • зголемување на температурата до 39 степени;
 • главоболки се можни;
 • болки во зглобовите и мускулите на испарлива природа.

Мигрантска форма

Во оваа форма на патологија, симптомите не се изговара. Прво, пациентот почнува да се чувствува слаб и лошо. Жалби за болка во зглобовите и мускулите. Температурата на телото се зголемува до 38 степени, се појавува треска. Потоа почнува да покажува еритема нодозум на нозете. Еден јазол се појавува на антеролатералната површина на тибијата. Таа е цврста и рамна. Од здраво ткиво, тоа е ограничено. Кожата над формирањето има сина црвена боја.

Како што се развива патологијата, инфилтрацијата се стекнува со способност за мигрирање, поради што е формирана плакета. Однадвор, изгледа како прстен. Во центарот е блед ритам, а периферната зона е обоена црвена. Подоцна, нодули може да се формираат на површината на нозете.

Хронична форма

Хроничниот еритем нодозум главно ги напаѓа жените на возраст од 40 и повеќе години кои имаат тумори на карличните органи, како и хронични патологии од инфективна природа. Симптомите на интоксикација на телото може да бидат отсутни или да бидат многу слаби. Патолошки нодули се наоѓаат на типични места - на нозете, задникот и др. Но, тешко е да се забележат, бидејќи не се издигнуваат над површината на кожата и кожата не ја менува бојата над нив. Патолошкиот процес може да се влоши од време на време, а потоа симптомите се влошат. Најчесто тоа се случува во есен-пролетниот период.

Еритам нодозум кај деца

Најчесто, болеста ги напаѓа децата на возраст од шест години. Вреди да се напомене дека девојките се болни почесто од момчињата. Главните причини за формирање на патолошки елементи се заразни болести, алергиски реакции и абнормалности во гастроинтестиналниот тракт.

Симптоми:

 • кај деца, првите симптоми се појавуваат 5 дена по почетокот на болеста;
 • детето е мудро и иритирано;
 • децата имаат изразени симптоми на интоксикација: слабост, треска, главоболка, болка во абдоменот и зглобовите;
 • физичкиот контакт со погодените места предизвикува силна болка;
 • јазли кои се топли на допир се формираат на бутовите, нозете или подлактиците. Нивната големина не го надминува оревот. Кожата над формациите е црвена;
 • подоцна, бојата на формациите се менува во кафена, а потоа до сина и жолтеникаво-зелена боја.

Ако ги најдете овие симптоми кај деца, веднаш треба да контактирате со педијатар за да направите темелна дијагноза и да ја идентификувате причината за прогресијата на патологијата. Децата со оваа болест се третираат само во стационарни услови.

Симптоми на еритема нодозум кај дете

Дијагностика

Дијагнозата вклучува техники на лабораториски и инструментални испитувања:

Третман

Третманот на носмусот на еритем треба да го врши само високо квалификуван специјалист. Доколку докторот успеа да утврди каква болест предизвика развој на патологија, тогаш пред сè треба да се третира. Ако нодуларната еритема се развила во однос на позадината на заразна болест, тогаш се пропишани антивирусни, антибактериски и антифунгални лекови.

Во примарната форма на патологија пропишани такви лекови:

 • антихистаминици;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • аминохинолински препарати;
 • кортикостероиди.

За топичен третман, се препорачува да се користат антиинфламаторни масти (вклучувајќи и хормонални), за да се направат компреси. Исто така, добар ефект во третманот на болеста дава физиотерапија. Доделување ласерска терапија, фонофореза, магнетна терапија, ултравиолетово зрачење.

Како дополнителна терапија, можете да користите народни лекови, но само откако ќе ги координирате со вашиот лекар. Неконтролираната употреба не само што може да помогне, туку и ја влошува текот на болеста.

Народни лекови за третман на еритема нодозум:

 • маст со арника;
 • инфузија на планинска арника;
 • тинктура со црвени боровинки;
 • бањи со манган.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Erythema nodosum и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 8 од 19)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Миозитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Мускулното оштетување поради трауматска, инфламаторна или токсична природа и како резултат на влијанието на различни фактори главно врз мускулните влакна, предизвикувајќи нивно слабеење, па дури и атрофија, се нарекува миозитис. Тоа е болест која се јавува главно на човечки скелетни мускули: грбот, вратот, градите и другите групи.

...
Псевдотуберкулоза (појавување на симптоми: 7 од 19)

Псевдотуберкулозата е акутна инфективна болест која влијае на гастроинтестиналниот тракт. Причинителот на псевдотуберкулозата е интестинална бактерија. Продира во човечкото тело, тие влијаат на кожата, како и на виталните органи. Целиот овој процес е проследен со изразен синдром на интоксикација. Луѓе од сите возрасти можат да станат инфицирани, но почесто кај децата се дијагностицира псевдотуберкулоза.

...
Легионерска болест (појавување на симптоми: 7 од 19)

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 7 од 19)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .