Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фунги на нозе: Симптоми и третман

Нога габа - главни симптоми:

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

Општ опис

Нога габа е прилично честа болест пренесена од страна на луѓето преку општа употреба на предмети. Вреди да се спомене дека неговото ширење е исклучително брзо, додека развојот на болеста се фокусира на областите меѓу прстите на нозете. Подложноста на инфекција е утврдена од страна на состојбата на имунитетот, како и присуството на габа на нозе порано во историјата на болеста. Со возраста се зголемува чувствителноста на габите.

Причини за габа на нозе

Инфекцијата со оваа болест се јавува преку директен контакт со габата, чија репродукција се случува многу брзо во околината на топли и влажни површини на кожата. Можно е инфекцијата да биде предизвикана од габа на ногата како резултат на контакт со човечка кожа со габа која ја има. Контактот со контаминирани површини во туш и сауна, во просториите за шкафче - во овие случаи исто така е доволно само да се фати габата.

Не се исклучок ситуации во кои преносот на габата се врши преку алатки што се користат за маникир и педикир, како и преку чевли и крпи.

Најчесто, габична инфекција на ногата се јавува кај луѓе кои имаат проблеми со дебелината и циркулацијата на крвта во нозете, а луѓето со деформитет на нозете честопати го доживуваат. Нарушувањата во имунолошкиот систем предизвикани од нездрава животна средина, стрес, употреба на антибиотици во третманот, како и нездрава диета, исто така, ја одредуваат можноста за инфекција на ногарките габи.

Нога габа: симптоми

Најизразените симптоми кои ја придружуваат габичката на нозете вклучуваат симптоми на чешање во комбинација со воспаление на кожата во подножјето. Кожата, подложена на габична инфекција, со текот на времето почнува да попушта и кора. Треба да се напомене дека симптомите на педочните габи се одредуваат врз основа на специфичниот тип на габи. Така, манифестациите на мембраната на ногата габа главно се фокусираат на четвртиот и петтиот прст. Во овој случај, со текот на времето, кожата добива карактеристична сјајност, покрај тоа, таа, исто така, може во голема мера да попушта. Исто така се случува поразот на габата да се појави во комбинација со бактериска инфекција, а тоа, пак, придонесува за уште поголемо оштетување на кожата.

Почетокот на мокацин-како габа на нозе често се манифестира во форма на болни сензации искусни во ногата. Понатаму, текот на болеста се карактеризира со постепено задебелување на единствениот дел од кожата, по што пука. Тешките габични лезии во оваа форма често влијаат на ноктите, кои во овој случај се стекнуваат со карактеристично задебелување, често се предмет на распаѓање, па дури и загуба.

Везикуларната педочна габа се карактеризира со ненадејно појавување на плускавци под кожата кои се полни со течност. Формирањето на овие плускавци главно се фокусира на долниот дел на ногата. Често оваа форма на болеста е исто така придружена со бактериска инфекција.

Дијагноза на габа на нозе

Дијагнозата на болеста ја врши специјалист при испитување на нозете на пациентот. Покрај тоа, тие се интервјуирани, кои се користат за одредување на симптомите на болеста, вклучувајќи дали болеста се случила порано во историјата на пациентот.

Се спроведува студија за примероци на кожата (нокти) за присуство на габична инфекција, за која пациентот, соодветно, е отстранет примероците на кожата кога е малку изгребан. Дополнително, фрагмент од ноктите, исто така, може да биде отсечен. За да се утврди габата, се спроведуваат соодветни тестови. На пример, препарат кој користи калиумхидроксид овозможува потврда за присуство на габа во телото. За да се одреди специфичниот тип на габа им овозможува негово одгледување. Во некои, сосема ретки случаи, може да се примени биопсија на кожата, по што следи испитување на примерокот на кожата под микроскоп.

Третман на габа на нозе

Со цел да се развијат точните принципи во третманот на педочните габи, неопходно е првично да се утврди на кој тип на инфекција треба да се решат, исто така, се утврди степенот на сериозноста која одговара на овој тип. Антифунгални лекови, кои се користат дома, се препишуваат главно во третманот на педочните габи. Таквите лекови или целосно го уништуваат габа, или значително го забавуваат интензитетот на нејзиниот развој.

Денес, без потреба од рецепт, се продаваат такви ефективни лекови во третманот на габата како Ламисил, Миконазол, Клотримазол, Тинакитин. Овие и некои други видови на антифунгални лекови се користат со примена на кожата. Треба да се напомене дека ако одлучите да ги излекувате габите дома, користете нив или други слични средства, тогаш треба особено да се погледне дали има подобрување во третманот. Со континуирана прогресија на болеста и отсуство на саканиот ефект на терапијата за неколку недели, треба да ја посетите специјалист.

Во случај на тешка педочна габа, како и во отсуство на позитивна динамика во третманот, може да се препишат антифунгални орални лекови (таблети). Имајте на ум дека тие се користат исклучиво само во тешки случаи поради нивната висока цена и потребата за систематски анализи насочени кон утврдување на опасниот тип на несакани ефекти. Габата на ногата, за жал, дури и кога се користи во третманот на таблетите, не ја исклучува можноста за повторување.

Во присуство на манифестации карактеристични за габата на стапалото, неопходно е да се контактира со присутниот терапевт или дерматолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате габа од нога и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микоза на нозете (појавување симптоми: 5 од 11)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Рубромкоза (рурофитија) (појавување симптоми: 4 од 11)

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...
Ringworm (појавување симптоми: 3 од 11)

Ringworm е габична инфекција на кожата. Оваа болест, исто така позната како трихофитоза, е предизвикана од габични бактерии Microsporum или Trichophyton. Едно лице може да се зарази и од друго лице и од животно. Важно е да се спроведе третманот на болеста на време за да се спречи развојот на компликации.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 3 од 11)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Трихофитоза (појавување симптоми: 3 од 11)

Трихофитозата е вирулентна болест предизвикана од габа, како што е Trichophyton, која влијае на скалпот, мазната кожа и во ретки случаи, човечки нокти. Ако не ја дијагностицирате болеста на време и не започнете со третманот, инфекцијата може да предизвика сериозни проблеми со интегритетот на кожата и да доведе до постојана ќелавост.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .