Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритема мултиформен ексудатив: симптоми и третман

Еритема мултиформен ексудатив - главни симптоми:

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

Овој термин се користи од страна на експерти за да означат слични едни на други (според клиничките манифестации) лезии кои почнуваат да напредуваат поради одредени заболувања на заразна природа или алергиска реакција. Врз основа на ова, постојат две форми на болест:

 • инфективно-алергиски;
 • токсично-алергиска ексудативна еритема.

Причини

До денес, научниците сеуште не утврдиле кои причини предизвикуваат прогресија на инфективно-алергиска форма на болеста. Но, многумина се склони да веруваат дека причината за развојот на болеста може да биде фокална инфекција која е веќе присутна во човечкото тело. Овој фактор се јавува кај околу 70% од сите пациенти дијагностицирани со еритема мултиформе. Тие покажуваат зголемена сензибилизација на инфективни агенси (патогени микроорганизми). Во времето кога се развива релапсот на патологијата, стабилноста на имунитетот е значително намалена.

Врз основа на ова, научниците претпоставуваат дека главната причина за прогресијата на инфекционо-алергиската форма е состојбата на имунодефициенција, која се развила поради:

 • хипотермија;
 • хронична инфекција;
 • вирусна инфекција;
 • хелиомагнетни ефекти.

Главната причина за развојот на токсично-алергиска форма на патологија е администрацијата на лекови од различни групи. Најчесто, телото реагира на земање лекови од редот на тетрациклини, барбитурати.

Форми

 • токсични-алергични. Се карактеризира со изразена хиперемија на фокуси. Тие, исто така, имаат тенденција да се спојат. Најчесто мукозните мембрани се "нападнати" (орална шуплина, мукоза на гениталии, итн.). Епидермолитична компонента - плускавци;
 • инфективно-алергиска форма. Во овој случај, на кожата се појавуваат мали патолошки елементи кои немаат тенденција да се спојат. Најчесто тие се локализирани на кожата на долните екстремитети. Оралната мукоза, гениталните органи ретко се засегнати. Оваа форма на болеста се јавува најчесто, па затоа е лесно да се дијагностицира. Научниците идентификувале голем број на инфективни агенси кои можат да предизвикаат прогресија на патологијата. Како по правило, ова се микроорганизми кои се формираат во човечкото тело патолошки фокуси на хронична упорност, кои имаат тенденција да даваат повремени егзацербации;
 • Најсериозна форма на ексудативна еритема е Стивенс-Џонсонов (Stevens-Johnson) синдром . Во врска со поразот на кожата и мукозните мембрани на усната празнина постои лезија на очите, носот и гениталиите. Ако не започнете правилно да постапувате соодветно, тогаш дури и смртта е можна.

Симптоматологија

Симптомите на патологија варираат во зависност од тоа каков тип на болест го погоди лицето. Симптомите се исти кај возрасните како кај децата. Вреди да се напомене дека кај децата е мултиформен ексудативен еритем потежок. Затоа, важно е при првите знаци на прогресија на болеста веднаш да се достави детето во медицинска установа.

Симптоми на еритема мултиформе

Инфективно-алергиска ексудативна еритема

Симптоми:

 • главоболка;
 • малаксаност;
 • воспалено грло, зглобови;
 • осип формираат на кожата. Тие се обележани и на мукозната мембрана на усната шуплина, на границата на усните и на гениталиите. Вреди да се напомене дека осипот понекогаш може да биде локализиран само на едно место, на пример, само во усната шуплина или само на гениталиите;
 • симптомите на интоксикација исчезнуваат 2-5 дена по појава на осип, но температурата може да трае до 3 недели;

Едематозна, ограничени места или рамни папули се појавуваат на кожата или на мукозната мембрана на усната шуплина. Тие имаат розова црвеникава боја. Податоците за образование се зголемуваат многу брзо. Максималната големина е 3 см. Централниот дел од ерупциите се смирува и има сина боја. Исто така во центарот може да се формираат патолошки меурчиња, во чии рамки има ексудат. Пациентот забележува дека осипот е нервозна. Но почесто се означени со горење.

Екссудативен еритем на оралната мукоза

Erythema multiforme на оралната мукоза

Клиниката на ексудативниот еритем на оралната мукоза е повеќе монотона. Но, оваа форма на патологија е особено тешка, бидејќи субјективните симптоми се многу изразени. Омилена локализација на лезии - небото, образите, устата, усните.

Вреди да се напомене дека болеста започнува акутно и одеднаш. Прво, едематозната и дифузна еритема се формира на мукозната мембрана на усната шуплина, но по неколку дена формираат пликови на неа. По неколку дена, тие се отвораат и формираат ерозивни закрпи. Тие можат да бидат толку големи што ја покриваат целата мукозна мембрана на усната шуплина, како и усните. Ерозивните области често се прекриени со специфичен жолтеникаво-сив цут. Лесно е да се оддели, но после тоа настанува паренхимско крварење.

На усните, често се формираат дебели крвави кора, што спречуваат целосно отворање на устата. Вреди да се напомене дека кај некои луѓе ерозијата може да ја покрие целата усна шуплина, додека во други, напротив, се појавуваат само изолирани еритематозни булозни ерупции.

Со големо оштетување на оралната лигавица, се забележуваат следниве симптоми:

 • остра болка;
 • ексудат е одделен од површината на ерозијата во големи количини;
 • зголемени лигави;
 • невозможно е целосно да се отвори устата;
 • говорот е тежок;
 • невозможно е да се земе дури и течна храна.

Токсично-алергиска форма

Во оваа форма се појавува осип, кој е визуелно многу сличен со осип во инфективно-алергиска форма. Фоките се фиксни и чести. Ако има вообичаени осипувања, најчесто е зафатена оралната мукоза.

Фиксните исипи, по правило, се појавуваат во оние места каде што се појавија порано, но тоа воопшто не значи дека не можат да се појават во други области. На усната празнина најчесто е засегната, бидејќи во оваа област е чувствителноста на лековите доста висока. Вреди да се напомене дека понекогаш пликови може да се појават на непроменетата кожа или мукозни мембрани.

Оваа форма на патологија не е карактеристична за сезоната. Таа не претходи од никакви симптоми. Ретко може да се зголеми телесната температура малку.

Дијагностика

Клиниката за еритема мултиформе е толку типична што понекогаш нема потреба да се користат дополнителни истражувачки методи. Но, понекогаш лекарите прибегнуваат кон биопсија на формациите, како и на отпечатоци. Ова им дава можност да исклучат некои други болести.

Диференцијалната дијагностика се изведува со следните патологии:

 • лихен планус ;
 • пемфигус;
 • Диринг-ова болест;
 • пемфигоид;
 • секундарен сифилис.

Третман

Третманот на ексудативниот мултиформен еритем кај деца и возрасни се изведува на приближно ист начин:

 • првото нешто што треба да направите е целосно да се елиминираат ефектите врз телото на алергени за лекови и храна;
 • ако некое лице е алергично на храна, тогаш се покажува дека зема ентеросорбенти;
 • во присуство на осип на кожата се применуваат анилински раствори;
 • ако еритема е поврзана со инфекција, тогаш антибиотиците со широк спектар се додаваат и во главниот тек на третманот;
 • ако болеста е многу тешко, тогаш текот на третманот е дополнет со кортикостероидни масти или инјекции;
 • за локален третман се користат масти и спрејови со анестезија;
 • витаминска терапија;
 • со цел брзо да се елиминира осипот во усната шуплина, треба редовно да го исплакнете со раствор од Ротокан, раствор од борна киселина или раствор од калиум перманганат. Овој метод на третман е доста ефикасен.

Патолошки третман се врши во стационарни услови под постојан надзор на специјалисти.

Во некои случаи, народните лекови може да се препишат како адјувантна терапија. Но, во секој случај, не можат да се користат независно, бидејќи е можно да се влоши текот на болеста. Третманот со традиционалната медицина го пропишува само лекарот кој го посетува.

Третман на народни лекови:

 • лушпа на арника (барана);
 • arnica маст;
 • камилица лушпа.

Превенција и прогноза

Прогнозата за ексудативен мултиформен еритем е обично поволна (предмет на навремен и соодветен третман). Превенцијата е навремен третман на фокуси на инфекција, како и елиминација на лекови кои можат да предизвикаат алергии (хормон, антибиотици и сл.).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Erythema multiforme и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: дерматолог , алергист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уртикарија кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

...
Фабричка болест (појавување на симптоми: 7 од 20)

Фабриевата болест (синдромска наследна дистонична липидоза, керамид тригексозос, дифузен универзален ангиокератом, Андерсеновска болест) е наследна болест која предизвикува проблеми со метаболизмот кога гликосфинголипидите се акумулираат во ткивата на човечкото тело. Кај мажите и жените се наоѓа подеднакво.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Инфективна еритема (појавување симптоми: 6 од 20)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Еритема (појавување симптоми: 6 од 20)

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .