Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хидраденитис: Симптоми и третман

Хидраденитис - главни симптоми:

 • Слабост
 • Гадење
 • Треска
 • Malaise
 • Цијаноза на кожата
 • Појава на нодули на кожата
 • Болка кога притисокот се применува на неоплазма
 • Вознемиреност на кожата околу неоплазмите
 • Бурен крвав исцедок од неоплазма
 • Болни неоплазми на кожата

Хидраденитис е инфективно-воспалителна болест која ги зафаќа потните жлезди. Оваа патологија е форма на пиодерма. Најчесто, хидраденитот се развива под раката, која популарно се нарекува "виолетова вимето", како и ингвинален хидраденитис. Причината за оваа локализација е дека во овие области на кожата се наоѓаат многу потни жлезди. Поретко, формацијата се формира во папокот, во перианалниот регион, во скротумот.

Хидраденитис под раката или во друга област почесто се развива кај лица кои страдаат од прекумерно потење. Главната ризична група се жени на возраст од 16 до 60 години. Ова се должи на фактот што апокрините жлезди почнуваат активно да продуцираат тајна во пубертетскиот период. Нивната активност се смирува во времето на менопаузата . Мажите и децата се многу ретки. Оваа болест се третира и во болницата и дома. Но, ако навременото однесување спречи хидраденитис, развојот на патологијата може да се избегне.

Етиологија

Пулмонален хидраденитис под раката или во друга област се развива како резултат на пенетрација на Staphylococcus aureus во човечкото тело. Преку оштетување на кожата патогенот преку лимфните патишта продира во апокрините жлезди, каде што почнува да се размножува, предизвикувајќи прогресија на воспалителниот процес.

Фактори кои значително го зголемуваат ризикот од развој на хидраденитис:

 • дебелина со различен степен;
 • хиперхидроза . Како резултат на прогресијата на оваа патологија, едно лице има зголемено потење;
 • дијабетес мелитус ;
 • разни болести на панкреасот, тироидната жлезда и хипофизата;
 • дисфункција на гонадите;
 • болести кои ја зафаќаат кожата. Оваа група вклучува псоријаза , егзема , дерматитис ;
 • намалена функција на имунолошкиот систем;
 • неуспех да се следат основните правила за хигиена;
 • прекумерна употреба на дезодоранси;
 • лезии на кожата - гребнатини, исеченици, гребнатини. Особено често таква болест се развива откако лицето ја повредило кожата под раката за време на бричење.

Локализација

 • подлогата;
 • област на препоните: површината околу анусот, перинеумот, скротумот, маките;
 • скалпот;
 • околу брадавицата ореол.

Класификација

Од природата на патолошкиот процес:

 • акутен гноен хидраденитис;
 • хроничен хидраденитис.

На локализација на лезијата:

 • двостран;
 • еден начин.
Аксиларен хидраденитис

Симптоматологија

Симптомите на хидраденитис обично се изговара. На почетокот на прогресијата на патолошкиот процес, при испитување на површина на кожата, можно е да се утврди присуството на густи нодули. Тие се локализирани во дебел слој на дермисот или во поткожно масно ткиво.

Постепено, формациите се развиваат, а следните симптоми почнуваат да се појавуваат:

 • болни сензации значително подобрени;
 • формации се зголемуваат во големина;
 • воспалителна формација се залева на кожата и станува круша;
 • нодули се издигаат над кожата во форма на папила, која личи на млечните жлезди на кучињата. Овој симптом беше причината што болеста почна да се нарекува "висат од кучка";
 • кожата станува сина боја;
 • едемот се забележува околу формациите.

Нодуларни формации имаат тенденција да се спојат. Потоа постепено се омекнуваат и можат спонтано да се отворат. Постои гноен ексудат со крвни нечистотии. Отвораните формации го олеснуваат тензијата на кожата. Како резултат на тоа, болката се намалува и улкусот започнува да се лекува.

Ако формирањето е целосно зрело и подготвено за дисекција, тогаш наведената клиничка слика е надополнета со следните симптоми:

 • треска;
 • зголемена болка. Сега се слави не само со притисок врз образованието, туку и во состојба на целосен одмор;
 • слабост;
 • гадење;
 • болест

Во некои случаи, наместо карактеристичните нодули, може да се формира инфилтрат што изгледа како диск. Неговата структура е густа. Оваа формација се решава во текот на подолг временски период.

Хидраденитис може да се повтори. Придонесе за продолжување на воспалителниот процес, како фактори:

 • лоша хигиена;
 • неефикасен третман на примарен хидраденитис;
 • терапијата била извршена ненавремено;
 • присуството на заболувања во заднина кои ја намалуваат имунолошката одбрана на телото.

Дијагностика

Дијагнозата на хидраденитис не е тешка, бидејќи дијагнозата веќе може да се направи за време на визуелната инспекција на пациентот. Со цел да се потврди точно, клиничките тестови се доделуваат. Како по правило, тие покажуваат зголемување на нивото на леукоцити , намалување на црвените крвни клетки и зголемување на ESR . Сето ова укажува на тоа дека воспалителниот процес се развива во човечкото тело.

Ако болеста се јави во хронична форма, тогаш содржината се зема од образованието за да се утврди чувствителноста на патогенот на одредени антибиотици.

Диференцијалната дијагноза се изведува со следните патологии:

Третман

Третманот на хидраденитис се изведува со употреба на конзервативни и радикални методи. Исто така е можно да се спроведе третман на патологија дома со помош на народни лекови. Оптималниот метод на третман го утврдува само лекарот врз основа на визуелно испитување, проценка на фазата на развој на воспалителниот процес, како и резултатите од тестовите.

Најчесто се користат методите на конзервативен третман на хидраденитис. Тие се доста ефикасни и можат целосно да ја излечат патологијата. Се пропишуваат следните терапевтски лекови и процедури:

 • антибактериска терапија. За ефикасно лекување на хидраденитис, мора да се користат антибиотици, бидејќи оваа група на лекови најефективно се бори против патогени микроорганизми. Обично пропишани лекови од серијата тетрациклини, како и класата на макролиди. Тие се пропишани и во апчиња и инјекции;
 • исто така, често се користи хормонска терапија за време на третманот на хидраденитис, бидејќи хормоналните лекови може да влијаат на различни фази на воспалителните процеси. Глукокортикоидни лекови веднаш се инјектираат во фокусот на воспаление;
 • специфична имунотерапија. Главната цел на нејзиното назначување - да се стимулираат имуните процеси во телото;
 • ретиноидни лекови;
 • локална терапија;
 • UHF;
 • НЛО на кожата;
 • сантиметар бранова терапија.

Радикален третман на хидраденитис е индициран во случај гној со крвави ленти да се ослободи од формацијата. Инсталирањето на дренажа нема да донесе успех, бидејќи во оваа фаза на развој на патолошкиот процес во инфилтратот се формираат многу мали апсцеси. Сите од нив не можат да се исцедат и затоа гнојот ќе продолжи да издвојува.

Суштината на хируршкиот третман на хидраденитисот е дека под анестезија лекарот прави длабок засек кој достигнува здраво ткиво. Понатаму, не се отстранети само гнојни содржини, туку и инфилтрирани масни ткива. По раната исцели, пациентот е пропишан да зема антибактериски лекови, како и да оди на физиотерапија.

Физиотераписки процедури кои се пропишани по хируршки третман на патологијата:

 • инфрацрвена терапија;
 • фотохемотерапија;
 • магнетна ласерска терапија.
Инфрацрвена терапија

Народна медицина

Можете да го лекувате хидраденитот дома со употреба на народни лекови. Но, вреди да се напомене дека само-лекувањето не се препорачува. Сите народни лекови може да се користат само со дозвола на лекарот што присуствува, а во тандем со конзервативна терапија. Не сите традиционални лекови кои одговараат на една личност ќе одговараат на друг. Нивната неконтролирана употреба може само да ја влоши состојбата на пациентот.

Третманот започнува со обезбедување на целосен мир и менување на неговата исхрана, вклучувајќи ја и храната која ги содржи сите елементи во трагови потребни за телото, витамините и минералите.

Најефективни народни лекови за лекување на болести во домот:

 • листови од алое Тие не можат целосно да ја излечат болеста, но имаат изразен бактерициден ефект. Затоа, тие се користат во комбинација со други народни лекови;
 • лисја на свежа целер. Тие се применуваат на погодената област;
 • свежи лисја од лисја. Измијте и нанесете се на воспалената површина;
 • инфузија на мудрец, цвеќиња од камилица, календула и еукалиптус.

Народни лекови во раните фази на развојот на патологијата можат целосно да го елиминираат воспалителниот процес. Но, ако образованието брзо се зголемува и станува многу болно, не треба да се само-лекува дома, туку веднаш да оди во медицинска установа.

Превенција

Превенцијата на хидраденитис ќе го заштити телото од развојот на таква непријатна болест. Тоа е сосема едноставно, и вклучува такви препораки:

 • одбиваат да носат многу тесна синтетичка долна облека;
 • строго ги почитуваат основните правила за хигиена;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • гледај ја тежината;
 • користете само високо квалитетни дезодоранси;
 • Користете само добар квалитет остар брич.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хидраденитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еритема нодозум (појавување на симптоми: 5 од 10)

Еритема нодозум е системска болест на сврзното ткиво, што влијае на кожата и поткожното масно ткиво. Се појавува на кожата со умерено густи нодули, чии големини варираат од 0,5-5 см или повеќе во дијаметар. На палпација, тие се доста болни.

...
Сквомозен карцином на кожата (појавување на симптоми: 5 од 10)

Сквомозниот карцином на кожата е болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во епителот. Вреди да се одбележи дека овој тип на рак може брзо да метастазира во близина на лимфните јазли и внатрешните органи, што во крајна линија доведува до повеќекратно откажување на органите и смрт.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 4 од 10)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Салмонелоза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .