Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лихен плаус: симптоми и третман

Лихен планус - главни симптоми:

Лихен планус е габична болест која влијае не само на кожата на лицето, туку и на мукозните мембрани на устата. Изложени на ризик од жени на возраст од 40 до 60 години. Мажите и адолесцентите се помалку погодени од овој патолошки процес.

Етиологија

Главната причина за болеста е кршење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, акутен патолошки процес може да почне да се развива поради следните причини:

 • ендогени фактори (нарушен имунитет);
 • генетска предиспозиција;
 • вирусни инфекции.

Исто така, развојот на воспалителниот процес може да придонесе за тешки стрес, невролошки заболувања.

Локализација

Лихен планус е значително различен од другите форми на оваа болест. Како по правило, воспалителниот процес се манифестира на такви места:

 • зглобовите и лактите во пределот;
 • област на вратот;
 • блескав;
 • машки надворешни гениталии.

Што се однесува до мукозната мембрана, инфекцијата се манифестира на такви места:

 • генитална мукоза;
 • орална лигавица.

Во устата, патологијата најчесто се манифестира. Во почетната фаза на развој, лишајните erysipelas личат на обичен стоматитис . Сепак, лекови за третман на стоматитис не носат никакво олеснување.

Општи симптоми

Лихен планус има неколку форми на развој, од кои секоја има свои карактеристики. Постојат неколку вообичаени симптоми:

 • осип во рацете, на оралната лигавица;
 • тежок чешање;
 • пилинг;
 • формирање на рани.

Бидејќи патолошките формации на кожата предизвикуваат тежок чешање, едно лице може да ги чешел, поради што се формираат рани. Најмногу досадни лихен планус во устата.

Форми на развој на патологија

Во официјалната медицина, постојат седум форми на развој на болеста:

 • типичен;
 • прстен во облик;
 • еритематозен;
 • верукозен;
 • пемфигоид;
 • атрофичен;
 • улцеративен.

Типичната форма се појавува како мали сиви папули. Како што напредува болеста, плаки со сјајна површина форма. Таквите формации во мукозата имаат мат боја. Со текот на времето, плаките во устата може да се претворат во чирови, поради зголемена киселост.

Форма на прстенеста форма , како по правило, е прикажана во полето на надворешните гениталии. Тој го добил своето име поради карактеристично поставување на погодената област во облик на прстен. Тоа е поставување на тумори на кожата и служи како прв симптом на лихен планус.

Еритематозната форма се карактеризира со поизразени патолошки лезии на кожата. Може да се појават папули со мека допир, кои се обоени црвено или светло розеви. Кожата во овие места почнува да се олупи и чеша.

Брадавичната форма се манифестира не само во форма на лезии на кожата и оралната мукоза, но исто така и тешка чешање. На кожата се формираат рамни "брадавици" со депресија средината. На рабовите на оваа брадавица покриени со скали, односно мртви клетки на епидермисот.

Пемфигоидната форма ги има истите симптоми како и претходните видови на патологија. Единствената разлика е во тоа што на местото на таканаречените брадавици на брадавиците се формираат со течност, која се распаѓа додека патологијата напредува. На нивно место подоцна може да остане трага - пигментација.

Атрофичната форма е придружена со дополнителни формации на кожата во вид на бели точки со мајка на бисерни точки.

Во фазата на развој на улцеративната форма , чиревите се формираат на кожата, понекогаш со бел слој. Како по правило, трагите во форма на мали, заоблени лузни остануваат по такви кожни лезии.

Симптомите на секоја фаза на развој на лихен планус се придружени со осип и болни сензации карактеристични за него. По четири недели, симптомите речиси целосно исчезнуваат. Но, тоа не значи дека болеста, исто така, го напуштила телото. Бидејќи главната причина за почеток на развојот на таков патолошки процес е нарушување во работата на имунолошкиот систем, неопходно е да се третира овој тип лишаи.

Дијагностика

Симптомите на лихен планус се доволно изразени, но точна дијагноза може да се направи само по дијагнозата. На пример, осипите на кожата, во почетната фаза се слични на алергиска реакција. Формациите во устата личат на стоматитис. Затоа, точна дијагноза може да се направи само по инструменталниот метод на истражување. Исто така, со помош на дополнителни инструментални студии, можно е да се идентификува причината за развојот на воспалителниот процес. За ова, се врши биопсија на погодената кожа. Во некои случаи, потребно е да помине комплетна крвна слика.

Оралните формации личат на стоматитис.

Третман

Третманот на лихен планус не бара хоспитализација ако состојбата на пациентот е задоволителна и не се дијагностицираат други заболувања во заднина.

Прашањето "е дали лишайниот планер е заразен" не може категорично да се одговори на не. Со близок и продолжен контакт со пациентот постои мал ризик од инфекција, но само за лице со генетска предиспозиција или слаб имунитет. Затоа, сама по себе, одземање на овој подвид не е заразна.

Кога се пропишува текот на третманот, првенствено се зема предвид причината за развојот на патолошкиот процес. Што се однесува до лековите, се пропишуваат лекови од таков спектар на дејства:

 • седативи;
 • антидепресиви;
 • хормонални лекови;
 • антиалергични лекови.

Миро се препорачува за намалување на болката. Тоа го намалува чешањето, болката и го спречува развојот на воспалителниот процес на кожата. За третман на патологии во устата пропишани спрејови и специјални масти на надворешниот спектар на дејство, кои не предизвикуваат труење кога се залепени.

Мастите со оваа болест се потребни, како и со други форми на габични заболувања. Миро се препорачува не само за намалување на симптомите, туку и за отстранување на мртвите клетки.

Бидејќи имунитетот е значително засегнат од лихен планус, текот на витамини може да се препише интравенозно како дел од терапијата со лекови. Ова овозможува не само да се зајакне имунолошкиот систем, туку и да се спречи развојот на патолошкиот процес во иднина.

Ако постои хроничен тек на болеста, тогаш задолжителната програма за лекување вклучува лекови кои ја подобруваат снабдувањето на кислород со телесни ткива. Третманот на црвениот лишај со такви методи дава позитивни резултати. Да се ​​користат самостојни лекови, без точна дијагноза и препорака на лекарот, во оваа форма на лишување е крајно небезбедно.

Исхрана

Во прилог на терапијата со лекови, се препорачува диета за третман на црниот лишај. Ако има лезија на оралната слузница, се врши прелиминарна реорганизација и протетика. Храната не треба да ја иритира оралната мукоза.

За време на третманот, следната храна треба да биде исклучена од исхраната:

 • алкохол и храна со него;
 • пушено и масно месо;
 • кафе;
 • јајца;
 • концентрирани сокови;
 • газирани пијалоци со боја;
 • зачини, особено зачинета;
 • слатки со бои (колачи со креми, белшинки и слатки со полнење "овошје").
За време на третманот, некои од храната треба да бидат исклучени од исхраната.

Пожелно е овој период да престане со пушењето. Покрај тоа, таквата исхрана ќе ја елиминира иритацијата на оралната лигавица, тоа ќе ви овозможи да го прилагодите метаболизмот, што е добро за целото тело.

Третманот на лишувањето од лишаи во такви услови наскоро ќе ги даде своите позитивни резултати, во форма на подобрување на благосостојбата на пациентот.

На првите симптоми, веднаш треба да контактирате со дерматолог за точна дијагноза. Самиот третман, дури и ако народни лекови, може само да му наштети.

Третман на народни лекови

Народни лекови може значително да го забрзаат процесот на заздравување. Но, да ги користите на ваша дискреција врз основа на некој друг совет или на интернет се уште не е достоен за тоа. Основата на секој успешен третман е точната дијагноза и не може да се направи дома без тестови. Затоа, може да се користат народни лекови, но само по препорака на лекар.

Народни лекови за третман на лихен едем презентирани во форма на следниве лекови:

 • билни обвиненија за смирување на билки - сукцесија, камилица, кантарион;
 • облоги од лушпата на возот (мора да бидат ладни);
 • тинктура за триење на лук и алкохол (само по совет на доктор и во хронична форма);
 • лист од зел, намачкан со кисела павлака (треба да се примени на местото на повреда).

Ваквите рецепти на народни лекови заедно со медицинскиот третман даваат одлични резултати.

Прогноза

Не е соодветно да се лекува болеста без консултација со специјалист. Само-лекувањето не може да ги донесе очекуваните резултати. Покрај тоа, болеста може да се претвори во хронична фаза.

За да се избегне ова, треба да започнете конзервативен третман навремено и да се придржувате до правилна исхрана. При почитување на сите рецепти на експертот, болеста не претставува закана за животот. По правило, прогнозата за третман е само поволна и болеста не предизвикува компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лихен планус и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш дерматовенеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дарска болест (појавување на симптоми: 4 од 10)

Дариевата болест (фоликуларна дискератоза) е патолошки процес во кој постои постојана кератинизација на епидермалните клетки. Болеста се пренесува со автозомно доминантен тип со различни степени на сериозност.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Румромиоза (рурофитија) (појавување симптоми: 3 од 10)

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...
Микозис (појавување симптоми: 3 од 10)

Микозата е габична болест која најчесто се јавува на кожата на лицето. Но, во некои случаи, габична инфекција може да влијае на внатрешните органи (длабоки микози). Нема старосна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, болеста најчесто се манифестира кај децата и постарите лица.

...
Парапсоријаза (појавување симптоми: 3 од 10)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .