Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Печурка микоза (печурки гранулом): симптоми и третман

Печурки микоза (печурки гранулом) - главните симптоми:

Печурката микоза (печурка гранулом) е една од најпознатите непријатни болести, која се состои во формирање на малигни тумори на кожата. Со брзиот раст на габичната микоза се јавува оштетување на внатрешните органи, како и лимфните јазли.

Габичната микоза со доцна третман води до развој на неповратни ефекти, а исто така може да предизвика смрт на лице. Затоа, многу е важно кога примарните симптоми на болеста почнуваат да се спроведуваат соодветно лекување. Во почетните фази на прогресијата на патологијата, на пациентот се препорачува санаториум третман. Методот и времетраењето зависи од карактеристиките на текот на болеста, како и од општата состојба на пациентот.

Постојат неколку фази на микоза на габични клетки - еритематозни, нерамни и неопластични.

Фактори на ризик

 • возраст од 40 до 66 години. Екстремно ретката болест влијае на адолесцентите;
 • мажите се повеќе склони кон оваа болест;
 • луѓето кои имаат црна кожа, болеста влијае многу почесто од сопствениците на светлината кожа;
 • Главниот недостаток на оваа болест е неможноста да се преземат превентивни мерки, бидејќи сè уште не е јасно кои фактори може да придонесат за појава на болеста.

Симптоматологија

Симптомите на габична микоза во повеќето клинички ситуации се изговара. Постојат три фази на микозата на габичката. Карактеристични симптоми се пигментацијата на кожата, со скалирање и чешање, што се зголемува со текот на болеста, формирајќи голем извор на инфекции.

Постојат неколку симптоми карактеристични за микозата на печурките:

 • еритема. Како што напредува болеста, на кожата се појавуваат розови и сини дамки, што е придружено со скалирање на кожата и чешање. Често, најпрво се случува чешање, но само по некое време се појавуваат спотови. На самиот почеток, пунџата главно се појавуваат на телото и на колена, како и на лактите, по проширувањето, можат да ја покријат поголемиот дел од кожата;
 • плакета Ако еритемата оди во форма на плака, тогаш времетраењето на болеста се зголемува - патолошкиот процес може да се развие во текот на еден месец или дури неколку години. Овој период се карактеризира со раст и задебелување на дамки (издигнувања се појавуваат на кожата), промена во нивната боја. Лимфните јазли во пазувите и препоните почнуваат да растат;
 • оток. Главната карактеристика на оваа фаза е формирање на нодули (тумори), кои имаат дијаметар од 10 до 15 сантиметри. Во оваа фаза на развој на болеста, внатрешните органи се погодени, што е исклучително опасна состојба и може дури да доведе до смрт на пациентот.
Симптоми на габична микоза

Дијагностика

Кај пациенти со тестови на крв, постои зголемување на леукоцитите , лимфоцитите и еозинофилите . Во последната фаза на развој (туморска форма), нивото на леукоцитите и лимфоцитите се намалува, а ESR се зголемува во неговите височини. За да се потврди дијагнозата, потребна е имунолошка студија.

Кожата на пациентот се испитува со помош на дерматоскопија, ултразвук на тумори во погодената кожа. Исто така, лекарите го користат методот на хистоскопија. Пациентите земаат пункција за откривање на микобактерии. Во раните фази на болеста постои мала акумулација на течност во кожните слоеви на епидермисот, со што се згуснува кожата и мукозните мембрани на лимфните фибробласти, како и еозинофилите. Во втората фаза на болеста, задебелувањето на кожата станува поизразено. Во последната фаза се забележува зголемување на обемот на инфилтрација. Без навремен третман, може да се прошири на здрава кожа.

Спроведена ултразвук на внатрешните органи, како и на Х-зраци.

Третман

Според клиничката слика, габичната микоза наликува на голем број други болести ( псоријаза , парапсоријаза), затоа, кога се испитува, многу е тешко да се направи точна дијагноза, како и да се спроведе соодветен третман. Затоа, важно е веднаш да се контактира со квалификуван специјалист (дерматолог, онколог, специјалист за заразни болести) со цел веднаш да ја идентификува патологијата и да го избегне развојот на голем број на компликации. Текот на третманот е долг. На многу начини, неговиот успех зависи од состојбата на човечкиот имунолошки систем и од степенот на развој на болеста.

Третманот на болеста зависи од степенот на прогресија на патологијата, така што секој пациент е избран за индивидуален курс за лекување на лекови:

 • антибиотици со широк спектар (оливомицин, хризомалин, брунеомицин);
 • хормонални лекови;
 • стероидни мази (триамцинолон, дексаметазон);
 • креми (за надворешна употреба);
 • витамини од групите А и Ц;
 • хемиски препарати;
 • препарати кои содржат арсен (калиум арсенит).

Во тешка фаза на оваа габична болест се пропишува:

 • цитостатски лекови (дилин, проспидин, циклофосфамид, фосфазин, новемхихин);
 • антитуморни антибиотици (хризомалин, брунеомицин, оливомицин).

Третман на народни лекови

Употребата на народни методи е дозволена во случаи каде симптомите на болеста не се јасно изразени (обично во рана фаза во развојот на патологијата). Најчесто, кога се третираат со традиционални методи, се користат лековити билки, кои се познати по своите лековити својства, кои можат да ја подобрат општата состојба на пациентот, како и да ја излечат болеста.

За третман на болеста со помош на следниве средства:

 • земете путер и додадете едно пилешко јајце. Сето тоа се става со оцет и фрижидер. По 10 дена да се меша мешавината, потоа се применуваат;
 • нога бања: истурете топла вода во слив, додадете калиум перманганат и сол.
 • лушпа со свежи лисја на брегот, мудрец и хлеб. Билките се истураат со вода, потоа се остава преку ноќ, така што супата се вметнува. Подготвената супа се зема на празен стомак (ефикасен метод на популарна терапија);
 • бањите со употреба на вински оцет се многу корисни и помагаат при габични заболувања;
 • земи ги листовите на коктелбур и притиснете го сокот. Измазнете ги погодените области со подготвен сок;
 • кора од дабови, трева од вербена, соцвети на календула, трева од конска опашка и плодови од капина. Покријте ја тревата со вода. По подготовка во водена бања, инсистирајте, затегнете преку завој. Од подготвената мешавина, можете да направите лосиони и да ги миете погодените области;
 • избришете ја погодената област со алкохолен раствор на прополис;
 • Црвените ѓердани се ставаат алкохол Оставете да стојат 10 дена, откако ќе ја избришете погодената кожа со мешавина (често користете го овој метод на лекување поради неговата ефикасност и едноставност);
 • ситно исецка на крушка на кромид, потоа се нанесува на погодената кожа.

Кога ќе се појави почетниот знак на габична микоза, не се препорачува само-лекување. Неконтролираниот третман со разни синтетички лекови може значително да ја влоши состојбата на пациентот и да предизвика брза прогресија на патологијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате микоза од печурка (печурка гранулом) и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , онколог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Парапсоријаза (појавување на симптоми: 4 од 8)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Вирусни сипаници (сипаници) (појавување симптоми: 3 од 8)

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...
Папилома (појавување симптоми: 3 од 8)

Папиломите се патолошки формации на човечкото тело. Најчесто се манифестира во форма на брадавици или генитални брадавици. Вреди да се забележи дека таквите формации можат да се појават на речиси секој дел од телото. Доколку папиломот е предизвикан од вирусот на ХПВ, тогаш оваа болест треба да се смета за онкогена. Ризикот од формирање на малигнен тумор или рак во овој случај е 80%.

...
Еритродерма (појавување симптоми: 3 од 8)

Еритродерма е генеричко име за патологии во кои на кожата се појавува карактеристичен црвен и скаланен осип. Покрај тоа, таа влијае или на големи области, или, воопшто, на целата кожа. Најчесто болеста се јавува кај постари мажи (над 40) и кај сите патологии на кожата, таа е ретко определена, само во 2% од случаите.

...
Дишидротичен егзема (појавување симптоми: 3 од 8)

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .