Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Менингоенцефалитис: симптоми и третман

Менингоенцефалитис - главни симптоми:

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

Што ја предизвикува оваа состојба?

Следниве причини може да предизвикаат презентирана патологија:

 1. Енцефалитис на примарна група.
 2. Енцефалитис на секундарната група, вклучувајќи мали сипаници, пилешки пузи, рубеола.
 3. Демиелинирачки процес.
 4. Акутна форма на заушки менингоенцефалитис.
 5. Причините за менингоенцефалитис може да бидат покриени со воспаление на параназалните синуси.

Класификација

Ако ја разгледуваме болеста според природата на курсот, тогаш кај возрасните и кај децата може да биде:

 1. Фулминант - симптомите се брзи во природата, што придонесува за брзо кршење на државата и доведува до смрт.
 2. Акутен - симптомите на болеста кај децата и кај возрасните се случуваат многу брзо и придонесуваат за нарушување на општата состојба на пациентот.
 3. Субакутни - манифестации на болеста полека се однесуваат на телото на пациентот и се бришат во природата.
 4. Хронично - тече слабо, нема изразени симптоми, има период на егзацербација и ремисија.

Како се манифестира болеста?

Често, менингоенцефалитис кај деца и возрасни е последица на општиот септички процес. Се разликуваат следните симптоми:

 • пораст на температурата;
 • главоболка;
 • возбудена состојба;
 • повраќање;
 • конвулзивни состојби;
 • фотофобија, хиперстезија.

Менингеалните симптоми се надополнети со знаци на оштетување на мозокот: нарушена моторна координација, анисорефлексија, ментални нарушувања, алексија и афазични нарушувања.

Покрај тоа, симптомите на болеста се различни кај секој човек, имајќи го предвид типот на менингоенцефалитис. Кај децата и возрасните може да се дијагностицираат ваквите форми на болеста:

 • хеморагичен грип;
 • херпетичен;
 • гноен;
 • вирусни;
 • amebic;
 • бруцелоза.

Хеморагичен грип

Хеморагичниот менингоенцефалит на грип е последица на грипот.

Хеморагичниот менингоенцефалит на грип е последица на грипот . Оваа форма на патологија има тежок курс. Неговите симптоми се како што следува:

 • подигнување на температурата до висока ознака;
 • треска;
 • губење на свеста;
 • епилепсија напади.

Херпетици

Овој тип на патологија може да дејствува како независна болест или да се појави во комбинација со генерализирана вирусна инфекција. Херпетичниот менингоенцефалитис кај новороденчињата и кај малите деца се јавува во генерализирана форма, кај возрасни, како посебна болест. Таквата болест може да биде акутна или хронична, понекогаш со комплетен недостаток на клиничка слика.

Вирусни

Овој тип на болест може да се појави заради вирус кој се пренесува преку клеточен енцефалитис. Инфекцијата се јавува преку млекото на погодените животни. Како по правило вирусен менингоенцефалитис се чувствува во пролетта и летото. Првично, симптомите се акутни и се состојат од:

 • висока температура;
 • треска;
 • повраќање;
 • главоболки;
 • лош сон.

По 10 дена, манифестациите на болеста се надополнети со невролошки симптоми, како резултат на кои лезијата е нанесена на малиот мозок и централниот нервен систем. Болеста е поволна и фокусните манифестации се регресија. Долго време се одржува отстранувањето на отпадот.

Амеб

Многу ретко, новороденчињата, малите деца и возрасните се дијагностицирани со амнестичен менингоенцефалитис. Оваа патологија се смета за многу опасна, бидејќи има висока стапка на морталитет. Амебниот менингоенцефалитис може да се подигне во слатководни тела со вода. Скриениот период трае 1-14 дена.

Бруцелоза

Оваа форма на болеста се карактеризира со оштетување на меката мембрана на мозокот со формирање на гранули од бруцелоза. Времетраењето на курсот е долго и е придружено со пареза и парализа, прекршување на менталната состојба.

Многу тежок курс е карактеристичен за бруцелозата, пациентот е ставен во болница. Дијагнозата се одвива поединечно. Тука ќе треба да се тестира, да помине томографија на мозокот, лумбална пункција.

Пултурен

Оваа болест влијае на поставата на мозокот и е бактериска по природа. Постои гноен менингоенцефалитис поради пенетрација на менингококи, стафилококи , бактериски агенси. Генетската форма на болеста може да биде примарна или секундарна.

Туберкулоза

Туберкулозниот менингоенцефалитис се карактеризира со секундарно воспаление на поставата на мозокот. Како по правило, тоа влијае на болеста на луѓето кои страдаат од различни форми на туберкулоза . Многу често туберкулозниот менингоенцефалитис се дијагностицира кај мали деца и новороденчиња. Организмот најчесто влијае на болеста во зимско-пролетен период, иако постои ризик од инфекција во кое било време од годината.

Туберкулозниот менингоенцефалитис ги има следните манифестации:

 • апатија;
 • раздразливост;
 • замор;
 • сиромашен сон;
 • слаб апетит;
 • чести главоболки.

Вирусни сипаници

Менингеенцефалитисот на сипаници е компликација на сипаници кај деца

Мениоенцефалитисот на сипаници е компликација на сипаници кај мали деца и новороденчиња. Како по правило, менингеенцефалитот варичела е тежок, и покрај тоа што ретко влијае на болеста. Мениоенцефалитис на сипаници е формиран на позади осип, треска и лимфаденитис. Запознајте го менингеенцефалитисот на варичела со следниве симптоми:

 • апатија;
 • adynamia;
 • главоболка;
 • вртоглавица;
 • повраќање;
 • конвулзивна состојба;
 • трескавичен делириум.

Компликации

Ако зборуваме за таква форма на болеста како вирусна, тогаш нејзините последици се честа појава. Ако имунитетот на пациентот е ослабен или ако дијагностиката и третманот се спроведат доцна, ова ќе доведе до такви компликации како парализа, пареза и епилепсија напади.

Последиците од херпетичната форма се придружени со формирање на постнекротични цисти, може да има ментална ретардација, хидроцефалус .

Последиците од болеста се кршење на функционирањето на мозокот. Тоа е колку сериозно оштетувањето на централниот нервен систем ќе зависи од понатамошниот живот на пациентот.

Ако детето претрпе болест уште на рана возраст, тогаш ова може да предизвика одложување на менталниот и менталниот развој. Компликациите од менингоенцефалитис кај новороденчиња склони кон формирање на генерализирани форми се многу сериозни.

Терапевтски активности

Третман на менингоенцефалитис

Третманот на менингоенцефалитисот треба да се одвива во одделението за заразни болести. Единствената навремена терапија ќе го олесни брзото закрепнување и поволниот исход. Кога дијагнозата била извршена и причината за болеста била утврдена, пациентот се праќа во одделението за заразни болести, каде што треба да им се обезбедат сите услови за брза и сложена терапија.

Пробивање на цереброспиналната течност - метод на третман, преку кој е можно да се утврдат причините, да се олесни состојбата и да се намали интракранијалниот притисок. По докторот пропишува збир на мерки, чија цел е да се елиминираат причините за болеста, симптомите и компликациите. За време на терапија може да се користат разни лекови:

 • антиоксиданти;
 • невропротектори;
 • лекови за подобрување на микроциркулацијата на крвта;
 • мултивитамини со висока содржина на групите Б и Е;
 • седативи;
 • антиконвулзиви;
 • антихолинестераза лекови.

За конечна елиминација на последиците може да се користи рефлекс и физикална терапија.

Пациентите кои ја претрпеле оваа ужасна болест, мора секогаш да го посетите неврологот и да бидете регистрирани во клиниката. Доколку се пренесе вирусен менингоенцефалитис, третманот со санаториум-одморалиште е пропишан, чија цел е зајакнување на заштитните функции на телото. Рехабилитацијата за време на третманот на болеста трае многу долг временски период.

Менингоенцефалитис е многу ужасна болест на мозокот која може да влијае и на децата и на возрасните. Понекогаш е многу тешко да се одреди со првите знаци, но во случај на нивно формирање потребно е да се консултира со специјалист за да се избегнат сериозни последици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Менингоенцефалитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: специјалист за заразни болести , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невросифилис (појавување симптоми: 8 од 16)

Невросифилисот е болест на венерична природа која се меша со изведбата на некои внатрешни органи, а ако не се третира навреме, за краток временски период може да се прошири на нервниот систем. Често се јавува во било која фаза на сифилис. Прогресијата на невросифилисот се манифестира со симптоми како што се напади со сериозна вртоглавица, мускулна слабост, напади и парализа на екстремитетите и деменцијата.

...
Ентеровирусна инфекција (појавување симптоми: 8 од 16)

Ентеровирусната инфекција е група на акутни инфективни заболувања кои влијаат не само на возрасните, туку и на децата. Карактеристична особина на ова нарушување е дека ентеровирусите првично се размножуваат во дигестивниот тракт, но не предизвикуваат израз на симптоми на цревни заболувања. Второто место на локализација на репродукцијата на бактериите е мукозните мембрани на респираторните органи. Честопати бактериите се шират и ја инфицираат кожата, срцето, 'рбетниот мозок или мозокот. Активноста на вирусите може да предизвика сериозно влошување на здравјето на детето, како и да предизвика помала незрелост. Инкубациониот период се движи од два до триесет дена, но често не надминува една недела. Децата или младите често се засегнати.

...
Венска дисгемија (појавување на симптоми: 8 од 16)

Венската дисгемија е патолошки процес во кој се нарушува обратниот проток на крв. Оваа состојба е многу опасна бидејќи невроните не добиваат потребен износ на кислород и хранливи материи. Во медицината, оваа состојба има поинаков име - венски циркулатор. Таквата патологија може да страда и од оние кои никогаш не се жалеле на здравјето. Ако се појават првите симптоми, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Само искусен лекар ќе воспостави точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 8 од 16)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Менингитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Менингитисот е заразна болест, чија текот се карактеризира со екстензивно воспаление на 'рбетниот мозок и мозокот, а различни видови на вируси и бактерии делуваат како патогени. Менингитис, симптоми кои се појавуваат во зависност од специфичниот тип на патогени, се јавува или одеднаш или за неколку дена од моментот на инфекција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .