Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Актиномикоза: симптоми и третман

Актиномикоза - главните симптоми:

 • Слабост
 • Кашлица
 • Појавата на фистула на кожата
 • Појава на рани
 • Екскреција на гној од фистула
 • Пломби на кожата
 • Плунка со мирис на земјата

Актиномикозата е болест на инфективниот тип, која е предизвикана од актиномицети. За оваа болест се карактеризира со формирање на густи грануломи, фокуси на воспаление или фистула на местото на повреда. Сепак, предизвикувачкиот агенс на актиномикозата може да влијае не само на кожата и усната шуплина, туку и на внатрешните органи. Можно е да се открие болеста со присуство на карактеристичен мицелиум од габи за време на сеење.

Причините за болеста

Актиномикоза на кожата, усната шуплина или црниот дроб се јавува поради изложеноста на габите кои припаѓаат на родот Actinomyces. Тие можат да живеат на растенија, во почвата. Овие габи влегуваат во човечкото тело преку рани на кожата, устата, вдишувањето или со храна. Тие исто така можат да "живеат" на мукозната мембрана на окото или во устата. Само некои од причините, кои вклучуваат воспаление на оралната лигавица, респираторни органи или гастроинтестинален тракт, може да предизвикаат прогресија на болеста. Актиномикозата на кожата често може да се најде кај животни кои се користат во земјоделската индустрија. Меѓутоа, како по правило, невозможно е да се инфицираат од нив на некое лице или, напротив, да пренесат болест од личност до животни.

Актиномикозата на кожата напредува со пенетрација на габи преку чирови, рани и гребнатини на кожата.

Видови болести

Постојат такви главни типови на болеста:

 • абдоминална форма. Се карактеризира со лезии на карличните органи (особено, цекум), како и абдоминални ткива;
 • атипична форма. Тоа влијае на нервниот систем и белите дробови. Актиномикозата на белите дробови е предизвикана од габа од сијалички тип, кој најчесто влегува во човечкото тело со прашина од растенија. Патогенот кој предизвикува актиномикоза на белите дробови, обично живее во 'рж, пченица, јачмен и други растенија, и е доста отпорен на двете промени во влажноста и температурните промени. Габата може да се најде во устата на пациентот или на површината на забите. Со текот на времето, белодробната актиномикоза може да напредува и да влијае на другите органи;
 • порази плунковни жлезди. Актиномикозата на плунковните жлезди се јавува поради пенетрацијата на габата во каналот, кој се наоѓа во усната шуплина. Се случува, како по правило, многу ретко и под услов пациентот да има многу слаб имунитет. Актиномикозата на плунковните жлезди може да предизвика оштетување на други органи, бидејќи габата може да навлезе во нив со протокот на лимфата. Патологијата се јавува во устата, како по правило, како воспалителен процес, ретко - како ексудативен. Текот на болеста е долг, додека жлездата се зголемува во големината, количината на плунка секретирана во усната шуплина се намалува и неговата боја станува нејасна;
 • форма на кожа. Се карактеризира со ширење на заразни патогени преку внатрешните органи и нивно влегување во телото преку кожата. Постојат пустуларни, атероматозни, нодуларни и улцеративни сорти на оваа болест на кожата;
 • уринарна форма. Со развојот на оваа болест влијае на урогениталниот апарат;
 • максилофацијална форма. Актиномикозата на максилофацијалниот регион (скратено како CLO) се карактеризира со лезии на вилицата, вратот и лицето. Најчесто влијае на долната вилица, барем - горната вилица. Овој тип на патологија се карактеризира со процес на воспаление кој влијае на површината на коската. Актиномикозата на максилофацијалниот регион се протега на меките ткива лоцирани во CLO, особено на усната шуплина;
 • торакална форма. Тоа влијае на градите и градите шуплина.
 • актиномикоза на белите дробови. Се карактеризира со појава во областа на лесни инфилтрати, во која се формираат гној и фистула;
 • коронарна актиномикоза ;
 • оштетување на црниот дроб. Патологија на црниот дроб се јавува кога предизвикувачкиот агенс на болеста преку порталната вена или артерискиот систем влегува во абдоминалната празнина. Многу поретко, патеката за контакт станува причина за болеста, односно пенетрацијата е флексибилна во црниот дроб преку чир или заразено белодробно крило. Во овој случај, фистулите се појавуваат во црниот дроб, и постепено органот е под влијание на повеќекратни апсцеси. Дијагнозата на патологијата на црниот дроб може да се направи ако спроведете хистолошка анализа или да направите серолошки тест.

Симптоми на болеста

Периодот на инкубација може да трае подолго време, а понекогаш трае 5 до 10 години од времето кога габите влегуваат во телото до првите манифестации на болеста.

Карактеристичен симптом е појавата на фоки кои имаат виолетова или сина боја на кожата. Нодулите имаат сферична форма и не предизвикуваат непријатност кај пациентот. Сепак, по некое време густите нодули стануваат помеки, а потоа целосно отворен. Во внатрешноста на отворените нодули, се наоѓаат фистули, од кои гнојот со крв се намалува. Понекогаш фистулата е исполнета со зрна со жолта боја, кои се актиномицети.

Симптоми на актиномикоза

Патологијата се карактеризира со појава на симптом, како што се инфилтрати, кои се слични на атероми. Со текот на времето, тие се претвораат во фистули, а завршната фаза на болеста вклучува ткивна некроза и формирање на чирови. Исто така симптом е општа слабост, присуство на сува кашлица, која на крајот тече во влажна. Флегмата која се ослободува кога пациентот кашла, мириса на земја. Симптомите постепено се влошуваат, а инфилтратот може да се појави во градите и да оди на површината на градите, долниот дел на грбот или бутовите. Ако е присутен еден од овие симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за да ја дијагностицирате болеста и да ја третирате.

Дијагностика

Дијагнозата на актиномикозата не е тешка, но важно е да се открие болеста што е можно порано. Лекарот ќе му препише на пациентот да се подложи на анализа на содржината на фистулата или на пункцијата на кожата на погодената област. Микроскопската анализа ќе помогне во откривање на фунгални спори, што е главен аспект за точна дијагноза.
По дијагнозата, пациентот е имунофлуоресценција (RIF), која го одредува типот на актиномицети.

Ако компонентите на габите не се детектираат во анализите, што се случува во 75% од болестите, тогаш на пациентот му се препишува дополнителен дијагностички метод - гноен сеење или земање материјал за биопсија. Студиите често трае околу 2 недели, но колониите на габи во анализата може да се идентификуваат по 2 или 3 дена.

Третман

Третманот на актиномикозата се изведува преку воведување на s / c или i / m actinolysate. Во исто време, на пациентот им се препишуваат антибиотици чија акција е насочена кон уништување на постоечката патогена флора. Ова помага да се спречи секундарната инфекција. Покрај тоа, третманот на актиномикоза вклучува детоксикација и обновливи мерки.

Исто така, актиномикозата може да се третира со физиотерапија, на пример:

 • УВ зрачење во погодените ткива;
 • спроведување на електрофореза со јод или актинолизат.

Ако пациентот има апсцеси, тие мора да се отстранат. Хируршка интервенција се изведува ако фистулите се формираат на погодените ткива. Кога се случува актиномикоза на белите дробови или црниот дроб, лекарите исто така може да ја пропишат дренажата на плевралната шуплина или абдоминалната празнина. Ако лезијата е забележана во областа на белите дробови и е екстензивна, се користи лобектомија.

Народни лекови, кои масовно се препорачуваат за лекување на Интернет, се само помошна мерка и во никој случај не може да се сметаат за главен метод на лекување. Пациентот секогаш вреди да се сети дека го должи неговото опоравување на дејството на антибиотици и други медицински препарати. Употребата на секој народен лек мора да се координира со вашиот лекар.

Постојат такви основни алатки кои, поради присуството на одредени својства, можат да бидат корисни во лекувањето на патологијата. Меѓу нив се:

 • кромид. Се користи во подмачкување на области склони кон патологија. Кога се користи подмачкување, се користи сок од кромид, кој според популарни методи треба да се примени веднаш по стегање;
 • лук. Ова растение, според многу неофицијални рецепти, ја третира болеста многу брзо. За да го користите подоцна за компреси, треба да се подготви алкохол тинктура, кои додаваат ситно сецкан лук. Мора да се инсистира 2-3 дена, а потоа се филтрира и лади, внимателно затворена. Спроведување на тинктура може да биде како средство за надворешно подмачкување на погодената кожа. Пред подмачкување на кожата се препорачува да се раствори инфузијата во дестилирана вода;
 • Елеутерококус. Неговата тинктура може да се пие двапати на ден во доза од 40 капки. Тоа помага да се подобри општата состојба на имунитет;
 • лисја на еукалиптус, конска опашка и бреза пупки. Треба да се собере во еднакви делови и да се истури варена топла вода. Во супа, можете исто така да додадете кантарион или мелиса. Земете ја оваа супа е орално, 60 грама по секој оброк.

Ако дијагнозата не е извршена навреме и не постои специфичен третман, често се почитуваат фатални случаи. Цервикално-максиларната актиномикоза се смета за најјака форма на болеста. Пациентите треба да се сетат на веројатноста за повторување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Actinomycosis и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , стоматолог , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мицетом (појавување на симптоми: 4 од 7)

Мицетом - патолошки процес кој е поттикнат од габичен или патоген организам од друга природа, се развива во поткожното ткиво и се шири во соседните области. Назалниот мицетом е најчест, но на други места (во областа на белите дробови, случајно на телото, во матката), овој патолошки процес може да се развие.

...
Лактен бурзитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Бурситис е воспалителен процес во заедничката кеса (Бурса). Тоа влијае на болеста на било кој од зглобовите, а еден од најчестите е бубарит на лактот. Таа има карактеристичен тек: симптомите се појавуваат постепено, со што се спречува навремената дијагноза, и со текот на времето води кон инвалидност на рацете, што е предизвикано од особеностите на структурата на зглобот. Според МКБ-10, болеста е означена со шифрата М70.3.

...
Пневмонија (појавување на симптоми: 2 од 7)

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...
Саркоидоза на белите дробови (појавување на симптоми: 2 од 7)

Белодробната саркоидоза е болест која е класифицирана како бенигна системска грануломатоза. Саркоидозата на белите дробови, чии симптоми главно се искусни млади луѓе и просечната возраст (во рок од 20-40 години), главно е болест што се јавува кај жените од оваа возрасна група.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 2 од 7)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .