Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Парапсоријаза: Симптоми и третман

Парапсоријаза - главните симптоми:

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

За прв пат parapsoriasis беше идентификуван и детално опишан во 1902 од страна на познатиот истражувач Брок. Тоа беше овој научник кој комбинираше неколку варијанти на веќе познати дерматози во една голема група. Сите од нив имаат заеднички карактеристики:

 • хроничен тек;
 • пупка скалиран осип;
 • недостаток на субјективни сензации.

Причини

Причините, како резултат на кои болеста може да почне да напредуваат, се уште се јасно утврдени од страна на научниците денес. За некое време, клиничарите тенденција да веруваат дека главната причина за развојот на патологијата е заразни болести. Но, по некое време оваа хипотеза беше потполно несоодветна. Сега медицинските работници се повеќе склони кон алергиски фактори. Оваа причина е главната "провокаторска" манифестација на лезии на кожата.

Парапсоријаза е болест што е тешко да се дијагностицира, бидејќи има многу слични симптоми со лишаи и обична псоријаза . До денес, нема тестови со кои би се овозможило да се утврди дијагнозата и да се утврди причината за прогресијата на патологијата. Најчесто, за дијагностички цели, лекарите го испраќаат пациентот да подлежи на крвни тестови, зема биопсија на кожата од местата каде што се наоѓа исипот.

За оние луѓе на кои им е дијагностицирана парапсоријаза, постојат значителни повреди на пропустливоста на капиларите. Исто така вреди да се забележи фактот дека обично пред појавата на првите знаци на патологија, пациентот има различни инфективни патологии - хроничен тонзилитис , инфлуенца , АРВИ и други.

Клиничката слика на различни видови на парапсоријаза

Парапсоријаза има хроничен тек. Се јавуваат егзацербации на патолошкиот процес. Ова обично се случува во есен или пролет.

Постојат 4 форми на патологија:

 • трнлив
 • акутен или вариолиформен;
 • лихеноид;
 • капка во облик.

Блашешечна форма

Нерамна парапсоријаза

Оваа форма на патолошкиот процес е поделена на две потформи. Мали експлозивни подформации кои се карактеризираат со бениген тек. Krupnoblyashechny parapsoriasis често се дегенерира во лимфом .

Плацентата парапсоријаза се манифестира постепено. Прво, на кожата на лицето се појавуваат плакети со мала инфилтрација или дамки, кои имаат бледа розова боја. Над површината на кожата, тие, како по правило, не се зголемуваат. Големината на патолошките формации може да биде различна, но најчесто нивната големина не надминува 3-5 см во дијаметар. Осипот е локализиран на екстремитетите и на трупот.

Елементи на исип со плак-парапсоријаза не имаат тенденција да се спојат во еден огромен фокус. Во некои случаи, појавата на хиперпигментација или псевдоатрофија може да се забележи на површината на дамките.

Пациентот се чувствува нормално. Тој нема субјективни чувства во периодот на егзацербација на патологијата. Болеста трае доста долго. Во летото, неговите симптоми се практично отсутни, а во зима, процесот се влошува.

Плакната форма може да се дегенерира во минијатурна габична габа . Главниот знак на почетокот на прогресијата на микозата е појавата на тежок чешање.

Форма на тептроп

Парапсоријазата во форма на капка се манифестира со појава на карактеристични осипувања. Однадвор, тие изгледаат како кружни нодули. Нивната големина е многу мала (не повеќе од семе од леќа). Во центарот на патолошките формации се забележува пилинг.

Исип со парапсоријаза во форма на капка се наоѓа на екстремитетите, но можно е да се појави на било кој дел од телото.

Оваа форма на патологија е посебна по тоа што има 3 специфични феномени, кои се исто така три најважни дијагностички карактеристики:

 • феномен на каша. Ако направите обид да ги одделите скалите од пакетот, тогаш тоа ќе биде отстрането од него без никаков напор;
 • скриен пилинг;
 • феноменот на пурпура. Ако стружењето е премногу интензивно, точката на крварење може да се формира преку целата површина на патолошкиот јазол.

Лихеноидна форма

Оваа форма е многу поретка од погоре. На кожата има патолошки исип, со заоблена или конусна форма.

Кога визуелна инспекција на формации може да се забележи дека нивната површина е сјајна и мазна. Но, понекогаш може да се забележи дека мали скали се прикачени на површината на папулите. Посебно внимание треба да се обрне на локацијата и природата на осипот. Тие се распоредени со линии кои се пресекуваат едни со други. Како резултат на тоа, се формира ретикуларниот модел. Најчесто папулите се наоѓаат на телото и кожата на очните капаци.

Акутна форма

За други форми на карактеристика на патологија беше присуството на осип од еден тип. Оваа форма е различна од другиот полиморфизам на лезиите. Предмети можат да бидат:

 • шампанско;
 • папуларен;
 • пустула;
 • хеморагичен;
 • некротични кора.

Исип влијае апсолутно на сите тела. Болеста започнува одеднаш - на кожата се појавува изобилен осип што речиси веднаш станува генерализирано. Кај пациенти со оваа форма, може да има некои вообичаени симптоми, како што се отечени лимфни јазли, треска, слабост и така натаму.

Акутна парапсоријаза

Дијагностика

Дијагностицирање парапсоријаза е тешка задача, бидејќи нејзините симптоми наликуваат на други заболувања на кожата. За целите на дијагнозата се зема биопсија на кожата од погодените области, пациентот се испраќа за крвни тестови.

Хистолошките промени во патологијата не се специфични. Постои означена хиперкератоза во умерена форма, акантоза, како и изразена паракератоза.

Третман

Третман на парапсоријаза е тешка задача. Првото нешто што треба да направите е да ги идентификувате и целосно да ги елиминирате факторите кои предизвикуваат појава на осипот. Тоа може да биде разни метаболички нарушувања, фокуси на инфекција во телото и така натаму. Само тогаш можеме да почнеме да ја спроведуваме корективната терапија.

Во случај на прогресија на акутната форма, пациентот мора да биде пропишан антибактериски лекови: пеницилин, еритромицин, тетрациклин. Исто така, лекарите можат да користат антималарични лекови. Исто така, многу е важно реставративната терапија за време на третманот на парапсоријаза. Обично пропишани лекови, кои вклучуваат алое. Витамин и минерални комплекси се широко користени.

За третман на болести кои користат лекови кои се претежно хепатотоксични. Затоа, за да не се оштети црниот дроб и да не се наруши неговото функционирање, лекарите препишуваат земање лекови кои можат да го заштитат и да ги поддржат неговите функции (хепатопротектори).

Ако болеста е многу тешко, тогаш препорачливо е да се користат кортикостероиди.

Дополнителна терапија - физиотерапија. Користете ги следните техники:

 • бањи (сулфур, јодид-бром и сулфур-карбон);
 • умерена хелиотерапија;
 • НЛО;
 • фонофореза.

Народна медицина

Како дополнителна терапија, можете да користите традиционална медицина. Но, пред да ги користите, секогаш треба да се консултирате со вашиот лекар. Самолечението во овој случај е сосема неприфатливо.

Следниве народни рецепти имаат добар ефект:

 • солен од зеленчук. Тие треба да го подмачкуваат осипот секој ден;
 • семки од тиква. Се препорачува да се јаде еден грст секој ден;
 • маточина. Сувите корени се мелени. Вазелин им се додава. Смесата се загрева во водена бања и се лади. Завршената маст ги подмачкува погодените области.

Превенција

Не постои специфична профилакса за оваа болест. Важно е брзо и целосно да се излекува заразна болест, да се зацврсти телото и на секој можен начин да се зголеми вашиот имунитет.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате парапсоријаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 5 од 10)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 5 од 10)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Инфективна еритема (појавување на симптоми: 5 од 10)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .