Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Кожни заболувања

Општите карактеристики на структурата на кожата, како и значаен список на различни влијателни фактори, вклучувајќи ги и внатрешните, го одредуваат најширокиот спектар на кожни заболувања предизвикани од нив. Многу кожни болести предизвикуваат биолошки фактори во форма на вируси, паразити на животни и микроскопски габи. Често, кожните заболувања предизвикуваат не само физичко, туку и морално страдање поради нивните надворешни манифестации. Во секој случај, поголемиот дел од постоечките болести можат успешно да се третираат - доволно е да се обрне внимание навреме за нивните карактеристични симптоми и да се консултира со специјалист.

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

...

Алергиски дерматитис е воспаление на кожата што се јавува како резултат на директна изложеност на кожата од иритант (алерген). Алергиски дерматитис, чии симптоми се манифестираат во форма на чешање, црвенило на одреден дел од кожата, како и во формирањето на меурчиња со течност во комплексот со ерозии на него, се појавува, како и други видови на алергиски болести, кај оние пациенти кои имаат предиспозиција за овој тип дерматитис, како и кај пациенти кои се предиспонирани за алергиски реакции на алергенот што ги погодува.

...

Ангиом (црвен крт) - тумор на бенигна природа, кој се состои од лимфни и крвни садови. Најчесто, формацијата се формира на лицето, кожата на трупот и екстремитетите, на внатрешните органи. Понекогаш неговиот изглед и развој може да биде проследен со крварење. Во повеќето клинички ситуации, оваа патологија е конгенитална и се дијагностицира кај новороденчиња во првите неколку дена од нивниот живот.

...

Angiofibroma е прилично ретка болест која се карактеризира со формирање на бенигна неоплазма која ги вклучува крвните садови и сврзното ткиво. Најчесто патологијата влијае на кожата и назофаринксот, поретко страда базата на черепот. Точните причини за формирање на болеста до денес не се познати, меѓутоа, клиничарите издвоиле неколку теории за можниот механизам на појава.

...

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

...

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...

Базалиома - малигната формација на површината на кожата. Потекнува од базалниот слој на епидермисот, кој се наоѓа многу длабоко. Во медицината се смета за најчестиот тип на рак на кожата на лицето, кој ги напаѓа возрасните лица на возраст над четириесет години. Таквата неоплазма ги уништува клетките на кожата и може повторно да се појави, дури и по правилен третман. Позитивната страна на оваа болест е тоа што не метастазира на внатрешните органи на една личност, за разлика од другите видови на рак.

...

Карцином на базалните клетки - формирањето на бениген карактер, кој се карактеризира со бавна клеточна поделба, најчесто е локализиран во носот, во долниот очен капак, во увото. Конверзија на малигната форма е исклучително ретка.

...

Боуеновата болест е ретка форма на рак на кожата. Патологијата е локализирана во клетките на епидермисот. Научниците, како резултат на проучувањето на клиничките карактеристики на патологијата, се поделени во два табора. Првите тврдат дека овој тип на патологија на кожата не предизвикува метастази и не им штети на околните органи, сепак, втората група верува дека ова отстапување, во зависност од локацијата, може да придонесе за појава на рак на кожата.

...

Дариевата болест (фоликуларна дискератоза) е патолошки процес во кој постои постојана кератинизација на епидермалните клетки. Болеста се пренесува со автозомно доминантен тип со различни степени на сериозност.

...

Девергестијата е хронична кератоза, која се карактеризира со фоликуларна хиперкератоза. Оваа болест е локализирана на кожата и се манифестира во форма на лишајна рубера. Текот на болеста се менува со фаза на егзацербација и ремисија, лезиите можат да опфатат големи површини на кожата.

...

Шамберговата болест (син Пурпура на Шамберг, хемодијагероза на кожата, хронична пигментна пурпура) е хронична дерматолошка болест, наспроти која влијае на васкуларниот ѕид на капиларите, локализиран во кожата, предизвикувајќи карактеристични симптоми.

...

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...

Булозна епидермолиза (Син. Мехнабулс болест, пеперутка болест) е ретка наследна дерматолошка болест, која се карактеризира со оштетување на кожата, дури и со најмала траума. Патологијата вклучува десетици сорти. Прогнозата во повеќето ситуации е неповолна.

...

Везикулопустозата е бактериска инфекција која предизвикува да се разгорат потните жлезди. Локализација на воспалението е забележано во наборите на кожата, на главата под косата, на грбот, во областа на клуикулата, помеѓу задникот. Детето станува немирно, одбива да јаде, температурата на телото се зголемува. Прилично е лесно да се дијагностицира везикулопустозата: неопходно е да се проучува историјата, симптомите и резултатите од лабораториските тестови.

...

Витилиго е болест која влијае на кожата и се карактеризира со целосно исчезнување на пигментот во одредени делови од него, како и промена на бојата на косата која се наоѓа на нив. Во ретки клинички ситуации, оваа болест може да биде проследена со промена на бојата на мрежницата. Точните причини за болеста досега не се утврдени, но научниците развија неколку теории за ова. Патогенезата на витилиго е брзото уништување на специфични клетки од меланоцити, чија главна функција е синтезата на пигменти, кои ја обојуваат кожата во одредена боја.

...

Многу луѓе слушнале за таква болест како капка. Но, малкумина знаат што е болеста и како се манифестира. Исто така вреди да се знае одговорот на највозбудливото прашање - како да се ослободите од капка? Оваа информација е неопходна за да се знае, бидејќи патолошкиот процес може да се појави апсолутно кај секое лице. Dropsy може да се развие дури и кај новороденче. Причини Типови Симптоматологија Асцитес Едем на жолчното кесе Дафси во бремени жени Конгенитален едем Најчесто, оваа патологија се развива во телото на позадината на болестите на следните органи: срцето; ендокрини жлезди; бубрезите; на црниот дроб.

...

Лупус е болест на автоимун тип, при што одбранбениот систем што го има човечкото тело (т.е. неговиот имунолошки систем) го напаѓа сопственото ткиво, игнорирајќи ги странските организми и супстанциите во форма на вируси и бактерии. Овој процес е проследен со воспаление и лупус, чии симптоми се манифестираат во форма на болка, оток и оштетување на ткивото низ телото, додека во својата акутна фаза, предизвикува појава на други сериозни болести.

...

Вкопаниот клин е вид на промена во која надворешниот или внатрешниот раб на ноктите на ноктот почнува да прераснува во дел од ноктот ролери. Втиснат нок, често се јавува, може да се појави на која било возраст, манифестирајќи се и кај деца и кај возрасни.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .