Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ехинококоза: симптоми и третман

Ехинококоза - главните симптоми:

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

Causative agent

Причините за оваа болест се ехинококусот. Во телото можат да паразитираат исклучиво во форма на ларва. Однадвор, изгледа како балон со една или повеќе камери. Меурот внатре се полни со специјална течност во која зрели ембрионите, наречени сколекс. Ендогената мембрана на мочниот меур има специфична особина - постојат одредени области кои се наоѓаат на неа, кои репродуцираат нови ларви. Големината на меури постојано се зголемува. Според тоа, околните ткива се стегаат и нивното нормално функционирање е оштетено.

Пат за пренос

Зрелите паразити живеат во цревата на животните. Јајцата на зрели поединци се ослободуваат во околината со излачувања на измет. Во иднина, нивните дистрибуциски патеки може да се разликуваат:

 • некои глодари, глувци, хрчаци и други можат да проголтаат некои од јајцата на ехинокок. Ларвите влегуваат во цревата и низ ѕидовите навлегуваат во крвотокот и се движат кон црниот дроб. Ова е конечното место на нивното созревање. Ако некој див или милениче јаде таков глодар, паразитите ќе го заразат;
 • Дел од јајцата можат да влезат во цревата на земјоделските животни со вода, трева или друга храна. Ларвите, исто така, прво продираат во нивното црево, а од него веќе се префрлаат во други органи. Едно лице може да се зарази ако конзумира недоволно преработено месо;
 • не-човекови правила за хигиена. Црвените јајца влегуваат во телото преку неизмиени јадења или раце.

Откако ларвите влегуваат во човечкиот црево, тие влегуваат во крвта преку мукозната мембрана и се движат во црниот дроб.

Симптоми

Ехинококозата не е акутна болест, во која температурата расте брзо или има треска, болка, гадење. Во овој случај ситуацијата е многу посложена. Фактот дека е болен, едно лице не може да знае долго, бидејќи симптомите на болеста не можат веднаш да се манифестираат.

Клиничарите разликуваат неколку форми на ехинококоза. Секој има свои симптоми. Но, постои група на симптоми кои се карактеристични за секоја од нив:

 • периодично, едно лице има сериозни главоболки;
 • замор;
 • слабост на телото;
 • намалување на работниот капацитет;
 • привремено зголемување на температурата;
 • на кожата се појавуваат мали точки на црвени дамки.

Црнодробна ехинококоза

Евхинококозата на црниот дроб е форма на болеста која најчесто се развива кај луѓето. Како по правило, болеста се одвива во неколку фази, и секој од нив има свои симптоми.

Црнодробна ехинококоза

Првата фаза од развојот на патологијата се случува речиси незабележано. Откако влегле во телото, паразитите почнуваат да го напаѓаат ткивото на црниот дроб и формираат специјална заштитна капсула. Симптомите не се изговара.

За втората фаза од развојот на црниот дроб ехинококоза се карактеризира со појава на горенаведените чести симптоми. Подоцна им се придружуваат симптоми на оштетување на црниот дроб:

 • гадење и повраќање. Како по правило, овие два симптоми се случуваат откако пациентот јаде масна или зачинета храна;
 • дијареа Се развива поради фактот што црниот дроб во недоволни количини лачи жолчката, што е неопходно за нормална варење на маснотиите.

Ако го спроведете испитувањето на пациентот, може да се забележи хепатомегалија. Палпацијата на црниот дроб ќе биде густа. Овие симптоми на црниот дроб ехинококоза се слични на симптомите на вирусен хепатитис, па затоа е важно правилно да се спроведе диференцијална дијагноза. За да го направите ова, пациентот ќе треба да подлежи на низа испитувања - да помине тест за крв, да направи ултразвук на абдоминалните органи и така натаму.

Третата фаза се развива во случај кога цистата е скршена, а јајцата на црвите се шират со протокот на крв низ целото човечко тело. Ова обично предизвикува различни компликации. Ако само симптомите на оштетување на црниот дроб се карактеристични за првите 2 фази, тогаш на трето, веќе се појавуваат симптоми на оштетено функционирање на други органи и системи. Во овој случај, пациентот е итно испратен за операција.

Компликации:

 • засилување на циста. Оваа состојба е крајно опасна. Гној се формира во внатрешноста на циста која се формира во црниот дроб. Ако абсцесните руптури, неговата содржина може да падне во абдоминалната или во градите шуплина;
 • руптура на цисти. Како резултат на тоа, неговата содржина влезе во крвта. Оваа состојба се манифестира со појава на изразена алергиска реакција. Причината е дека кога ќе се скрши многу биолошки активни супстанции од различна природа се ослободуваат, што доведува до појава на осип, едем;
 • ако цистата е голема, може да ги притисне околните ткива, што е исто така опасна состојба за телото. Ако ги притисне интрахепатичните канали, тогаш жолчката нема да излезе во жолчното кесе, а потоа во тенкото црево, но ќе почне да протекува во крвта. Лекарите ја нарекуваат оваа состојба опструктивна жолтица . Бојата на кожата на пациентот станува жолта, понекогаш со зеленикава нијанса. Човекот чувствува постојан чешање на кожата, урината станува темна.

Ехинококоза на белите дробови

Ехинококозата на белите дробови има две фази на развој. Почетната фаза започнува кога ехинококот продира во пулмоналниот систем и циста почна да се формира. Расте прилично бавно и симптомите на болеста не се појавуваат веднаш. Опасноста е дека таквата циста не може да биде една. Ако има неколку од нив, тогаш симптомите на болеста ќе се појават многу порано.

Следните симптоми се карактеристични за раната фаза на белодробната ехинококоза:

 • болка во градите;
 • сува кашлица. Постепено, ќе се здобие со непријатен мирис и ќе стане пенлив и влажен. По некое време, без соодветен третман, во него може да се појават крвни ленти.

Доцната фаза на пулмоналната ехинококоза се карактеризира со влошување на симптомите, бидејќи големината на цистата станува многу голема, почнува да го притиска белодробното ткиво кое го опкружува. Најопасната работа во врска со ова е дека во секој момент може само да пукне.

Доцни опции за развој:

 • ако циста има гнездо и гној почнува да се шири, тогаш разни воспалителни процеси ќе почнат во белите дробови (најчесто се развива пневмонија ). Во овој случај, е индицирано хируршко отстранување на циста. Хирургијата е единствениот вистински начин на лекување;
 • ако цистата се скрши и пробива низ поставата на белите дробови и поставата на соседното срце, тогаш лицето веднаш се развива шок, што доведува до смрт. Ако поставата на срцето не е оштетена, тогаш во повеќето клинички случаи се развива ексудативен плеврит . Зафатените бели дробови престануваат да учествуваат во чинот на дишење. Пациентот мора итно да започне да обезбедува медицинска помош, инаку ако неговата состојба се влоши, може да настане смрт. Оптималниот метод за третирање на пулмоналната ехинококоза е операцијата.

Ехинококоза на мозокот

Има случаи кога ларвите влегуваат во црниот дроб, потоа во белите дробови, а потоа повторно се влегуваат во крвотокот и се движат кон бубрезите, мозокот. Ехинококозата на мозокот има неколку посебни карактеристики. Значи, текот на оваа болест не е асимптоматско. Причината е тоа што паразитите во него не можат да се развиваат долго време незабележано, бидејќи дури и мала промена на притисокот во черепот предизвикува главоболка, вртоглавица и така натаму. За среќа, ехинококозата на мозокот се развива кај луѓето поретко.

Алвеоларна ехинококоза

Алвеоларната ехинококоза е еден од подтиповите на ехинококозата. Со алвеоларна ехинококоза, не се формира ниту една циста, но многу мали. Тие лесно може да се преселат во соседните ткива и да ги уништат. Симптомите се многу изразени. Цистите го уништуваат органот и престануваат да функционираат нормално. Со крв, тие навлезат во нивната следна цел, каде што сликата се повторува. Не постои начин да се излечи алвеоларната ехинококоза.

Дијагностика

Дијагнозата на ехинококозата вклучува лабораториски тестови и инструментални методи на испитување. Исто така е важно да се спроведе темелно испитување на пациентот, за да се соберат историјата на болеста.

Дијагнозата на ехинококозата вклучува лабораториски тестови.

Лабораториски тестови:

Сите анализи на податоци помагаат да се идентификуваат специфични промени во крвта.

Инструменталните методи се исто така важни за дијагностицирање на ехинококозата, како и лабораториски тестови. Со нивна помош, можете да го одредите присуството на цисти во органите:

 • Ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • Х-зраци
 • лапароскопски метод.

Врз основа на податоците добиени со помош на лабораторијата. анализи и инструментални методи на испитување, лекарот ќе може точно да дијагностицира и да пропише третман на ехинококоза.

Третман

Третманот на ехинококозата е само хируршки. Со помош на народни лекови не може да се излечи. Да, и не треба да се занимавате со само-третман, бидејќи е можно да се предизвика развој на разни компликации. Традиционалните рецепти можат да бидат само адјувантна терапија, но не и главниот метод на лекување. И тие можат да се користат само со дозвола на лекарот што посетува. Важно е да се запамети дека ниеден народен лек нема да помогне да се раствори хистатичниот цист.

Пред и по операцијата, пациентот е препишан да зема антихелмински лекови. Лекарот ја избира дозата строго поединечно, земајќи ги предвид карактеристиките на текот на болеста. Овој пристап овозможува да се одложи растот на цистите.

Суштината на операцијата - хирургот ги отстранува цистите со капсула, како и изменетото ткиво кое го опкружувало. Овој метод се користи ако цистата е поставена поблиску до површината на органот. Ако цистата е лоцирана длабоко во ткивата, тогаш техниката на операцијата варира малку. Цистата не е отстранета, туку е пробиена и вовлечена во нејзината содржина. После тоа, неговите ендогени слоеви се чистат и шуплината се мие со раствор на формалин.

По операцијата, лицето ќе биде во болница веќе некое време под надзор на лекарите. Ако неговата здравствена состојба се подобри, тогаш тој е наскоро испразнет. Комплетна наплата може да се каже кога имунолошките крвни тестови покажуваат негативен резултат. Тие ќе бидат земени од пациентот четири години.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ехинококоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 12 од 17)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 10 од 17)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Аскаријаза (појавување симптоми: 10 од 17)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 10 од 17)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 10 од 17)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .