Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инфективна еритема: симптоми и третман

Инфективна еритема - главните симптоми:

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

Инфективната еритема често се нарекува "петта болест". Причината е што некои научници го сметаат за "додаток" на познати инфекции на ТОРЧ - херпес симплекс , токсоплазмоза , рубеола , цитомегаловирус инфекција .

Причини

Причините за прогресија на петтата болест сè уште не се целосно разбрани, но се знае дека болеста се развива поради негативното влијание врз телото на B19 паравирус. Поради тоа, вирусна егзантема почнува да се формира.

Инфекцијата се шири главно од капки во воздухот. Вреди да се напомене дека неговата заразна состојба не е висока. Исто така, вирусот може да влезе во телото за време на трансфузија на крв (ако донаторот бил заразен). Инфекцијата на фетусот се јавува трансплацентно. Откако еден човек се опоравил од заразен еритем, се формира доживотен имунитет.

Клинички форми на заразен еритем

 • Инфекција со Розенберг еритема;
 • ХИМЕРА ЕРИТЕМА инфекција;
 • ненадеен осип;
 • еритема нодозум;
 • еритема мултиформе;
 • недиференциран еритем.

Симптоматологија

Симптомите на болеста зависат директно од тоа која форма на петтата болест почнала да напредува кај луѓето. Но, вреди да се напомене дека симптомите се обично многу изразени, што му дава на пациентот значително непријатност. Подобро е да се третира патологијата само во стационарни услови под строг надзор на медицинските специјалисти, но исто така може да се спроведе дома третман.

Инфективна еритема Розенберг

Оваа форма на болеста се карактеризира со акутен почеток. Постои тешка треска, симптомите на интоксикација се зголемуваат. А забележаниот осип се појавува на 4-6-тиот ден од почетокот на прогресијата на патологијата. Елементите се локализирани на задникот и екстремитетите. Во овие места тие можат да формираат континуирани еритематозни полиња. На кожата на лицето елементи на осип не се појави.

Исипот исчезнува целосно по 6 дена. На местото каде што се наоѓаа фокусот, се забележува пилинг. Понекогаш се забележува спленомегалија или хепатомегалија. Треската трае 10-12 дена. Во ретки клинички ситуации, пациентите имаат оток на зглобовите.

Химероинфективна еритема

Химероинфективна еритема

Инкубациониот период за инфективната еритема на Chamer трае 9-14 дена. Оваа форма на болеста е релативно лесна. Најчесто се дијагностицира кај деца од различни возрасни групи. Треска не се почитува - индикатори за температура во нормален опсег. Елементите на исип се појавуваат на првиот ден од болеста. Кај инфективната еритема кај децата, осипот е локализиран на кожата на лицето. Постепено, поединечните елементи почнуваат да се спојат и да формираат форма на пеперутка.

Како што напредува патологијата, индивидуалните елементи на исипот може да исчезнат (обично почнувајќи од центарот). Но, тоа не значи дека болеста поминува. Ексантема продолжува на кожата до две недели. Може да се појават нови предмети поради хипотермија, прегревање, физички напор. Понекогаш децата имаат воспалителни заболувања на горниот респираторен тракт. Возрасни пациенти развиваат оток во зглобовите.

Еритема нодозум

Болеста се развива на позадината на инфективните патологии кои веќе постојат во човечкото тело. Најчесто се јавуваат кај возрасните. Симптомите на патологија се изговара. Тело температурата нагло се зголемува, болки во големите зглобови на долните екстремитети се зголемуваат.

Осипот се наоѓа симетрично во подлактицата и долниот дел од ногата. Кога се палпира, можно е да се откријат густи нодули чија големина не надминува пет сантиметри. Над јазлината кожа се менува во боја. Отпрвин има црвена нијанса, подоцна станува цианотична или зеленикаво-жолта.

Полиморфна ексудативна форма

Симптоми на интоксикација се изговара. Температурата се зголемува до големи броеви - 39-40 степени. На 4-6 дена се појавува осип на кожата на трупот и екстремитетите - спотови или папули. Исто така може да се формираат меурчиња, исполнети со ексудат внатре. Тие имаат тенденција да се отворат сами, создавајќи ерозија. Подоцна покрива кафеава кора.

Ненадеен осип

Латентниот период трае до пет дена. Почетокот на болеста е обично акутен, со пораст на температурата на големи броеви (до 40 степени). Симптомите на интоксикација се умерени. Температурата се враќа во нормала само на ден 4. Во исто време се појавуваат осип елементи, кои се локализирани на екстремитетите, трупот, а исто така и на кожата на лицето. Појавата на елементите - мали точки на бледо розова боја. Тие имаат тенденција да се спојат.

Недиференцирана форма

Оваа форма на еритема е претставена со група инфективни заболувања, чија етиологија е непозната или не е целосно разбрана. За оваа болест се карактеризира со појава на треска. Симптомите на интоксикација не се изговара. На кожата се појавува осип кој не е карактеристичен за било која друга заразна болест.

Дијагностика

Симптоми на петтата болест

Стандарден дијагностички план за сомнителна инфективна еритема вклучува:

 • анализа на историјата на болеста, како и жалби на пациентот;
 • лична инспекција за да се идентификува локализацијата на осипот, како и да се процени типот на елементите;
 • полимеразна верижна реакција - ПЦР;
 • ензимска имуноанализа;
 • консултација со тесни специјалисти - дерматолог, специјалист за заразни болести.

Третман

Пациентите со овој тип на еритем обично се третираат дома. Хоспитализирани главно во болнички деца на помлада возраст, како и оние кои имаат тежок курс или развиени компликации.

Посебен третман обично не е потребен, па основната терапија има за цел да ги елиминира непријатните симптоми на болеста:

 • антиалергични лекови;
 • ако е присутна треска, пропишани се антипиретични лекови;
 • лекови за болка, назначени да земат во случај на силна болка во зглобовите.

Ако болеста е тешка, тогаш главниот тек на третманот е дополнет со глукокортикостероиди. Тие се користат и ако пациентот има тешки соматски болести, како и имунодефициенции.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате инфективна болест на Еритема и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекар: дерматолог , специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Екссудативен мултиформен еритем (појавување симптоми: 6 од 16)

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 6 од 16)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Ерсиниоза (појавување симптоми: 5 од 16)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 5 од 16)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 5 од 16)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .