Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микоплазмоза: Симптоми и третман

Микоплазмоза - главните симптоми:

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

Фактори на ризик

11 видови на микоплазми се присутни во човечкото тело, но само Mycoplasma genitalium, пневмонија и хоминис може да предизвикаат патологија. До денес научниците дискутираат за патогенезата на бактериите. Затоа, не е можно прецизно да се утврдат причините за болеста.

Според многу научници, самите бактерии немаат негативен ефект врз телото. Тие можат да бидат и паразити и сапрофити, затоа тие често се наоѓаат во телото кај здрави луѓе. Следниве фактори можат да влијаат врз формирањето на патологија:

 • сексуален контакт;
 • пренос од заразена мајка на бебето преку плацентата;
 • премин низ засегнатиот канал за раѓање.

Преносот на инфекција преку методот на контакт-домаќинство денес е целосно исклучен.

Манифестации на болеста

Симптомите на микоплазмоза се различни, бидејќи сè зависи од видот на микроорганизмот што го предизвика патолошкиот процес.

Микоплазмоза предизвикана од Mycoplasma genitalium

Оваа болест може да се дијагностицира и кај жените и кај мажите. Во моментот на мокрење, пациентот има чувство на болка или болка. Оваа состојба укажува на тоа дека поразот на уретрата предизвикал воспаление на околните ткива, па нивната чувствителност се влошува.

Микоплазмоза кај жени, добиени при сексуален однос, поради близината на ѕидовите на уринарниот канал со вагината, се карактеризира со тешка и остра болка. Како по правило, појавата на акутната форма на болеста му претходи латентен период, па само по 7-10 дена може да се појават првите симптоми на урогенитална микоплазмоза.

Микоплазмозата кај мажите се манифестира во форма на незначаен исцедок од уретрата. Ако бактеријата не е откриена во време и третманот не се започне, тогаш микоплазмозата кај мажите може да предизвика такви манифестации како што се чешање на надворешните гениталии, болка при мокрење и сексуален контакт.

Микоплазма гениталиум

Респираторна болест

Ако Mycoplasma pneumoniae (Mycoplasma pneumoniae) е откриен во размаски од фаринксот и во крвта на пациентот, тоа укажува на присуство на болест како респираторна микоплазмоза. Продолжува на истиот начин како пневмонија , бронхитис . Симптомите на микоплазмозата се карактеризираат со силна кашлица, при што слаб спутум може да се излачи. Респираторната микоплазмоза може да предизвика пораст на температурата до 38 степени. Пациентите може да ги доживеат следните симптоми:

 • кашлица;
 • воспалено грло;
 • назална конгестија;
 • црвенило на оралната мукоза.

Кога респираторната микоплазмоза е придружена со воспаление на бронхијалната гранка, кај лицето се дијагностицира отежнато дишење и тешко дишење. Во комплицирани случаи на респираторна микоплазмоза, лезијата е нанесена на срцето и на нервниот систем. Смртните случаи во оваа патологија се многу ретки.

Урогенитална лезија

Таквата болест се карактеризира со присуство на сапрофитски микроорганизам, кој се наоѓа во уринарниот тракт. Под одредени услови, урогениталната микоплазмоза може да предизвика сериозни компликации. Симптомите на микоплазмоза се поврзани со болка за време на мокрењето. Постојат случаи кога урогениталната микоплазмоза и нејзините симптоми се препознаваат како манифестации на гонореја или трихомонијаза . По неколку недели од денот на инфекцијата, урогениталната микоплазмоза кај жените е придружена со вагинален исцедок, а за време на сексуалниот однос тие доживуваат силна болка и непријатност. Причината е дека воспалението го погодило уретерот.

Последиците од патологијата

Микоплазмозата е болест од заразна природа, која често е фундаментален фактор во развојот на гинеколошки проблеми. Да ги разгледаме подетално компликациите на оваа патологија кај жените и мажите.

Пораз на женското тело

Микоплазмозата кај жени може да ја оштети вагината и цервикалниот канал. Друга работа е кога патологијата настанала во периодот на носење на дете. Ако микоплазмозата во бременоста се јави во латентна форма, тогаш компликациите од болестите може да бидат:

 • спонтан абортус на фетусот;
 • патологија на развојот на плацентата;
 • полихидроамнион
Бременост за време на бременоста

Хроничната форма предизвикува компликации како секундарна неплодност. Женското тело кое веќе имала микоплазмоза, исто така, може да биде засегната. Ова се манифестира како воспалителен процес во карличните органи, кога инфекцијата се пренесува од мајката на фетусот преку плацентата, и во првиот триместар од бременоста, ова може да доведе до спонтан абортус (спонтан абортус).

Пораз на машкото тело

Пренесената болест многу ретко влијае врз телото на еден човек. Но, тој може да дејствува како носител на инфекција. Поради оваа причина, во отсуство на симптоми во крвта, се откриваат антитела кон патогенот на патологијата.

Околу 40% од случаите на микоплазмоза кај мажите се развиваат во латентна форма, но за време на стресни ситуации или ослабени одбрани активаторот се активира, што доведува до различни компликации. Тие вклучуваат болка во препоните на лизгачки карактер, празнење наутро, горење кога одите во тоалетот.

Ако микоплазмозата предизвикува оштетување на тестикуларното ткиво, ова е комплицирано со хиперемија, зголемување на големината на тестисите. Таквата состојба често предизвикува кршење на процесот на сперматогенезата.

Често предизвикувачкиот агенс на микоплазмозата е причина за развој на пиелонефритис , артритис, простатитис и дури и сепса .

Дијагностички мерки

Дијагноза на микоплазмоза

Пред да продолжат со третманот на микоплазмоза, потребни се бројни дијагностички мерки, кои вклучуваат дијагноза на размаски на флората под микроскоп. Кај жените, тестот се зема од грлото на матката, уретрата, вагината. Кај мажите, само од уретрата.

Дијагнозата исто така може да вклучи и метод на бактериолошко посадување. Се карактеризира со одгледување на бактерии од размаска. За овие цели, посебен хранлив медиум. Овој метод на дијагноза се смета за најточен. Но, за нејзината реализација ќе трае една недела. Покрај тоа, може да се користи методот на полимеразна верижна реакција и методот на имунофлуоресценција.

Терапевтски активности

Ако микоплазмите се пронајдени во телото, тогаш ова сè уште не е причина за лекување на микоплазмозата. Само во случај на сериозни симптоми кои се карактеристични за опишаните патологии, ќе бидат потребни терапевтски мерки.

Тоа е исклучително ретко за самите микроорганизми да предизвикаат формирање на воспалителен процес. Последователниот третман на болеста ќе зависи од видот на микоплазмите што се дијагностицираат и од придружните инфекции.

Сеопфатен третман на микоплазмозата се базира на употреба на антифунгални, антипротозоални лекови, наводнување со течни лекови на уретрата.

Третман на микоплазмоза од комплицирана форма вклучува антибиотици. Тие имаат широк спектар на акции. Неопходно е да се земат антибиотици 10 дена. Користете такви антибиотици:

 • Тетрациклин;
 • Јосамицин;
 • Мидекамицин;
 • Кларитромицин;
 • Еритромицин.
Лекот тетрациклин

Поради фактот што антибиотиците ги уништуваат микоплазмите, тие сеуште им штетат на природната микрофлора. Затоа, кога пациентот ќе заврши со земање антибиотици, лекарот пропишува курс на антибиотска терапија за да се врати микрофлората.

Бидејќи патологијата има висок ризик од повторување, третманот на микоплазмозата може да биде успешен ако се користи екстракорпорална антибиотска терапија. Одредена доза на антибактериски лекови се инјектира во крвта на човекот за да се исчисти.

Микоплазмозата е болест која најчесто се пренесува преку сексуален однос и од мајка на дете. Можете да го избегнувате ако користите контрацепција и подложете на истражување на време. Никаква ужасна болест не носи, ако неговата терапија е извршена на време и ефикасно. Во овој случај, за било какви компликации и не може да има прашање.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Микоплазмоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 6 од 17)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Циститис кај мажи (појавување симптоми: 5 од 17)

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...
Епидимимоорхитис (појавување симптоми: 5 од 17)

Епидимимоорхитис - воспалителен процес во областа на тестисот и неговиот додаток. Како по правило, патолошкиот процес почнува со опашката на додатокот и постепено се движи кон целиот орган. Во главната група за ризик, мажите од возрасната група од 20-40 години. Во 5% од случаите, оваа болест бара хоспитализација и третман со оперативен метод.

...
Уреаплазма (појавување на симптоми: 5 од 17)

Уреаплазмата предизвикува кај мажите и жените таква патологија како уреаплазмоза. До 1998 година, медицинската заедница ја припишува оваа инфекција на сексуално преносливи болести, но подоцна беше одлучено дека патогенот припаѓа на опортунистичката микрофлора, односно, микроорганизмот е во здрава состојба во организмот во мали количини, но може да предизвика болест појавата на поволни услови за нејзина активна репродукција. Така, и покрај фактот дека уреаплазмата не е СПБ, сепак се пренесува од човек на човек преку секс (во 45% од случаите). Но, исто така, може да биде инфицирано од домаќинства (обично, ова води кон развој на уреаплазма инфекција кај различни органи). Инфекција се пренесува и од бремена жена до бебе за време на породувањето.

...
Дизурија (појавување симптоми: 5 од 17)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .