Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Онихомикоза: Симптоми и третман

Онихомикоза - главните симптоми:

 • Задебелување на ноктите
 • Стратификација на ноктите
 • Болка при одење
 • Негување на ноктите
 • Пломби на кожата на нозете
 • По желба пожолтување
 • Светло кафени дамки на ноктите
 • Ноктите облаци
 • Жолти дамки на ноктите

Онихомикозата е габична болест која влијае на ноктите на човекот. Оваа болест често ги напаѓа мажите на возраст од 20-40 години. Но, жените со овој вид на инфекција почесто одат кај лекар. Според статистичките податоци, болеста е дијагностицирана кај 20% од населението. Возбудливиот агенс на оваа габична болест е мувла или габичен габичен микроорганизам.

Етиологија

Најчестата инфекција на ноктите се случува во општи области - бањи, базени, тушеви во спортски комплекси или хостели. На такви места за овој габичен организам е најповолно опкружување - неопределени клупи, потпирачи за нозе, стари душеци и мувла во туш. Како по правило, габата од овој тип најчесто не влијае само на ноктите, туку и на човечкото стапало.

Покрај тоа, треба да се истакнат следниве фактори кои предизвикуваат:

 • честа повреда на ноктите;
 • слаба циркулација во ноктите;
 • последица на сериозни болести кои ги нарушуваат хормоните и метаболизмот;
 • долготраен третман со кортикостероидни лекови;
 • слаб имунитет.

Вреди да се напомене дека поразот на габата можеби е секундарен. Таквиот тек на болеста се манифестира во случај инфекцијата првично да не се излечи до крај. Затоа, третманот треба да го врши само специјалист.

Оваа болест може да се развие дома. Доколку не е доволно да се справи со бањата или тушот после миење, не менувајте ги душеците или потпирачите за нозе навремено, можете да создадете средина што е поволна за развој на габа.

Симптоматологија

Симптомите на оваа габична болест зависат од формата. Клиничарите идентификуваат три клинички форми на ониномикоза:

 • нормотрофна;
 • хипертрофичен;
 • атрофичен.

Во нормотрофната форма на болеста симптомите на габична болест се:

 • дамките на ноктевата плоча се појавуваат жолта или светло-кафена боја;
 • плочата може да почне малку да се снема.

Општо земено, не постои силна структурна промена во оваа форма на повреда. Сјајна и нормална дебелина на плочата се одржува.

Симптоми на онихомикоза

Хипертрофичната форма има поизразени симптоми на ноктите и на нозете. Како што се развива оваа форма, може да се забележат следниве симптоми:

 • ноктот добива нездрава жолта боја;
 • на страните на плочата почнува да снема и да се распаѓа;
 • ноктите стануваат досадни, задебелени;
 • при одење пациентот доживува мала болка.

Последната фаза на онихомикозата се манифестира во форма на сериозно уништување на ноктите, ногата може да биде покриена со пломби кои личат на жито. Отфрлањето на ноктите започнува.

Дијагностика

И покрај фактот дека симптомите на габична болест се прилично изразени, инструменталните испитувања се потребни за точна дијагноза. Така, можно е да се утврди етиологијата на габичната инфекција, видот на габата и да се пропише точниот курс на лекување.

Онихомикозата се дијагностицира со помош на следниве методи:

 • миколошки преглед;
 • хистолошки инструментален преглед;
 • микробиолошки.

Дури и ако има изразени симптоми, консултирајте се со дерматолог сеуште вреди.

Третман

Со навремен третман, онихомикозата не предизвикува значителни компликации. Но, ако не се подложи на третман до крајот, тогаш во иднина е возможно рецедив на болеста и во покомплексна форма.

Третманот на микозата на ноктите и нозете е неефективен ако се користат само лекови од надворешниот спектар на дејство. Овој метод може само да ги елиминира видливите симптоми, а не инфекцијата целосно.

Третманот на погодената област на ноктите и нозете се врши со користење:

 • маст;
 • спреј;
 • решение;
 • терапевтски лак.

Сепак, вреди да се напомене дека во случај на засегнатиот клин, пред да почне третманот, неопходно е да се отстрани заразената површина. Механичко отстранување на ноктите се врши со помош на сечење или специјални козметички ножеви. Во тој случај, ако не е можно механички да се отстрани ноктот, користете специјални кератолитички закрпи. Овие истите алатки се користат за запирање. Патчето ви овозможува да го ублажите погоденото подрачје и речиси безболно да го отстраните.

За чистење на погодените подрачја во нозете и ноктите, се користи маст врз основа на mikospor. Мастата внимателно се нанесува на погодената површина и запечатена со гипс или завиткана со завој. Еден ден подоцна, погодената област е подготвена за чистење. Таквите постапки треба да се изведуваат додека не се отстранат сите нокти погодени од онхомикозата.

Покрај подготовките за надворешниот спектар на дејства, се препишува и внесувањето на специјални анти-габични лекови:

 • кетоконазол;
 • Итраконазол;
 • флуконазол.
Подготовка на флуконазол

Прифаќањето на таквите лекови треба да се препише само од лекар. Силно не е препорачливо да ги купите по сопствена дискреција во аптека и неконтролирано да го земате.

Покрај терапијата со лекови, третманот на онихомикоза подразбира и почитување на други правила:

 • додека земаат антимикотски лекови, други лекови треба да се исклучат ако не претставува закана за животот;
 • треба да се исклучат тесни, непријатни чевли;

Исто така во текот на периодот на земање на лекови, треба да се придржувате на специјална диета. Во овој момент, вреди да се елиминира или минимизира потрошувачката на овие производи од исхраната:

 • црн леб;
 • млеко;
 • мешунки;
 • зелка.

Често онхомикозата може да предизвика алергиска реакција. Тоа е причината зошто не треба да ја третирате оваа болест и да купувате лекови по ваша дискреција, без препорака од лекар и со должно внимание. Дури и ако тоа навистина е микоза на нозете и симптомите не укажуваат на тешка фаза на болеста, не е неопходно да се само-лекува.

Исто така е важно што обувката ја носи лице од габи. Тесни чевли ја нарушуваат циркулацијата на крвта, што во крајна линија може да предизвика развој на габична инфекција. Носењето на "вистинските" чевли треба да биде не само за периодот на лекување на онихомикоза, туку и по целосно закрепнување. Компликациите може да се манифестираат како дистална подгунална нога на онихомикоза.

По завршувањето на третманот, потребно е некое време да се следи од страна на дерматолог. Првично, ова треба да се одвива најмалку еднаш месечно. Потоа - најмалку 2 пати годишно. Отсуството на симптоми на ноктите и нозете сè уште не значи дека болеста целосно се повлече.

Третман на народни лекови

Во народната медицина, постојат многу алатки и лекови за третман на онихомикоза на нозете и ноктите. Но, првично, третманот на ониномикозата треба да биде препишан од страна на докторот по дијагнозата.

Народни лекови за третман на нога габа и нокти плочи се базира на билки. Таквите лекови можат да се направат независно дома или да се купат во аптека (продадени како масти, масла, билки и други средства). Најчесто во традиционалната медицина како "дома" лекови:

 • мешавина на алкохол и прополис;
 • коцки од целадин;
 • катран сапун;
 • бањи од калиум перманганат;
 • јаболков оцет.
Сенско сапун

Дејството на овие народни лекови е насочено кон отстранување на засегнатата ноктена плочка безболно. После тоа, здравиот шајка ќе почне да расте. Но, инфекцијата може да почне да се развива во секое време, бидејќи не ги зема потребните лекови. Затоа, народни лекови ќе донесат целосно опоравување ако се користат заедно со главниот медицински третман.

Како што покажува практиката, народните рецепти за третман на онихомикоза даваат позитивни резултати веќе на 5-тиот ден по редовната употреба. Главната предност на ваквите лекови е дека тие се лесно достапни и релативно евтини.

За периодот на третман со какви било средства, не е препорачливо да се натовари погодената површина со вода.

Превенција

Превенцијата на онихомикоза е доста едноставна. За да го направите ова, треба да ги примените во пракса таквите правила:

 • не носат тесни, валкани чевли;
 • дневни промени чорапи;
 • не користете хигиена на другите луѓе;
 • на јавни места (базени, тушеви) само одат во чевлите;
 • периодично ја менува стапалата во бањата.

Веднаш по појавата на симптомите, консултирајте се со дерматолог. Текот на третманот мора да биде завршен. Со навремено инициран конзервативен третман на габата речиси целосно може да се ослободи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Онихомикоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , миколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микоза на нозете (појавување симптоми: 2 од 9)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Румромиоза (рурофитија) (појавување на симптоми: 2 од 9)

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 2 од 9)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Onychogriposis (појавување симптоми: 2 од 9)

Onychogriposis е патолошки процес, кој е придружен со лезија на нокната плоча, е еден од видовите на онистистрофија. Локализирани главно на долните екстремитети, но исто така се наоѓаат на рацете. Визуелно, отстапувањето е слично на ноктот на голема птица, предизвикува сериозен непријатност и го нарушува естетскиот изглед.

...
Нога габа (појавување симптоми: 1 од 9)

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
миколог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .