Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бубрег Туберкулоза: Симптоми и третман

Бубрежна туберкулоза - главните симптоми:

Бубрежна туберкулоза е инфективна болест која ги предизвикува бубрезите да се инфицираат со трска на Кох. Болеста го зазема првото место, по болеста на пулмоналниот систем и се јавува кај речиси 40% од луѓето кои страдаат од туберкулоза. Оваа патологија ги погодува луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата. Туберкулозата на бубрегот подеднакво може да му наштети како на мажите, така и на жените.

Етиологија на болеста

Дистрибутерот на оваа болест е лице кое е веќе заразено со туберкулозно стапче. Главниот пат на инфекција во органот е хематоген (преку крв). Како по правило, инфекцијата се шири релативно долго - во рок од неколку недели. Меѓутоа, ако имунитетот на пациентот е ослабен, инфекцијата брзо се шири и влегува во целниот орган по неколку часа. Особено е лесно да се проникне во инфекција во орган под вакви услови:

 • забавен проток на крв во гломерулите;
 • релативно близок контакт на крвните садови со бубрежно ткиво;
 • многу мали артерии.

Таквите карактеристики на некој начин создаваат поволен амбиент за брзиот развој на бубрежна туберкулоза, ако инфекцијата влегува во крвотокот.

Покрај тоа, болеста може да се појави во позадина:

 • долготраен третман на пулмонална туберкулоза;
 • уродинамичен процес;
 • бубрежни камења;
 • со постоечки заразни болести.

Патологијата се развива особено брзо ако имунитетот на пациентот е ослабен со долгорочен третман со антибиотици.

Класификација на туберкулоза

Во официјалната медицина, се користи следната класификација на бубрежна туберкулоза:

 • туберкулоза на бубрежниот паренхим;
 • папилитис;
 • кавернозната туберкулоза;
 • фибро-кавернозна форма;
 • изработка на бубрегот.

Покрај тоа, постојат две форми на болеста - акутна милијарна и хронична туберкулоза.

Во првата форма на развој на болеста, се забележува релативно брз развој на патологијата. Без соодветен третман, инфекцијата може да се прошири и на други внатрешни органи. Што се однесува до хроничната форма на туберкулоза од овој тип, во овој случај, болеста е релативно слаба, без изразени симптоми и други внатрешни органи не се засегнати.

Симптоматологија

Бубрежна туберкулоза

Во почетната фаза, болеста практично не се манифестира. Како што напредува развојот, овие симптоми на бубрежна туберкулоза може да се забележат:

 • малаксаност;
 • нестабилна температура (до 38 ноќе);
 • болка во лумбалниот регион на засегнатиот орган;
 • крв во урината;
 • честа мокрење.

Покрај тоа, во некои случаи, може да има остра губење на тежината, одбивање на храна, слаба гадење. Дополнителни симптоми може да се појават во зависност од општата состојба на пациентот, фазата на развој на болеста. Во 40% од случаите, бубрежна туберкулоза воопшто не се манифестира.

Бубрежна туберкулоза кај деца

Според статистичките податоци, бубрежна туберкулоза се јавува кај деца поретко отколку кај возрасни. Во овој случај, болеста се манифестира нешто порано, што овозможува да се дијагностицира порано и целосно да се ослободи од болеста. Клиничката слика е како што следува:

 • честа мокрење;
 • заматеност на урината, мало празнење на гној можно;
 • уринарна инконтиненција;
 • температурата во регионот од 37-38 степени долго време;
 • губење на тежината, губење на апетитот;
 • нездраво бледило.

Со бубрежна туберкулоза кај децата, мочниот меур е често засегнат. Затоа, болката се јавува при мокрење. На палпација во областа на засегнатиот орган може да настане болка. Сепак, во состојба на одмор не се забележуваат болни синдроми.

Општа дијагноза

Тешко е да се дијагностицира бубрежна туберкулоза кај децата, бидејќи карактеристиките на уролошката структура на оваа возраст не дозволуваат целосна дијагноза. Затоа, главен индикатор на инфекција на органот е присуството во крвта со зголемен број на леукоцити и црвени крвни клетки . Се разбира, симптоматиката не се занемарува.

Ако на пациентот постои сомневање за пораз со стапче Кох бубрег, им се доделуваат лабораториски и инструментални методи на дијагностицирање. Лабораториските техники вклучуваат следново:

 • уринализа ;
 • бактериолошки преглед за откривање на бактерии;
 • Реакција на Манту.

Што се однесува до инструменталните студии, следново е задолжителна дијагностика:

 • Ултразвук на бубрезите;
 • КТ и МРИ на телото;
 • испитување на радионуклидните бубрези;
 • биопсија;
 • диференцијална дијагноза.

Дијагнозата на туберкулозата на бубрезите, како по правило, се изведува во специјализирана медицинска установа - диспанзер за туберкулоза. Ако дијагнозата е потврдена, тогаш е потребен медицински преглед.

Третман

Лекарот пропишува третман само откако дијагнозата е потврдена и само на индивидуална основа. Општо земено, лекови за третман на такви заразни болести се поделени во две групи:

 • основен (прв ред);
 • назад.

Втората група на лекови се користи како додаток на првата во случај почетната терапија да не донесе соодветни резултати. Третман на било која форма на бубрежна туберкулоза се изведува само во стационарен режим, за да се спречи инфекција на други лица.

Во случај првичната терапија да не донесе соодветен резултат, се препорачува конзервативен третман. Може да трае од 6 до 12 месеци. Во овој случај, сè зависи од општата состојба на пациентот, степенот на интоксикација на организмот, фазата на развој на болеста.

Оптимистичка прогноза може да се направи само ако болеста е откриена во рана фаза и конзервативниот третман се започнува навремено.

Бубрежна туберкулоза е иста инфективна болест како пулмонална туберкулоза. И тоа е заразно за секого. Затоа, во секоја фаза на болеста е потребна хоспитализација.

Превенција

Во овој случај, превенцијата како таква не постои. Сепак, ако се грижите за вашето здравје, јадете право, стврднувајте, го поддржувате имунолошкиот систем со помош на витамински комплекси, можете да се заштитите на некој начин. Ако имате било какви симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар. Порано започна третманот, толку е поголема шансата за успех.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бубрежна туберкулоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за туберкулоза, специјалист за заразни болести , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бубрежен тумор (појавување на симптоми: 8 од 12)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Пиелонефритис кај деца (појавување симптоми: 8 од 12)

Пиелонефритис кај деца е болест од неспецифична природа, која се манифестира со микробно-воспалителен процес во областа на бубрежниот паренхим и бубрежниот систем на карлицата. Треба да се забележи дека оваа болест е дијагностицирана кај новороденчиња и постари деца и возрасни.

...
Уролитијаза (уролитијаза) (појавување симптоми: 7 од 12)

Уролитијаза (уролитијаза) е патолошки процес кој води кон формирање на камења во мочниот меур, уретерот или бубрезите. Болеста се дијагностицира кај 3% од вкупното население. Кај млади луѓе, камењата се најчести во бубрезите и уретерот. Кај постарите лица, патологијата се јавува во областа на мочниот меур. Ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема.

...
Синдром на карлична болка (појавување симптоми: 7 од 12)

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...
Бактериурија (појавување симптоми: 7 од 12)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
ТБ лекар прифаќа
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .