Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Туберкулоза на кожата: Симптоми и третман

Кожен туберкулоза - главните симптоми:

Туберкулозата на кожата е опасна заразна болест предизвикана од бацил од туберкулоза (Кох). Ако порано болеста ретко била исполнета, неодамна тоа влијае на се повеќе и повеќе луѓе. Туберкулозата на кожата се пренесува со капки во воздухот. Како по правило, изворот е претходно заразено лице или болно животно.

Болестите се подложни на луѓе од различни возрасни категории, но често тие се оние кои не се придржуваат на правилата за хигиена, санитарни стандарди, не ги дезинфицираат и вентилуваат живеалиштата. Исто така се изложени на ризик луѓе со ослабен имунолошки систем, историја на заразни болести, ХИВ , како и бројни хронични заболувања.

Симптоми

Симптомите на туберкулоза на кожата, како по правило, се изговара светла. Состојбата на пациентот постепено се влошува. Првично, туберкулозата на кожата е многу слична со некои други болести, па затоа е важно да се спроведе компетентна диференцијална дијагноза.

Главни симптоми:

 • позитивен тест на Манту (тест за туберкулоза);
 • намален имунитет;
 • алергиска реакција;
 • осип (жолтеникаво црвена, црвеникаво-кафена бубама) се појавуваат на кожата;
 • треска;
 • слабост;
 • треска.

Причини

Причините за прогресија на болеста доста. На пример, човечката состојба, храната, хигиената. Стаклото на Кох "ја сака" влагата, слабо осветлените простории. Бактеријата умира на сонце, па луѓето се охрабруваат да ги пуштаат собите и колку што е можно почесто да вршат влажно чистење во нив. Ова е одлична превенција на оваа болест.

Mycobacterium tuberculosis на кожата често не преживува на здрава кожа, бидејќи нејзиниот целосен развој бара поволна средина.

Видови

 • colliquatum кожна туберкулоза. Локализирани главно на вратот, вилиците и екстремитетите. На кожата се појавуваат јазли со различни големини. Како по правило, тие не се болни, но предизвикуваат непријатност кај некоја личност. По некое време почнуваат да растат во големина. Кожата ја губи еластичноста и ја менува бојата. Во подоцнежните фази на колијатната туберкулоза на кожата, крвните чирови се формираат во областите на лезија;
 • улцеративна милијарна туберкулоза. Оваа форма на туберкулоза се развива кај пациенти со туберкулоза на црниот дроб, белите дробови и цревата. Тоа влијае на кожата и мукозната мембрана на носот, устата, сфинктерот. Често оваа болест е забележана кај жени. На кожата се формираат фоки (папули), кои можат да се спојат и да формираат еден континуиран фокус на инфекција. Постепено папулите се преродени во чиреви на крварење. Болеста се јавува со силна болка;
 • лупус еритематозус Честа форма на туберкулоза на кожата. Постои лупус еритематозус често кај деца на рана возраст и продолжува во текот на животот. За оваа болест се карактеризира со појава на кафеаво-црвен осип (лупум). Палпацијата на кожата е мазна, но како што напредува болеста, почнува да се олупи. Со притисок врз lyupomu забележано ослободување на крв. Лупума со распаѓање форма чирови од големи димензии. Понекогаш болеста може да биде комплицирана од рак на кожата или еризипела. Главниот третман е хируршки. Lumopas се исцрпени или изгорени со течен азот;
 • брадавична кожни туберкулоза. Оваа форма на туберкулоза се јавува главно кај возрасни, особено кај мажите. Варци кожата туберкулоза се наоѓа во касапи, ветеринари, и медицински професионалци. Кога се гледаат од пациентите на кожата видливи туберкули со сина и црвена боја. Тие се локализирани во областа на прстите и на нозете. Кога го притискаат образованието, еден од нив почнува да издвојува гној;
 • лихеноидна туберкулоза на кожата. Овој тип на туберкулоза се јавува кај деца со ослабен имунолошки систем, како и кај пациенти со акутна пулмонална туберкулоза. Манифестира лихеноидна туберкулоза во форма на осип на сиво-црвеникава боја. Кожата станува груба. По третманот на болеста, малите лузни може да останат на кожата;
 • папулонекротична туберкулоза на кожата. Оваа форма се развива главно кај децата. Локализиран на кожата на телото и лицето. Не-болни пурпурни нодули се формираат на местото на повреда.
Лезии на кожата кај туберкулоза

Третман

Пациентите се третираат со лекови, физиотерапија и хируршки методи. Туберкулозата на кожата е многу опасна и комплексна болест која бара посебен пристап. За да може третманот да биде што поефективен, пациентот мора постојано да биде во болница под надзор на лекарите. Пациентите, по лекување, се советуваат да одат во санаториум за закрепнување.

Терапијата со лекови вклучува употреба на следниве лекови:

 • стрептомицин;
 • фвивазид;
 • PAS.

Сите лекови за третман на болеста треба строго да се применат под надзор на лекарот што ќе присуствува за да се отстрани веројатноста за појава на несакани ефекти.

Исто така пропишани за третман на физиотерапија. Ефикасна е електрофореза со анти-туберкулозни лекови.

Хируршка интервенција е да се отстранат засегнатите лимфни јазли, пломби. Како по правило, тие се прибегнуваат кон тоа во случај кога болеста е тешка.

Третман со народни методи

Третманот со народни лекови се препорачува само во тандем со терапијата со лекови. Само во овој случај максималниот ефект на третманот ќе се постигне. За терапевтски цели, наведете:

 • Будър е облик на наметка, Veronica officinalis (за лосиони). Пиво супа, инсистира, се лади и филтрира преку газа завој;
 • коренот на коренот, електраната висока, пијалакот Hypericum, се напрега преку завој и го зема во рок од еден час 3 пати на ден;
 • Екстракт од родиола, Елеутерокок (за подигнување имунитет). Земете три пати на ден;
 • златниот сок од мустаќи треба да се меша со масло од јајца. Смесата мора да се размачка со кожата;
 • терапевтска бања со билки. Особено ефикасен метод на третман за кожни туберкулоза.

Превенција

Вакцинацијата (BCG) се користи за спречување на туберкулозата на кожата. Вакцинирани деца на рана возраст, како и на 7 и 14 години. Исто така, важно е да се провери рендгенска снимка секоја година. Ова ќе помогне во откривањето и лекувањето на опасна болест во рана фаза. Исто така, вреди да се ограничи контактот со заразено лице, бидејќи станицата Кох се пренесува преку капки во воздухот.

Туберкулозата е многу опасна болест, која без соодветно лекување може да предизвика развој на компликации. Затоа, многу е важно да побарате медицинска помош кога првите знаци на болеста се појавуваат без одлагање. Многу е полесно да се излекува болеста во рана фаза. Третманот треба да го препише само квалификуван специјалист по дијагнозата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате туберкулоза на кожата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревни инфекции (појавување симптоми: 5 од 6)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Тонзилитис (појавување симптоми: 4 од 6)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 4 од 6)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Тифусна треска (појавување на симптоми: 4 од 6)

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 4 од 6)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .