Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гарнелелоза: Симптоми и третман

Гарнелелоза - главните симптоми:

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

Општ опис

Гардинелозата, како што веќе рековме, е прилично честа болест. Тоа го предизвикува неговото име кое одговара на бактеријата која паѓа на вагиналната лигавица. Мала количина на овие микроорганизми може да биде содржана во телото на здрава жена, но манифестацијата на симптоми кои се карактеристични за болеста е придружена со вишок на нивото на концентрација во вагиналната гардерела.

Преносот на бактерии обично се прави сексуално. Како и за другите фактори што предиспонираат појава на болеста, тие вклучуваат менопауза , бременост, хормонални пореметувања, дијабетес и голем број други видови ендокрини заболувања. Времетраењето на периодот на инкубација на гардерела, како по правило, е околу 3-10 дена.

Кога се разгледува машкиот морбидитет, може да се забележи дека во овој случај, гарневритисот исто така се јавува барем толку често, меѓутоа, карактеристиките на текот на болеста, карактеризирани со практично отсуство на симптоми во рана фаза, не дозволуваат нејзина навремена дијагноза.

Симптоми на Gardnerella кај жените

Најповолна средина за одгледување gardnerella е вагината. Особеностите на болеста кај жените се состојат од масовната репродукција, која овој микроорганизам почнува да ја спроведува, како и во постепеното поместување на бактериите, кои формираат нормална средина за вагината. Поради слично кршење на вагиналната микробиоценоза, почнуваат да се појавуваат карактеристични гинеколошки воспаленија.

Покрај тоа, почнуваат да се појавуваат изобилни секреции на сиво-зелена боја со еднаква конзистентност и лепење на вагиналните ѕидови. Исто така, нивната особеност лежи во присуство на специфичен рибен мирис. Меѓу манифестациите постои силна чешање и чувство на печење во гениталијата.

Особено, зголемување на симптомите се забележува по сексуалниот контакт поради алкалната средина на спермата. Во принцип, треба да се забележи дека интеракцијата на секрети со градиналелеза со било кој тип алкали предизвикува уште поголем пораст на непријатниот мирис. Според тоа, дури и употребата на сапун за хигиенски цели ја зголемува оваа манифестација.

Започнати случаи на болеста често се развиваат во циститис или пиелонефритис . Во случај на релевантност на болеста кај бремени жени, можно е крварење на матката. Покрај тоа, тие исто така може да ги прекинат мембраните и може да започне предвремено породување. Последователно, како резултат на заболувањето кое е во прашање, новороденото има мала тежина, жената во трудот има симптоми карактеристични за постпарталниот ендометритис.

Гарнелелоза: Симптоми кај мажи

Гарнелелозата е вистинска болест кај мажите, но нејзините симптоми најчесто се отсутни. Ова се објаснува со фактот дека gardnerella се бактерии кои конкретно влијаат на сквамозниот епител, а тоа, пак, е во вагината. Кај мажите, рамниот епител е наредени само со првите 5 сантиметри од уретрата, што, соодветно, влијае само на скафоидната јама. Така, машкиот уретрата не е медиум кој ќе обезбеди нормални услови погодни за развојот на гарднерелите.

Во некои случаи, кај кои Гарненела болест е придружена со која било друга сексуално пренослива болест, станува возможно да се дијагностицира, што во други случаи практично не се јавува поради природата на болеста. Текот на Gardnerella кај мажите може да се јави во форма на баланопоститис. Во овој случај, пак, изразени симптоми, пак, се отсутни, сепак, појавата на карактеристичен непријатен мирис во регионот на кожичката и површината на главата станува решавачки фактор за болеста.

Во принцип, за мажите може да се забележи дека болеста не е опасна. Појавата на сериозни проблеми во врска со репродуктивното здравје се забележува само во случаи на низок имунитет или со доволно висок степен на концентрација на Gardnerell.

Исто така, медицинската пракса укажува на случаи во кои градинарството кај мажи довело до простатитис и уретритис , како и до воспалување на додатоците на семето (епидидимитис). Во секој случај, наведените сериозни компликации кои можат да предизвикаат оваа болест се исклучок од правилото. Машкото тело со предизвикувачкиот агенс на болеста се соочува во рок од два до три дена. Во некои случаи, мажите имаат носители на вирусот, кои, сепак, ја исклучуваат итноста на појавата на симптоми кои се карактеристични за болеста.

Дијагностицирање на Gardnerella

Дијагностицирањето на болеста кај жените вклучува потреба од соодветни лабораториски студии на десквамирани клетки на вагиналната мукоза, како и секрети. Присуството на Gardnerellais е индицирано со зголемено ниво на киселост, забележано во вагиналната средина, позитивен резултат на аминскиот тест и, се разбира, присуството на микроорганизми кои директно ја предизвикуваат оваа болест.

Треба да се забележи дека самата патогена бактерија сè уште не е доказ за релевантноста на Gardnerella, бидејќи мал број на патогени микроорганизми од овој тип, како што веќе рековме, е прифатлив во нормалната и здрава состојба на телото.

Најинформираната верзија на дефиницијата кај жени од гардерела е ПЦР (т.е. технологијата на верижна реакција на полимерази). Исто така, може да се користи во дијагнозата на болеста кај мажите при анализата на спермата, урината и стружењето. Вреди да се одбележи дека чувствителноста на овој метод е речиси 100%.

Третман со гарнелелоза

Третманот предвиден за Gardnerella кај жените е комплексен сам по себе. Ова, пак, обезбедува терапија насочена кон намалување на вкупниот број на микроорганизми, како и колонизација на вагиналната површина со вредни лактобацили со општо зголемување на имунитетот својствени на телото. Патогените бактерии главно се уништуваат користејќи локална антимикробна терапија. Имуномодулаторите се користат за зајакнување на имунолошкиот систем.

Најтежната, како, всушност, и долга фаза на третман на жените се состои во решавање на корисни бактерии од вагинална површина. Во овој случај, применливи еубиотици, заситени со живи бактерии. За да се утврди ефективноста на третманот користејќи специјални контролни тестови спроведени со интервал од неколку недели.

Што се однесува до третманот на мажите, тоа се изведува на локално ниво, и нема потреба од терапија со антибиотици.

За да се избегне реинфекција, терапијата мора да се спроведе и за двата партнера. Во текот на периодот на лекување се препорачува да се избегне незаштитен секс, користејќи бариери за контрацепција.

За да се дијагностицира болеста и да се пропише соодветна терапија, неопходно е да се однесуваат на неколку специјалисти: гинеколог, уролог и микробиолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гарднелелоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервицитис (појавување симптоми: 4 од 11)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Трихомонијаза (појавување симптоми: 3 од 11)

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...
Кламидија (појавување на симптоми: 3 од 11)

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...
Колпитс (појавување симптоми: 3 од 11)

Колпитс е болест која предизвикува воспалителен процес во вагиналната мукоза. Симптомите на колтитис се придружени со отекување на мукозните мембрани и појава на тежок исцедок (безбоен или гноен). Болеста може да се појави поради присуство на други болести како што се гонореа, кандидијаза, трихомонијаза, бактериска вагиноза, микоплазмоза, кламидија, уреаплазмоза, генитален херпес и други заразни болести.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 3 од 11)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .