Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Папиломатозна невус: симптоми и третман

Папиломатозна невус - главните симптоми:

 • Боја промени молови
 • Брзиот раст на молови
 • Крт Sprawl
 • Тријање во областа на молови
 • Морбидитет на молови
 • Губење на косата од површината на молови
 • Црвена рамка околу молови
 • Motion Itch
 • Крт пукнатини
 • Горење молови

Папиломатозна невус е бениген тумор, кој во својата клиничка слика наликува на папилома. Често локализиран на главата, но тоа не го исклучува појавувањето на образованието во други делови од телото.

Папиломатозна невус може да биде или вродена или стекната. Овој тип на образование многу ретко може да се развие во меланом . Ако се појави крт на главата, тогаш тоа носи голема непријатност и непријатности. И, соодветно, постојано крвари при чешлање. Затоа, тие прибегнуваат кон отстранување на овие формации, во кој дел од човечкото тело тие не се локализирани.

Причини

До денес, лекарите дефинитивно не можат да ја утврдат причината за папиломот невус. Сепак, придржувајте се кон следните причини за формирање на образованието:

 • продолжено дејство на ултравиолетовите зраци на кожата;
 • бременост (промена на хормоналната поза во телото);
 • менопауза ;
 • употреба на хормонски контрацептиви;
 • воспалителни и алергиски кожни болести (акни, дерматитис, разни видови на осип).

Симптоматологија

Папиломатозна невус на главата
 • брзиот раст на старите места;
 • модификација на боја на бои на пигмент (затемнување или осветлување на мол);
 • појавата на црвен раб во близина на крт;
 • видливи промени (појава на пукнатини, израстоци);
 • брзо губење на косата од површината на молот;
 • очигледни промени (чешање, горење, болка и пецкање).

Дијагностика

Во првите знаци на папиломатозна невус, треба да се јавите кај вашиот лекар и да добиете совет. Навремената и компетентно спроведена дијагностика не само што ќе ја спречи прогресијата на патологијата, туку и ќе може да спречи формирање на меланом (порано болеста е идентификувана, толку е помала веројатноста дека ќе се прероди невус).

Дијагнозата на папиломатозна невус вклучува:

 • инспекција на образованието;
 • дерматоскопија на неоплазма со цел да се разликува од други видови на молови;
 • сиаскопичен преглед;
 • биопсија на образование;
 • Ултразвук на кожата.

Третман

Планот за лекување на папиломатозна невус зависи од тоа дали образованието на пациентот е засегнато или не. Особено непријатно кога молите се наоѓаат на скалпот. Едно лице може да ги допре до нив кога чешла, шампон, облекување и така натаму. Како резултат на тоа, постои постојана траума на образование. Во овој случај, единствениот правилен метод на лекување е да се отстранат овие формации.

Во присуство на воспалителен процес, лекарите прибегнуваат кон следниве ефективни методи на третман:

 • хируршка интервенција. Овој метод на ексцизија на папилома невус се користи само кога крот расте до големи димензии. Поради примена на одредени конци после интервенцијата, козметичкиот дефект ќе биде речиси невидлив;
 • употреба на течен азот. Овој метод на отстранување на молови е релевантен само на оние делови од телото што се скриени. Ако постапката со користење течен азот не се прави правилно, на телото на пациентот може да се формираат лузни или изгореници. Течниот азот добро се справува со пигментни точки или веќе целосно формирани молови;
 • ласерска хирургија. Често овој метод се користи ако папиломатозна невус е локализирана во областа на лицето, вратот;
 • радио бранови метод. Доволно ефикасен и безопасен. Предноста на методот на радио бранови е дека по нејзината примена нема лузни на телото;
 • електрокоагулација. Оваа постапка овозможува темелен хистолошки преглед. Овој метод на отстранување на папиломатозна невус не се препорачува, бидејќи по постапката ќе биде забележана лузна што ќе биде на местото на отстранетиот невус;
 • хирургија за отстранување на молови.

Сите горенаведени процедури мора да се изведуваат во модерни и докажани клиники, под надзор на специјалисти. По отстранувањето на формацијата, тие сигурно ќе земат материјал за лабораториски истражувања за да утврдат дали има онкологија или не. Не се препорачува отстранување на папиломатозниот невус од страна на народни методи, бидејќи ова може да доведе до дегенерација на формацијата во тумор.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Папиломатозна невус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пигментиран невус (појавување на симптоми: 5 од 10)

Пигментиран невус - е прилично честа болест на кожата, која често има бениген тек. Во некои случаи, може да се формира на мукозната мембрана на устата, очите и гениталиите. Причините за пигментните точки не се целосно познати, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека конгениталните и стекнатите неви може да се развијат поради сосема различни предиспонирачки фактори.

...
Рак на кожата (појавување на симптоми: 2 од 10)

Ракот на кожата е болест кај која почнува да се развива малигната туморска маса од клетките на кожата. Ракот на кожата, чии симптоми се јавуваат како резултат на изложеност на одредени фактори на ризик, може да се манифестира во неколку големи варијанти, како карцином на базалните клетки, карцином на сквамозен клетки, рак на кожата или меланом. Секоја од овие опции за рак на кожата се карактеризира со свои карактеристики, при што најопасниот вид е меланом.

...
Меланом (појавување на симптоми: 2 од 10)

Меланомот е специфичен тип на малигнен тумор кој се формира на кожата, а оваа формација се развива од меланинските меланоцити на клетките на кожата. Меланомот, чиишто симптоми може да се манифестираат кај пациенти на која било возраст (адолесцент), неодамна стана прилично честа болест, често фатална, но нејзиното откривање во раните фази не ја исклучува можноста за лекување.

...
Меланоцитен невус (појавување на симптоми: 2 од 10)

Меланоцитниот невус е неоплазма на кожата која често има бениген тек и се развива против позадината на развојното пореметување на елементите што формираат меланин. Овој вид пигментни точки може да бидат примарни и секундарни, што предизвикува предиспонирачки фактори кои предизвикуваат тие да бидат различни. Најчестите причини се хормонални пореметувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .