Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лиши: Симптоми и третман

Одземете ги главните симптоми:

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

Етиологија

Етиологијата на оваа габична болест зависи од нејзиниот тип. Сепак, постојат неколку фактори кои се заеднички за сите типови на оваа болест:

 • контакт со невакцинирани животни (мачки, кучиња, заморчиња);
 • ослабен имунитет;
 • чести стресни ситуации.

Во ретки случаи, постои генетска предиспозиција за оваа болест. Во овој случај, за развој на патолошкиот процес, потребно е да се создаде средина која е "удобна" за габата.

Според статистичките податоци, тоа е заразено животни најчесто носители на лишување. Затоа, дури и миленичињата мора да бидат вакцинирани.

Општи симптоми

Лишување од лице има изречено симптоми. Но, за финалната изјава за дијагнозата треба да бидат инструментални анализи. Честите симптоми на лишување се:

 • розова, млечни дамки на кожата;
 • пилинг по рабовите на самото место;
 • црвенило на кожата во областа на самото место;
 • јадеж

Во зависност од видот на лишување, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со уште неколку знаци.

Видови лишаи

Во официјалната медицина постојат такви видови на лишување на лице:

 • розова лишаи;
 • ќерамиди;
 • рингворм;
 • лушпеста или вертикална вертикална.

Ringworm

Ringworm

Оваа форма на болеста е најчеста кај децата, бидејќи се пренесува преку животни. Ringworm се манифестира на следниов начин:

 • розова дамки на кожата;
 • дамки на скалпот;
 • кршливост, губење на косата во погодената област;
 • пилинг.

Кога третманот започнува со текот на времето, таквото лице може да се третира многу лесно и не предизвикува сериозни компликации.

Пинк лишаи

Оваа форма на габична патологија е најстариот "безопасен". Како по правило, инфекцијата се развива против позадината на вирусна болест која беше одложена - настинки, грип . На телото, таков лишај се манифестира во форма на мали розови дамки. По неколку недели, тие почнуваат да се олупи, а постои и малку чешање. По шест недели, симптомите исчезнуваат речиси целосно. Сепак, тоа не значи дека не е потребно да се третира. Без соодветен третман, процесот може повторно да се развие. Вреди да се спомене дека овој вид лишаи не е заразен.

Прочитајте повеќе: Root versicolor, неговите симптоми и третман .

Питиријазис (вариколор) верзиколор

Во официјалната медицина, оваа форма на болеста се нарекува pityriasis versicolor. Во обичните луѓе се нарекува шарена или сончева, поради специфичната манифестација на кожата.

Поле се појавуваат во подрачјето на грбот, вратот, рацете, па дури и под пазувите. Болеста е сезонска по природа и најмногу е акутна во пролетниот и есенскиот период.

Таквото лице не е заразно кај луѓето, бидејќи патогенот е габичен габичен микроорганизам кој живее во телото на која било личност. Патолошкиот процес почнува да се развива само откако ќе има поволни услови за тоа или ако некое лице има генетска предиспозиција.

Знаци на лишување од овој подвид се следниве:

 • на кожата се појавуваат закрпи од млечна нијанса, кои се претвораат во темно кафеава боја;
 • патологијата на кожата е особено видлива после изгореници или пролонгирана изложеност на сонце;
 • благо пилинг по должината на рабовите на местата.

Како по правило, лицето не чувствува чешање или болка.

Неприродна боја на кожата во случај на питиријаза е предизвикана од фактот дека работата на клетките е нарушена. Габичната инфекција, влегувајќи во телото, почнува да произведува киселина, која ги нарушува клетките одговорни за производство на меланин. Затоа, на кожата постои таква карактеристична пигментација.

И покрај фактот дека таквите вертикали не се заразни, болниот треба да има индивидуални хигиенски предмети.

Херпес зостер

Херпес зостер е најсложениот и болен тип на оваа патологија. Во прилог на заеднички симптоми, постојат следниве знаци на лишување:

 • тежок чешање на погодената кожа;
 • болка;
 • обилен осип на телото.

Бидејќи местата на кожата се многу нервозни, честопати лицето почнува да ги чешел, што доведува до формирање на рани од крварење и уште поголемо ширење на инфекцијата.

Прогласени симптоми минуваат по четири недели. Сепак, во некои случаи, чешањето може да го вознемири пациентот неколку месеци.

Херпес зостер

Најчесто се јавуваат горните видови лишаи. Но, во медицинската пракса таа е ретка, но сепак се јавува, лихен планус. Изгледа како мал црвен јазол што многу го растревожува. Овој тип лишаи може да се лоцира не само на надворешната кожа, туку и на мукозните мембрани и дури и ноктите. Најмногу подложни на овој подтип се жени на возраст од 40-60 години.

Прочитајте повеќе: ќерамиди, симптоми и третман .

Дијагностика

И покрај фактот дека симптомите на болеста се добро изразени, конечната дијагноза може да се направи само по спроведување на дијагностички процедури.

По личен преглед, бактериолошката стружење се изведува од погодената област. Според резултатите од проучувањето на овој материјал, можеме точно да кажеме која форма на габична инфекција е и да го пропишеме соодветниот третман. Не е препорачливо да се направи дијагноза врз основа на тоа како изгледа формирањето на кожата.

Третман

Ако најдете знаци на лишување опишани погоре или за други нејасни осипи на кожата, веднаш треба да контактирате со лекар за инфективни болести или дерматолог. По тестовите, лекарот ќе го дијагностицира и пропише правилниот третман. Затоа, само специјалист може да каже сигурно како да се третира верзиколор кај некоја личност, врз основа на податоци од лабораториски тестови и личен преглед.

Лековите се препишуваат ретко, само во напредната фаза. Програмата за задолжително лекување вклучува такви лекови:

 • маст;
 • спрејови за намалување на јадеж;
 • прав.

За време на текот на третманот, се препорачува да не ја навлажнете засегнатата кожа. Ако во домот има домашни миленици кои не се вакцинирани од лишување, треба да се вакцинираат против оваа габична болест што е можно поскоро.

Миленици треба да бидат вакцинирани

Третманот на ќерамиди и розова лишаи се изведува од:

 • антихистамински лекови;
 • локални масти за намалување на непријатност;
 • антивирусни лекови.

Во случај на рингворм, зафатената кожа е размачкана со јоден раствор (5%). На спиење, кожата закрпи се подмачкани со пропишана маст.

За pityriasis versicolor, лекарите препишуваат антивирусни лекови на пациентот. Бидејќи болни сензации и чешање практично не се почитуваат, локалните масти се користат ретко.

Кога третираат лихен планус, лекови првично се пропишани за намалување на болката и чешањето. Понатамошната терапија има за цел зајакнување на имунолошкиот систем.

Немојте да се лекувате самостојно, бидејќи симптомите може да бидат слични на алергиски реакции или укажуваат на друга болест. Затоа, таквиот "третман" може само да му наштети на вашето здравје.

Третман на народни лекови

Можно е да се третира речиси секој тип лишаи (освен црвен рамен тип) со помош на народни рецепти. Но, ова може да се направи само откако е направена точна дијагноза. Третманот дома може да биде доста успешен ако се направи правилно.

Превенција

Во отсуство на генетска предиспозиција, лишаите не се опасни за животната активност. Со цел да се спречи појавата на оваа болест во вашиот живот, во пракса треба да се применат прилично едноставни правила:

 • измијте ги рацете по одење, посетете јавни места, особено по контакт со животни;
 • не користете други предмети за лична хигиена - пешкири, сунѓери или четки, чешел, влечки;
 • зајакнете го имунитетот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Одземете и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за заразни болести , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ringworm (појавување симптоми: 5 од 9)

Ringworm - инфективна болест која влијае на кожата на лицето во нозете, рацете, телото, па дури и на главата. Предизвикувачкиот агенс е габа од родот Trihofiton. Децата во возрасната група од 4 до 13 години најмногу се подложни на болеста. Сепак, болеста, исто така, не ги заобиколува возрасните.

...
Питиријази (мулти-обоени) верзиколор (појавување симптоми: 5 од 9)

Pityriasis versicolor (versicolor versicolor) е болест на топката на рог на кожата на лицето, која се манифестира како дамки на кожата, главно во рацете и вратот, придружени со мало чешање и лажење. Бојата на бојата може да биде белузлава до темно кафеава. Кај луѓето, оваа габична болест се нарекува сончев или лихен на плажа. Децата под 7 години и младите (20-35 години) се изложени на ризик. Вреди да се напомене дека овој тип на патологија е најкарактеристичен за жителите на земјите со топли клими.

...
Кератоза (појавување симптоми: 5 од 9)

Кератозата е група на патологии на кожата на не-воспалителна етиологија, која се карактеризира со кератинизација на целата површина на кожата или поединечни области. Има многу форми и различни клинички манифестации. Кожата на кожата може да се појави кај луѓе на било која возраст.

...
Херпес зостер (појавување симптоми: 4 од 9)

Херпес зостер, кој исто така е дефиниран како херпес зостер или херпес зостер, е болест во која кожата е погодена, а лезијата има поизразен и масивен карактер на манифестација отколку традиционалната варијанта во форма на уснички херпес. Херпес зори, симптоми кои можат да се појават кај мажите и жените, е особено честа кај луѓето над педесет, иако ова не ја исклучува можноста за појава кај младите луѓе.

...
Радијациона болест (појавување на симптоми: 4 од 9)

Зрачената болест е патолошка состојба на лицето, што е предизвикано од систематското изложување на телото на радиоактивно зрачење. Клиничката слика се манифестира ако дозата на зрачење надминува 100 rad (1 Gy). Ако дозата е помала од ова, тогаш можеме да зборуваме за асимптоматскиот тек на зрачната болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .