Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аскаријаза: Симптоми и третман

Аскаријаза - главните симптоми:

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

Аскариазата е многу честа болест (во просек од 60 до 85 случаи на 100 илјади жители). Најчесто страдаат од мали деца - околу 65% во целокупната структура. Аскариазата кај децата се појавува многу едноставно. Инфекцијата може да се појави преку песок или земја додека играте во песокот, бидејќи бебињата честопати ги земаат неизмиени раце во нивните усти. Ascaris исто така е инфициран од возрасни - околу 35% од вкупната структура.

Етиологија

Причините за аскаријаза се познати речиси за секого, но не секој знае како точно е инфицирано лице. Оваа информација е од суштинско значење за да се заштитите од продирањето во телото на овие црви. Возбудливиот агенс на аскаријаза е кружен црн асцарис кој припаѓа на нематоди. Тој е паразитски во тенкото црево на човекот. Нанадвор, тие се многу слични на дождовите. Само бојата ги разликува од вторите - нивната боја е бело-жолта. Единствен извор на инфекција е лице инфицирано со аскари. Механизмот на нивното пренесување е фекално орален (преку устата).

Исто така вреди да се напомене дека болна личност, на некој начин, не претставува опасност за другите, бидејќи јајцата, кои тој ќе ги ослободи заедно со изметот, сепак мора целосно да созреат во почвата. Терминот нивно созревање е од 10 до 40 дена.

Едно лице станува инфицирано со аскаријаза во моментот кога тој проголта зрели јајца аскари. Тие се локализирани во тенкото црево, каде ларвите ги напуштаат јајцата. Тие лесно минуваат низ цревната мембрана и навлезат во садовите. Со протокот на крв, ларвите се движат низ телото - прво до црниот дроб, потоа до десниот атриум, и до белите дробови. Во белите дробови, ларвите ги напаѓаат алвеолите и се искачуваат низ трахеобронхијалното дрво до фаринксот. Лицето ги проголта повторно, и тие влегуваат во тенкото црево. Тоа е во тоа што ларвите растат и стануваат возрасни црви. Оваа фаза во медицината се вика миграција. Времетраењето е од 10 до 12 дена. Целосно црвениот црв зрее во телото за 8 недели. Животот на црвот е 12-18 месеци.

Фази на болест

Симптомите на аскаријаза кај возрасни и деца во голема мера зависат од фазата во која болеста е во моментот. Тие се користат и во медицината за попрецизна дијагноза и избор на методи на лекување. Постојат две фази:

 • рано, исто така, се нарекува фаза на миграција. Се зголемува чувствителноста на телото на туѓи предмети. Забележано е дека асцерините од аскари се најмоќните паразитски алергени. Ако инфекцијата е многу интензивна, тогаш е можно механичко оштетување на цревата, црниот дроб, крвните садови и белите дробови. Во оваа фаза, третманот на акаријаза кај возрасни и деца поминува полесно, бидејќи телото не е толку тешко оштетено од црви;
 • доцна фаза (цревата). Алергиските реакции на телото стануваат помалку изразени. Тенкото црево е оштетено од паразити. Паразитизирачките црви доведуваат до фактот дека телото доаѓа со дефицит на витамин. Имунолошкиот систем станува послаб. Во оваа фаза, третманот на аскаријаза кај деца и возрасни треба да биде сеопфатен. Лекарот го пропишува начинот на лекување само по целосна дијагноза на аскаријаза.

Симптоматологија

Од моментот кога незрелите јајца влегуваат во човечкото тело се додека не се појават првите знаци, обично трае од еден до два месеца. Симптоматологијата варира во зависност од фазата на болеста. Знаците на болеста кај возрасните се често поинтензивни отколку кај децата. Симптомите на аскаријаза кај децата, по правило, не можат да се манифестираат подолг временски период.

Симптомите на фазата на миграција се многу различни. Аскариаза кај деца во оваа фаза понекогаш се јавува без клинички манифестации, но со изразени форми на болеста се забележуваат следниве симптоми:

 • акутен инфективен токсичен синдром. Се карактеризира со зголемување на температурата (39-40 степени), слабост, висок замор, потење, слабост и намалување на работниот капацитет. Сето ова е забележано само во првите неколку недели по инфекцијата;
 • изгледот на кожата на трупот или на нозете и на рацете на исип на балон. Ова е карактеристична манифестација на аскаријаза кај децата. Во медицината, оваа состојба се нарекува алергиски синдром;
 • Аскаријаза Раш
 • некои пациенти забележуваат зголемување на црниот дроб, појава на болка во десниот хипохондриум (на местото на локализација на црниот дроб), абдоминална непријатност. Овие знаци на болеста не се манифестираат кај секој човек кој страда од аскаријаза. Нивниот изглед е возможен во втората или третата недела по инфекцијата;
 • Лефлеров синдром. Најкарактеристичен симптом за оваа фаза. Исто така се нарекува минлив пневмонитис. Болно лице има болка во градите, силна кашлица. Тој се жали на недостаток на здив. Во аускултацијата, лекарот може да слуша мокра или суво, големо отежнато дишење. Во некои случаи се развива ексудативен плеврит . Во ексудата има висока содржина на еозинофилите и црвените крвни клетки . Исто така, може да се најдат ларви. Оваа фаза се карактеризира со еозинофилна инфилтрација. Тоа може да се открие со радиографија на градите. Инфилтрација сајтови може да го промени местото на нивната локализација, бидејќи ларва постојано се движи. Во медицината, оваа држава го добила името - испарливи инфилтрати на Лефлер. Овие фокуси може да исчезнат целосно по 5 дена и може да траат до еден месец.

Штом ќе се заврши процесот на трансформација на ларвата во возрасен, ќе се појави цревна фаза (или хронична аскаријаза), која има свои симптоми:

 • губење на апетитот, повраќање и гадење, главно наутро, абдоминална болка (во папокот), вознемирена столица. Во медицината, оваа состојба се нарекува гастроинтестинален синдром;
 • општото добро се влошува, спиењето е нарушено, работниот капацитет се намалува и се јавуваат силни главоболки. Ова е нервен синдром. Децата често имаат епилептиформни напади во оваа фаза, како и манифестации на менингизам.

Болеста со симптоми е многу слична со другите познати хелмински инвазии, но постојат некои знаци кои се карактеристични само за оваа патологија:

 • нема желба да се јаде храна;
 • чести напади на абдоминална болка;
 • грчењето на забите во сон;
 • зголемена плунка;
 • аспаридите може да се појават во измет;
 • запек со наизменична столица;
 • кожата е бледа, понекогаш со жолта нијанса.

Дијагностика

Главната анализа која помага да се потврди присуството на аскарис е копрограм. Во почетната фаза на аскаријаза, ларвите може да се детектираат во спутумот, или со рентгенски зраци (на сликата тие ќе се гледаат како инфилтрати).

Дијагнозата на аскаријаза се изведува и со користење на серолошки методи:

 • латекс аглутинација;
 • индиректна хемаглутинација;
 • забрзување на еритроцитната седиментација.

Третман

Како да се третираат аскаријаза, да се избегне развој на компликации и целосно да се расчисти телото на црви, не многу луѓе знаат. Оваа болест може да се лекува и дома и во болница. Најчесто хоспитализацијата е потребна за луѓе кои имаат развиено компликации на позадината на патологијата.

Најефективен е медицинскиот третман. Ќе ви треба правилно избрана шема за целосно да го излекувате пациентот од аскаријаза. Може да се препише само од страна на квалификуван лекар по дијагнозата. Користете ги следните групи на лекови:

 • антипаразитарни лекови. Од нивниот прием може да се развијат различни несакани ефекти, па поетот и текот на лекувањето, а само докторот треба да ја препише дозата. Неконтролираното внесување на лекови може да доведе до транзиција на болеста во хронична форма или развој на компликации. Се пропишуваат следниве лекови: Пирантел, Декарис, Немозол, Вермоксам;
 • антихистамински лекови. Тие се пропишуваат истовремено со антипаразитарни агенси за да се избегне алергизација за време на уништувањето на аскари. Докажете zyrtek, zodak, супрастин, tavegil;
 • ензимски препарати. Тие се користат за подобрување на дигестивната функција на цревата. Тие препишуваат мезим, микрозим, креон;
 • пробиотици. Тие се користат во третманот на аскаријаза за подобрување на цревната микрофлора. Следните лекови се ефикасни - бифидум-форте, бифиформни, линекс.

Исхрана

Диета терапијата е важна компонента за успешен третман на аскаријаза. Јадењето треба да биде 5 пати на ден. Долги интервали меѓу оброците не треба да бидат.

Во вашата исхрана треба да ги вклучите следните производи:

 • мукозни стаклени влакна од житни култури;
 • леб од пченица (само сушен);
 • мармалад;
 • рендан леќата, гриз и оризови житни култури;
 • посно месо;
 • ниски масни бушотини;
 • кученца лушпа;
 • компири, зрели домати, моркови и цвекло;
 • меки бобинки и овошја.

Исклучете ги следните производи:

 • масна супа или супи;
 • конзервирана храна;
 • масни меса;
 • чоколада;
 • колачи;
 • какао;
 • млеко и павлака;
 • јачмен, јачмен;
 • тестенини.

Народни рецепти

Млеко со лук - одличен лек за црви

Третманот на аскаријаза со народни лекови може да се спроведе, но не се препорачува да се користи само таква терапија. Посебно е задолжително да се посети квалификуван специјалист.

Меѓу народните лекови најефикасни се следните:

 • млеко и лук. Една глава на лук се варат во млеко. Подготвената супа треба да се олади и филтрира. Овој лек е одличен за лекување на деца. Од млечниот лук лушпа направите клицови. Тие се ставаат само за ноќ;
 • семки од тиква. Земете одредена количина семки од тиква и мелете ги во малтер. Потоа се додава зовриена вода. На смесата му е дозволено малку да се засладува со мед или џем. Земете мешавина од тиква во лажичка на празен стомак.

Компликации

Превенција

Превенција на аскаријаза вклучува следниве активности:

 • строго ги следат правилата за хигиена. Ова е вистина бидејќи болеста се пренесува преку фекално орален пат. Почесто измијте ги рацете, користете само овошје и зеленчук;
 • Не гризете ги ноктите или лижете ги прстите;
 • одбиваат употреба на сурова вода;
 • бидете сигурни дека во дворовите нема измет од животни или луѓе. Потребно е редовно да се чистат игралиштата.

Превенцијата на аскаријаза во наше време е особено релевантна, бидејќи болеста е многу честа појава - јајцата во почвата можат да живеат многу долго, така што секој може да се зарази.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Аскаријаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ехинококоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 9 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 9 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .