Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Папилома: симптоми и третман

Папилома - главните симптоми:

 • Пруритус
 • Потечени лимфни јазли
 • Болки во грлото
 • Пилинг на кожата
 • Вагинален исцедок со непријатен мирис
 • Горење во гениталијата
 • Изглед на брадавици
 • Формирање на кондилом
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Покрстување на кожата
 • Странско тело сензација во грлото
 • Непријатност за време на сексуалниот однос
 • Брзо дишење
 • Исцедок на дојка
 • Непријатности при одење
 • Плитко дишење
 • Тешкотии со голтање
 • Гласовни промени
 • Црвенило на брадавицата

Папиломите се патолошки формации на човечкото тело. Најчесто се манифестира во форма на брадавици или генитални брадавици. Вреди да се забележи дека таквите формации можат да се појават на речиси секој дел од телото. Доколку папиломот е предизвикан од вирусот на ХПВ, тогаш оваа болест треба да се смета за онкогена. Ризикот од формирање на малигнен тумор или рак во овој случај е 80%.

Етиологија

Првата и најверојатната причина за ваквите патолошки процеси на човечкото тело е хуманиот папиломавирус (ХПВ) . За возврат, вирусот може да влезе во телото поради такви причини:

 • промискуитет;
 • злоупотреба на алкохол, пушење, опојни дроги;
 • ослабен имунитет;
 • незаштитен секс;
 • метаболички нарушувања;
 • болести поврзани со дигестивниот тракт;
 • недостаток на лична хигиена.

Неопходно е да се земе предвид дека ако мајката е заразена со вирус, таа може да се пренесе на новороденче.

Треба исто така да обрнете внимание на такви фактори кои се однесуваат на вирусот:

 • инфекцијата може да се случи само преку близок контакт (најчесто преку сексуален контакт);
 • инфекција е можна само во случај на микротравми на кожата на здраво лице;
 • инфекцијата е можна во многу рана возраст (за време на породувањето);
 • Невозможно е целосно да се отстрани ХПВ од телото (само за да биде придушен со подобрување на имунитетот).

Исто така, вреди да се спомене дека вирусот не може да дава симптоми долго време. Инкубациониот период трае од неколку месеци до неколку години.

Патогенеза

Првично, вреди да се напомене дека папиломите можат да се развијат само со ослабен имунитет. Откако вирусот ќе влезе во човечкото тело, репродукцијата на ХПВ започнува во базалните клетки на епителот. Како резултат на тоа, папиломите почнуваат да растат на телото. Тие можат да се појават насекаде.

Општи симптоми

Како таков, овој патолошки процес нема поединечни симптоми. Симптоматологијата зависи од локализацијата на формациите и типот на ХПВ. Надворешните манифестации во форма на брадавици или брадавици се првиот и најреститен симптом на ХПВ. Но, овде е неопходно да се земе во предвид фактот дека ХПВ е признаен како онкоген, и затоа таквата манифестација не треба да се превиди на било кој начин.

Генитални брадавици

Во поретки случаи, папиломите може да бидат придружени со следниве симптоми:

 • црвенило на кожата околу погодената област;
 • чешање;
 • пилинг;
 • мало трнење;
 • непријатност при одење (ако папиломот е на интимно место).

Таквите формации на кожата се значително различни во боја од кожата на лицето. Дури и ако физиолошките непријатни папиломи не го испорачаат, тоа е незгодно во естетска смисла.

Видови на папиломи

Во официјалната медицина, вообичаено е да се разгледаат овие главни типови на папиломи:

 • филаментозен;
 • збрчкан;
 • едноставно;
 • рамни папиломи;
 • плантар.

Папиломите се најчести во дланките и стапалата.

Показани папиломи

За време на сексуалниот однос, вирусот го пробива телото и како резултат на тоа, по некое време, гениталните брадавици (еден вид на папиломи) се формираат на човечката кожа. Во некои клинички случаи, гениталните брадавици на крајот може да заземат појава на течни меури. Подоцна тие пукаа и испуштаа остар, непријатен мирис.

Од сите видови на папиломи, тоа е најчесто опасниот вид на формации. Во повеќето случаи, гениталните брадавици се дијагностицираат како онкогени - тие можат да поминат од бенигрен тумор до малигнен. Покрај тоа, гениталните брадавици значително го нарушуваат квалитетот на човечкиот живот - тие се мешаат со одење, сексуални односи. Најчесто, отстранувањето на гениталните брадавици се врши со течен азот.

Сквомозни папиломи

Плодовите на сквамозните клетки се најчести. Плодовите на сквамозните клетки не предизвикуваат никакви физички непријатни чувства, туку даваат естетски изрази. Сквомозните папиломи се локализирани на единствениот, дланките и повремено на грбот.

Природа на локализација

Таквото образование може да се појави насекаде во телото. Најчестиот индикатор на ХПВ инфекција е локализиран во такви области на човечкото тело:

 • гениталии;
 • грло;
 • јазик;
 • очен капак;
 • вагината;
 • млечната жлезда (и кај мажите и кај жените);
 • прсти на рацете.

Во потешки клинички случаи, формирањето на папиломите е можно дури и во областа на мочниот меур и уретерот.

Папилома на дојка

Внатрешниот дуктален папилом на млечната жлезда е тумор кој се развива во млечниот канал. Таквите патолошки промени може да бидат придружени со непријатни физиолошки симптоми:

 • црвенило на брадавицата;
 • чешање и горење;
 • со притисок е можно крвава исцедок и остра болка;
 • истакнување на зелени, млечни или кафени.

Првично, интрадуктивниот папилом на млечната жлезда не се смета за малигнен тумор. Но, ако патолошкиот процес не се открие и се излечи навреме, интрадуктивниот папилом може да се претвори во малигнен тумор. Вториот може да предизвика развој на рак на дојка .

Однадвор, папиломот на брадавицата изгледа како мал процес на брадавицата. Во боја, оваа формација е многу различна од епидермисот.

Етиолошките фактори кои придонесуваат за развој на интрадуктивен папилома на млечната жлезда се следниве:

 • абортуси;
 • метаболички нарушувања, како последица на ова - дебелина;
 • дисфункција на јајниците;
 • заразни болести;
 • сериозно ослабен имунитет.

Најчесто интрадуктивниот папилом ги надминува жените кои имаат лоши навики, не се породиле и често ги менуваат своите сексуални партнери.

Индуктален папилом на млечната жлезда

Третманот на интрадуктивен папилом на човечкото тело се изведува само за оперативен. Папиломот на брадавицата се смета за преканцерозна состојба, па затоа само лекарот е несоодветен овде. Ваквата операција не остава никакви значајни лузни на телото. Превенцијата како таква, во овој случај, не е. Но, болеста може да се открие навреме, ако редовно се подложувате на испит од страна на мамолог и гинеколог.

Папилома во грлото

Папиломот во грлото е патолошка форма на мукозната мембрана на грлото. Најчесто, папиломите во грлото не даваат никакви симптоми. Пациентот може само повремено да почувствува непријатност.

Додека папиломите растат во грлото, заразено лице може да се пожали на такви симптоми:

 • тешкотии при голтање (дури и течности);
 • воспалено грло;
 • чуство на туѓо тело во грлото.

Како што се развива центарот на инфекцијата, папиломите во грлото стануваат поголеми. Како резултат на тоа, гласот може да се смени, дишењето станува плитко, брзо.

Причините за формирање на таквите папиломи во телото може да бидат неколку:

 • хронични заболувања;
 • детски инфективни болести;
 • злоупотреба на никотин, алкохол, други лекови;
 • незаштитен секс, честа промена на сексуалните партнери.

Исто така, појавата на папиломите во грлото е можно поради честите посети на општи области - сауни, бањи, базени. Вреди да се напомене дека ослабениот имунитет е првата и најчеста причина за развој на изворот на инфекција.

Добриот резултат на третманот на папиломите во грлото носи сеопфатен третман. Првично, сите папиломи во устата се отстранети. После тоа, лекарот препишува лекови. Не постои целен лек за папиломите. Сеопфатен третман вклучува земање на антивирусни лекови и витамини (за зајакнување на имунолошкиот систем).

Потребно е отстранување на папиломите во устата. Дури и една таква формација може да предизвика развој на инфекција низ телото. Ве молиме имајте предвид дека е невозможно да се отстранат папиломите во устата дома. Ова треба да го стори само експерт.

Грлото на матката Папилома

Цервикален папилома - брадавични израстоци со остри рабови (понекогаш изгледаат како мазни процеси) на мукозната мембрана на матката. Таквиот патолошки процес се смета за онкоген фактор. Ако третманот не се започне навремено, тогаш може да се развие рак на грлото на матката.

Причините за развојот на овој тип на болест во женското тело можат да бидат такви фактори:

 • да има секс со маж кој е носител на ХПВ инфекција;
 • слаб имунитет;
 • недостаток на лична хигиена;
 • злоупотреба на алкохол, дрога.

Инфекцијата може да се појави на јавни места како што се бањи, базени, сауни. Исто така, ако мајката има HPV, бебето може да се роди веќе заразено.

Симптомите на цервикалниот папилом се:

 • зголемени лимфни јазли на телото;
 • печење во регионот на надворешните генитални органи;
 • празнење на зелена, светло-кафеава или млечна боја (понекогаш со остар непријатен мирис).

Третман на грлото на матката папилома вклучува локална терапија (отстранување на болни процеси) и лекови.

Повеќекратна кондилома на грлото на матката

Вреди да се напомене дека папиломите на гениталиите можат да се формираат не само кај жените, туку и кај мажите. Единствената разлика е во тоа што папиломите кај мажите многу почесто се дијагностицираат како онкогени. Во повеќето случаи, доволно е да се отстрани образованието и да се подложи на антивирусни лекови. Но, третманот дома, без препорака на лекар, е контраиндициран.

Папилома на јазикот

Папиломот на јазикот изгледа како папиларна форма до 2 сантиметри. Инфекцијата може да се случи на два начина - од близок контакт со заразено лице или преку апарати за домаќинство.

Папиломите на јазикот можат да се формираат дури и кај децата. Ова се објаснува со фактот дека малите деца честопати земаат играчки, туѓи предмети во устата. Во исто време, нивниот имунолошки систем сè уште е слаб.

Третманот за овој тип на ХПВ е ист како и во други случаи. Првично, отстранување на папиломите на јазикот, за да се спречи ширењето на инфекцијата. По пропишување на курс на антивирусни лекови.

Отстранувањето на папиломите на јазикот треба да се врши само од надлежен специјалист. Домашен третман е неприфатлив. Истото важи и за случајот ако се формира папилома на очниот капак. Таквите формации се состојат не само од епидермисот, туку и од крвните садови. Затоа, кинењето може да предизвика сериозно крварење.

Дијагностика

Дијагнозата на папиломите започнува со личен преглед од страна на имунолог или дерматолог. Симптомите, анамнезата (лична и семејна) се специфицирани. Со цел да се разбере причината за образованието, се доделуваат лабораториски и инструментални анализи. Стандардната програма, по правило, го вклучува следново:

Врз основа на добиените резултати, лекарот пропишува правилен курс на лекување.

Папилома оцрнување

Ако папиломот е поцрнет, тогаш ова е сигурен знак на почетокот на развојот на инфективниот процес во телото.

Папиломот може да стане црно во такви случаи:

 • повреда;
 • носејќи тесна долна облека, што резултира со бръмба;
 • обидете се да го отстраните сами.
Потемни папиломи

Во случај папиломот да е поцрнет и да исчезне без очигледна причина, треба веднаш да се консултирате со лекар.

Третман

Третманот на папиломите зависи од нивната локација, етиологија и форма на ХПВ. Речиси секогаш првично се вршат процеси на отстранување. Ако природата на локализацијата овозможува, тогаш се врши отстранување на папиломите со течен азот.

Исто така, во современата медицина го користи методот радионажа. Така, безболно отстранување се врши на телото, не само на самиот процес, туку и на неговиот корен систем. Овој метод овозможува целосно и трајно отстранување на папиломот на овој дел од телото.

Горенаведениот метод е многу често применлив во случај на повторување на болеста кај луѓето. Особено ако некое лице самостојно се обиде да го отстрани образованието дома.

Ласерско отстранување на папиломите

Дополнително, оперативно отстранување на папиломите на телото е можно и такви методи:

 • електрокоагулација;
 • ласерско отстранување;
 • отстранување со хируршки скалпел.

Во некои случаи, ако не постои онкоген фактор, може да се користи локална папилома маст. Таквата супстанца може да биде препишана само од лекар, по точно утврдување на етиологијата на болеста. Во почетните фази на развојот на болеста, маст од папилома дава добри резултати, дури и кога се користи дома третман.

Во секој случај, третманот на папиломот треба да биде проследен со терапија со лекови. Но, важно е да се запамети дека не постои специфичен лек за папиломите. Лекарот пропишува антивирусни лекови за општ спектар на дејства. Исто така, терапијата има за цел зајакнување на имунолошкиот систем.

Третманот на папиломите во рана фаза на развој во повеќето случаи не предизвикува сериозни компликации. Но, ова е само ако ХПВ не се препознае како онкогеничен.

Насловна третман

Третманот на папиломите дома, без лекарски рецепти, е неприфатлив. Така, можно е само да се влоши ситуацијата и да доведе до ширење на инфекција низ телото.

Дома, третманот е возможен само ако дијагнозата не открие онкоген фактор или сомнение за формирање на малигнен тумор.

Општо земено, домашен третман е употребата на локални масти и земање лекови што ги пропишал лекар. Ако ХПВ не се смета за преканцерозна состојба, тогаш хоспитализацијата не се изведува.

Ве молиме имајте предвид дека самолечението дома може да доведе до папиломи на кожата. Во овој случај, формирањето на папиломите ќе се појави веќе низ телото. Затоа, дома третман е можно само со рецепт на компетентен специјалист.

Како правилно да се третираат папиломите може да се каже само компетентен специјалист. Вие не треба да се занимавате со само-лекување, да верувате во советите од интернет и методите на "бабата" без да се консултирате со лекар.

Превенција

Спречување на болести како што следува:

 • само заштитен секс;
 • посета на јавни места (бањи, базени, тушеви) само во сопствени влечки;
 • користат само сопствени хигиенски предмети;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • правилна исхрана;
 • редовно испитување од гинеколог, имунолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Папилома и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: дерматолог , имунолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стрептококна инфекција (појавување симптоми: 5 од 19)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Хуман папиломавирус (појавување симптоми: 4 од 19)

Човечката папиломавирусна инфекција (хуман папиломавирус, папиломавирус) е болест на онкогена природа, која се манифестира во форма на папиларни формации (брадавици, кондиломи) на човечка кожа или во гениталната област. И мажите и жените се речиси подеднакво погодени од вирусот.

...
Гонореја кај жени (појавување на симптоми: 4 од 19)

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...
Лептотрија (појавување симптоми: 4 од 19)

Лептотрија (лептотрикс) - бактерии кои живеат во усната шуплина и надворешни генитални органи, се дел од микрофлората. Сепак, со одредени етиолошки фактори лептотерија може да предизвика развој на гноен-воспалителен процес во телото. Лептотрија предизвикува патолошки процеси не само во усната шуплина туку и во вагината. Последново е поретко, но не и исклучок.

...
Херпес (појавување симптоми: 3 од 19)

Херпесот е вирусна болест која се манифестира во форма на карактеристични лезии (везикули), групирани меѓу себе и локализирани во мукозните мембрани и на кожата. Херпес, симптоми кои се појавуваат на позадината на влијанието на вирусите на херпес, најчесто се наоѓаат во форма на лабијална (попрецизно, лабијална) инфекција, нејзините манифестации во традиционалниот секојдневен живот се дефинираат како "студени на усните". Постојат и други форми на болеста, на пример, генитален херпес (со доминантна лезија на гениталните органи), како и форми во кои се засегнати различни области.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
имунолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .