Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни туберкулоза: симптоми и третман

Цревни туберкулоза - главните симптоми:

Цревната туберкулоза е заразна болест предизвикана од бацил од туберкулоза и се пренесува преку капки во воздухот. Оваа болест е многу опасна, бидејќи е многу тешко да се идентификува и да се излечи во раните фази. Кај пациенти кои починале од туберкулоза, кај 60-90% од случаите се открива туберкулоза на цревата.

Кај децата, инфекцијата најчесто се јавува како резултат на пиење млеко од крава која страда од туберкулоза . Исто така, болеста може да влијае на возрасните.

Причини

Туцикуларниот бацил може да влезе во цревата со плунка, спутум или со капки во воздухот од инфициран пациент. Исто така, бацилусот на туберкулозата може да навлезе во лимфните јазли или други органи ако лицето има историја на пулмонална туберкулоза.

Симптоми

Туберкулозата е претежно асимптоматска, па затоа е многу тешко да се открие болеста и да се започне навремено лекување.

Главните симптоми на цревната туберкулоза:

 • појава на болка;
 • дијареа, запек;
 • гал рефлекс, гадење;
 • палпација често се чувствува пломби;
 • надуеност;
 • болка на цекум;
 • појава во измет од крв.

Дијагнозата

Важно е правилно да се дијагностицира цревната туберкулоза, бидејќи болеста може да се скрие под различни видови на болести и тоа е исклучително тешко да се утврди.

Дијагностички методи:

 • Х-зраци испитување на цревата (мали, големи и ректални). Благодарение на овој метод се открива промена во ѕидовите на телото, прекршување на нејзината ефикасност;
 • ендоскопски (колоноскопија) испитување . Овој тип на испитување ви овозможува внимателно да го разгледате цревниот ѕид, што овозможува да се детектираат улцеративни процеси. Исто така, за време на студијата постои можност да се земат честички од ткиво за хистолошко и микробиолошко истражување.
Цревна туберкулоза

Третман

Третман на цревната туберкулоза е да се примени курс на антибиотици и лекови за хемотерапија. Текот на третманот трае 12-18 месеци.

За третман на лекови, користете такви лекови:

 • стрептомицин;
 • фвивазид;
 • тубазид;
 • пара-аминосалицилна киселина.

Хируршкиот третман на цревната туберкулоза не е секогаш потребен, само во случаи каде се наоѓаат адхезии во малото или дебелото црево, како и во ректумот.

Исхрана

Со оваа болест, се препорачува да јадете храна која лесно се вари. Пациенти со цревна туберкулоза се препишуваат висококалорична храна:

 • супи (со малку маснотии);
 • месо патерици (месо од говедско месо, живина, зајак, пилешко и мисирка);
 • свежа варена риба;
 • урда;
 • меко варени јајца;
 • омлет;
 • путер;
 • млеко;
 • кефир;
 • каша на млеко (ориз, овес, гриз);
 • свежи овошни сокови;

Од исхраната треба да се исклучи:

 • свинско месо;
 • гуско месо;
 • јагне;
 • пушено месо;
 • мешунки;
 • конзервирана храна.

Често, пациентите со цревна туберкулоза имаат нарушувања на дигестивниот систем (дијареа, гадење, повраќање, абдоминална болка), но овие симптоми може да укажуваат не само на оваа болест, па затоа е важно да се спроведе компетентна диференцијална дијагноза.

Со употребата на синтетички лекови, исто така, може да се забележи цревна вознемиреност. Особено често оваа состојба се развива за време на третманот со PASK.

Ако пациентот има тешка дијареа, тогаш лекарот мора да направи прилагодување на неговата исхрана. Следниве производи се отстранети од исхраната:

 • црн леб, бели крекери;
 • суров зеленчук;
 • овошје;
 • ограничување на употребата на месо.

Во никој случај пациентите не можат да се лекуваат самостојно, бидејќи тоа може негативно да влијае на нивното здравје.

Превенција

Цревната туберкулоза е многу опасна болест која бара навремено и соодветно лекување. Исто така е важно да се вклучи во нејзината превенција навремено. Впрочем, секој знае дека е многу полесно да се спречи развојот на патологијата отколку да се третира подоцна.

Превентивниот метод е вакцинација (BCG). Вакцината се изведува кај деца на рана возраст, а следната се изведува на возраст од 7 и 14 години.

Превенција на болести кај децата е да се избегне контакт со заразени лица, а исто така и да не се јаде неопакувано кравјо млеко. Кај возрасните, профилаксата се состои од годишно испитување на Х-зраци, со што е можно да се открие болеста во рана фаза и да започне навремен третман. Исто така, се препорачува да се одржува чистотата во станбените згради, секојдневно да се проветруваат собите и да се врши влажно чистење. Сите овие мерки ќе помогнат во намалување на ризикот од инфекција со бацили од туберкулоза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна туберкулоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за туберкулоза, специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
E. coli (појавување симптоми: 7 од 9)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Цревна дивертикулоза (појавување симптоми: 7 од 9)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Цревна опструкција (појавување симптоми: 6 од 9)

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Ако се откријат првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 6 од 9)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 6 од 9)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
ТБ лекар прифаќа
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .