Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Карбункул: Симптоми и третман

Карбункул - главни симптоми:

Карбункул е воспалителна болест која влијае на фоликулите на косата, лојните жлезди, како и кожата и поткожното ткиво. Како по правило, воспалителниот процес може да се прошири до длабоките слоеви на дермисот. Најчесто, гнојните формации се локализирани во вратот, но исто така и нивниот изглед на задникот или лопати не е исклучен.

Карактеристично за оваа болест е појавата на чиреви на кожата кои започнуваат да се развиваат на локацијата на лојните жлезди и фоликулите на косата. Патолошкиот процес е придружен со некроза на кожата и поткожното ткиво. Обично постои формирање на еден апсцес, но тие исто така може да бидат во множина.

Претходно, карбунката била наречена Огневик или Углевик. Обично оваа болест ги зафаќа младите луѓе, можно е тоа да се појавува кај деца и кај постари лица. Вреди да се спомене фактот дека патологијата се дијагностицира неколку пати почесто кај претставниците на посилниот пол отколку кај жените. Многу луѓе збунуваат фурункула и карбункул, но овие се различни заболувања. Со развојот на карбункул, подлабоките слоеви на дермисот и хиподермисот се засегнати.

Видови

Сè во медицината, освен едноставната форма на карбункул, разликува уште неколку варијанти на оваа патологија:

 • чума карбункул;
 • антракс карбункул;
 • емфизематозен карбункул.

Карбунката на антракс започнува да напредува на местото каде патогенот на антраксот влегол во човечкото тело. Таа има свои карактеристични знаци - воопшто не му наштетува, а исто така и супурацијата е целосно отсутна.

Карбунката на чумата се јавува на местото на епидермисот каде што патогемот на чумата го навлезе телото. За оваа форма на патологија, карактеристични се следниве симптоми:

 • силна болка;
 • изразен оток;
 • апсцесот содржи многу голема количина гноен ексудат, во кој можете да ги идентификувате стапчињата на чумата;
 • некроза.

Емфизематозен карбункул е болест која не е дијагностицирана кај луѓето. Тоа влијае само на стоката. Едно лице не може да се зарази со животни. Како по правило, емфизематозниот карбункул влијае само на млади лица, кои најчесто умираат од него. Емфизематозна карбункула "напаѓа" животни главно во есен или лето.

Локализација

Патолошки чирови најчесто се наоѓаат на:

 • вратот;
 • лицето;
 • задникот;
 • долен дел;
 • назад.
Карбункулското лице и вратот

Причини

Главната причина за прогресијата на карбункулата кај луѓето е внесот на патогени микроорганизми во оштетената кожа. Да се ​​предизвика развојот може:

Фактори кои можат да предизвикаат прогресија на болеста:

 • прекумерно потење;
 • лоша хигиена;
 • зголемена влажност во просторијата;
 • зголемена секреција на лојните жлезди;
 • зголемена температура на воздухот;
 • повреди на кожата;
 • контаминација на кожата со масла, вар, песок, итн.

Ризична група

 • пациенти со анемија ;
 • дијабетичари ;
 • луѓе кои се силно исцрпени;
 • Често се јавува карбункул на кожата на луѓе кои често се соочуваат со силен физички и психолошки стрес, како и оние кои се во стресни ситуации.

Симптоматологија

Без оглед на тоа што стана вистинска причина за прогресија на карбункул, едно лице почнува да покажува и локални и општи симптоми.

Локални симптоми:

 • Прво, црвеникава нодула се појавува на одредена површина на кожата, која има тенденција да расте брзо. Кога го чувствувате, пациентот забележува болка;
 • на јазлите расте, а ткивата што го опкружуваат силно се загреваат, стануваат жешки на допир. Нивната боја исто така се менува во виолетова или малку синкава;
 • симптомите на патологијата се интензивираат на 5-8-тиот ден, кога централниот дел на апсцесот станува повеќе едематозен и болен со намерно или ненамерно контакт;
 • за 8-12 дена белите апсцеси се појавуваат во центарот на образованието, што наликува на сообраќајни метежи во изгледот. Вие не можете да ги допрете, затоа што веднаш се јавува болка. Кожата е црвена и едематозна;
 • пустулите имаат тенденција да се отвораат спонтано. Потоа, постои пушење млечно бело, жолто или зелено. Може да има ленти од крв. Ако во овој момент внимателно ја испита површината на карбунката, тоа ќе личи на сито;
 • веднаш штом ќе се изгуби гној, започнува фазата на ткивна некроза. Кожата се претвора во црно, а на него се јавуваат улцери. Некрозата дури може да достигне и мускулни структури;
 • откако некротичното ткиво е целосно отфрлено, на местото на поранешниот карбункул се формира специфичен чир со ископани рабови и сиво дно. По некое време, тој лечи и се покрива со гранулациони ткива;
 • на местото на апсцесот се формира лузна.

Чести симптоми:

 • зголемување на телесната температура на големи броеви;
 • тахикардија ;
 • главоболка;
 • гадење;
 • намален апетит;
 • слабост

Симптомите на болеста значително се влошуваат ако апсцесот се формира на лицето.

Компликации

Ако времето не обрне внимание на првите симптоми на болеста и не започне да спроведува соодветна терапија, инфекцијата може да навлезе во подлабоките ткива и крвните садови. Како резултат на тоа, може да се развијат опасни компликации:

Дијагностика

Важно е кога напредувачкиот карбункул што е можно порано ќе побара помош од медицинска установа за да се избегнат опасните компликации. Овластен лекар ќе може да ја утврди причината за развојот на болеста, да ги процени симптомите и нивната тежина, како и да пропише соодветен третман.

Стандардна дијагностичка програма:

 • тест на крвта (овозможува да се процени степенот на сериозноста на воспалението во телото);
 • резервоарот за испитување на ексудат содржан во апсцесот;
 • микробиолошки тест на крвта;
 • крв за шеќер.

Третман

Третманот на карбунката започнува со антибактериска терапија, чија главна цел е да ги уништи микроорганизмите кои ја предизвикале прогресијата на патологијата. За таа цел, лекарите препишуваат антибиотици со широк спектар - гентамицин, цефтриаксон, цефазолин. Тие се инјектираат во / m, бидејќи таблетите се помалку ефикасни. Антибактериската терапија може да се промени малку по резултатот од испитувањето на резервоарот за содржината на апсцесот.

Ако се изразат симптоми на интоксикација, тогаш во овој случај, главниот третман на карбункулата е дополнет со инфузиона терапија. Растворот на гликоза се инјектира во вената, како и раствор на натриум хлорид.

Во случај на развој на некротична фаза, третманот на карбункул се врши веднаш. Но, оваа техника се применува само ако образованието не се наоѓа на лицето. Аутопсијата се изведува под локална анестезија, по што хирургот инсталира специјална дренажа преку која гној ќе исцеди. Понатаму, најмалку два пати на ден, се препорачува да се вршат преврски, а карбункул треба да се третира со антисептички раствори. Тие исто така се мијат и апсцесната празнина.

Третманот на карбункул е долг процес кој треба да се врши само во стационарни услови под надзор на квалификувани специјалисти. Самолечението може само да го влоши текот на патологијата, како и да предизвика развој на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате карбункул и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: дерматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен периотит (појавување симптоми: 8 од 14)

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...
Гангрена (појавување симптоми: 6 од 14)

Гангрена е патолошки процес кој влијае на различни ткива на телото и придонесува за нивната смрт. Различни фактори влијаат врз развојот на болеста. Најчесто, ткивната смрт се јавува поради недоволно снабдување со крв, негативното влијание на надворешните фактори. Можно е да се излечи болеста, изборот на метод на третман зависи од степенот на оштетување и развој на болеста.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 6 од 14)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Салпингитис (појавување симптоми: 6 од 14)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...
Флегмон (појавување симптоми: 6 од 14)

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .