Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Целулитис: симптоми и третман

Флегмон - главните симптоми:

Целулитисот е болест која се карактеризира со формирање на дифузно гноен воспаление. Тоа влијае главно на влакна. Патологијата има една карактеристика само за тоа, карактеристика - процесот на воспаление нема јасно дефинирани граници. Може лесно и брзо да се шири преку меките ткива, претставувајќи закана не само на здравјето, туку и на животот на пациентот.

Се изложени на ризик од развој на флегмон на лицето или на друга територија на телото се новородените деца, лицата на возраст од 17 до 35 години, како и постарите лица.

Предизвикувачи

Флегмонот од раката, бедрото или другиот дел од телото се развива поради воведувањето на патогени микроорганизми во ткивото. Затоа лекарите го делат флегонот во два главни типа:

 • чиј развој е предизвикан од апсолутно патогени микроорганизми;
 • предизвикани од условно патогени микроорганизми, кои обично се присутни на мукозните мембрани и кожата на лицето.

Главните патогени на оваа болест се:

Причини

Главната причина за прогресија на оваа воспалителна болест е патогената активност на микроорганизмите кои ги инфицираат меките ткива. Но, вреди да се напомене дека не сите луѓе кои ги идентификувале овие микроорганизми, развиле флегмон. Ова сугерира дека појавата на оваа патологија бара комбинација од такви фактори:

 • присуство или отсуство на алергизација во телото;
 • состојбата на имуниот систем;
 • вкупниот број на микроорганизми кои го погодија огништето (меко ткиво);
 • вирулентност на патогени микроби;
 • состојба на циркулација на крвта;
 • присуството на отпорност на лекови кај микроорганизми кои продирале во примарен фокус.

Видови

Флегмон

Во медицинската литература, флегмон се класифицира на многу начини. Неспецифичниот флегмон е од три вида - анаеробен, гноен и гнил.

Класификација по вид на патоген:

 • гонококна;
 • габични;
 • стафилококна;
 • стрептококна;
 • пневмококна;
 • клостридиален;
 • колабициларен;
 • мешана инфекција.

Класификација во зависност од механизмот на настанување:

 • независна форма. Во овој случај, флегмон на бутот, раката, ногата и другите делови на телото се развива независно, а не против позадината на другите патологии;
 • се развива како компликација на хируршки болести;
 • се развива по хируршката интервенција (фетумот на хернија);
 • целулитис може да се појави поради оштетување на одреден дел од телото.

Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес:

 • четка за флемон;
 • вратот флегмон;
 • флегмон на векот;
 • флегмон на стапалото;
 • флегмон на лакрималната кесичка;
 • флегмон Фурниер;
 • целулитот за очи со око и така натаму.
Флегмон на лице

Форми

Во зависност од патогенезата, оваа патолошка формација е поделена на следниве форми:

 • серозен. Исто така се нарекува и почетна фаза на развој на болеста. Се карактеризира со формирање на инфилтрација, формирање на воспалителен ексудат, како и зголемено вклучување на белите крвни клетки во центарот на воспалението. Во оваа фаза не постои јасна граница помеѓу здравите и погодените меки ткива. Ако не го започнете третманот на флегмон, тој брзо се претвора во гнојна или гнила форма;
 • гноен. Во оваа фаза, поради патолошката активност на микроорганизмите, започнува ткивна некроза, што доведува до формирање на гноен секрет. Неговата боја е жолтеникава зелена. На површината на кожата почнуваат да формираат ерозија и чиреви, кои се покриени со гнојна плакета на врвот. Ако имуниот систем на телото го ослабне и не го издржи таквиот товар, воспалението од ткивата ќе помине до коските и мускулните структури - нивното уништување ќе започне;
 • пусти. Развојот на оваа форма е предизвикан од анаеробни микроорганизми. Неговата карактеристична особина е дека во текот на неговата витална активност, бактериите испуштаат непријатни миризби. Затоа, раните исто така ги испуштаат. Засегнатото ткиво има зелена или кафеава боја. Ако се обидете да ги отстраните, тие ќе почнат да се распаѓаат и да го ослободат непријатниот мирис;
 • некротичен. Посебна карактеристика на оваа форма е формирање на некротични ткивни места, кои се ограничени од здрави ткива од страна на леукоцитната оска. Ова ограничување е причина што во локализираните патолошки жаришта се формираат апсцеси, кои можат да се отворат. Често постои некротичен флегмон на новороденчиња;
 • анаеробни. Процесот е сериозен. Од местата каде што се појавува некроза, се пуштаат специфични гасни меури.

Симптоматологија

Флегмон има и локални и општи симптоми. Локални - ова се класични знаци кои одговараат на секој воспалителен процес:

 • отекување на ткивата;
 • болка;
 • црвенило на кожата;
 • локална температура се зголемува;
 • засегнатиот орган слабо ги извршува своите функции.

Процесот на прогресија на флегмон може да се подели во две фази - инфилтрација и гноен штета. Во првата фаза се забележува густа формација под кожата, што не е тешко да се детектира со палпација. Кога гнојни лезии се појавуваат омекнување. Ако внимателно ја испитате погодената област, може да видите дека околу неа има црвени ленти - ова се воспалени лимфни садови (карактеристичен симптом).

Чести симптоми кои укажуваат на прогресија на воспалителниот процес:

 • главоболка;
 • треска;
 • хепатомегалија;
 • спленомегалија;
 • треска до 40 степени;
 • нарушување на свеста;
 • намален апетит;
 • мукозна жолтило;
 • општа слабост.

Во случај на тешка патологија, постојат повреди на важни органи:

Исто така, симптомите на патологија зависат од локацијата на воспалителниот процес.

Образование во вратот

Во овој случај, воспалителни формации се појавуваат во субменталниот или субмаксиларниот регион (во близина на долната вилица). Овој процес е проследен со општа слабост, треска, слабост, главоболка. Зафатената област отекува. Целулитисот на вратот е опасен по тоа што брзо напредува, покривајќи ги сите нови ткаенини. Како резултат на тоа, долниот вилица, фацијалните ткива, па дури и мозокот ( гноен менингитис ) се засегнати. Флегмонот во вратот треба да се третира што е можно поскоро за да се избегнат опасните компликации. Хирургот го лекува флегмонот на вратот.

Флегмон век

Флегмонот во век се манифестира со следните симптоми:

 • во површината на очниот капак се формира истурен печат;
 • очен капак;
 • локално зголемување на температурата (по век);
 • болка на погодената област;
 • отокот брзо се шири на целото око, како и на вториот очен капак;
 • зголемување на регионалните лимфни јазли;
 • главоболка;

Фурниерова болест

Pathne Fournier е еден од најопасните и брзо се развива. Предизвикувачкиот агенс е анаеробна инфекција. Флегмон Фурниер започнува акутно, ткивото на скротумот брзо умира. Во овој случај, состојбата на пациентот е многу тешка.

Симптоми на Фурниерова болест:

 • треска;
 • малаксаност;
 • зголемување на температурата;
 • главоболка;
 • тахикардија ;
 • силна болка во скротумот;
 • големината на телото се зголемува;
 • хиперемија и едем на кожата;
 • кај Фурниерова болест, ефузијата се акумулира во тестисите;
 • скротумот се стекнува со "вуди" конзистентност;
 • регионален лимфаденитис;
 • ако Фурниеровата болест не се третира веднаш, тогаш на кожата на скротумот ќе се формираат плускавци со серозно хеморагична содржина и кафеави дамки. Ова веќе сугерира дека гангрена се развива;
 • Без лекување со флегмон, Фурниер предизвикува скротумот целосно да се стопи.

Формирање на огништето на раката

Флегмонот од раката се развива поради пенетрацијата на гнојната инфекција во ткивото. Обично, формацијата се формира во центарот на дланката, на зглобот или на врвот на палецот. Во овој случај, пациентот ќе се чувствува непријатно грчеви и пулсирања во екстремитетите. Исто така погодената област боли.

Флегмон на окото или лакримална кеса

Флегмон со глава за очи

Целулитисот на лакрималната кесичка е многу редок. Како резултат на нејзиниот изглед, погодената област отекува и станува многу болна. Пациентот практично не го отвора окото, до кое е формирана клеточната кеса на флегмон.

Орбиталниот целулитис е исклучително опасна патологија. Неопходно е да се дијагностицира што е можно побрзо и да почне да се лекува, бидејќи одложувањето може да предизвика непоправлива штета на здравјето. Ако целулит на орбитата оди до оптичкиот нерв, тогаш лицето ќе слепи. И тогаш ќе биде невозможно да се вратат нервните завршетоци.

Орбиталниот целулитис се манифестира со појава на сериозни главоболки, болка во орбиталниот регион, треска, а понекогаш и гадење. Овие вознемирувачки симптоми не можат да се игнорираат, бидејќи воспалението може да се прошири многу брзо и да влијае на околните ткива. Целулитисот на орбитата може да се прошири и до мозокот.

Долна вилица образование

Целулитисот во долната вилица е опасна болест која може да влијае на длабоките слоеви на вилицата и гранката на нервот. Главната причина за прогресијата на болеста е повреди на усната шуплина или долната вилица, преку која инфекцијата може да навлезе во ткивата (екстракција на заби, удари, терапевтски третман на каналите на забите итн.).

Флегмонот од долната вилица се манифестира со такви симптоми:

 • задушен здив;
 • потечен јазик;
 • тежок оток во долната вилица;
 • болка во вратот и долната вилица. Пациентот најпрво може да почувствува дека неговите заби болат додека не се појави едемот;
 • висока температура;
 • лице асиметрија;
 • нарушување на функцијата на говор и голтање;
 • пациентот не може целосно да ја отвори устата.
Долна вилица флегмон

Флегмонот од вилицата треба да се третира колку што е можно поскоро, и не само затоа што може да предизвика губење на забите. Ако отокот се шири на целата вилица, вратот и респираторниот тракт, тогаш постои висок ризик за развој на менингитис , асфиксија, вена тромбоза на лицето и сепса .

Новороден флегмон

Одделно е неопходно да се обезбеди флегмонот на новороденчиња. Оваа гноен-инфективна болест, која предизвикува стафилококи. Кај бебињата, тоа е особено тешко, бидејќи реактивноста на телото се уште не е формирана. На развојот на целулитис кај новороденчињата може да му претходи маститис или осип на пелена.

Симптоми:

 • треска;
 • немирно дете;
 • лошо доење;
 • оток и црвенило на кожата главно на грбот. Дамката расте и добива сина нијанса. Ако го тестирате, можете да ја забележите неговата густина, а во центарот - флуктуација.

Дијагностика

 • инспекција;
 • Ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • лабораториски тестови;
 • ако е потребно, дијагностичка пункција.

Третман

Третманот на флегмон (на страна, Фурние, на лицето) се базира на следните принципи:

 • отворање флемон за да се обезбеди нормален одлив на гној и намалување на симптомите на интоксикација;
 • антибиотска терапија за уништување на патогени микроорганизми;
 • детоксикација терапија;
 • имунотерапија.

Особено е важно што побрзо да се третира Фурниеровата болест, бидејќи одложувањето или неправилно одбраната тактичка терапија може да предизвика прогресија на гангрена. Третманот на било кој тип на флегмон се изведува само во болница и под надзор на квалификувани хирурзи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Флегмон и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 8 од 16)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Панаритиум (појавување симптоми: 8 од 16)

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

...
Шагасова болест (појавување симптоми: 8 од 16)

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .