Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леукоплакија: Симптоми и третман

Леукоплакија - главни симптоми:

 • Чирови на јазикот
 • Сувост на вагината
 • Долна абдоминална непријатност
 • Чирови на оралната мукоза
 • Непријатно чувство при мокрење
 • Непријатност во надворешната генитална област
 • Иритација во областа на вулвата
 • Бели дамки на оралната мукоза
 • Генитални брадавици
 • Микробраци на гениталните усни
 • Ерозии на гениталиите
 • Тензија во областа на вулвата
 • Устата снегулки
 • Сиви дамки на оралната мукоза

Леукоплакија е болест која влијае на мукозните мембрани во човечкото тело и предизвикува кератинизација на епителот. Обично болеста се манифестира во оралната лигавица, грчеви и уринарни органи. Во медицината, постојат случаи кога пациентот исто така развил езофагеална леукоплакија.

Болеста се појавува во форма на бело-розеви или сиво-бели дамки кои имаат јасни контури. Големините, како и формите, можат да бидат различни. Обично појавата на овие патолошки формации не му дава на лицето никакво непријатност. Затоа, првите знаци на прогресија на болеста може да се видат само кога се испитуваат од страна на лекар за сосема друга причина.

Ризичната група вклучува лица над 30 години. Кај деца и постари лица, патологијата ретко се развива. Клиничарите се однесуваат на леукоплакија како преканцерозни состојби, бидејќи патолошките фокуси може да бидат подложени на малигнитет под влијание на разни негативни фактори. Поради оваа причина, за време на дијагнозата на оваа патологија, се зема биопсија од лезиите. Следно, ткивото внимателно се испитува за откривање на атипични клетки.

Најчестите форми на патологија се:

 • цервикална леукоплакија;
 • леукоплакија на усната шуплина;
 • леукоплакија на вулвата;
 • леукоплакија на мочниот меур;
 • леукоплакијален јазик;
 • леукоплакија на гениталните усни.

Цервикалната леукоплакија најчесто се дијагностицира кај пациенти на возраст од 20 до 30 години. Леукоплакијата на грлото сочинува 30% од сите преканцерозни болести на оваа област. Но, најчесто лекарите дијагностицираат леукоплакија на усната шуплина. Ова се објаснува со фактот дека мукозната мембрана на ова место најчесто е во контакт со повеќето фактори кои можат да предизвикаат прогресија на оваа патологија. Вреди да се забележи важна точка - не сите форми на патологија се прероди во малигните.

Причини

Во ова време, сé уште не е сигурно утврдена која е главната причина за прогресијата на леукоплакијата на вулвата, гркланот или на други органи кај луѓето. Но, веќе познати фактори кои придонесуваат за развојот на оваа патологија:

 • вирус превоз. Оваа причина често е основа за прогресија на болеста;
 • механичка траума, термички и хемиски ефекти врз мукозните мембрани;
 • лоши навики. Во овој случај, патологијата може да се развие поради честото пушење;
 • честа причина за развој на леукоплакија на вулвата или грлото на матката е употребата на силиконски или латекс стимуланти без специјални масла за подмачкување;
 • професионални опасности;
 • професионална патологија;
 • јатрогени причини. На пример, кај 30% од жените кои претходно биле подложени на дијатермокоагулација, леукоплакијата на грлото на матката почнува да напредува;
 • СПИ;
 • авитаминоза ;
 • намален општ и локален имунитет;
 • оптоварена наследност.
Причини за цервикална леукоплакија

Класификација

Класификацијата на болеста се изведува според морфолошкиот принцип - во зависност од видот на елементите кои се формираат на мукозната мембрана:

 • едноставна леукоплакија. Во случај на развој на оваа форма, на површината на епителиумот се формира бело-сива шарф или дамки, кои имаат јасни контури;
 • верукозен облик. Исто така се нарекува брадавица. Во својот тек, таа е слична на едноставната форма. Но, со вермучна форма, специфични нодули веќе почнуваат да се формираат. Тие имаат тенденција да "лазат" едни на други. Ако не е секогаш возможно да се открие едноставната форма за време на инспекцијата, тогаш е лесно да се дијагностицира верукозот поради такви карактеристични елементи;
 • ерозивна форма. Ерозија и чиреви се додаваат на елементите кои биле формирани за време на вермукозната форма. Овој тип е најопасен и често води до формирање на процес на рак.

Исто така треба да ја истакнеме благата форма на болеста. Во овој случај, постојат патолошки области на кератинизација, од кои е лесно да се отстрани плочата. Под него не се открива воспаление. Оваа форма најчесто ги погодува образите и усните.

Во медицината, тие, исто така, испуштаат специфична форма на болеста - леукоплакија на пушачи. Овој тип на патологија се манифестира во форма на плаки од мајка на бисер лоцирани на мукозната мембрана на усната шуплина. Често се јавуваат фокуси на кожата на образите, на страничната површина на јазикот.

Исто така, често се најде влакнеста леукоплакија. Во некои медицински извори се нарекува и влакнеста леукоплакија. Оваа форма на болеста се развива само кај ХИВ , како и кај други состојби на имунодефициенција. Влакнеста леукоплакија често се дијагностицира кај пациенти со СИДА (75% од вкупниот број). Влакнеста леукоплакија не е независна патологија. Се развива против позадината на други заболувања. Исто така се нарекува и првиот симптом, што укажува на тоа дека едно лице развива состојба на имунодефициенција. Влакнеста леукоплакија може да се наоѓа апсолутно на било кој дел од мукозната мембрана, но најчесто се дијагностицира во усната шуплина, вулвата, вагината и на пенисот кај мажите. Како по правило, откривањето на влакнеста леукоплакија не е тешко. Дијагнозата се занимава со заразни болести.

Симптоматологија

Симптомите на патологијата директно зависат точно од каде се наоѓа воспалителниот процес.

Леукоплакијата на грлото на матката постепено се развива. Во почетната фаза на развојот на патологијата на симптомите не може да биде воопшто. Затоа, пациентот не бара помош од лекар. Како што напредува болеста и за време на нејзината транзиција кон следната фаза, жената може да забележи чувство на непријатност во гениталиите. Можно е да се потврди присуството на цервикална леукоплакија само за време на гинеколошки преглед. На вагиналниот дел од грлото на матката ќе бидат видливи белузлави дамки или нодули. Со тешка форма на патологија - чиреви и ерозија.

Вулва леукоплакија има поизразени симптоми, па затоа може да се дијагностицира во раните фази на развојот на патолошкиот процес. Главни симптоми:

 • чувство на сувост во вагината;
 • Микротровите се појавуваат на лабите;
 • вулва леукоплакија се манифестира со формирање на ерозии на надворешните гениталии, брадавици, кои можат да снегулкаат или крцкаат;
 • чувство на иритација и затегнатост во областа на вулвата.

Вулвар леукоплакија може да се развие и кај девојчиња и кај возрасни жени. Не е тешко да се дијагностицира, бидејќи карактеристичните симптоми се јасно манифестирани. Гинекологот е ангажиран во дијагностиката и третманот на вулвата и цервикалната леукоплакија.

Леукоплакијата на усната шуплина обично се манифестира во оние места каде слузницата постојано се повредува од рабовите на забите, протезите или пломбите. На местото на лезијата се формира патолошки фокус на бела или сива боја. Подоцна може да се покрие со скали. Во тешки форми на болеста, ерозиите и чиревите може да се формираат на површината на мукозната мембрана и јазикот (ова често се забележува кај влакнеста леукоплакија кај имунокомпромитирани пациенти).

Леукоплакија јазик

Леукоплакија мочниот меур е исклучително редок. Симптомите обично се отсутни. Во некои случаи, пациентот може да се жали на непријатност во долниот дел на стомакот, како и непријатност при мокрење. Урологот е вклучен во дијагностиката и лекувањето на леукоплакијата во мочниот меур.

Дијагностика

Кога првите симптоми кои може да укажуваат на развој на болеста, треба веднаш да се обратат до медицинската установа за темелна дијагноза. Можно е да се дијагностицира болеста преку:

 • колпоскопија ;
 • биопсија;
 • земање брисеви од патолошки фокуси за понатамошни истражувања под микроскоп;
 • Ултразвук;
 • Тестот на Шилер;
 • имунограм;
 • цитолошки преглед на размаски од лезии;
 • клинички тест за крв .

Третман

Третманот на леукоплакија треба да биде сеопфатен. Првото нешто што треба да направите е да ги елиминирате факторите кои би можеле да предизвикаат прогресија на болеста. На пример, треба да престанете со пушењето, не користете метални протези за заби и така натаму. Третман на леукоплакија, исто така, вклучува третман на инфективни и воспалителни патологии кои можат да се развијат во човечкото тело.

Едноставна форма на патологија често не бара посебен третман. Но, пациентите ќе треба редовно да го посетуваат докторот за да може да процени дали патолошкиот фокус се зголемува и дали на него се појавуваат нови елементи. Доколку е потребно, патолошките фокуси се уништуваат со употреба на техника на ласер или радио бранови. Понекогаш тие прибегнуваат кон катеризација со течен азот, но лузни може да останат по таквата терапија. Во случај на сомневање за повторното раѓање на леукоплакија во малигниот процес, се покажа дека извршува радикална операција. По третманот со леукоплакија, на пациентот му треба малку време да го посети лекарот за рутинско испитување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Леукоплакија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: инфектолог , гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандидијаза на кожата (појавување на симптоми: 2 од 14)

Кандидијаза на кожата е инфективна болест која се развива како резултат на оштетување на одредени делови од кожата со габички слични на квасците на родот Кандида. Со таква патологија како кандидијаза на кожата, многу луѓе се соочуваат. Оваа болест е предизвикана од габи од родот Кандида, кои активно се развиваат на кожата или мукозните мембрани, предизвикувајќи ги овие или онаа симптоми.

...
Цитомегаловирус (симптоми на појавување: 1 од 14)

Цитомегаловирусот е прилично честа вирусна болест, која во меѓувреме не е позната на сите. Цитомегаловирусот, чии симптоми и карактеристики се првенствено определени од состојбата на имунолошкиот систем, во нормална состојба не може да се манифестира воопшто, без да предизвика штетни ефекти врз телото на вирусниот носач. Вреди да се спомене дека во овој случај единствената карактеристика на вирусот носител е можноста за пренесување на цитомегаловирусната инфекција на друго лице.

...
Менопауза (појавување симптоми: 1 од 14)

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...
Аменореја (појавување симптоми: 1 од 14)

Аменореа подразбира нарушување кое е релевантно за женското тело, во кое нема менструација за период од 6 месеци или подолго. Аменореа, чиишто симптоми се првенствено во наведеното нарушување, е синдром, а не посебна болест, и разни болести можат да го придружуваат овој синдром, вклучувајќи ги и оние кои не се директно поврзани со гинекологија.

...
Херпетична ангина (појавување на симптоми: 1 од 14)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
гинеколог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .