Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микоза на кожата: симптоми и третман

Микозата на кожата - главните симптоми:

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

Од местото на лезијата, бактериите се шират во други делови на кожата и ја инфицираат мукозната мембрана, гениталиите, дигестивниот систем и белите дробови. Болеста влијае на лицето, косата, торзото, рацете, нозете и дури и ноктите.

Опасноста од болеста е тоа што често е хронична. Колку побрзо ќе одите во медицинска установа за помош со микози, толку побрзо ќе се одвива третманот и наскоро ќе има закрепнување. Оваа болест може да ја деформира кожата на лицето, рацете, нозете и другите делови од телото, да ги инфицира сите органи и да предизвика поврзани болести (алергии, микис). Ризичната група за микозис е децата и постарите лица, иако луѓето од било кој пол и возраст можат да ја земат инфекцијата.

Типови микози на кожата

Микозата е голема група на болести. Различни видови на патологија се разликуваат во нивната локација и степен на оштетување. Постојат две главни групи. Длабоки микози - опортунистички и поткожни, споротрихози, хромобластома микоза. Површна - кандидијаза, дерматомикоза и кератомикоза.

 • кератомикоза. Од оваа група, најчесто се јавува версиколор версиколор , за кој се карактеризира појавата на точки на телото, кои, како што патолошкиот процес напредува, почнува да се олупи;
 • дерматомикоза. Оваа група комбинира неколку видови на кожни болести. Појавата на дерматомикоза е индицирана кога на телото се појавуваат карактеристични црвени дамки, кожата станува воспалена, активно се лупи;
 • кандидијаза е болест предизвикана од квасец. Нечистотиите од овој тип се шират низ ткивата на сите органи и делови од телото, со исклучок на косата. Инфекцијата најчесто се развива во наборите на кожата. Најопасните места се во пазувите, во меѓусебните простори;
 • хистоплазмоза, хромомикоза, криптококоза итн. Оваа група на заразни болести се карактеризира со инфекција на подлабоките слоеви на кожата и затоа се најопасни и тешки, но се доста ретки. Во овој случај, неопходно е навремено и темелно да се дијагностицира и да се пропише соодветен третман. Како по правило, многу е тешко да се лекуваат овие патологии.

Микозата на кожата е акутна и хронична, длабока и површна, фокална и широко распространета.

Причини

Главната причина за сите микози на кожата е габа која ги развива и ги инфицира ткивата на органи и делови од телото. Опасноста од болеста е тоа што сите пациенти страдаат на различни начини. Некои веднаш се инфицираат, а кај други болеста е скриена, а кај други, присуството на инфекција во телото не предизвикува развој на патологија и тие стануваат носители на габични спори.

Механизмот на развој на болеста зависи од заштитните фактори на телото на одредено лице. Ако некое лице има слаб имунитет или ХИВ инфекција , зема антибиотици или има лезии на кожата, е лошо усогласено со хигиената, тогаш ризикот од развивање на оваа габична болест кај него е многу висок. На ова сеуште можете да додадете варикозни вени и трофични улцери. Најдобро од сè, габата мултиплицира и расте во влажна и пријатна средина.

Трофичните улкуси го зголемуваат ризикот од микоза на кожата

Заразни микроорганизми се способни да навлезат за време на медицинските процедури. Кога се намалуваат одбраните на телото, се појавуваат услови за инвазивен раст на габите.

Бидејќи микозите на кожата на лицето, рацете, нозете и другите делови на телото се развиваат во ослабено тело, оваа инфекција може да напредува за време на дијабетес или имунодефициенција, ако има малигна неоплазма или по прекумерно внесување антибиотици, стероиди.

Ако инфекцијата е мала, тогаш микозата не може да биде проследена со бројни симптоми. Но, системските микози се широко распространети и влијаат на сите делови од телото: од скалпот и лицето до врвовите на ноктите. Системските вклучуваат кандемија и висцерална кандидијаза, менингитис кај бебиња, стрептококната пневмонија и дисеминирана кандидијаза, аспергилоза на мозокот, белите дробови и средното уво.

Различни габи кои предизвикуваат микоза на кожата, влијаат на луѓето и на животните. Тие влегуваат во телото на различни начини. Главните патеки се микротреќи и значително оштетување на кожата, медицински манипулации. Факторите кои придонесуваат за нивниот понатамошен развој во човечкото тело се зрачење, хронични болести и разни нарушувања на процесите на телото.

Значи, најчестите причини за инфекција со габични спори:

 • ослабен имунолошки систем;
 • хронични заболувања;
 • лоша хигиена;
 • долгорочна употреба на лекови;
 • слаба исхрана и внес на производи со низок квалитет;
 • лоши навики;
 • расипани лекови итн.

Симптоматологија

Кога микозата на кожата, постојат различни симптоми, но тие не се појавуваат веднаш. Симптоматологијата во голема мера зависи од тоа кој дел од телото бил погоден од оваа заразна болест. Ако чешање и пилинг на кожата на лицето, рацете, стомакот, грбот, нозете - ова се првите симптоми на микозата. Пациентот треба веднаш да контактира со квалификуван специјалист за дијагноза и третман. Оваа фаза на болеста е многу добро лекувана со анти-габични лекови и, како по правило, не предизвикува компликации.

Понатаму, се појавуваат црвени подуени точки од овална или кружна форма. Кожата станува кафена и почнува да се олупи, наликува на мали размери. Може да се појават црвени фоликуларни формации.

Микозата на мазната кожа на фоликуларно-нодуларна форма се карактеризира со пустуларен осип. Инфекцијата дури може да ја ублажи косата. Наместо тоа често се појавуваат интертруги помеѓу прстите. Ова започнува микозата на кожата на рацете и нозете. Како што напредува патологијата, се појавуваат natoptyshs, а кожата на нозете станува посилна. Покрај десквамацијата, може да се појават симптоми како што се болните пурулентни везикули, ноктите почнуваат да се раздвојуваат, да станат жолти и значително да се влошат.

Микозата на скалпот се манифестира не само од десквамација, туку и од досаденост, слабеење на косата. Особено непријатна болест на кожата. Во принцип, пациентот може да ја зголеми телесната температура, болката и општата слабост.

Проблемот е што примарните симптоми се толку незначајни што самиот човек не обрнува внимание на нив и не се консултира со лекар. Во овој момент, болеста постепено напредува, а потоа потешко се лекува. Ако болеста е откриена во рана фаза, тогаш има повеќе шанси целосно да се излечи микозата без веројатност за повторување. Но, без компетентно и навремено лекување, болеста може да даде голем број на компликации.

Манифестацијата на микозата на кожата

Дијагноза и третман

Дерматолозите или миколозите можат да дијагностицираат таква болест. Пред сè, треба да дојдете на консултација со докторот. Тој треба да ги испита лезиите на кожата на лицето, екстремитетите и другите делови од телото, да земе површински скали за лабораториски испитувања под микроскоп. За да се препише точниот третман, неопходно е да се утврди причината за болеста со помош на културолошки истражувачки методи.

Што се однесува до самиот третман, не постои еднонасочен метод, бидејќи мора да биде сеопфатен и насочен не само за опоравување, туку и за елиминирање на причините за болеста. Затоа, текот на третманот е развиен во зависност од таквите фактори:

 • траење на болеста;
 • вид на инфективни габи;
 • локација на огништето;
 • инциденцата на инфекција;
 • состојбата на телото како целина;
 • можноста за алергиска реакција на лекови;
 • возраст и карактеристики на пациентот.

Медицинската терапија е избрана од високо специјализиран доктор (дерматолог или миколог). Лековите лекови се акумулираат во крвта и помагаат во обновувањето на кожата. Најчесто, лекарите пропишуваат "Griseofulvin." Безбедно е и практично нема несакани ефекти. Затоа, најчесто е препишана за лекување на деца. Не помалку ефикасни се следните лекови:

 • Кетоконазол;
 • "Итраконазол";
 • Флуконазол;
 • Тербинафил.

За да го одредите лекот, прво треба да го инсталирате типот на габа. Потоа, лекарот ќе ги пропише најефективните лекови.

Повеќе лекари можат да препишат лекови со широк спектар. Сите тие треба да имаат анти-габични ефекти. За да се избегнат несакани ефекти, пациентот мора постојано да биде под надзор на лекар. За време на бременост и лактација, на жените им е забрането да земаат антифунгални лекови. Многу внимателно, третманот треба да се избере кај пациенти кои имаат заболување на црниот дроб или алергии.

Во прилог на лекови, потребно е да се користи во третманот на масти, спрејови и креми со анти-габични компоненти: "Еконазол", "Миконазол", "Оксиконазол". Корисните супстанции навлезат во центарот на репродукцијата на заразни бактерии и ги убиваат. Мастите исто така се избираат врз основа на индивидуалните карактеристики на пациентот. Понекогаш ви треба парче од инфекција да се држи со леплива лента. Доколку инфекцијата се проширила на непристојна коса, тие мора да се отстранат со отстранување на влакна.

Миконазол крем

По завршувањето на целиот курс на третман, треба да се тестира за присуство на габа. Ова ќе му помогне на лекарот да утврди дали пациентот е целосно излечен од микозата. Ако има негативен резултат, тоа значи дека третманот бил успешен. Во случај, ако резултатот е позитивен, лекарот треба да развие нов план за лекување кој е поефективен. Бидејќи може да се повторат микозите на кожата, треба да се спроведе профилакса.

Третман на народни лекови

Ако некое лице има симптоми на микоза на кожата, пред сè, треба да одите во болница за консултација со доктор кој ќе дијагностицира и пропише курс на лекување. Но, значително да се олесни состојбата ќе им помогне на традиционалната медицина. Тие не гарантираат целосно обновување, но само ќе биде помошна опција. Сите постапки мора да се вршат ноќе.

Зафатената област е добро исплакната со проточна вода. После тоа, треба да се третира со памук со јод или зелен. Исто така, оштетената кожа може да се третира со билки - бел хелимејт или тис, солан црна или клематис. Можете исто така да се применуваат на маст врз основа на свинска маст, вазелин и билки. Но, подигање на суво цвеќе, не заборавајте да се консултирате со лекар.

Таквите растенија како Вероника, Тасев биле, Celandine, и duckweed поседуваат имуномодулациони својства. Исто така во народната медицина широко се користи сенф, нане, равнец, хмељ, глуварче и тостер. Антифунгални својства има целандин, есенски крокус, тис. Употребата на народни лекови ќе помогне да се отстранат непријатните симптоми на болеста. Но, тие може да се користат за лекување само со дозвола на вашиот лекар.

Превенција

Постои можност за повторување на микозата на кожата. Ако лицето ги има првите симптоми кои укажуваат на микоза, односно црвенило и чешање, веднаш треба да ја посетите медицинската установа. За да не се инфицираат со спори на габата, треба да се спроведат превентивни активности, главната работа е да се подобри хигиената. При посета на сауна, базен, општ туш, мора да носите замена за чевли. После тоа, се препорачува да се третираат чевлите со салицилен алкохол. Исто така вреди да се запамети дека во здраво тело габичната инфекција не може да се вкорени, затоа е неопходно секој ден да го зајакне вашиот имунолошки систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Микоза на кожата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , миколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пиодерма (појавување симптоми: 5 од 17)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Lyell синдром (појавување симптоми: 5 од 17)

Lyell-ов синдром е алергиски дерматит, во кој постои булозна лезија на кожата и мукозните мембрани. Покрај тоа, општата состојба на лицето брзо се влошува. Лиел-ов (Lyell) синдром се нарекува и малигнен пемфигус или токсична епидермална некролиза.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 4 од 17)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 4 од 17)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Парапсоријаза (појавување на симптоми: 4 од 17)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
миколог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .