Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микоза на нозе: симптоми и третман

Микоза на нозете - главните симптоми:

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

Клиничарите идентификуваат 7 клинички форми на болеста:

  • избришани
  • оштетување на ноктите или ониномикоза;
  • сквамозен;
  • интертуринозна или орална;
  • хиперкератичен;
  • акутен;
  • дишидротичен.

За микозата на нозете, хроничниот тек е повеќе карактеристичен - болеста постепено може да напредува во текот на неколку години. Таквиот монотон проток ("сув тип") е повеќе карактеристичен за постарите лица. Кај младите луѓе, болеста е акутна, со ексудативни клинички манифестации.

Етиологија

Во ширењето на микозите, главната улога припаѓа на разни сауни, тушеви, базени и други места во кои има многу луѓе. Дерматофитот во епидермисот навлегува низ храни, пелени осип, помали рани, а исто така поради прекумерна сувост на кожата или, напротив, зголемено потење.

Форми и симптоми

Симптомите на болеста се директно зависни од формата на болеста. Во некои случаи, тие може да бидат поизразени или, пак, "избришани". Ако се најдете во првите знаци на патологија, се препорачува веднаш да се консултирате со дерматолог за да ја потврдите или да ја побиете дијагнозата. Немојте да се лекувате само со помош на синтетички лекови или народни лекови.

Избришана форма

Во повеќето клинички ситуации таа е таа која е почетна фаза во развојот на микозата на нозете. Во оваа фаза, клиничката слика на болеста е прилично ретка. Кога се гледа од пациентот, може да се забележи мало пилинг помеѓу прстите (понекогаш само во еден пати). Понекогаш е исто така можно да се забележи присуството на мали пукнатини, кои влијаат само на горниот слој на епидермисот. Овие знаци на микози не предизвикуваат загриженост за некоја личност.

Сквомовна форма

Во текот на патолошкиот процес, пациентот ги има следните симптоми: кожата меѓу прстите се разлабавува со мали ламеларни скали, подоцна се закачи хиперемија на кожата, како и мало јадеж. Нема знаци на воспаление.

Микози на нозете (сквамусна форма)

Хиперкератозна форма

За оваа форма на болеста се карактеризира со формирање на рамни папули и лихнифицирани nemmulyarnyh плочки со сина-црвеникава боја (карактеристичен симптом). Како по правило, тие се локализирани главно во сводовите на нозете. Целата површина на формациите е покриена на врвот со слоеви на скали со сиво-бела боја. Границите се јасни. На периферијата се формира мала "граница", претставена со шилест епидермис. Ако поблиску го погледнете исипот, можете исто така да забележите формирање на единечни меурчиња.

Патолошкиот исип има тенденција да исчезне. Како резултат на тоа, се формираат дифузни фокуси, чии димензии можат да бидат многу големи. Постепено, тие целосно ги погодија целата единствена, задна и странична површина на ногата.

Покрај ваквите фокуси, оваа форма може да формира хиперкератични формации (во форма на дифузни емозо-болести). Тие имаат жолта боја и се покриени со пукнатини на целата површина. Во овој случај, кожата на лицето е сува, постои умерена болка и чешање.

Интертривизна форма

Во своите клинички манифестации, таа е многу слична со обичниот осип на пелена. Болеста влијае главно на интердигитални набори помеѓу 3 и 4, 4 и 5 прсти. Кожата на местото на локализација на патолошкиот процес станува црвена и станува едематозна.

Подоцна, мацерацијата и плачењето се приклучуваат на овие симптоми. Без навремено лекување со лекови и народни лекови, болни и длабоки пукнатини и ерозија ќе почнат да се формираат. Следните симптоми се исто така забележани - болка во погодената област, чешање и тешка печење.

Дисхидротична форма

Се карактеризира со формирање на голем број меурчиња со дебела гума. Омилена локализација на патолошкиот процес - лакови на нозете. Исип се стреми да се шири, па ако не го извршите навременото лекување на микозата на нозете, тогаш тие може да се прошират на целата површина на ногата, меѓуединелните зглобови и кожата на прстите.

Мали меури на крајот почнуваат да се спојуваат и формираат мулти-коморни меурчиња со големи димензии, кои можат да пробијат, а на нивното место ќе се појави ерозија (розова-црвена боја). Како што воспалението се зголемува, едем на кожата и хиперемија исто така се приклучуваат на овие симптоми.

По воспалителниот процес се смирува, три зони формираат на местото на примарната локализација на големата повреда. Во централната зона може да се види розова-црвена мазна кожа со светло-сина нијанса. Во средната зона е лоцирана ерозијата, од која се испушта серозна течност во мала количина (сето ова е во позадина на отежнатост и хиперемија). На периферијата се мулти-коморни меурчиња. Овие области на кожата се нервозни.

Акутна форма

Оваа форма може да се смета како сензибилизација на габите, предизвикувачи на оваа болест. Развојот на оваа форма започнува со прогресија на микозата на ексудативната нога. Кожата во подножјето на нозете и нозете станува едематозна и хиперична. Наскоро се појавуваат бројни везикули и везикули, во кои се наоѓа серо-гноен ексудат. Отворачките формации стануваат причина за бројни ерозии. Кај луѓето, температурата на телото брзо се зголемува до големи броеви.

Дополнителни симптоми - лимфангитис, билатерален ингвинално-феморален лимфаденит, слабост, отежнато одење, главоболка.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста се базира на откривање на патогени габи за време на микроскопското испитување, како и на клиничките манифестации.

Третман

Неопходно е лекувањето на микозата на ногата да се лекува само во стационарни услови или под постојан надзор на лекарот што посетува. Во никој случај не може да се само-лекува народните лекови без претходна координација со вашиот лекар. Не сите алатки кои се вклопуваат во една личност, исто така, се добро прилагодени на друг. И неконтролираното користење на лекови или народни лекови може само да го влоши текот на болеста.

Третманот на микозата на нозете се изведува во две фази - подготвителна и главна.

Приоритетната цел на подготвителната фаза е да се елиминира воспалението во случај на дисхидротична и интертуригинална форма, а исто така и да се отстранат формираните робусни слоеви (обично ова е карактеристично за сквамозно-хиперкератотичната форма). Доколку мацерацијата достигнала голема големина, има изобилство истекување и бројни ерозивни површини, тогаш во овој случај се покажало дека вршат топли бањи со слаб раствор на калиум перманганат и прават лосиони со раствор на борна киселина. Исто така е можно во ова време да се прибегне кон популарните рецепти, но само со дозвола на вашиот лекар. Нога бањи со билки даде неверојатни резултати.

Нога бањи даваат добри резултати во третманот

Додека пациентот зема стапала, тој треба внимателно да ги отстрани мацератите епидермизи од нозете. После тоа, специјалните креми со активни супстанции - антибиотици и кортикостероидни хормони се применуваат на ослободените области. Мастурбацијата е строго забранета!

Креми за лекување на микозата:

  • celestoderm B со гарамицин;
  • тридерм;
  • дипрогент

Штом акутното воспаление се смири, нога бања може да се сопре. Во оваа фаза, можете да почнете да ја користите маста, која во својот состав ги содржи истите активни супстанции како креми.

Следната фаза на третманот може да започне со употреба на креми, а потоа и масти. За отстранување на роговиден слој од погодените области, лекарите препорачуваат употреба на кератолитички методи и средства. Вазилинот со салицилин најдобро се справува со задачата. Се нанесува со тенок слој на местото на локализација на лезијата два пати на ден додека масовните сили не се целосно отстранети.

Млеко-салицилниот колодиум, исто така, има добар терапевтски ефект. Лекот се покажува да ги подмачкува стапалата два пати на ден осум дена. По ова, лекарите препишуваат ноќна компресија од салицилен вазелин. Конечната фаза на третманот - нога сапуни и сочни бањи.

Главната цел на главната фаза на лекување на микозата е да се уништи инфективниот агенс, во овој случај габа.

Третманот на народни лекови за оваа болест може да биде само помошна терапија, но не и главен метод на лекување.

Превенција

Превенцијата на микозите на стапалата се намалува, пред сè, на мерките на лична и јавна хигиена. Неопходно е да се следи состојбата на јавните бањи, сауни и тушеви. Исто така треба да се справи со потење и сува кожа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Микози на нозете и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , миколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Атопичен дерматитис (појавување на симптоми: 7 од 20)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Сончева уртикарија (појавување симптоми: 7 од 20)

Соларната уртикарија е воспалителна лезија на кожата предизвикана од зголемена подложност на сончева светлина и постапување според видот на алергиска реакција. Карактеристична особина на болеста е нејзиниот хроничен тек - тоа значи дека карактеристичните симптоми се случуваат само под услов да се повтори изложеноста на провоцирачки фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
миколог зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .