Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритема во облик на прстен: симптоми и третман

Еритема во облик на прстен - главните симптоми:

Еритема е облик на прстен - полиетиолошко заболување на кожата кое има еритематозен карактер и тенденција да се повтори. Како резултат на прогресијата, на човечката кожа се формираат специфични прстенести точки. Исто така во медицинската литература, оваа болест се нарекува центрифугална прстенеста еритема Дарија (во име на научникот, на кого му беше дијагностицирана патологија). Основите на развојот на болеста се токсични алергиски и имунолошки механизми.

Еритемот во облик на прстен во Дарја првпат бил дијагностициран и опишан во 1916 година. Болеста продолжува во хронична форма. Мажите во младата и средната возраст се повеќе подложни на тоа. Поретко, болеста ги зафаќа децата и жените.

Причини

До сега, научниците не биле во можност да ги дознаат вистинските причини за прогресија на еритем во облик на прстен кај Дарја кај луѓето. Некои лекари ја сметаат оваа болест како реактивен процес, кој може да биде поврзан со алергиска реакција на одредени групи на лекови, како и бактериски или габични инфекции кои имаат хроничен тек.

Вреди да се спомене фактот дека понекогаш прстенестата еритема на Дарија почнува да напредува кај пациенти кои имаат историја на лупус еритематозус или леукемија . Исто така, лекарите не ја исклучуваат поврзаноста на патологијата со хелминтизи.

Главните причини кои можат да предизвикаат прогресија на еритем во облик на прстенест на Дарја:

 • наследност;
 • интоксикација на телото;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • бактериски инфекции;
 • микози на нозете ;
 • хроничен холециститис ;
 • вирусни инфекции;
 • кандидијаза ;
 • диспротеинемија;
 • ендокрини патологии;
 • хроничен синузитис ;
 • фокални инфекции;
 • намален општ и локален имунитет;
 • ревматизам ;
 • остеомиелитис ;
 • исто така е честа причина што придонесува за прогресија на прстенестиот еритем до Дарја - земање лекови за кои се јавува алергија кај некоја личност;
 • неоплазми од бенигна и малигната природа.

Видови

Еритемот во облик на прстен е од три вида:

 • еритема мигранс Ова е болест со хроничен тек, што е многу слична со дерматозата. Лекарите веруваат дека вирусни и бактериски инфекции се причина за мигрирање на еритема. Најчесто се дијагностицира оваа форма. Таа е предмет на средовечни мажи. Исто така вреди да се напомене дека полесно е лекување на еритема мигранс од другите форми;
 • прстен во облик на ревматски еритем. Оваа форма е специфичен симптом на ревматизам. На човечкото тело, тој се манифестира во облик на прстенести точки од бледо розова боја. За разлика од миграторната форма, ревматски се дијагностицира кај деца и адолесценти;
 • центрифугална еритема во облик на прстен до Дарја. Во овој случај, етиологијата не е позната. Симптомите на патологијата се доста специфични. Еримеите во облик на прстен се формираат на кожата, кои постепено се во форма на ролери и почнуваат да се издигнуваат над површината на кожата. Формациите со центрифугална еритема Дарија имаат тенденција да растат или да ја променат нивната основна форма.
Центрифугална Еритема Дарија

Клинички форми на болеста:

 • едноставна чај во форма на прстенест еритем. Во овој случај, се формираат кожни дамки, кои брзо исчезнуваат. Временскиот период е од неколку часа до два дена;
 • ронлив прстенест еритем. Кожата на рабовите на формираните точки постојано се олупи;
 • отпорна еритема на микрогирланси во форма на прстен. На површината на кожата се создаваат спотови, чиј дијаметар не надминува еден сантиметар;
 • везикуларна прстенеста еритема. Карактеристична карактеристика е тоа што везикулите се формираат на рабовите на местата. Ова се патолошки структури кои се исполнети со ексудат внатре. Тие се појавуваат брзо и исчезнуваат исто толку брзо.

Изглед

Формациите со еритем во форма на прстен имаат карактеристичен изглед:

 • имаат форма на прстен;
 • елементи имаат тенденција да растат периферно;
 • центарот на образованието е секогаш блед, но рабовите се урбани;
 • површината во центарот на формацијата е мазна и рамна;
 • со оваа патологија прстенести формации имаат тенденција да се спојат со последователните форми на лакови или венци;
 • на кожата постојат непарливи елементи за не повеќе од 2-3 недели. После тоа исчезнуваат, а на кожата се формира пигментација. По одреден временски период почнуваат да се формираат нови елементи;
 • распоред на елементи - екстремитети, торзо, стомак назад. Во поретки клинички ситуации, патолошките елементи се локализирани на задникот, лицето, вратот или усните.

Симптоми

Еритема во облик на прстен на телото
 • првиот симптом е појавата на црвени дамки на кожата;
 • растот на формациите е многу брз. Во дијаметар, тие може да достигнат 20 см;
 • дамки се издигаат над кожата;
 • во близина на формираните стари фокуси може да формираат нови;
 • на телото се создава шема на чипка;
 • чувство на горење;
 • благи чешање;
 • осипот се појавува пароксизмално;
 • Новите формации имаат интересна карактеристика - тие можат да се појават поактивно ако телесната температура на лицето се крева или останува долго време под сончевите зраци.

Дијагностика

На првите симптоми кои укажуваат на прогресија на болеста, мора да се јавите во медицинската установа. Дијагнозата се изведува од страна на дерматолог или венеролог. Лекарот ќе може точно да ја одреди формата на болеста, како и причината што може да предизвика прогресија.

Стандардната дијагностичка програма вклучува:

 • биопсија на кожата;
 • серолошки преглед;
 • хистопатолошки преглед;
 • миколошки преглед;
 • истражување за онкологија;
 • хематолошко испитување.

Третман

Главната цел на третманот на овој тип на еритема е да се елиминира причината што доведе до прогресија на патологијата, како и да ги реорганизира фокусите на инфекцијата во телото. Ако постојат истовремени патологии, тие исто така се третираат.

Лекови кои се препишани за третман на прстенест еритем:

 • анаболни соединенија;
 • препарати на калциум и натриум тиосулфат;
 • антигистамински гели за третман на патолошки елементи;
 • антибиотици со широк спектар. Антибактериски третман е пропишан во случај кога постои сомневање дека причината за прогресија на болеста е бактериска инфекција;
 • кортикостероидни лекови;
 • специјални облоги се применуваат на местата на локализација на патолошки елементи;
 • антихистаминици за системска употреба;
 • агенси со антисептички и дезинфициентни својства;
 • витаминска терапија;
 • масти, кои вклучуваат супстанции кои имаат корисен ефект врз процесот на епителизација;
 • хомеопатски лекови;
 • фокуси се третираат со аеросолни препарати кои содржат натриум тиосулфат во нивниот состав.

Еритема кај деца

Еритемот во облик на прстен кај децата е доста редок. По правило, на кожата на детето се појавуваат виолетови, сина или розови прстени, кои се испреплетуваат едни со други, формирајќи специфичен образец. Третманот на патологијата кај децата се изведува според истиот принцип како кај возрасните: прво, ја идентификуваат и елиминираат причината за развојот на патологијата, потоа ги реорганизираат фокусите на инфекцијата во телото, а исто така ги третираат патологиите на позадината на гастроинтестиналниот тракт и ендокриниот систем.

Превенција

Превенцијата на еритема во облик на прстен е прилично едноставна и ги вклучува следните активности:

 • хидратација на кожата;
 • лична хигиена;
 • навремено и правилно лекување на болести на гастроинтестиналниот тракт и ендокриниот систем;
 • навремена промена на долна облека;
 • ако настане оштетување на кожата, веднаш треба да се третираат со антисептички препарати;
 • редовно се подложени на рутинска инспекција од страна на специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате еритема на Ringworm и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , дерматовенеролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 3 од 5)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Микози на нозе (појавување симптоми: 3 од 5)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 3 од 5)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Еритема (појавување симптоми: 3 од 5)

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...
Мигрирање на еритема (појавување симптоми: 3 од 5)

Мигрирачката еритема е болест на заразна природа која влијае на кожата на една личност. Почнува да напредува поради залак, често шума. Името на болеста, миграторната еритема на Афзелиус Липшутц, исто така, се наоѓа во медицинската литература.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .